Трапезата за Бъдни вечер

  • 53 812
  • 316
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 859
О да,особено 'майонезата'си е за чеснови фенове Mr. Green

Днес пробвах нещо ново,което може да се хареса и от някой друг
сос от червени чушки-печени
http://yoli-www.blogspot.com/2012/08/blog-post_20.html?m=1
Аз си имам печени във фризера,а вместо люти сложих лют кайенски пипер.

Иииии още две рецепти,които си правя покрай постите
хайвер от боб
https://mycandykitchen.blogspot.com/2011/12/blog-post_9236.html?m=1
разядка от сухи чушки, мед и чесън
https://mycandykitchen.blogspot.com/2012/12/blog-post_6353.html?m=1
Не мога да намеря линка за оригиналната с тиква,но като цяло е с повече чесън,голяма лъжица мед и малко варена тиква.Пак си е въпрос на вкус,ако има тиква слагам,ако не-без,но чесъна е поне една глава Laughing

Само със сухи чушки нещо като разядка-един пакет посварявам и остъргвам меката част(махам люспите),смесвам със ситно нарязан праз/червен лук,чесън на вкус(пресован),оцет и зехтин,сол.
Към същата смес може да се сложат и варени намачкани картофки.

Иииии това е много вкусно,отдавна не съм го правила
постен фалшив хайвер от грис
http://hralupka.blogspot.com/2014/06/blog-post.html?m=1

За боба-срам не срам,по-често купуваме сварен в буркан/консерва,или мъжо взема от пазарите насипен,по-дребничък да е.

Последна редакция: вт, 18 дек 2018, 18:54 от lady_gothic

# 226
  • Мнения: 6 299
И аз последните години рядко уцелвам вкусен боб, който да е без твърди люспи и да е маслен. По тази причина и аз се пристрастих към готови буркани със сварен фасул. Купувам от тези, които са високи и тесни. На Бъдни вечер не приготвям супа, че не я ядят, а от готовия боб правя салата. С него пълня и чушките, като го задушавам в олио с повечко праз лук, морков, сол, може да се добавят и гъби, брашно 1 - 2 супени лъжици и джоджен. Напълнените чушки запечатвам със сурово брашно и резен картоф. Пека във намаслена тава, поръсвам със сол отгоре и ги заливам с гореща вода. Водата може да се замени със зелев сок, но тогава не се добавя сол върху чушките.Отгоре също поръсвам с олио. Слагам тавата в сгорещена фурна на 180 гр.

# 227
  • Мнения: 131
А зелевите сарми с каква постна плънка ги правите?Никога не съм правила/постни/ и ще се радвам да споделите  Hug
Ето моите постни сарми.

Вместо зелева салата понякога слагам домати (най-добре с домашно консервирани, ако не с пресни) минати в блендера, но да има малко парчета, не да са смлени съвсем, праз на ситно, олио и сол. По желание и черен пипер. 

Морена , може ли рецептата за болярската  питка, ако обичаш.
Благодаря

# 228
  • Viena
  • Мнения: 3 582
За сърмите-ориз гъби(много на ситно, печурки и няколко манатарки, лук, чесън, сминдух, сол, стафиди(накиснати предварително) всичко се задушава с домашен зеленчуков бульон.

# 229
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Monique_cj, разбира се, заповядай - http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,787.msg7929.html#msg7929
 
В сармите и сини сливи много вървят. Simple Smile

# 230
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 456
Аз правя няколко години разядка от тук от форумска рецепта-в блендер сухи червени пиперки,чушки във Варна е друго,предварително накиснат и в гореща вода,чесън,орехи,зехтин,сол,мед,може и сух хляб и водичка от пиперките.Всичко се смила-разкош!
Тази година ще направя друга-нахут от консерва,Доматес Салчасъ и Бибер Салчасъ от Одрин,копър,орехи,мед и запечен чесън, олио.
За постните зелеви сарми,от Звездев една рецепта.-задушен праз,гъби,лук,ориз и люта чушка,опърлена на котлона без семките,и джоджен повечко сух, малко чубрица и червен пипер.

