Идея за начин на отопление на спални и баня!

  • 8 037
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 904
Конвекторите наистина дават много приятно усещане за топлина и го няма това течение, което се усеща при климатика. За съжаление, не мога да кажа колко ток харчат, вкъщи сме с климатици в дневната и в двете спални. Като разход сме доволни от климатиците - над 150 лв ток не сме имали и те са единичен случай, обикновено се върти около 100 лв/месец в активния отоплителен сезон. Все пак с уговорка, че в спалните се пускат за кратко, а в дневната работи постоянно, без да се спира въобще. Но този в дневната и в едната спалня са много стари инвертори /над 10 годишини, а може и повече/ и не са от най-икономичните. Летните сметки са ми около 30-35 лв на месец. Ако се охлаждаме нощем с единия климатик /най-икономичния вкъщи/, се вдига с около 5-6 лв. Но трябва да се има предвид, че сме сложили умишлено 12-ка на стая от 10 кв.м. и има доста излишен капацитет, който се отразява и на потреблението в посока надолу. Иначе, за тихото е много тих и въобще не се чува кога работи, дори нощем.
Става въпрос за този модел: https://zora.bg/fujitsu/asyg-12lmcaaog12lmca/22986.
С малко дете аз също бих предпочела конвектор, именно заради течението, което създават климатиците или някакъв вид локално парно. При него, обаче, инвестицията е в пъти по-голяма, отколкото при конвектора.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 013
Ако сега трябва да избирам начин на отопление, бих избрала пелетен котел за цялото жилище или подови климатици.

# 17
  • София
  • Мнения: 44 337
За банята духалка за баня - нашата е http://technika.bg/delonghi-hwb-5030
В спалнята сме с http://www.tesy.com/bg/products/otoplitelni_uredi_za_doma/konvek … nvektori/mc_2012/ такъв тип но по-друг модел, много съм доволна.

# 18
  • Мнения: 1 480
В къщи сме с Noirot. Френски конвекторни радиатори. Много сме доволни. За 12 години само в детската стая се повреди панела за управление. Сменихме го и работят без проблеми.

# 19
  • Мнения: 1 265
http://vimax.bg/adax-glamox-sla
гаранцията на нашия е 7 години,но честно казано не виждам какво би могло да му се развали.
Колкото по нисък и по-широк толкова по икономичен.
Размера е според помещението виж технически спецификации.
Но гламоксите са с по-ефективна въздушна циркулация от икономиците.Все пак като е гарга ...
Трябва да получавам премия или поне благодарствено писмо от фирмата производител. Laughing

Привет от НОРВЕГИЯ  Simple Smile. Поддържам изцяло горното мнение. ТУК почти навсякъде се използват ТАКИВА КОНВЕРТОРИ "Адакс"!!!! А се знае какъв е климата тук ?! Rolling Eyes Ние ги включваме октомври и......забравяме до края на април. БЕЗОПАСНИ, ИКОНОМИЧНИ, УДОБНИ, С ТЕРМОРЕГУЛАТОР, НЕ НАГРЯВАТ ОТПРЕД ПАНЕЛА (няма да се изгори дете при допир); ако липсвате от дома за няколко дни - намалявате на минимум и като се прибирите....дома Ви не е леден. И НАЙ-ВАЖНОТО - МНООООГО ИКОНОМИЧНИ!!!!!
Надявам се да съм била полезна. В България както чета....сметките за ток са ужасни. Наистина е по-добре да се вземат на лизинг и дадат повечко пари...... НО си струва !!!!!

# 20
  • Мнения: 364
Ние с 2 хубави климатика + конвекторна печка отопляваме 4 доста големи стаи и ми се струва доста икономично, като си представя, че сме с бебе и сме постоянно вкъщи.

# 21
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 447
Адакс и за баня, и за спалня Peace
Мощността се изчислява според кубатурата. Умножава се по индекс (50 мисля беше) и се получава мощността, която е необходима, за да работи икономично уредът.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Категорично мога да кажа, че с климатици излиза доста изгодно. Нямам конвектори за сравнение, но се отопляваме  с три климатика в къщи, които зимата се включват и работят нон стоп до пролетта. Само вечер ги намаляме на около 19-20 градуса и сутрин ги увеличаваме. Всичко друго също на ток-печки, бойлери, миялни, перални и най-високата сметка, която плащаме зимата и то в най-студените месеци е около 200 лв., смятам, че е нищо. Даже сега ще строим къща и пак сме решили с климатици да я отопляваме, само една камина и то обикновена без водна риза и т.н., колкото за уют в хола и навсякъде климатици.

# 23
  • Мнения: 69 248
И кое му е икономичното на конвектора? Топлоотдава точно толкова, колкото и тегли от мрежата! Да, има реле и изключва при достигане на определена температура, но такова реле има и духалката, и масления ми радиатор, което хич не ги прави икономични...
Икономичен е инвенторен климатик, защото тегли по-малко, отколкото топлоотдавна.
Останалото са празни приказки и маркетингов трик Peace

# 24
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 447
С тази разлика, че климатикът ако го изключиш, може после да не успееш да го включиш, ако е много студено. И при включване ще работи яко на макс, което е неикономично. Първоначалната инвестиция за качествен климатик за отопление не е никак малка, защото е нужен клас А+ поне за отопление, а те са по-скъпи...
И климатик, и конвектор си имат + и - и всеки трябва да си прецени нуждите, инвестицията, потреблението и т.н. за себе си.
Само не мога да се съглася да се сравнява конвектор с духалка и маслен радиатор, но не ми се влиза в спорове сега

# 25
  • Мнения: 69 248
Климатик зимата не се спира!  Това е основно правило. И за 1500 има много добри инвенторни климатици, както и японски втора ръка за под 1 000 лв Peace
Иначе ще се радвам да обясниш какво точно му е икономичното на конвектора?

