Кутия за обяд, или какво приготвяте на децата за училище?

  • 105 007
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 8 357
Vera зависи от самото дете. От това което изяжда на обяд. От това какво количество енергия му е нужно за деня.
Сина ми е ПУК.
Сутрин у дома хапва нещо малко - половин  банан, една бисквитка, половин палачинка.
Слагам за закуска в 10 часа. - 2 палачинки или сандвич от 1 филия с кашкавал /масло не салгам/ и половин краставица , 4 маслинки или 1 мъфин и 1/2  банана. Ако му харесва плода който им дават от училище го яде.
На обяд: Обикновено яде едни или максимум две от яденетата: Понеделник е изял 1/2 супа и десерта който е бил мляко с ориз. Вчера е изял боба /супата и десерта не ги е ял/.
След обяд закуската в училище е тестена: Поничка. милинка, кифла.

Детето ми има по 2 часа спорт всеки ден в училище. Във вторник и четвъртък ходи допълнително на още 2 часа спорт. В неделя ходи 2 часа пак на спорт.

# 676
  • Мнения: 4 312
Честно да си призная, като не се чувствам сигурна какво давам - почнах да гледам другите деца и майки какво носят. Горе долу-аналогично им давам. Дори някои майки пращат кроасан и плод или купена кифла и плод, други само плодове в голямо количество. Не искам спорове и обсъждания по темата, всеки си знае детето и си го гледа както си реши.
Държа ги далече от сладкишите - освен, ако не са домашни, но то и тях правя рядко. И ако давам нещо такова, ще е домашно, не пакетирано.
Спортуват - два пъти в седмицата след училище х 2 часа. В училище са активни, гонят се, скачат на въже, ластик.
За повече тренировки, моето усещане е, че повече натоварване не могат да поемат. Дори за тези тренировки се притеснявам, че им идват свръх. Имам предвид, че понякога още от училище се държат като преуморени, нервничат, сърдят се. Понякога заспиват в колата дори в 19 часа или вкъщи, директно от вратата.
За храненето на обяд в стола - казват си кой какво е хапнал, но обикновено е половината супа или малко от нея, малко от основното. Не ги изяждат и трите неща.
Джобни не мога да не давам - стадното чувство е това. Но има деца, които ходят с по пет лева на ден, което е безумие за мен, но повечето са с около 1-2 лв/ден, та няма как.
Почнаха да си ги събират и си купуват химикалчета, гумички и др.работи от книжарницата.
Не мога да схвана как им дават закуските в училище, знам че са през ден, обаче кои дни - сменят ги неритмично. И май се опасявам, че имат дни, в които хем са закусили вкъщи, хем тесто сутрин, обяд, после минисандвича моя+плодовете... да не е много.

# 677
  • София
  • Мнения: 12 303
*vera за училищните закуски сигурно има вариант да разбереш графика на раздаване. Попитай учителката или някои от стола, за да не се получава такова струпване.
При нас до втори клас включително на родителските срещи се бяхме разбрали целият клас да не се дават джобни. Едва сега от трети клас нямаше как и почнах да давам, отново както казваш по-скоро заради стадното чувство, но и предпочитам малко по-малко да свикват да боравят с пари. А иначе на мен ми е по-лесно и им давам направо 10 лв на всяка за седмицата, а не всеки ден по 2 лв.
За спорта да след училище като цяло са изморени и нямат и сили и възможност да поемат прекалено натоварване. От тази година затова и не ходят моите на плуване на частно след училище, а само в голямото междучасие в училището, но определено тогава апетита им е по-голям след плуването. Единствено понеделник са на спортна гимнастика след училище и пак времето не ни стига вечер през седмицата...
Нещо имам чувството, че почвам да се повтарям със закуските и не мога да измисля нищо интересно или ново. Днес например се успах и стнаха в седем и десет и до последно чаках калцонетата да се опекат, хем плънката и тестото ми бяха готови, но и те започват училище в 8 и трябва най-късно до 8 и 40 да сме излезли от вкъщи.

# 678
  • Мнения: 4 312
Айла, на мен резервен вариант за такива ситуации ми е:
кисело мляко + 1 л пшеничен зародиш и малко мед.
Това за закуската вкъщи.
За училище рядко пращам, различно от сандвич - домашни соленки, овесени бисквитки, баница. Но те все си искат време

# 679
  • Мнения: 8 357
 Aila у дома винаги има Барчета /от  тези със сушените плодове и ядки/ както и плодове.
Случвало ни се е да се успя. Мятам едно барче и един банан/ябълка и съм дотам Simple Smile

*vera за спорт броя организирани занимания. Тичане и гонене в обедната почивка не се брои..поне според мен.
Ако усиленият им спорт се свежда до 2 часа в седмицата и имат по висока телесна маса. Би трябвало наистина да се внимава какво ядат.
При закуска : 1 яйце +1 домат + 1 филия хляб. (бих добавила маслини, който да заместят мазнината от маслото)
За втора закуска бих сложила. 150 гр. кисело мляко /2 малки млекца данонино/ + 1 плод. Или 1/2 пакетче солети + 1 морков нарязан на лентички /или чушка/. Или 80 грама ядки +1 плод /средн гоялма ябълка или круша. Банана е енергийна храна и аз лично го давам самостоятелно. Ако ще го включвам към нещо друго ще е 1/2

