Комплексни изследвания за рак?

  • 12 013
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 897
Аз четох, че по майчина линия през поколение имало наследствена обремененост/ предразположеност

Предразположеност, не означава обреченост. Просто живей здравословен начин на живот и ще намалиш доста тази вероятност.

Моите баба и дядо по майчина линия починаха много млади от инфаркт - баба ми на 59г., а дядо ми на 66г. Наскоро и на мен ми откриха сърдечен проблем, но вярвам, че с здравословен живот всичко ще е ОК и ще доживея поне до 78г. когато почина дядо ми по бащина линия също от инфаркт.

Ракът е като всяка по-сериозна болест. Хваната навреме се лекува. Диабета също убива, бавно, но убива, а защо не се плашим от него. Нима сърдечните болести са по-малко опасни от рака?

Баща ми има рак. Покрай него се научих да не се плаша от тази болест, а да я приемам като всяка друга. Дават му поне още 10г. преживяемост и вярвам, че ще е така. Много страдах, но разбрах, че няма смисъл.

# 16
  • Мнения: 26
Здравей,

Най-добре си прави профилактични прегледи, както ти казаха другите съфорумки. Така има по голям шанс да се открие нещо в начална фаза. Баба ми има 2 пъти рак и сега е на 81 години, живее си живота и се пази. Аз съм 3 пъти с рак и съм на 34 години, живея си нормално не мисля много за това, работя си. Не пуша, не пия алкохол и водя здравословен начин на живот и имах 3 пъти рак. Най-важното е да не се стресираш. За мен това е най-голямата причина за появата.

Поздрави!

# 17
  • Мнения: 2 649
Кой вид рак по-точно хванат навреме се лекува?! Може ли да бъдете по-конкретни, моля! Защото майка ми „хвана навреме“ преди 4 години рак на гърдата, но въпреки операцията, химиотерапиите, лъчетерапииите и приложеното лечение и профилактика през годините, в момента е с разсейки на белия дроб и костите . Що добавки изпи, витамини, гъби,преглед не пропускаше, изпълняваше и още изпълнява стриктно лекарските препоръки....ами, не й се размина, получи разсейки.Така че нека не обобщаваме и не се залъгваме.

# 18
  • Другата България
  • Мнения: 37 692
Именно рак на гърдата хванат навреме е с доста дълга преживяемост.
Съжалявам за майка ти, че е имало усложнения, но аз познавам, тоест имам две приятелки с частично отстранени гърда и лимфи, едната преди 12, другата преди 8 години и са живи и здрави до днес.
Всичко правят редовно като описаното от теб.
Никой не се залъгва, но по един случай не бива да се правят обобщения за цялото.

# 19
  • Мнения: 11 419
Да, статистиката сочи, че рака на гърдата и рака на дебелото черво хванат навреме, отстранен и проведена терапия дава много добри резулати т.е. пациентите успяват да достигнат старини и да починат от естетвена смърт.

мекичка*, много съжалявам, че така се е получило при майка ти. Опитахте ли да "нападнете" гадината - говоря за фрешове от зеленчуци, Витамин В17, витамин Д, цитросепт и пелин? Мерите ли РН на урината?

# 20
  • Мнения: 1 897
Кой вид рак по-точно хванат навреме се лекува?! Може ли да бъдете по-конкретни, моля!Защото майка ми „хвана навреме“ преди 4 години рак на гърдата, но въпреки операцията, химиотерапиите, лъчетерапииите и приложеното лечение и профилактика през годините, в момента е с разсейки на белия дроб и костите . Що добавки изпи, витамини, гъби,преглед не пропускаше, изпълняваше и още изпълнява стриктно лекарските препоръки....ами, не й се размина, получи разсейки.Така че нека не обобщаваме и не се залъгваме.

Всеки рак хванат навреме се лекува, особено пък хормонозависимите и тези, които се махат оперативно. Съжалявам за майка Ви, но щом има разсейки, значи, че ракът НЕ Е хванат на време.

Бабата на мъжът ми е оперирана преди 40г. от рак на гърдата. Хванат в началото и навреме. Дори не е отстранена цялата гърда. Дори всеки път я майтапят в Онкото, че явно не е имала рак, а нещо друго.

Случаи може да постна още, но не това е целта. Майка Ви не показател за болестта като цяло. Има и други хора - излекувани, живи и здрави!