Защото конвектор харчи 1 киловат и топли като 1 киловат, а климатик инвентор харчи под 1 киловат, а топли като за киловат и половина. Най- просто казано.
На мен също не ми се спори, тъй като за мен съм си изяснила нещата.  Peace

# 26
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 447
Че 1500 да не е без пари?! Или аз живея в друга държава...
На конвектора му е икономично това, че когато цял ден не влизам в спалнята и не виждам смисъл да я топля през това време, а вечер включвам радиаторчето и за 10-15 минути имам топла стая + цяла нощ поддържане и сметката на това за месец ми е има-няма 15 лв, без инвестицията от 1000-1500 лв. Точно поради тази причина написах, че всеки си прави сметката на база потребление, необходимост, инвестиция, разположение на апартамент/ къща, наличие/ липса на съседи и т.н. и е безсмислено да се водят подобни спорове. И ако някой живее така, че една седмица да е у дома, а друга да е някъде-си, какъв е смисъла да пусне климатик и да не го спира цяла зима? В такъв случай е по-добре изобщо да не се пуска климатик, защото вече и на малките деца им е ясно, че не се спира, ако искат да е икономично, а да се ползва алтернативен начин за отопление. И в този случай по-добро от качествен конвекторен радиатор е?

# 27
  • Мнения: 69 248
Че 1500 да не е без пари?! Или аз живея в друга държава...
На конвектора му е икономично това, че когато цял ден не влизам в спалнята и не виждам смисъл да я топля през това време, а вечер включвам радиаторчето и за 10-15 минути имам топла стая + цяла нощ поддържане и сметката на това за месец ми е има-няма 15 лв, без инвестицията от 1000-1500 лв. Точно поради тази причина написах, че всеки си прави сметката на база потребление, необходимост, инвестиция, разположение на апартамент/ къща, наличие/ липса на съседи и т.н. и е безсмислено да се водят подобни спорове. И ако някой живее така, че една седмица да е у дома, а друга да е някъде-си, какъв е смисъла да пусне климатик и да не го спира цяла зима? В такъв случай е по-добре изобщо да не се пуска климатик, защото вече и на малките деца им е ясно, че не се спира, ако искат да е икономично, а да се ползва алтернативен начин за отопление. И в този случай по-добро от качествен конвекторен радиатор е?

Ти не обясни какво на конвектора му е икономичното, сравнено с духалка или маслен радиатор.
И духалка за два часа ще ти върши същата работа като конвектора, ще ти харчи и колкото него.

Аз не споря, обяснявам кое как работи. Но ми е странно когато се каже, че конвектор е супер икономично, а не се обясни защо е така според изказалия това мнение. Wink Нека бъдем коректни и не заблуждаваме аудиторията...

Някой по-горе каза, че 2 000 лв за климатик не му се дават. затова поясних алтернативите - втора ръка за 700 лв японски инвентор със СОР над 5 не е лошо, нали? Wink

Митко също е обяснил това, което и аз обясних за икономичността.

Пък за предимства и недостатъци на отделни отоплителни уреди не говорим. Само за икономичността..Всеки се преценява кое ще му върши работа, но най-икономично е с инвенторен климатик. Съжалявам, ако на някой не му харесва това...

# 28
  • София
  • Мнения: 44 337
Аз понеже в къщи имам и конвекторче и маслен и духалка, мога да кажа, че разликата е огромна.
Сменихме масления радиатор в спалнята с показания по-горе конвектор, при едни и същи условия сметката е доста надолу  като цена. Масления радиатор, за да стопляше малката ни спалня в студовете трябваше да е набичен на 3 и почти на макс, рядко изключваше. Конвекторчето - включвам го на 2 за около 15 мин да дигне Т (доста усилено) и после намалявам почти до дупка и така стои цяла нощ, почти нон стоп изключено, а в стаята е по-топло отколкото с масления. (това пак за големите студове, даже и на 1 го намалявам често).
Духалката да не говорим, тя си бръмчи почти непрестанно, щом я спреш стаята моментално изстива, което не е така нито с масления, нито с конвектора.


Климатика ми е нещо отвратително на мен, но това е и до субективни усещания.

# 29
  • Мнения: 69 248
Моята духалка в кухнята е безшумна, та поне не ми бръмчи Mr. Green Иначе имам и една бръмчаща, от нея не си чувам телевизора, пък нейсе да пусна и абсорбатора...става весело Laughing

В детската, около 12 кв.м., масления радиатор е на 1, и после на половина от кръглото копче, тоест не до край на 1. Топли. Но и стаята е малка.
Но е вярно и друго - че при масления радиатор трябва да си близо до него, за да му усетиш топлината Peace
Иначе конвектора нали има вентилатор? Затова вероятно и усещането е друго, разпръсква въздуха из цялото помещение.

Общи условия

Активация на акаунт