Бихте ли се върнали в България?

  • 195 723
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 474
Не съм "мама", но ще се включа. В момента живея 60% от времето в чужбина и 40% в България, но мисля скоро тази пропорция да се обърне. Прекалено много неща ме задържат в България, имам много по-голяма възможност за развитие, харесва ми повече животът. На този етап нямам голям интерес да съм в чужбинско, ако не е за някоя нова квалификация или екскурзия, например. Възнамерявам един ден и децата ми да израснат в България. Впрочем, забелязвам, че има такава зараждаща се тенденция сред завършилите образованието си в Западна Европа българи, което ми вдъхва доза оптимизъм.  Simple Smile

# 16
  • Мнения: X
Върнахме се за да се роди детето ни в Б-я .Останахме по-малко от 3 години и заминахме отново.

С нас в онези години се върнаха много млади семейства ,които създадоха деца ,но към днешна дата половината са отново навън .

Не знам .Не бих се върнала на този етап . Peace

# 17
  • Мнения: 41
Barefoot Kontesa , защо отново заминахте?

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 032
...  страна където е важно колко пари имаш, каква кола караш, какъв ти е телефона и в кой нощен бар хвърляш салфетки? Иначе просто си аут от социалния живот на България.

Не живея в чужбина, често пътувам, но си живея в България. И знам, че това не е социалният живот. Да, има може би една малка част от хората, които прекарват живота си в нощните барове и хвърлят салфетки, но повечето не живеят по този начин и това не е критерий за начина им на живот. Нито пък всичко се измерва с телефона и колата.

# 19
  • Мнения: 642
Добро утро, много приятелки след пенсиониране се прибраха в България и след месеци отново се върнаха тук. Преди дни на гости дойде една от тях/по точно на екскурзия/ и така се събрахме малка част от българките живеещи тук. Както винаги опря въпроса ''Защо след като се е върнала в Бг сега работи в Лондон?" Отговорът беше:
-Защото нямам среда, защото според познатите ми се нося много младежки с тия свежи цветове, миришела съм/разбирай на парфюм/ не съм се находила /обиколи България с внучето си/ . И все такива дребни на вид неща, които са много дразнещи за нас. Тя каза- реших да замина за Лондон защото в Бг вече не се чувствам добре приета .Да, трудно ми е с езика с новото място и все пак ми харесва. Там всеки гледа себе си и не гледа личния живот на другия.
След като има доходи малко над стандарта за бг пенсионер и спокойно може да се наслаждава на почивка. Тя е предпочела да иде в страна в която пенсионер не значи пътник за оня свят и стар никуму не нужен човек.
Има доста време докато мисленето на българина се промени към по-добро.

# 20
  • Мнения: 2 633
Носталгия: да се върнеш в родината, и да разбереш че не си заминал напразно! Това е моето определение.

Вие върналите се как се справяте отново в Бг, при положение че се свикнали с висок стандарт в чужбина и със сносни доходи? Изведнъж, Цоп, пак в калта и заплата от 300 лв. На мен би ми било много трудно. Обожавам природата в Бг, но там няма нито кой да ме оцени, нито кой да ми плати подобаващо. Не мога а се върна, дори и да искам.

# 21
  • Мнения: 10 993
Върнах се и съжалявам. Средата ми е много кофти, но не в смисъл че хвърлят салфетки по баровете.
От друга страна сферата в която работя мога да я упражнявам само в бг.
Изолирала съм се доста, концентрирала съм се само в децата и работата. Друг социален живот нямам, не общувам почти с никой. Хората тук са откровено дребнави и елементарни, но за да оцелея не им обръщам внимание.
На този етап не обмислям емиграция, но за да емигрирам трябва да си сменя специалността, а за сега не съм готова.
Не бих посъветвала никой да се връща в България. Тук животът е доста труден, и то не само от финансова страна - дори с упорита работа можеш да поддържаш относително нормален стандарт, колкото хората са изключително лоши.   