# 21
  • Мнения: 2 649
Разсейките се появиха 4 години след операцията на гърдата и проведените терапии. През цялото време прави нужните изследвания и профилактика. И вярваше, че се е преборила. Докато тази пролет не почна да се задъхва и задушава. Оказа се най-лошото. Пак химиотерапия, пак мъки. На скенера преди месец се видяха разсейки вече и в костите. Повече няма накъде...
А първоначално прогнозите бяха толкова добри и оптимистични...
Ние също  познаваме хора, които са постигнали трайна ремисия, но всеки случай е индивидуален и не може да се отнесе за всички видове рак. Да, има случаи на излекувани, но при повечето болни изхода е летален. Затова ми се струва несериозно твърдението, че е достатъчно да го хванеш навреме и ще се излекуваш. Майка също беше хваната съвсем в началото, дори не й махнаха цялата гърда, прогнозите бяха повече от оптимистични, но за съжаление след години нещата взеха лош обрат. Въпреки профилактиката. Както и да е, пожелавам ви здраве bouquet

Последна редакция: пн, 09 ное 2015, 06:33 от мекичка*

# 22
  • Мнения: X
................. Да, има случаи на излекувани, но при повечето болни изхода е летален. ...
......то и за здравите хора "изходът е летален" нали.......  ooooh!

Има различни видове рак на гърдата. Чувала съм, че ако РМЖ не е хормонозависим (което е 15-20% от случаите), а е т.нар. тройно отрицателен - лечението е много трудно. Този рак е и по-агресивен и се причинява от мутация на два гена, които може да намерят при изследване - ако има съмнение на наследствена обремененост (както е при Анджелина Джоли например). Това изследване доколкото съм чувала е много скъпо - не знам дали е вярно - от порядъка на 3000лв.
А туморните маркери не са гаранция за откриване на рак. Те по-скоро са за следене на развитието му.

# 23
  • Мнения: 74
Аз продължавам да чета из различни статии. У нас няма никаква практика да се изследват хора за рак превантивно, които са в риск. В чужбина има такава възможност и мисля, че можем да почерпим опит от напредналите. У нас, също така, чета, че ракът става все по-млад. Аз съм от хората, на които близки си отидоха с ранна диагноза и "успешно" лечение...после отново..после разсейки... Често, когато се появят симптомите е вече минало много време..

# 24
  • Мнения: 74
Аз четох, че по майчина линия през поколение имало наследствена обремененост/ предразположеност

Наследсвеност доказана има за рака на гърдата и има спорове в медицинската литература за рака на яйчниците. При болни баба и дядо, а не родители твоята вероятност да развиеш онкологично заболяване не е висока.

Например ако твоите баба и дядо са се занимавали със земеделие и са отглеждали зеленчуци в оранжерии е доказано, че риска да се разболеят от рак скача със 60%. Опасността идва от използваните химикали и торове, които са пръскали и слагали на растенията. Оранжериите и най-вече отглеждането на краставици става с много пръскане и много хора плащат със здравето си за това. Но наследственост няма.

Баба ти и дядо ти са отгледали поколение, че и внучка над 20 години са видяли. /не че пишеш кога са починали/ Така, че това показва, че имат добри гени и най-вероятно и твоите са такива.

Би била в рискова група ако две кръвни роднини по една линия развият рак на гърдата или яйчниците. Или ако и двете ти баби /от двете страни/ имат рак на гърдата.

В твоя случай въобще не си в рискова група.  Hug

От рак на кое починаха баба ти дядо ти?

Много благодаря за отговора, явно имате познания!
Дядо ми почина, когато бях на 4 години от рак на дробовете, баба ми първо е преборила рак на матката, жлъчката, а сега й откриха тумор на бъбрека. Още е жива, за щастие, надявам се някак и този да пребори. Аз чух от някой, че по майчина линия имало вероятност да се предаде и много се стреснах, защото не обичам да ходя по доктори и едва, когато съм много зле посещавам...Сега не се чувствам спокойна

# 25
  • Мнения: 11 419
Аз продължавам да чета из различни статии. У нас няма никаква практика да се изследват хора за рак превантивно, които са в риск.

Е, хайде сега в чужбина пак правят космически неща пък ние тука само със слушалките  Crazy Единственото, което може да ти направят в чужбина повече е, това което спомена Фри. То може и в БГ да го има, но е твърде скъпо. То и чужбина се прави рядко и предимно от богати хора. Колко човека мислите си позволяват такива операции като Анджелина Джоли? Да не говорим, че то не е толкова лесно и безпроблемно да си махнеш гърдите и яйчниците "за всеки случай" ...

