Нашите орхидеи тема 17 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 724
  • 761
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 752
офф измъчих се с тия снимки, досега не съм слагала...не знам дали ще се видят и защо така се получиха Sad

# 16
  • Мнения: 6 387
Иначе аз се захванах с катлеите, доколкото знам са доста корави растение - моите масово са преоценени и без пукнат здрав корен, сега пускат всичките или корени, или булби. При тях тегаво е разцъфтяването, иначе се гледат много лесно.
Същото установих и за моя зигопеталум. Има една красива, направо съвършена нова булба, вече с две двойки листа, ама цветонос - нъцки Laughing .

# 17
  • Мнения: 6 764
Мини, посадено в сфагнум, горе-долу на какъв интервал поливате зимния сезон?

# 18
  • Мнения: 13 805
Запис и от мен Simple Smile
НЯма да се хващам с катлеи тогава, напролет ще си поръчам мини марк Laughing

В групата на дружеството на орхидеистите показват каталейки,дори последно имаше една с фи над 20 см.
Но само ахкат охкат и си говорят за доосветяване. Никъде не можах да прочета прости съвети като за начинаещи.

Минимарки имало често на практикер. Лошото е че нашия е разчушкан и ще се мести, затова е скупчен и сбит и с минимално цветно зареждане.

# 19
  • Мнения: 1 390
Аз изчетох форумите за катлеите, ето съветите: малко поливане, но обичат влажност. Тоест аз пулверизирам отгоре субстрата всеки ден. Обичат много светлина, включително пряка. Но не трябва да се прекалява, ранна сутрешна е добре, не са толкова светлолюбиви като вандите, но повече от фалчетата. Държат ги навън повечето хора, при мен надали ще стане с моя западен балкон. При закупуване - задължително се вадят и изгнилите корени се махат, ако има меки булби се реже до здраво. За щастие аз такива нямам. Лесно и бързо умират от гниене. За цъфтеж - температурни разлики. Останалите трикове за цъфтеж - след година-две Simple Smile повечето са освен красиви и ароматни Simple Smile

# 20
  • Мнения: 13 805
Мини, посадено в сфагнум, горе-долу на какъв интервал поливате зимния сезон?

На 35-40 дена. С накисване за няколко часа . Но рядко хора ми вярват. Още по рядко някой прави същото.

# 21
  • Мнения: 13 805
офф измъчих се с тия снимки, досега не съм слагала...не знам дали ще се видят и защо така се получиха Sad

Нека се прибера на стационарния комп и ще се опитам да ги кача наново. Само да са в публична библиотека...

# 22
  • Мнения: 13 805
Записвам се и да споделя че благодарение на съвета който ми дадохте в предната тема че съм прекалила със торта реших да им сменя субстрата с нов на моите орхидей. Така видях че съм прекалила и с поливането защото вътре беше много мокър субстрата дори течеше вода от него, някои от корените ми се струва че бяха тръгнали да загниват. Сложих чисто нов субстрат и не съм поливала а само налях един пръст вода в паничките отдолу. Силно се надявам да успея да ги спася вече ми паднаха 4 неотворили се пъпки. А имат още много които се надявам да цъфнат.

Важното, най важното е да направиш корекция в начина по който я гледаш. Аз ако извадя от саксията и установя че има много влага и някои друг тръгнал корен щях да почистя изрежа гнилото и напръскам с препарат. После  щях да я оставя на голо за няколко дена . бих пожертвала пъпките в името на спасяване на цветето. По начало да полееш фалче новозасадено с проблемни корени е много рисково.  Дори да кисне във вода. А за какво е водата в паничката? Може би гниенето е ртъгнало именно от това киснене?

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Мини, посадено в сфагнум, горе-долу на какъв интервал поливате зимния сезон?

"зимен сезон" е малко относително при мен.
През зимата слънцето започва да влиза в стаята и напича минитата до към обяд.
После вечер климатикът духа топъл въздух към тях, така че просъхват сравнително бързо и през зимата.

Поливам ги, когато ми олекнат в ръката Simple Smile

_re_ge, благодаря за темата  bouquet

# 24
  • На ръба..
  • Мнения: 2 115
Записвам се да ви следя. Месец след като ми подариха фалчето, цветовете окапват и се чудя дали да не я преместя на прозореца с югозападно изложение, че сега се пада зад една колона и няма пряка слънчева светлина, дали е добра идея, или да не я местя. Сега като и опадат цветовете да я торя ли?

