Дали го изпуснах с възпитанието?

  • 1 220
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 663
съвети за възпитание не искам да давам, само ще кажа как процедирам аз в такива случаи (таня това с тръшкането също го прави много отдавна, може би горе-долу от 10месечна и тя)
когато прави нещо, което е опасно за нея, забранено или прочие:
клякам до нея, за да съм на нейното ниво, да мога да я гледам в очите, съответно и тя мен
с много спокоен, но категоричен глас обяснявам, че не може и защо (преди се съмнявах, че нещо разбира от обясненията, въпреки че ме гледаше внимателно, сега вече много добре разбира какво и се говори - 1г и 4м)
гледам да съм проста и ясна в обясненията - кратки, прости изречения, лесни за разбиране
(веднъж забраня ли нещо, значи е забранено завинаги - копчетата на котлоните не се пипат и точка, промяна в правилата няма)
веднага давам алтернатива на забраненото занимание - ако тя се тръшка, че не й давам да цъка копчето на пералнята - обяснявам защо не може, после вадя например някоя шарена чинийка от кухненските шкафове, лъжица или нещо друго - идеята е - "не може да правиш това, но пък за сметка на това можеш да правиш това, това или това" - важното е детето да има избор
ако въпреки това следва изблик на агресия (по едно време се случваше доста често - ляга на земята, рита с краката, блъска си главата, хапе, драска... ужасно е  Tired ) - подхождам като към представление - оставям я да го изиграе (ако сме навън гледам да не се нарани все пак, или пък да си го изкара на някое друго дете, а ако сме вкъщи само я наблюдавам с крайчеца на окото, без да тя да ме усеща), обикновено "представлението" свършва за минута-две, след което пак клякам, обяснявам защо и какво, но след като тя вече се е успокоила
тактиката при нея явно работи, защото напоследък тези изблици намаляха значително
и с таткото винаги действаме еднакво - според мен не трябва да има случаи, когато единият забранява, а другият позволява, трябва и двамата родители да са единни в действията
разбира се винаги гушкам, когато това я успокоява и има нужда
никога не лишавам от ласки за наказание
таткото също

според мен определено не си го изпуснала с възпитанието, напротив, тепърва започваш Simple Smile

# 16
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Льонеберя,Тони ти е обяснила прекрасно,аз също съм привърженичка и постъпвам като нея.За успокоение - всичко е на периоди,ще отмине.Важното е да си последователна в изискванията към детето,да поставяш и спазваш ясни граници"позволено-забранено",да не се огъваш,но и да не си прекалено твърда.От опит знам,че когато в пристъп на ярост прегърнеш силно детето и просто мълчиш или тихичко пееш,или го милваш се успокоява бързо.Винаги му давай алтернатива,особено след време,когато започне да ти се тръшка в магазина:преди да влезете му дай да си избере от две неща:"Ще купя или дъвка,или вафла.Ти избираш!"Действа на сто процента,защото иначе и то не знае какво иска,а това понякога може да ти скъса нервите smile3511.Синът ми вече е на 5г. и макар че понякога също има периоди на лигавене,смея да твърдя,че особено навън става това,което двамата се договорим - ще се вози на количките,ако после седнем спокойно да си пия кафето.И отдавна си пия кафето на спокойствие... kaffeetrmker_2

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
... ще се вози на количките,ако после седнем спокойно да си пия кафето.И отдавна си пия кафето на спокойствие... kaffeetrmker_2

Кога долу-горе успя в това? Защото Дариа сега обикаля като цветарка от маса на маса и закача мъжете и/или им бърка в чиниите, сяда по скутовете и прочие Embarassed... Ако има достатъчно място се гоним из заведението.  ooooh! Искам и аз малко спокойствие.

# 18
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Може би като беше на 3-3,5г.Е, първо прибягвах до някой хитрости - носех в чантата си нещо ново за него - лист и химикалка да драска,стария ми телефон,дребно лакомство,книжка...Е,отначало пиех къси кафета,но с времето детето свиква...Освен това избирам и заведението - има такива с детски кътове и там го оставям да прави каквото иска/той не е агресивен и не се бие с децата/ или такива,които не са в опасна близост до улица с движение...Всяко нещо с времето си,ще видиш,че с всеки изминал ден ще пиеш все по-дълго кафе...

# 19
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Неразбрах как точно правите но ние сме приели тактиката , ако единия от нас му се кара или наказва другия родител го подкрепя. Ако татко е казал на стената, то и да идва да ми се гуши полза няма, отива. После по между си можем да си коментираме кои крив кой прав но детето трябва да знае, че сме като едно. Детето ни знае, че за всяко действие си има противодействие и знае, какво ще последва ако не направи това което му се казва. Нашия не е по-малък инат от вашите, имало е моменти когато съм изпадала в истерия и съм му насинвала д-то. Но вече е на 3 години и виждам, че сме поставили добра основа, макар и да иска да ни манипулира понякога. Като дойде де ми се гуши колкото и да ми е миличък аз предпочитам най-доброто  за него и това е да се научи на дисциплина и, че светът не се върти около него. Като порасне с този начин на мислене ще се справя по-добре, а ако го гушкам.....ще си имам слабохарактерен лигльо. Има си време за гушкане и то не е когато се учим.
Напълно съм съгласна!!!

Общи условия

Активация на акаунт