Трапезата за Бъдни вечер

  • 55 578
  • 316
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 144
jfjallen аз си ги правя точно по този начин :

http://www.hera.bg/s.php?n=398

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Разбира се - нечетен брой /защо?, забравила съм вече, та, ако някой знае, да сподели Sunglasses
.................................................

И така менюто -
.... След което отваряме подаръците и т.н.
...............................................
Сега имам 2 въпроса - как се правят пълнени сухи чушки с боб - по-скоро питането е за боба - има ли нещо по-особено в приготвянето, подправките, освен, че логично трябва да е по-гъст?
..................................................
И се чудя, може ли содената питка да я направя така - омесвам тестото, разделям го на малки топки, слагам късметчета във всяка една, след което ги подреждам плътно в кръг в тавичка и пека?

Ястията са нечетен брой и по точно - "На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала."   Не намирам информация защо, но пък аз знам такава символика - че 7 е колкото са дните на седмицата, 9 - месеците на бремеността,  12 - месеците в годината.
...................................
Ние подаръците от дядо Коледа отваряме на сутринта на 25ти. Понеже той идва през нощта, докато спим.  Grinning   Той също получава подарък от малката щерка, която му оставя и чиния с храна.   Grinning
.................................
Питането за боба... аз такива чушки не правя, но пък в боба ми (чорба или яхния все едно) има чушка ( + лук, морков, целина, чесън, девисил и джоджен), така че и в чушка да го слагах, пак бих го сготвила по обичайния начин, гъсто и в чушките.  Grinning
................................
Относно питката - Що пък да не може.  Grinning

# 77
  • Мнения: X
Скрит текст:
Аз винаги приготвям едно и също - някак си ми е останал навик и от баба, майка, бившата ми свекърва... Разбира се - нечетен брой /защо?, забравила съм вече, та, ако някой знае, да сподели Sunglasses

Много ми хареса идеята за сламата, вечерята на свещи и всичко друго, което прави вечерта нетрадиционна, но ние се задоволяваме с огън в камината, свещ /плюс лампи/, и една икона, която купихме от Италия и е точно за Рождество - забравих как я наричаха, мъжът ми я видя във Ватиканския сувенирен магазин и я купи. Веднага казвам - не сме особено религиозни, по-скоро сме философски ориентирани към религиите, но харесваме традициите. Подреждаме масата, слага се всичко, по средата - питката с една свещичка, която запалваме, прочитаме молитвата, разчупваме питката, отделяме 2 парчета - едно за Богородица и едно за къщата. Едното се слагаше на високо, ама кое и защо - пак не помня, а за съжаление вече няма кого да питам /освен във форумите Sunglasses/.

И така менюто -
1. Старинна купа с плодове, цели орехи /след вечеря мъжете се опитват да ги счупят с пръсти, нали така по вътрешността им се гадаело за следващата година/ и една глава /или голяма скилидка/ чесън - било за здраве.
2. Питка с пара
3. Мед /като се разчупи питката топваме по 1-2 залчета в меда - може би за "сладка" година?/
4. Сурова туршия /със зелените домати и киселото зеле - да има контраст с вкуса на греяната ракия/
5. Гъст боб яхния
6. Сухи чушки пълнени с ориз и малко праз лук
7. Зелеви сармички от кисело зеле със същата плънка
8. Тиквеник
9. Ощаф - за адет, никой не го яде, но докато го варя къщата замирисва много хубаво на канела и карамфил.

Естествено и червено вино. След което отваряме подаръците и т.н.

Сега имам 2 въпроса - как се правят пълнени сухи чушки с боб - по-скоро питането е за боба - има ли нещо по-особено в приготвянето, подправките, освен, че логично трябва да е по-гъст?

И се чудя, може ли содената питка да я направя така - омесвам тестото, разделям го на малки топки, слагам късметчета във всяка една, след което ги подреждам плътно в кръг в тавичка и пека?



това казва Уикипедия за броя на ястията https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%B4%D0%BD%D0%B8_%D0 … D1%87%D0%B5%D1%80
За чушките с боб .Не гледам да е толкова гъст защото при печенето се сгъстява.Правя ги по този начин.Винаги стават чудни http://www.1001recepti.com/recipe/?recipe_id=1893-pulneni-susheni-chushki-s-bob

По въпрос с не традиционните рецепти има доста,
Ето тези от интернет ми допаднаха http://www.supichka.com/2012/12/trapezata-za-budni-vecher-nqkolk … postno-meniu.html .
Иначе ще си подготвям традиционните неща.Всяка бъдни вечер приготвям едно и също.Понякога добавям и по нещо новичко.



# 78
  • Мнения: 1 794
 Hug

jfjallen,нищо не пречи да я направиш от отделни по-малки.Даже можеш и тях да направиш нечетен брой,като ястията.Просто идея. Simple Smile
Нашата пара миналата година се падна в парчето за Богородица.Много добра година беше,благодаря!Обичам традициите и гледам да ги предам на децата.Много обичаме пълнени чушки с боб.Моите омитат всичко,че и за още питат.Само варено жито и ошав не харесват.Ама аз си правя.Орехите,чесъна и лука трябва да са цели на масата.После ги ядем,а по орехите гадаем за следващата година.И много си говорим. Heart Eyes

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
У нас в питката за Бъдни вечер има само една пара (късмет), а късметите са в новогодишната баница/питка.

# 80
  • Мнения: 3 067
s70n, благодаря за рецептата, изглежда лесно и обяснимо, сигурно ще се пробвам тази година.

Морена, това за 12-те, не го бях чувала, има логика /аз и 7-те и 9-те не знаех защо са така Embarassed/

Подаръците - ами така научихме малкия още от дете, разигравахме сценки със звънене на вратата, торбички на балкона... приятни спомени. Сега вече е голям мъж, но държи на Бъдни вечер и подаръците, разбира се. А, и още нещо правех преди, дори и сега продължавам - в един от коледните ботуши слагам лакомства - вафлички, шоколадчета, картичка от джуджето /спомен от детството му/, някаква малка играчка... Е, сега играчката е заменена от банкнота /не малка/, ама гаджетата искат средства, хаха. И тъй като живее до нас на етажа /последен и сме само ние/ - през нощта закачам чорапа на вратата му.... Наистина сладки спомени и наша си традиция.

За питката - да, защо не, ама ще чакам и още мнения, че да не стане някое къдраво фрисби, щото и това се е случвало Laughing А, искам да е така, за да сложа късметчета, защото обикновено това го правя в баницата за Нова година, но сина ми няма да е тук, а той си държи и на това. Макар че сега сериозно се е загаджил, та май е по-добре да няма късмети, че току-виж му се паднало я сватба, я люлка Sunglasses

# 81
  • Мнения: 3 067
Дяволски чаровна, много интересно и както виждам доста от нещата са ги правили близките ми и оттам и аз. Това, с орехите в четирите ъгъла е интересно, ама защо се прави /четох набързо, ще погледна пак/. Е, люспи от лук няма да наричам и соля, ама ще гледам да запомня прогнозите за времето Sunglasses

# 82
  • Мнения: 683
Моята майка обикновено прави чушките с боб. Тя вари боба(слага шарен), слага му стандартните лук, червен, черен пипер, джоджен, чубрица, мазнина и леко пасира всичко, за да стане като по-едро пюре. После само запича чушките с мазнина.

# 83
  • Мнения: 555
От години за нас е традиция тази вечер една много вкусна салата със сухи чушки

Сухи чушки се попарват с вряла вода, докато омекнат; отцеждат се  и се нарязват. Стрък праз се нарязва на ситно или на лентички, Двете се смесват подправят се със сол, оцет и олио (някак си не ми допада със лимон и зехтин точно тази салата) и по желание евентуално нарязан магданоз Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1 136
Освен чушките и сърмите, правя и една разядка от орехи, хляб и чесън Peace


Бихте ли  дали повече инфо за разядката, моля

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 21 752
Освен чушките и сърмите, правя и една разядка от орехи, хляб и чесън Peace


Бихте ли  дали повече инфо за разядката, моля
Дадена е.  Wink

# 86
  • SF
  • Мнения: 21 647
За всяка бъдни вечер на трапезата ни има чушки с боб, питка, постни сърми, боб, тиквеник и баница. На масата трябва да има плодове и орехи за плодородна година Simple Smile

Защо баница? Тя се прави с яйца и сирене.

# 87
  • София
  • Мнения: 11 087
Баниците съвсем не са само с яйца и сирене.  Peace

# 88
  • Мнения: 683
така е, аз правя баница с картофи. любима е на всички вкъщи

# 89
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 352
Питка
Боб салата
Туршия
Постни сармички
Лютеница
Тиквеник
Печени ябълки
Орехи-цели
Печени ядки-лешници и бадеми

Общи условия

Активация на акаунт