# 22
  • Мнения: 3 031
Заплатите в България не са по 300 лева, да не преувеличаваме. Имах хубава и добре заплатена работа. Повечето ми познати и приятели също изкарват добри пари, според българския стандарт, разбира се. С уточнението, че говоря за София, а не за Лом например Peace

# 23
  • Мнения: 99
Moin, добре е, че уточни. Иначе, освен в София и още няколко града, заплатите на по-голяма част от хората, са отчайващи. Нали се сещаш, че България не е София и всички не може да се преселим там (столичани в повече  Grinning ).
По темата - зависи от много обстоятелства.

# 24
  • Мнения: 642
Като казах ''хвърляне на салфетки по баровете'' имах предвид, че на българина му се живее та две не види. И му се живее не да седне на тревата в някой парк в неделя с децата си на пикник или на излет в планината, защото просто не е на мода.
Животът ми в Бг е разделен между два големи града,различни хора,поминък,заплащане и все пак-манталитет един.Цялата ни държава е устроена грешно, от политика до възпитание и образование. Намирам съществена разлика в отразяването и предаването на новини, световните формати на тв програми. Ценностите ни са подменени и царува царица парица. Масово се води кампания на пошлост повсеместно. На родината ми мислещи хора не и трябват. По лесно е да управляваш прост народ, покорен.
Е ми не искам да съм в матрицата. Искам да ми е чисто,да карам по здрави пътища, да ям качествена храна, искам като ида  да почивам в хотел с три звезди да съответства на такъв и обслужване и качество на услугата. Искам да си събират боклука разделно и да си носят портативен пепелник за фасовете когато са на улицата. Искам да се забранят дрехи и коли втора употреба, защото българина не е втора ръка човек. Искам, ама не е достатъчно само един да го иска.

# 25
  • Мнения: 99
Като казах ''хвърляне на салфетки по баровете'' имах предвид, че на българина му се живее та две не види. И му се живее не да седне на тревата в някой парк в неделя с децата си на пикник или на излет в планината, защото просто не е на мода.
Животът ми в Бг е разделен между два големи града,различни хора,поминък,заплащане и все пак-манталитет един.Цялата ни държава е устроена грешно, от политика до възпитание и образование. Намирам съществена разлика в отразяването и предаването на новини, световните формати на тв програми. Ценностите ни са подменени и царува царица парица. Масово се води кампания на пошлост повсеместно. На родината ми мислещи хора не и трябват. По лесно е да управляваш прост народ, покорен.
Е ми не искам да съм в матрицата. Искам да ми е чисто,да карам по здрави пътища, да ям качествена храна, искам като ида  да почивам в хотел с три звезди да съответства на такъв и обслужване и качество на услугата. Искам да си събират боклука разделно и да си носят портативен пепелник за фасовете когато са на улицата. Искам да се забранят дрехи и коли втора употреба, защото българина не е втора ръка човек. Искам, ама не е достатъчно само един да го иска.
202uu

# 26
  • Мнения: X
Заплатите в България не са по 300 лева, да не преувеличаваме. Имах хубава и добре заплатена работа. Повечето ми познати и приятели също изкарват добри пари, според българския стандарт, разбира се. С уточнението, че говоря за София, а не за Лом например Peace

А по колко са заплатите в БГ според теб?
Вместо болднатото, трябваше да напишеш - заплатите в София не са по 300 лв..
И да, правилно си уточнила,  че Сф не е България.

# 27
  • Мнения: 3 031
Според официалните статистики средната заплата за страната е около 800.

# 28
  • Мнения: 1 817
Която се формирa по следният нaчин: (300+1300)/2=800  Whistling

# 29
  • Мнения: 3 031
Сега, изобщо не съм казала, че всички са цъфнали и вързали, но определено не всички са някакви безперспективни мизерници.

Общи условия

Активация на акаунт