# 231
  • София
  • Мнения: 2 265
А може ли рецепта за содената питка, която не става като тухла...

# 232
  • Мнения: 4 859
А може ли рецепта за содената питка, която не става като тухла...
На предната страница съм писала,пак я пускам,източник 'вкусно и красиво'.От няколко години я правя и то не само за бъдни вечер,много ни харесва,мекичка е,рецептата е много точна.Задължително след печене да се намаже с мазнина и да се задуши.Аз я пека в тортена форма 23 см.

"500 гр брашно,
300 мл хладка вода,
2 с. л. оцет,
1 ч. л. сол,
1 с. л. захар,
1 ч. л. сода бикарбонат,
1 п. бакпулвер,
2-3 с. л. растителна мазнина,
червен пипер, шарена сол за поръсване
Приготвяне:
Пресяваме брашното заедно със солта и бакпулвера.
В чашка смесваме оцет, содата и захарта, разбъркваме и смесваме с водата.
Правим кладенче в брашното, добавяме олиото и започваме да наливаме по малко вода.
Замесваме тестото и месим 10 мин, докато се замеси меко лепкаво тесто.
Оставяме малко да почине 10 мин. и оформяме питката във форма по желание.
Във форма поръсваме обилно с брашно и слагаме обредният хляб.
Печем в предварително загрята на 200*С фурна 40-50 мин.
Изваждаме, заливаме с тънка струйка растителна мазнина, поръсваме с шарена сол, пипер и задушаваме с кърпа."

# 233
  • Мнения: 14 490
А аз правя тази от няколко години и винаги става хубава, пусната е няколко страници по назад

http://cooks-and-bakes.com/%D0%B2%D0%B8%D0%B4-%D1%8F%D1%81%D1%82 … D1%82%D0%BA%D0%B0

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Съществена разлика между двете питки няма.  Simple Smile

# 235
  • Мнения: 6 717
Напоследък купувам боб "Народен" на "Кръстев". Накисвам го поне 2 часа, кипвам със сода, после в слоу кукъра.  Peace

# 236
  • Мнения: 4 859
Какво ще е менюто ви?

Нашето е:
-боб чорба
-сарми от кисело зеле с ориз и гъби(в тенджера)
-пълнени сурови червени чушки с ориз в доматен сос(на фурна)
-тиквеник
-баклава (от бабата на мъжо)
-салата винегрет (пак от неговата баба)
-постна питка с мая (че напоследък много често правех содена)
-мед,чесън и орехи заедно в една купичка за питката
-плодове

Весело посрещане на празниците!Да има здраве,любов и благополучие във всеки дом Hug

# 237
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Мерси lady_gothic, да ти се връщат пожеланията, и да ни вдъхновяваш все така Simple Smile

Ние ще сме при сестра ми, предполагам там ще е традиционното, а аз  ще донеса веган руска салата, правя и сама майонезата, става чудна.

# 238
  • Мнения: 118
Здравейте, момичета! Нашето меню си е съвсем традиционно за Бъдни вечер. Всички го обичат и го ядат, затова и не експериментирам . И така:
1. Постни сърми в лозов лист- готвя ги само с ориз като лука е много и е микс от червен и праз. Подправките са мащерка, джоджен, червен и черен пипер.
2. Пълнени сухи чушки с боб - боба си го варя от предния ден с цели глави лук и моркови големи парчета (така ми е по- лесно). Пасирам зеленчуците на паста, смесвам ги с боба, който е по-гъстичък, подправки и така пълня чушките. Пека с повечко мазнина и малко водичка. Обичаме да са по-сухи и хрупкави.
3. Постна пита
4. Салати -тази година ще направя салата от печени чушки с чесън и малко царевица. Киселото зеле го оставям за друг път, че ни поомръзна малко.
5. Тиквеник
6. Варено жито
Това са основните неща . Покрай тях ще има орехи, плодове и кой каквото донесе.
Желая на всички здраве, берекет и усмихнати празници!

# 239
  • Viena
  • Мнения: 3 582
Направих разядката с чесън и оцет, не е моят вкус.

Общи условия

Активация на акаунт