Излишен ли е 12-ти клас?

  • 19 413
  • 444
  •   1
Отговори
# 45
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Вместо да увеличават годините за пенсия, да премахнат 11 и 12 клас.

# 46
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вместо да увеличават годините за пенсия, да премахнат 11 и 12 клас.
Както висшето образование не е задължително, така и 11 и 12 клас никой не е длъжен да ги кара. Защо да ги махат. Все едно да кажеш, че трябва да се махне висшето. Можеш ли да разсъждаваш нормално или и ти си липсвала в часовете, когато мисленето се е формирало у останалите?

# 47
  • Мнения: 24 467
Да, у нас е излишен.
Не съм променила мнението си от ученичка по този въпрос. Това бе и една от причините след Х клас да сменя училището си, като от такова, с обучение до ХІІ клас, се преместих в такова с обучение до ХІ включително, подготвих се за една година за кандидатстване, станах студентка и вместо да си губя времето още една година, аз учех това, което исках.
ХІІ клас бива за училища, в които VІІІ клас е "подготвителна година". За останалите смисълът се губи.
За мен в Х клас следва да приключва задължителното образование, с диплом за такова. Следва да се възстанови традицията на качественото професионално образование и след VІІ клас за три години да се понаучи и нещо приложимо. След това който ще кандидатства във ВУЗ- нека си има по някой допълнителен клас, в който да не се учи отново от всичко и накрая нищо, а да си има профилиране.

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 09:03 от Judy

# 48
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мислех, и то много. Учих Стоманобетон и чертаех по цели нощи. Моите приятелки приключиха в 11 клас. За обикновените гимназии е абсолютно губене на време. Иди питай обаче 70 годишните как ходят на работа.

# 49
  • София
  • Мнения: 18 043
При положение, че има избор дали да караш 11 и 12 клас и да вземеш средно, което да ти позволява да следваш във ВУЗ или просто  да се сдобиеш с диплома след края на 10-ти, недаваща право да продължиш в университет, къде е проблемът? Не може с такава лекота да се премахне 12 клас. Значителна част от 12-класниците към момента избират да следват навън. Наличието на 12 клас им дава необходимия за прием хорариум от часове, Черна Станция го е казала назад.

Друг е въпросът, че при нашите условия тази практика ще се яви малко (всъщност доста) безмислена. От една страна куцо и сакато иска да става висшист, малко ще са тези, които ще спрат след 10 клас. От друга страна в интерес и на самите училища е да си задържат до 12 клас (и го правят)  и най-слабите елементи дори, с две думи да ги избутат насила до финала, за да вземат максимума от делегирания бюджет.

# 50
  • Мнения: 24 467
За 11 клас и аз бях писала, че не трябва да е задължителен.
Но пък няма да са на 18 г.
Как ще работят?
Да стоят и да бездействат (ако не искат да учат) пак не е опция.

Защо да не работят?
Трудова дееспособност се придобива на 16 години. Съвсем друг е въпросът, че хората у нас неправилно се възпитават, че трудът е вреден и опасен, кофти дейност, която е добре да се избягва или отлага възможно най- дълго време.
Затова и в общия случай образование професионално и степен у нас следва да се придобива след завършен Х клас. И училищата, предлагащи обучение по- нагоре, следва да се редуцират. Въобще не е нужно на масата да се губи още по две години и да си клати краката в по- честия случай. Без друго повечето ученици не учат. Поне да ходят да бачкат.

# 51
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
На хазната й трябват пари и премахването на 12 клас малко или много ще помогне. Преди 25 години нямаше 12 клас за обикновените гимназии и от това никой не е останал неграмотен. В 12 клас на техникумите се учеха само специални предмети.

# 52
  • Мнения: 21 455
Преди 25 години нямаше 12 клас за обикновените гимназии и от това никой не е останал неграмотен.
Кои са тези обикновени гимназии? За втори път ги споменаваш.

# 53
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Непрофилираните. Вече не помня ЕСПУ или как се водеха. До 11 клас учеха и СПТУ( например за зидаромазачи, водопроводчици....). Езиковите, математическата и техникумите учеха до 12 клас.Тези от техникумите завършвахме със средно специално образование, което се води нещо повече от средно.
След гимназиите някои караха УПК - една година в техникум, изучавайки специални предмети, но по-повърхностно.
Сега си давам сметка колко години са минали, вече са ми избледнелил спомените Mr. Green
Имаше възможност да се учи и задочно за друго средно образование - две години. Моята приятелка след гимназия учи 2 години в механотехникум и после още 2 в строителен техникум, защото смени отдела в проектантска организация.