И в България хората в риск са под наблюдение, но никой никого на сила не може да накара да ходи на контролни изследвания.

# 26
  • Мнения: 74
Аз продължавам да чета из различни статии. У нас няма никаква практика да се изследват хора за рак превантивно, които са в риск.

Е, хайде сега в чужбина пак правят космически неща пък ние тука само със слушалките  Crazy Единственото, което може да ти направят в чужбина повече е, това което спомена Фри. То може и в БГ да го има, но е твърде скъпо. То и чужбина се прави рядко и предимно от богати хора. Колко човека мислите си позволяват такива операции като Анджелина Джоли? Да не говорим, че то не е толкова лесно и безпроблемно да си махнеш гърдите и яйчниците "за всеки случай" ...

И в България хората в риск са под наблюдение, но никой никого на сила не може да накара да ходи на контролни изследвания.
Права сте, не казвам, че у нас сме неуки и боси... Обаче, като си помисля петък, като се наредя сред болните на опашката пред кабинета на личния ми лекар и, като му кажа за какво искам направление или повече...За профилактични прегледи??!! Знаете ли как ще ме погледне, а сигурно пак ще ми каже, че нищо ми няма и ще ме отпрати.

# 27
  • Мнения: X
.............. Обаче, като си помисля петък, като се наредя сред болните на опашката пред кабинета на личния ми лекар и, като му кажа за какво искам направление или повече...За профилактични прегледи??!! Знаете ли как ще ме погледне, а сигурно пак ще ми каже, че нищо ми няма и ще ме отпрати.
Ти я направи тази тема да мрънкаш и да се жалваш от личния си лекар ли?
Ако наистина си толкова загрижена за здравето си съвсем не е трудно. Единия вариант е да си платиш всичко. Другият - да ходиш при ЛЛ и да се разправяш, не е невъзможно, само отнема малко повече време.
Все 1 направление годишно за АГ преглед и цитонамазка ще си уредиш. Винаги можеш да кажеш на ЛЛ че много те боли единия яйчник например или нещо подобно.... АГлекарят ше ти даде направление за мамолог - ако му кажеш, че те боли гърдата примерно... Един път годишно преглед ти е предостатъчен. Можеш да се уредиш по подобен начин и за коремна ехография веднъж годишно. Полага ти се и ПКК веднъж годишно. Туморни маркери ако са ти много интересни ще трябва да си ги платиш. Белия дроб... не знам, може би рентген  newsm78
Разбира се винаги можеш да дадеш едни малко повече пари и да си направиш скенер в Иван Рилски или някоя друга подобна болница, сега има доста машини по болниците. Друг е въпросът дали ще ти видят всичко.

Аз си открих рака при един от ежегодните ми профилактични прегледи при мамолог, беше в 1ви стадий, оперирах се и сега съм ОК, все едно не съм болна  Laughing само дето си правя малко по-често контролните прегледи.... И да, ракът като че ли е доста разпространен - в нашия вход от 21 апартамента аз знам за 3 болни (вкл. аз)... нямаме роднинска връзка ... това е повече от 14%. Четвърта жена наша съседка е в Пирогов в реанимация, за нея има съмнения също за нещо по жлъчката и черния дроб.

...........У нас няма никаква практика да се изследват хора за рак превантивно, които са в риск......
това съвсем не е вярно  Naughty ако си платиш ще ти изследват и майчиното мляко. Има много лаборатории вече навсякъде, само чакат такива като теб и мен ... това си е супер бизнес...

Последна редакция: пн, 09 ное 2015, 23:51 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 11 419
Фри, а замисляла ли си се, дали нещо в мястото на живеене не отключва процеса на разболяване?
Разбира се не говоря за магия, а за излъчване /например да си имате любител на радиостанции, който да си е боднал антената над главите ви/, или да се намирате в центъра между две антени на оператори, или пък да се намирате над една от онези точки на земната енергия над които не бива да се спи /това скоро ми го обяснява един познат/.

# 29
  • Мнения: 1 897
Каквото и да пишем тук, истината е, че човек няма ли желание за живот и воля да са пребори, ако ще всеки ден да ходи на изследване, няма да го бъде. Психиката ръководи тялото ни. Не случаен е изразът "Здрав дух, здраво тяло".

Общи условия

Активация на акаунт