Менюто в детската градина

  • 8 823
  • 99
  •   1
Отговори
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В нашето ОДЗ забелязах, че децата ядат доста често боб и леща, да не кажа почти всеки ден.
Позарових се в наредбата и видях, че
Цитат
Чл. 15. Бобови храни (боб, леща) се включват в менюто един до два пъти седмично.

Някой би ли ми казал къде мога да подам оплакване? Има ли и форма за жалби он-лайн?

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 09:42 от Редактор*

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В Комисията за защита на потребителите можеш да подадеш он-лайн, но не съм сигурна, че това е точното място. По-скоро в съответната община, ако градината е общинска. Теб какво всъщност те притеснява? Бобът и лещата са едни доста полезни храни.  newsm78

# 2
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В Комисията за защита на потребителите можеш да подадеш он-лайн, но не съм сигурна, че това е точното място. По-скоро в съответната община, ако градината е общинска. Теб какво всъщност те притеснява? Бобът и лещата са едни доста полезни храни.  newsm78
Ядат почти всеки ден боб и леща. Единият ден имат леща чорба, другият ден боб яхния, на сливащия боб чорба и така. Нямам против да ядат боб и леща, но не и 4 от 5 дена.  Crazy
За това и се зарових в наредбата и видях, че и там е описано - варива 2 пъти в седмицата.
Да не говорим, че лятото от 5 дена, 4 им дават таратор.
Има и други полезни храни, които не са толкова натоварващи корема като боб и леща.

# 3
  • Мнения: 5 037
Снимай менюто(трябва да е изложено на видно място).Според мен (като подала  доста оплаквания)първо говори с домакинката.Първо тя определя менюто и отпуска продукти.После поговори с директорката и чак тогава,ако не срещнеш разбиране до отдел "Просвета"в общината.Не знам коя група ти е детето,но ако пропуснеш някой по редицата,се приготви детето да е пренебрегвано .
Аз писах направо в нашата община(вярно,по друг въпрос),но добре че на детето не му пукаше много.

# 4
  • Мнения: 10 547
Комисия за защита на потребителите ли?  Rolling Eyes
Обърни се като начало към директора на ДГ- менюто се съставя там, след това към районната община, към Дирекция  Образование на СО, МЗ, което състави новия рецептурник, осъвремениха го по време на първия кабинет на Борисов, и което МЗ отговаря за храненето на децата в училищата и ДГ.

Домакинката да определя менюто? Глупости на търкалета! Без извинение. Менюто се съставя от старшата сестра на ДГ и директора, като е различно за яслени, градински и вариантни групи.

# 5
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Благодаря за отговорите.
Явно първо през директорката трябва да мина, макар че тя не е от най-сговорчивите.  newsm78

# 6
  • Мнения: 10 547
Задължително се обърни първо към директора. В общи линии това е пътят, ако щете и до ББ да пишете, той пак ще върне топката при директорката.

# 7
  • Мнения: 5 037
Комисия за защита на потребителите ли?  Rolling Eyes
Обърни се като начало към директора на ДГ- менюто се съставя там, след това към районната община, към Дирекция  Образование на СО, МЗ, което състави новия рецептурник, осъвремениха го по време на първия кабинет на Борисов, и което МЗ отговаря за храненето на децата в училищата и ДГ.

Домакинката да определя менюто? Глупости на търкалета! Без извинение. Менюто се съставя от старшата сестра на ДГ и директора, като е различно за яслени, градински и вариантни групи.

Така е на теория,а на практика newsm78?Е,все пак имам поглед от първо лице,но за провинцията,в Сф може и да е друго.

# 8
  • Мнения: 10 547
На практика, на практика. Нима мислиш, че човек със средно образование може да съобрази меню за 280 деца, предвиди тези с алергии- трайни, временно изискване да не се храни с определени храни и пр., и пр.

# 9
  • Мнения: 5 037
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.

# 10
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.
Не би трябвало да е така, виж какво пише в наредбата за вашата Община.

# 11
  • Мнения: 5 037
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.
Не би трябвало да е така, виж какво пише в наредбата за вашата Община.
То пише,че и пари допълнително не се събират(или са пожелание на родителите),но събират на килограм.Ако не дадеш,действат чрез детето.Писала съм (и за меню и за допълните пари до общината),отговора е ,че не са намерили нередности.
В менюто пишеше,че в 10ч се полага 300гр плод(без кора/обелка)-е 1/2 банан или 1/4 ябълка не са 300гр.Също по меню е 50гр хляб(веднъж в седмицата е черен)1/2 филия хляб не е 50 гр.

# 12
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В наредбата за София пише, че се предлага за деня 300 грама плод и зеленчук, т.е. общото количество. Не виждам как дете ще яде 300 грама обелени ябълки в 10 сутринта. Crazy
Пари при нас се събират от родителите, учителите ни казват само какво им трябва.
Явно в малък град нещата са по-различни...
Как точно действат чрез детето?

# 13
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.

Поговори с директорката , разпитай имат ли седмично меню и прочие.

Боба който си спомням от градината  беше най вкусният !

# 14
  • Мнения: 4 708
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.


Това само от родителите, отделно има субсидии от общината. А колкото и да ви е бил вкусен този боб, я се опитайте всеки ден от понеделник до петък да ядете боб или леща на обяд, дали ще ви е вкусен след месец примерно, ако устискате толкова? Аз пък не обичам тези храни, тежко ми става от тях, и не ми обяснявайте как е полезно през ден да яде боб малко дете.

Общи условия

Активация на акаунт