НВ-ВМХ и палео, част 96 - за здравословното хранене

  • 49 690
  • 735
  •   1
Отговори
# 30
  • SA
  • Мнения: 3 196
Херц, ако поддържаш редовно такова кръвно налягане, според мен е добре да отидеш на лекар. Има и други причини, извън храненето, които могат да доведат до хипертония.

# 31
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Шоки, благодаря!!!  Hug Ще прочета инфото. Но след като свърша с книгата на Тим Ноукс- купих си я на хард копи (никак не обичам да чета книги на PC) в събота и много й се радвам. Едва вчера успях да я разлистя, но днес смятам да й отделя цялото си свободно време.

# 32
  • Мнения: 287
Привет и от мен Hug Шоко, благодаря за усилията за новата тема  Simple Smile

Записвам се в новата темичка преполовила килограмите, които трябва да сваля. Все още са срамежливи и не особено стабилни тези 70, но обиколките са много по-отревисти. Ще видя как ще изглеждам на заветните 65 и ако не приличам на върлина, може да продължа до към 60. Преди няколко години, поради заболяване бях стигнала до 63, но се стрясках като се погледнех. Само нос и кокаляци... но има огромна разлика в ослабването ми преди и сега. Преди хлътвах на бузи и бюст, докато при това хранене отслабвам точно, където трябва.

За съжаление, не мога да вкарам хормоните си в ред, много разчитах на това, че като изхвърля въглехидратите, ще се нормализират нещата, но явно няма да стане - хормона си е хормон, каквото и да го правиш Sad

Все се каня да ви питам за сланината - от къде я купувате и може ли да препоръчате някоя. Това, което гледам в магазините е някакво жълто, гренясало чудо с едни дебели кожи  Sick

Отивам в темата за рецептите да търся нещо подходящо за Бъдни вечер, макар че боба, баницата и питката не знам дали може да се коригират с нещо  Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: X
Herz, пулсът колко ти е?
Ако е учестен, според мен е много актуално за пълни изследвания на ЩЖ и консултация с ендо и ехография

Сол колко консумираш?
Четох на няколко места, че силно понижената консумация също води до качване на кръвното
Ако планираш да поддържаш ниска консумация, не забравяй добавки с йод

Магнезий взимаш ли?
При мен това водеше до облекчаване, пулсът се нрмализираше и оттам и кръвното

Успех с изследванията и дано се открие причината

# 34
  • София
  • Мнения: 1 270
Хубава сланина им в руските магазини👍

# 35
  • София
  • Мнения: 488
Шоки, благодаря ти за новата тема!  Hug
Пожелавам в нея само за здраве да си говорим!

# 36
  • Мнения: X
Благодаря и аз за новата тема. Чувствам се супер с този начин на хранене, за пръв път всичките баници, сладки и пр. в офиса по това време на годината не ме изкушават непреодолимо.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
За размисъл за тези, които спортуват и искат да правят мускули:  Mr. Green http://www.livetolift.com/2015/12/07/zashto-ne-moga-da-kacha-muskuli/

# 38
  • Мнения: 1 167
За размисъл за тези, които спортуват и искат да правят мускули:  Mr. Green http://www.livetolift.com/2015/12/07/zashto-ne-moga-da-kacha-muskuli/

Относно въглехидратите

Ето онзи ден, например, един батка ми се дървеше нещо в залата, но в момента, в който извадих един варен картоф от джоба, той пич подскочи пет крачки назад и се скри зад лег пресата.

 Joy Joy Joy

# 39
  • Мнения: X
За размисъл за тези, които спортуват и искат да правят мускули:  Mr. Green http://www.livetolift.com/2015/12/07/zashto-ne-moga-da-kacha-muskuli/

 Shocked
И преди не харесвах особено този блог, но вече хич, след като така се изложиха с тази "статийка"
Набивай въглени, щото НВХ ВМ не било здравословно
Кукувици

# 40
  • Мнения: 6 347
Това е от гледната точка на културиста. Wink Или да кажем от гледната точка на активно занимаващите се със силови спортове. Въпреки че го има и другия лагер - д-р Джеф Волек се занимава със силов трибой (power lifting), а се храни кетогенно. Разбира се, при силово трениращите вероятно кетозата допуска малко повече въглехидрати, отколкото при човек, водещ заседнал начин на живот. Но е факт, че има и такива спортисти.

Сега, като погледнах, горе-долу същите препоръки за храненето дава и палеото, вкл. Крис Кресър и Пол Жамине. Wink Имам предвид това, че 1/3 от чинията трябва да бъде заета от месо, 1/3 - от нишестена храна и 1/3 от зеленчуци. А също и Лара Брайдън съветва такова да бъде храненето на жените, ако искат да поддържат оптимален фертилитет. Естествено, всички те казват, че зависи от инсулиновата чувствителност на човека - ако говорим за диабетик, въглехидратите трябва да са по-малко. За спортистите - повече. За жените с активна в момента поликистоза (т.е. които нямат цикъл или цикълът им е през 5-6 месеца и които имат повишено окосмяване и ИР) - също по-стриктно нисковъглехидратно. Но например при хипофункция дават храненето да бъде точно такова. Не знам дали имат основания, но всичко е индивидуално. Не може да се твърди, че НВ-ВМХ е вредно само по себе си, а по-скоро може би не е най-правилният начин за оформяне на големи мускули при силово трениращи. А на Лазар Радков това му е таргетът все пак.

Последна редакция: пн, 07 дек 2015, 13:19 от Cioccolata

# 41
  • София
  • Мнения: 6 003
Хубава сланина им в руските магазини

сланината в руските магазини има натриев глутамат. на нашата поне не пише Joy

# 42
  • SA
  • Мнения: 3 196
Ами истината е, че голяма част от хората, ако се хранят по подобен начин още от деца, вероятно няма да стигнат до инсулинова резистентност и затлъстяване в по-късна възраст. За съжаление, повечето хора се сещат да обръщат внимание върху това какво ядат чак след като им се появят проблеми.
На мен ми прави впечатление, че обикновено авторите, препоръчващи по-либерално ядене на въглехидрати са и такива, които не са имали сериозна инсулинова резистентност/ диабет, такива са и Крис Кресър, и Пол Жамине. Вероятно сходна е причината, поради която Джими Мур и Тим Ноукс например застъпват по-значителни въглехидратни ограничения. Личният опит си има своето значение.  Simple Smile
А Лазар Радков, да, той изхожда от целите на своите клиенти, много от които, предполагам, искат да трупат мускули.

Четохте ли за тази шведка, която получила кетоацидоза, докато уж се хранила ВМ-НВ, докато кърмела?

# 43
  • Мнения: 6 347
Видях за шведката, макар че не прочетох подробно. Май ставаше въпрос, че заради липса на апетит направо си гладувала.

Ками, наистина се разделят по този признак авторите. Но примерно Лара Брайдън, а мисля, че това важи и за Кресър, и за Жамине, съветва специално за жените с поликистоза да си спазват класическото нисковъглехидратно хранене, докато решат проблема, но след това да започнат да включват нишестени храни, макар и не като основна част от всяко хранене, а като един от компонентите наред със зеленчуци и месо/яйца плюс необходимата мазнина. И аз мисля да пробвам този вариант поне за известно време, защото подозирам, че прекалено продължителното стриктно придържане към НВ-ВМХ може да ми е изиграло лоша шега. Разбира се, аз на периоди от по няколко месеца ям и ежедневен плод, но също така на периоди съм карала само на въглехидрати от зеленчуци. А ако слушаме Марк Сисън и Пол Жамине, това означава, че дори с ежедневния плод, пак не съм събирала и 50 грама въглехидрати на ден. Разбира се, ще си изследвам щитовидната, но започвам да мисля, че може да съм сгрешила в храненето. Embarassed А и ако се потвърди предположението ми за хипофункция, тогава може би също ще бъде удачно да увелича въглехидратите малко. А има и много други, особено жени, при които се получават кажи-речи същите проблеми като при мен след продължително спазване на НВ-ВМХ. Мисля, че зависи от много неща, вкл. дисбаланси на микроелементи. Но и тези случаи трябва да се вземат предвид.

Последна редакция: пн, 07 дек 2015, 14:17 от Cioccolata

# 44
  • София
  • Мнения: 2 092
Четирилинке, не бързай да се изследваш. Изчакай да приключи отслабването и да мине поне месец след това. Или може би да са минали поне 6 месеца от началото на промяната в храненето, макар че въобще няма гаранция, че тогава вече всичко ще се е стабилизирало. Много пъти съм споменавала, че д-р Дейвис е наблюдавал в практиката си влошаване на изследванията, докато тече отслабване - на тези влошени резултати не трябва да се обръща внимание, те се оказват временни и след като се стабилизира новото тегло, вече положението е съвсем различно. Но хората се паникьосват, защото не знаят, че е възможно да стане така. Затова имай предвид, ако се изследваш, че е напълно възможно да не си приключила с отслабването и по тази причина да се получат по-лоши стойности на общия холестерол, ЛДЛ, ХДЛ, триглицеридите, захарта.

Мдаам, бях чела някъде как по време на отслабване има навлизане на повишено количество масти в кръвта, в посока от мастните клетки към мускулите, където се изгарят, и понеже кръвта е транспортьора им, се създава лъжливо впечатление за висок холестерин. На практика е за добро, но всеки, като си види резултатите, се спича. Така че ще си пусна хормони основно, те нали не се влияят от отслабване? Много ми се ще да проверя как съм с витамините, но дали се правят такива изследвания в Бг.

А и аз бях забелязала за себе си, че като хапна ябълка или портокал следобед, не мога да се удържа от ядене. Затова сега хапвам по един плод вечер, и да огладнявам, няма как да разбера, пнеже къртя Laughing Това са ми въглените за деня, дали е малко? Другото е месо, зеленчуци и мазнинка (леле, как обичам мазничко Grinning  Wink)

А, и млечни си ям. Всъщност много се радвам, че не се наложи да ги спирам, много ги обичам.

Последна редакция: пн, 07 дек 2015, 14:40 от detelistna.4etirilinka

Общи условия

Активация на акаунт