Трапезата за Бъдни вечер

  • 54 052
  • 316
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 2 265
Здравейте, момичета!

Досега не съм откъсвала парчето нито за Богородицата, нито за къщата.
Тази година ще го направя по канон.

Трябва да намеря и кадилото - имам го някъде от Русия, дано да намеря...

# 151
  • Мнения: 11 628
 luss дори да не го намериш - във всеки църковен магазин има кадило, както и въгленчета, и тамян. Малкия счупи нашето и сега чакам госта ни да донесе, че тук няма от къде да купя. Иначе става и в керамична чинийка.

# 152
  • София
  • Мнения: 2 265
 newsm51
luss дори да не го намериш - във всеки църковен магазин има кадило, както и въгленчета, и тамян. Малкия счупи нашето и сега чакам госта ни да донесе, че тук няма от къде да купя. Иначе става и в керамична чинийка.

# 153
  • София
  • Мнения: 11 721
luss дори да не го намериш - във всеки църковен магазин има кадило, както и въгленчета, и тамян. Малкия счупи нашето и сега чакам госта ни да донесе, че тук няма от къде да купя. Иначе става и в керамична чинийка.
Нямам точно кадило, но пък си имам едно приспособление от метал, нещо като малко тиганче 10 см на 10 см с дръжчица. На него нагорещявам тамяна да започне да пуши и започвам да се разхождам из цялата къща. Може и така. Важното е да изгоним дяволите.. Wink
Фортунче, здравей!  Hug

# 154
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Ако имате и обикновена метална лопата (към метлата Simple Smile ) върши идеална работа за прекадяването. Simple Smile  Тъкмо и димът не е под носа ви.  Wink

# 155
  • София
  • Мнения: 2 265
Ако имате и обикновена метална лопата (към метлата Simple Smile ) върши идеална работа за прекадяването. Simple Smile  Тъкмо и димът не е под носа ви.  Wink

Имам такава и другите неща за камината... Peace

# 156
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
От миналата година продават в почти всички супермаркети комплект "Кадена вечеря". Представлява въгленче, тамян и още нещо, ама не помня какво. Много е удобно. Пали се в обикновена чинийка. Виждала съм го в Кауфланд, Била и Пикадили.

# 157
  • София
  • Мнения: 2 265
От миналата година продават в почти всички супермаркети комплект "Кадена вечеря". Представлява въгленче, тамян и още нещо, ама не помня какво. Много е удобно. Пали се в обикновена чинийка. Виждала съм го в Кауфланд, Била и Пикадили.

Вярно, видях го, дори по будките ги има. Просто не съм се поинтересувала какво има вътре. Благодаря!

# 158
  • София
  • Мнения: 11 721
Аз да се добавя.... с паричката от Бъдни вечер на Коледа сутринта има църковна служба и тогава може да се закупят и запалят свещи за здраве на цялото семейство. Поне аз така го правя.  Peace Е, може и в друг ден това да се направи, важното е да се запалят свещи  в църквата за здраве.

# 159
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз знам, че с паричката се купува сол, за да има винаги сол в къщата, което е символ на благополучие. Не знам колко е вярно, но така правя.

# 160
  • Мнения: 6 305
Аз да се добавя.... с паричката от Бъдни вечер на Коледа сутринта има църковна служба и тогава може да се закупят и запалят свещи за здраве на цялото семейство. Поне аз така го правя.  Peace Е, може и в друг ден това да се направи, важното е да се запалят свещи  в църквата за здраве.
Ние пък нищо не купуваме, а си ги събираме всяка година и ги оставяме в една купичка в обособен кът с икони, свещи и други религиозни неща.

# 161
  • Мнения: 6 395
Аз пък знам, че парата не се харчи и седи в портмонето....пази се до следващата година, когато слагаме същата в питката, пазителя единствено се сменя  Rolling Eyes

# 162
  • Мнения: 94
Благодаря за темата! Много ми е полезна и информацията, която споделяте за обичаите.
Миналата година за първи път си правих всичко сама за Бъдни вечер и мисля отсега нататък така да е. В семейството, в което съм израснала не са се чествали и уважавали тези празници. Та аз сега се уча и се надявам за моите сеца да създам уют и малко от малко да пренесем традициите напред.
Ястията, които приготвям са като повечето от изброените, а питка миналата година правих по тази рецепта и много ни хареса.
http://tedytitova.blogspot.bg/2014/12/blog-post_9.html

# 163
  • Мнения: 2 289
При нас свеки ще направи:
пълнени чушки с боб
пълнени зелеви сърми с ориз
содена питка
бобена салата
баница с праз
ошав
печена тиква

От мен:
сухи чушки с ориз и кисело зеле в плънката
лозови сърмички
гуакамоле
чеснова разядка

Ще има ядки и плодове, туршия. 5 човека ще сме, ще изпратим и на бабата на ММ преди това ядене, така че няма да остане.

# 164
  • Over the rainbow
  • Мнения: 127
Тази година ще направя малко по-различни рецепти, от тези които всяка година приготваме. Открих ги в списанието на Била и много ми допаднаха.
1. Пълнени сушени чушки с булгур и маслини
2. Зелеви сарми с праз и целина
3. Бобена салата с карамелизирани моркови
4. Баница с ябълки и круши
5. Содена питка

Общи условия

Активация на акаунт