# 680
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Aila,

за закуските се сещам за:
-  овесени ядки и мюсли със сушени плодове, ако ядат такова. Било полезно (аз не обичам, не ми е вкусно) и може да си ги правиш сама спрямо вкуса на децата за плодове. Може да се комбинират и с кисело, и с прясно мляко. За контейнерчетата, Моренка е специалист.
- варено яйце с някакви зеленчуци на ивички и филийка хляб
- солени мъфини / солен кекс
- царевични хлебчета, може да би приготвиш от предния ден, да ги издълбаеш и напълниш
- палачинки, навити на рулце, с каквото си хапват - шоколад, сладко, сирене, кашкавал и шунка
- домашни крекери - за 1/2 час са готови и търпят вариации спрямо това с какво разполагаш. Давам ти пример, както аз ги правя, обикновено за гости, украсени като мини хапки: овесени ядки (от ситните) - към 200г, 2-3 лъжици бяло брашно (с типови и черни брашна не става хубаво тесто за крекери, пробвала съм), слънчогледови / тиквени семки / сусам / други полезности, 3-4 с.л. зехтин, щипка сол, топла вода - да стане тесто. Сместа я разточвам съвсем тънко и режа с кръгла формичка или на квадрати. За малки деца, ще е удачно да се изрежат с формички за сладки, може би. Печенето - макс 10 мин, иначе стават доста твърди.
- нещо с бутер тесто
- дюнери - питки има страхотни на Женския пазар в магазинчетата за подправки, различни размери

- баници най-различни
- шишчета с чери домати и парченца моцарела
- шишчета с пилешко, ананас, краставичка или моцарела, ако ще ядат пилешките хапки студени
- хапки с полента

Снимките са ми от едно парти у нас, та си ги представи без украсите нещата. Simple Smile

# 681
  • Мнения: 4 312
Хихи, маслините не съм ги писала. Бях им сложила по две маслини, на единят бяха останали, другият ги е хапнал.

Така или иначе се дерзая по въпроса с тестото, та ще потърся кутийки подходящи за нещо течно. Както споменаваш кис.мляко с др. неща.
Зеленчуци и ядки също им пращам. Даже много се радват, явно защото никой не носи зеленчуци.
Обикновено са моркови или краставици на лентички -около морков и половина на дете + една шепа сурови орехи. В тези дни не давам сандвичи.
Сега като се стопли, надявам се да се движат повече. Ходихме на диетолог - той ни посъветва сутрин задължително да закусват до половин час след ставането, защото така се активирал метаболизма.
Правя и разните му там елда, разни други непопулярни по моето детство суровини за разнообразие.
Ще пробвам другата седмица да им давам млечно + плод или зеленчуци + ядки, без сандвич и да видим как ще им се отрази. Ако са гладни, то ще си покаже.

Имаме комбинирани кутии, в които се слагат четири малки квадрата. Като слагам плодове или нещо, цапащо. Малките квадратни кутийки ги фолирам със стреч и тогава слагам в голямата. Ако имат нарязани плодове, слагам една клечка за зъби за да боцкат с нея и да не ядат с мръсни ръце. В междучасието на двора се съмнявам да ходят специално дас е мият.

# 682
  • София
  • Мнения: 12 303
chrissy благодаря ти много за идеите и насоките  Hug Някои от тях са в менюто, но някои са нови и ще се опитат задължително. Повечето обаче си изсикват подготовка от вечерта, ще трябва да помисля по-сериозно за варианти както днес при успиване Simple Smile От офиса не мога да видя снимките, но довечера ще ги прегледам  Simple Smile

Другите неща, които съм изредила по-горе ми бяха готови, там има плодове и зеленчуци, но както написах по-рано днес едната яде безумни количетва в момента и по никакъв начин нямаше да и стигне това, ако няма месо или нещо тестено и то повечко. Спокойно изяжда два двойни сандвича примерно или 2 големи пълнени чушки на обяд и тн. Затова ми беше зора за нея сутринта да ги опека.... Тя е и тази, която не яде млечни и макар да яде големи количества храна е и най-капризна. Оказа се че и картофена салата била помолила да има за днес, това пък напълно го бях забравила... Ще гледам да не се успивам и да си записвам какво са си поръчали, както и почти всичко да ми е готово от вечерта... Ще е от голяма полза, ако се организирам и си правя графика за цялата седмица от неделята още.
За другата примерно освен зеленчуците и плодовете за обяд само яйцата примерно и те ще и стигнат. Така или иначе те си имат джобни и винаги при необходимост може да си купят и нещо от стола , като геврек или пица... Досега мисля само веднъж се е налагало.