Коментар в нета:
"Костов наложи 12 клас и после се биеше по гърдите ,че намалил младежката безработица"

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 10:03 от Ljuboznatelna

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Учат се редовни предмети, но дай да си говорим как е наистина - колко от учениците реално си правят труда да учат? ако ще си говорим за малцинството от заклетите отличници в най-желаните гимназии, то едва ли те правят повече от 10-20 процента, ако щеш най-малкото, защото процентът на приетите в тези училища е горе-долу толкова. В дъното на класацията изобщо не се мяркат, средната хубост ходят, ама често и не ходят, а си извиняват отсъствията.

Колкото до едно време - въведоха УПК за 11 и 12 клас, когато УПК.то беше 2-годишно. От езиковите учеха една година повече заради подгответо, както и 4-годишните техникуми. Реално, ама съвсем реално с обичайната учебна програма се приключваше в 10 клас, защото в 11 и 12 се учеха специални предмети, дори не помня дали имахме български, май нямахме, защото самостоятелно се готвех за матура и за кандидатстване. Та, и в недалечното минало фундаменталните науки се учеха 3 години - осми, девети и десети клас за МГ и обикновените училища, за техникумите ги разтягаха май през четирите години.

При сравнението се получава, че сега учат фундаментални предмети 4 години - девети, десети, единайсти и дванайсти клас, защото осми клас е подготве за ЕГ и се води езикова година за болшинството от училищата, май само непрофилираните паралелки и някои училища правят изключение. Е, как така се получава, че ние навремето и само преди десет години фундаменталните са се учили 3 години и стигаше, пък сега изведнъж не стигат и трябва 4 години да се учат? Дали излизат поне толкова знаещи, колкото преди години?

# 55
  • София
  • Мнения: 44 115
За профилираните гимназии никак не е излишен.
Аз имах 12 клас, да учеха се само специални предмети и беше посветен основно на направата на дипломна работа.
За обикновенна гимназия може и да е излишен.

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Закон или клас не се махат защото на някого не му се учело, Анди. Ако има такива, които не учат и не ходят на училище, но се водят ученици, то трябва да се предвидят мерки те да бъдат отстранени, щом не полагат необходимото за да са ученици. Този, който им плаща обучението(държавата) да намери начин да контролира кой учи и кой не. Иначе за десети път вече казвам - след 16 години всеки е свободен да прави каквото иска, ако иска ще учи, ако не иска - няма. Не трябва да се маха 12 клас, само защо на някого не му се учело. И предвид, че и професионалната подготовка ще се осъществява основно в последните две години, тогава ще е много неразумно те да останат само една, в която да се добива професия.

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 11:15 от Лилянa

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
При положение, че критично голяма част от учениците само проспиват дванайсти клас, то защо изобщо да се харчи време и пари? Аз затова направих сравнение, защото видях в едно обикновено, водещо се с език СОУ в София какво му е разписанието в дванайсти клас - ако водим езика като специален предмет, то имат часове по език и нататък фундаменталните науки, ИТ, физическо и подобни. Не става поголовно всички да са дванайсти клас, без оглед на специализацията. Реалните паралелки, които нямат грам профил, те какво учат в дванайсти клас, нали започват още в осми клас с редовните предмети?

# 58
  • София
  • Мнения: 44 115
И аз като авторът тук:


и може би да остане само в разните профилирани гимназии, както беше преди. Макар че и там е излишен.


ей с това от авторката изобщо не съм съгласна, иначе за непрофилираните и аз не виждам какво ще правят  в 12 клас. Също толкова тъпо ми се струва удължаването на учебните години при най-малките....

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 11:27 от Angel_Dust

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Също толкова тъпо ми се струва удължаването на учебните години при най-малките....
Аз пък мисля, че е добре да ги удължат, ама да вкарат някоя седмица ваканция през годината. Не да е учене, учене и после близо 4ри месеца забравяш какво си учил. Изглежда лесно, ама не е точно така когато си на 7 години и се изморяват децата. Тоест съм да ги удължат, ама не както сега просто още седмици, а да добавят седмица примерно по това време и междусрочната февруари да стане седмица.

Общи условия

Активация на акаунт