# 25
  • Мнения: 13 805
ВАЖНО!!!
Момичета от Варна.
Преди малко бяхме на Хоуммакс. Има нов внос на орхидеи. Тези от 5,99 няма да коментирам - пълна скъб!
НО
 Сред катлеите изрових два ЗИГОПЕТЛУМА. Взех си единия. Другият очаква някой да го купи. Цена 15,99, не смятам че от някоя борса с куриерска доставка ще ми е по изгодно. Млади растения са, но и двете бяха с минимума от три булби.
Имаше отт тези които се водят по маломерни цимбидиуми с по-малки цветя от по 40 см ръст по 31,00 лева.
Имаше милтонии, зелени паячета и други които не разпознах. Все по 15,99.

# 26
  • Мнения: 13 805
Мини, посадено в сфагнум, горе-долу на какъв интервал поливате зимния сезон?

През зимата слънцето започва да влиза в стаята и напича минитата до към обяд.
Поливам ги, когато ми олекнат в ръката Simple Smile


Моите са в южна стая на 30-40- см от прозореца с К стъкло а сме и на парно понеже сме в къщи по цял ден темп. в стаите не пада под 22 градуса, денем ако е слънчево скача и до 30 с това ниско слънце . въобще не ги отразявам как просъхват. Като съм решила на 35 дена на толкова поливам. Нямам оплаквания- пак ще цъфтят.

# 27
  • София
  • Мнения: 529
След като оспамих ФБ темата с моите ванди, да се разпиша и тук Laughing
Имам едно единствено мини в сфагнум - поливам може би веднъж в месеца. Обикновено сфагнума е толкова изсъхнал и се е сбил около корените, че като го повдигна за едно от листата и излиза от саксийката цялото.
И да се похваля - имам три нови цветоноса и два от спящи пъпки. Като един от новите е на фалче, купено преоценено и почти заминало. Даже не знам и какъв цвят е. Два от новите цветоноси тръгнаха след като полях с английска сол. Може и просто да е съвпадение, не знам. А да, дендробиумът ми, който едно паяче почти изяде, също се кани да цъфти - сигурно от стрес  Joy
Абе изобщо доволна съм.

И последно двете ванди - вчера се ядосах на изсъхналите корени и като взех една голяма ножица...
Ще ви пусна снимки преди и след да откриете 10-те разлики  Mr. Green

ПС. Ех, Ре ге, преди малко се направих на разсеяна във фейса ама ти сега и тук....сега познайте утре кой ще припка на лов за зигита  Whistling

# 28
  • Мнения: 27
Да се запиша в новата тема,и да се завърна вече!

Ре-ге,по въпроса за Стюартианите!Имам вече четири-3 известни:    
и една на късмета,преоценена и спасена от Практикерските памуклийки,която скоро ще ми покаже цвета си!

Нямам търпение да я видя...голяма са ми слабост!

# 29
  • Мнения: 27
bouquet Благодаря за прекрасната нова тема, Ренка! "Коледното дръвче" от орхидеи е изумително.

Импала,честита Стюартиана!Благордно завиждам...и ако някога решиш да разделиш двете растения спомни си за мене. newsm03
Иначе и аз имам една неизвестна с пъстри листа,която пусна цветонос сега и до месец се надявам да и видя цвета
!Много са ми слабост тия пъстролистните....и пелориците!
Записвам си веднага!
Теб те помня като почитателка на Schilleriana или Philadelphia, така че ти пожелавам твоята да е някоя от тях Hug .

И на двете Импала,и на двете!Благодаря,че ще ме имаш предвид и ДА-със сигурност неизвестната ще е някоя от тях,защото е със пъстри листа.Виждала съм по снимки такива и във лилавичко и тайно си мечтая да бъде такава,защото другите три са ми в бялата гама!
А за Филаделфията...продължавам да си я бленувам!Оказа се мисия невъзможна за мен да си я намеря...ЗАСЕГА!

Последна редакция: сб, 05 дек 2015, 23:44 от Miltoniq

Общи условия

Активация на акаунт