# 683
  • Мнения: 8 357
*vera самата аз цял живот се боря с теглото. Изглеждам добре щото броя калории като алтава.
Затова много внимавам с храненето у дома. ММ твърди, че ако хляба не е от лимец няма да яде Grinning

Затова и моето дете не яде масло. Маслото го ползвам за готвене - никога не съм му мазала филия с масло. Както Ванга е казала по отровно нещо от хляб с масло няма. Затова като източник на мазнини ползвам маслини, ленено семе, ядки, кашкавал, авокадо.

При положение, че в закуската имат хляб /между другото 2 половинки хляб си е абсолютно цял сандвич/ и яйце /протеини/. За междина им трябва много малко въглехидрат. Затова според мен там изобщо не би трябвало да слагаш хляб. Наблегни на зеленчуците /моркови, чушка на лентички, розички от карфиол, краставица пак на дълго, бяла ряпа на кръгчета със сол, моя яде земна ябълка но тя е странна на вкус/. Това съчетано със ядки - но малко количество 50-60 грама. Ако обичат солено. Аз давам 2 дни в седмицата сладко за закуска /децата харесват сладкото/. Тогава повечко плод от това което обичат съчетан с мляко. Не давай плодове със сандвич / няма как да ги усвоят и преработят за 2 часа и се трупат като мазнини/. И разбира се не забравяй шоколада /задължително/ поне веднъж в седмицата редче шоколад. Хубаво е да е натурален...ама децата не си падат по него така че аз давам всякакъв.

# 684
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Може ли рецептата за мъфините със заквасена сметана?
Някой ги беше споменавал в темата.

 Аз ги правя по тази рецепта, но намалявам захарта.  http://inagg.blogspot.bg/2012/09/blog-post_15.html

# 685
  • Мнения: 4 312
Хм, диетоложката ни каза масло...
Така като ги разпитвам излиза, че като давам сандвич + плодове.
В дните, които имат тестена закуска от училище изяждат сутринта нея + плодовете, а следобед сандвича. Рядко, но го връщат, ако съм ги взела по-рано и не са го изяли.

Ако пък са на плод, понеже им ги дават цели и ако не са банани и мандарини или ябълки с тънка кора, те не могат да се справят с белене и т.н , та сутрин си хапват сандвича, следобяд от къщи нарязаните плодове /зеленчуци/, а плодът от училище ми се връща цял.

Сетих се за нещо, което скоро не съм им правила. Желирано кисело мляко с плодове или желиран компот. Не съм чела цялата тема, признавам, може да сте ги споменали. Лесно се прави и не иска много ресурси и като време и като стойност.

# 686
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Така, аз не виждам проблем в маслото, проблема е в движението.
Смея да твърдя, че изглеждам прекрасно за годините си. Всичките ми изследвания за холестерол, телесни мазнини и т.н са чудни, а маслото присъства често в менюто ми. Да закусвам яйца с бекон и масло не е рядкост за мен. Редувам ги с цедено кисело мляко с тахан и горски плодове и овесени ядки с кисело мляко. Всичко е пълномаслено. Но..., всяка сутрин имам минимум 20-30 мин упражнения - коремни преси, напади, клякове, патешко ходене, ножици. Вечер това се повтаря, два пъти седмично ходя на народни танци. Сега като се постопли вечерните упражнения ще се заменят с тичане в парка.  Peace При моите почти 40 години съм 57 кг- 177 см., телесните ми мазнини се движат в диапазон 21-23%. Та, трябва да се внимава какво се яде, но в спорта и движението е истината.  Peace

# 687
  • На черешата
  • Мнения: 8 393

Сетих се за нещо, което скоро не съм им правила. Желирано кисело мляко с плодове или желиран компот. Не съм чела цялата тема, признавам, може да сте ги споменали. Лесно се прави и не иска много ресурси и като време и като стойност.


 Панакотата е добър десерт  Peace

# 688
  • Мнения: 19 383
Според мен тези готови кисели млека със сладко са по-вредни, както и тестяното. Ако ще слагаш мляко, по-добре чисто, за да не свикват с подсладено. Едно на ръка, че са с разни изкуственяци, второ, че имат захар, глюкозо-фруктозен сироп и т.н.
Отделно не виждам защо им е филия за 10ч ако са закусили вкъщи.
Само плод и зеленчук в по-големи количества е достатъчно.
Маслото е по-добре от екстрахирани мазнини като олио и зехтин. Все пак ако има проблем с кг, и аз бих го намалила, но не изключила.
Плодовете задължително се ядат отделно от другото.
Торнадо, благодаря!

# 689
  • Sofia
  • Мнения: 21 749
Като се спомена диета... хрумна ви да ви предложа нещо,
Скрит текст:
което аз (никога не съм спазвала диета) харесвам, може да ви е полезно. Simple Smile
Книгата "Защитете детето си от болести. Как да храним децата правилно" и
Глад за промяна

Мама прави много хубаво варено жито с канела, орехи стафиди, лим.корички, мед и го желира. Щерката е луд фен.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт