Сериозни проверки на летището

  • 3 477
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 363
....Проверявали, ако влизаш с чужд паспорт дали имаш и бг. Така че ако имате два- по-добре си ги покажете, а ако не - се въоръжете с търпение.
Ами ако БГ паспорта е изтекъл? Thinking
На влизане не пречи, че е изтекъл, важното е на излизане да е изряден иначе няма мърдане Wink
Ами това ме наведе на мисълта, че трябва да имас изряден бг паспорт независимо, че влизаш като чужд гражданин.

# 16
  • Мнения: 7 605
Аz zнам 4е ако си БГ гражданин, трябва да влиzаШ с БГ паспорт, а не с 4уждия. И в другите държави е така.....

# 17
  • Мнения: 1 363
Аz zнам 4е ако си БГ гражданин, трябва да влиzаШ с БГ паспорт, а не с 4уждия. И в другите държави е така.....
Защо, след като отиваш само като турист за две, три седмици?

# 18
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Когато влизах в Бг,след 4 години без да сьм се прибирала,с дете родено в 4ужбина с нов паспорт ,който е с разли4ен(логи4но)номер от старият и с променена фамилия ме задьржаха не пове4е от 10 минути на границата за да проверят дали сьм "изрядна" Mr. Green.Е ,изреяна бях hahaha,митни4ара много симпати4ен мьж ми пожела приятно изкарване в Бг и ме изпрати с думите"Добре дошла" hahaha bowuu

# 19
  • France - Toulouse
  • Мнения: 95
И аз да споделя моя скорошен опит, точно преди две седмици влязох в БГ с френския паспорт, българския е изтекъл преди година и така и не го поднових. На летище София на граничния контрол ме питаха имaм ли БГ паспорт казвам не, питат ме за лична карта, такава имам ама не знам къде е, признах си и това, накрая ме питат дали имам ЕГН, добре че го помнех след 15 минути проверки и справки ме пуснаха. На излизане, тази неделя пак ме питаха защо излизам с френския паспорт и пак обяснявах, че нямам БГ. Междувременно върнах изтеклия БГ паспорт в общината, че чух по радиото, че той бил държавна собственост и като изтече трябва да се върне иначе имало глоба, е не ме глобиха, но ми убиха всякакво желание да си правя нов БГ, още повече, че и аз като Tatjana съм със сменено семейно положение и име и това още не съм го регистрирала в БГ, а пък 5 години станаха, но нямам нерви и време за такива формалности.

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
....Проверявали, ако влизаш с чужд паспорт дали имаш и бг. Така че ако имате два- по-добре си ги покажете, а ако не - се въоръжете с търпение.
Ами ако БГ паспорта е изтекъл? Thinking
На влизане не пречи, че е изтекъл, важното е на излизане да е изряден иначе няма мърдане Wink
Миналата година глобиха една девойка, преди нас на опашката, на влизане. Май глобата не беше голяма, защото тя не се възмути много Wink
Мира, законът е такъв. Ако си БГ гражданин влизаш и излизаш с БГ паспорт. Нещо като здравните осигуровки, няма мърдане  Rolling Eyes А сега явно са затегнали заради влизането ни в ЕО.

# 21
  • Мнения: 5 475
До колкото знам влизаш с паспорта, с който искаш.
нали си с двойно гражданство


 Принципно е логично да е така,но закона гласи друго:

ЗАКОН  за българските документи за самоличност

Чл. 2. Българските документи за самоличност са собственост на държавата.

чл. 12, ал. 2 Българските граждани, притежаващи и чужди документи за самоличност, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност

Чл. 33. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 111 от 2004 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и да се завръща в нея с паспорт, заместващ го документ или военна карта за самоличност през определените за това места.

Чл. 34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната.


Чл.3 от Закона за българското гражданство,който гласи : “Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българското законодателство, освен ако в закон е предвидено друго."


Това в конкретния случай означава, че когато двойният гражданин влиза и пребивава на територията на Република България, трябва да използва само българския си паспорт и се третира само като български гражданин.

   Друг е въпроса,че не всички страни позволяват двойно гржданство.Естествено е ,ако си си загубил бг гражданството да влизаш с паспорта на страната ,чиито гражданин си..


# 22
  • Мнения: 7 605
Аz zнам 4е ако си БГ гражданин, трябва да влиzаШ с БГ паспорт, а не с 4уждия. И в другите държави е така.....
Защо, след като отиваш само като турист за две, три седмици?

Няма zна4ение с каква цел отиваШ и zа колко време, Джорджия хубаво е цитирала zакона. Той не е нов, но до сега минаваШе номера, аz последно преz м. август си вляzох с немския паспорт беz проблеми  Whistling  и така от 5 години ве4е. Но явно са се стегнали, и аz вzех да обмислям какво да правя, Ще помоля баЩа ми да провери какви документи трябва да представя и дали той не може да върШе някоя работа с пълномоЩно, та като си ходя следваЩия път направо да си вадя само нов паспорт и да съм спокойна следваЩите 5 години  Wink

# 23
  • Мнения: 11 315
Някой знае ли какво стана с петицията за промяна годността на паспортите - искаха да я правят на 10 г?

# 24
  • Мнения: 1 363
Ох, добре де, но в закона се казва да се използва бг документи за самоличност
при чл. 12, ал. 2 Българските граждани, притежаващи и чужди документи за самоличност, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличнос

а влизането в страната какво отношение е?

Как стои въпроса при Българите отказали се от българско гражданство? Като момичетата в Германия например? Как ги проверяват дали са бг граждани (случая с Татяна)

# 25
  • Мнения: 7 605
Как стои въпроса при Българите отказали се от българско гражданство? Като момичетата в Германия например? Как ги проверяват дали са бг граждани (случая с Татяна)
Ама аz не съм се откаzала от БГ гражданството.

# 26
  • Мнения: 1 909
Добре де, при условие, 4е имате валиден и български и 4ужд паспорт какъв е проблемът ви?
Толкова ли не сте zапоzнати с българските митници, 4е е правите на у6типани госпожи4ки  Mr. Green
От кога сте с 4уждите паспорти, 4 не ви е ясно кое как става?
Проблемът на пове4ето българи в 4ужбина е, 4е хем искат да са "4ужденци" и не представят български паспорти на границата,
хем после се оплакват, 4е ги третирали като небългари...  Joy

Заради виzовите режими (някои ве4е са премахнати), винаги се е иzисквало и българкси паспорт, в който ти удрят пе4ат.
И така си е останало. Какво толкова се въzму6тавате?
Про4етох едно мнение, 4е българският паспорт на моми4ето й бил във Франция, а тя в Германия - ми това си е неин проблем според мен, zа нея тоzи паспорт, гражданстовото й не са важни... тогава една такава българка 6те си търпи и последствията на сприхавите митни4ари.  Crossing Arms
 Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 909
Малко параноично, но все пак ... нали децата могат да влизат и излизат спокойно с американските си паспорти, при положение, че нямат български паспорти и ЕГН-та? newsm78 За нас не се притеснявам, ние сме само с български паспорти, така че няма какво друго да представяме.
ЕГН има само в България, така 4е след като нямат български паспорти, ЕГН не ти е грижа  Simple Smile
Ако са еднакви фамилните ви имена с теzи на децата, не е проблем, ина4е бих попитала в посолство / представителство

# 28
  • Мнения: 3 491
Малко параноично, но все пак ... нали децата могат да влизат и излизат спокойно с американските си паспорти, при положение, че нямат български паспорти и ЕГН-та? newsm78 За нас не се притеснявам, ние сме само с български паспорти, така че няма какво друго да представяме.
ЕГН има само в България, така 4е след като нямат български паспорти, ЕГН не ти е грижа  Simple Smile
Ако са еднакви фамилните ви имена с теzи на децата, не е проблем, ина4е бих попитала в посолство / представителство

Благодаря, ние сме летели веднъж така и не е имало проблем, но това все пак беше преди 5 години, та затова малко се притесних. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 909
Малко параноично, но все пак ... нали децата могат да влизат и излизат спокойно с американските си паспорти, при положение, че нямат български паспорти и ЕГН-та? newsm78 За нас не се притеснявам, ние сме само с български паспорти, така че няма какво друго да представяме.
ЕГН има само в България, така 4е след като нямат български паспорти, ЕГН не ти е грижа  Simple Smile
Ако са еднакви фамилните ви имена с теzи на децата, не е проблем, ина4е бих попитала в посолство / представителство

Благодаря, ние сме летели веднъж така и не е имало проблем, но това все пак беше преди 5 години, та затова малко се притесних. Simple Smile
ако толкова се притеснявате, направете на децата пасаван и в България им иzдайте паспорти, хем и ЕГН 6те си имат  Joy

Общи условия

Активация на акаунт