Истината за Дядо Коледа

  • 29 830
  • 235
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Принципно всеки има право да си вярва в каквото иска,но моето мнение е,че ние като православни християни,а не атеисти,с измисления Дядо Коледа
Я! Дядо Коледа бил измислен от атеистите. Сърдечна благодарност за изключително образователния пост! Безценен е!

# 121
  • Вестерос
  • Мнения: 38 378
 Joy Joy

# 122
  • София
  • Мнения: 3 824
Всъщност, за да сме точни, тя твърди, че дядо Коледа е измислен, а не че е измислен от някой.

# 123
  • Мнения: X
Всъщност, за да сме точни, тя твърди, че дядо Коледа е измислен, а не че е измислен от някой.
След като Дядо Коледа е измислен, очевидно той е измислен  от някой. Формулировката "атеисти с измисления дядо Коледа" определено свързва Добрия Старец именно с атеистите- връзка, която дори за човек с образование под елементарното е непонятна.

# 124
  • Мнения: 8 163
Цитат
А как ще поне новината, че русалки, феи и магьосници не съществуват?
Та кой лъже детето си, че русалките, феите и магьосниците съществуват? Аз не съм го правила и не смятам да го правя.

Цитат
... а когато пораснат децата ви, ще им забраните ли да се влюбват? Щото нали... Любовта е една голяма лъжа...
Е как любовта ще е лъжа?! Нима не е тя основната движеща сила в живота ни и сърцевината на доброто у всеки човек?!

# 125
  • София
  • Мнения: 3 824
Всъщност, за да сме точни, тя твърди, че дядо Коледа е измислен, а не че е измислен от някой.
След като Дядо Коледа е измислен, очевидно той е измислен  от някой. Формулировката "атеисти с измисления дядо Коледа" определено свързва Добрия Старец именно с атеистите- връзка, която дори за човек с образование под елементарното е непонятна.
Не е толкова непонятна. Иди в близката черква и питай попа какво мисли за дядо коледа.
Коледа изкарва доброто от всички ни (дори шофьорите са особено толерантни напоследък), но за съжаление това със сигурност не се дължи на църквата, а на комерса, в основата на който е дядо коледа. Какво излиза - измисленият старец успява да обедини народа за добри дела, а църквата.....дори не е опитала.

# 126
  • Мнения: X
Иди в близката черква и питай попа какво мисли за дядо коледа.
Искрено се надявам, че дори най-неграмотният поп ще бъде достатъчно образован, за да свърже дядо Коледа с езическите вярвания, а не с атеизма.

# 127
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 923
“Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited to all we now know and understand, while imagination embraces the entire world, and all there ever will be to know and understand." -Албер Айнщайн.

Синът ми е на 6 и не мога да му открадна въобръжението. Дали ще вярва в дядо Коледа, феи , приказни герои и подобни, те са част от детството му и процесът на израстването му. Харесва ми вярата в коледния дух, в добротата и го уча на това. Не намирам защо се противопоставя празник, пък бил той и с религиозни корени на понятието за щастливо семейство (що за глупости от иначе на глед интелигентни хора). Празнуваме и др религиозни празници, които са част от семейната ни традиция, но това не пречи детето ми да расте в силно и сплотено семейство.

Живея в страна, където много голям процент от хората са вярващи, и виждам как вярата изкарва доброто от тях...нещо, това го казвам с огромна тъга, не е типично за българите.

# 128
  • Мнения: 8 163
“Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited to all we now know and understand, while imagination embraces the entire world, and all there ever will be to know and understand." -Албер Айнщайн.
Само дето можеш да използваш и развиваш въображението си и без да е нужно да вярваш в истинността/съществуването на измислените от теб или други хора герои Peace

# 129
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 923
Можеш да, ако си на 30, децата все още нямат база за развитие на въобръжението си и вярват в измислени герои -от приказки, филми, религиозни

# 130
  • Мнения: 1 897
Принципно всеки има право да си вярва в каквото иска,но моето мнение е,че ние като православни християни,а не атеисти,с измисления Дядо Коледа оставяме на заден план това,което би трябвало да празнуваме,а именно раждането на Иисус Христос,Рождество Христово.Мисля,че децата трябва да бъдат учени на това.Мисля ,че трябва да бъдат научени да приемат малко повече духовна храна,особено в този материален свят,в който се живее е по-добре да се учат на това,а не да стават все по-големи материалисти и да получават подаръци с повод и без повод.И аз като малка съм се радвала на подаръци на 25-ти декември,но и духовното не съм изоставила,а това според мен е важно.Подаръци нека да си има,няма лошо-весело е ,но да има нещо и за душата. Simple Smile

Ти сериозно ли вярваш, че едно дете на 2, 3, 5г. ще разбере смисъла на празника, както ти го разбираш?

Имам синът си за доста интелигентно дете, но хал хабер си няма, че точно в този ден се е родил Христос. Не че не казвам, не обяснявам, ама е дете. Нормално е все още да свързва този ден само с подаръците, които получава. Има време и на духовност ще се научат. Сега са деца и си искат подаръци. Пък някой ако каже, че не иска, дори възрастен, аз няма да му повярвам.

# 131
  • София
  • Мнения: 3 824
Иди в близката черква и питай попа какво мисли за дядо коледа.
Искрено се надявам, че дори най-неграмотният поп ще бъде достатъчно образован, за да свърже дядо Коледа с езическите вярвания, а не с атеизма.
Езически вярвания и дядо коледа...? Извинявай, но това звучи смешно Simple Smile Всички знаем откъде идва дядо коледа.

# 132
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 923
Иди в близката черква и питай попа какво мисли за дядо коледа.
Искрено се надявам, че дори най-неграмотният поп ще бъде достатъчно образован, за да свърже дядо Коледа с езическите вярвания, а не с атеизма.
Езически вярвания и дядо коледа...? Извинявай, но това звучи смешно Simple Smile Всички знаем откъде идва дядо коледа.
Ами да се посмеем...
Наименованието Коледа идва от римските празници Календи, посветени на зимното слънцестоене (от думата "календе"). До IV век в Календара на православната църква няма празник, посветен на рождеството на Христос. Празнува се възкресението и възвръщането му в небето и неговото кръщение. Разделянето на двата празника става едва в IV-V в. под влияние на древните езически вярвания. Именно в дните между 17 и 23 декември представителите на старата вяра в Рим чествали бог Сатурн, а на 25 декември римляните славели слънцето и победата му над тъмнината. Календарните обреди у славяните са свързани със започването на годината, със слънчевия кръговрат през декември. С все по-широкото разпространение на християнската религия, раждането на слънчевия Бог било свързано със символичното име-определение, дадено на Христос като "слънце на правдата". Постепенно Богът на слънцето се идентифицира със слънцето на правдата - Христос, а рождения ден на езическия бог се превръща в негово рождество.

# 133
  • София
  • Мнения: 3 824
Само че доаега говорехме за дядо коледа, а той нещо ми липсва от картинката с езическите обичаи

# 134
  • Вестерос
  • Мнения: 38 378
“Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited to all we now know and understand, while imagination embraces the entire world, and all there ever will be to know and understand." -Албер Айнщайн.
Само дето можеш да използваш и развиваш въображението си и без да е нужно да вярваш в истинността/съществуването на измислените от теб или други хора герои Peace
Не е точно така, тези фантазии, приказки и прочие спомагат за развиването на фантазията , но ти си със странни разбирания за доста неща, така че не се учудвам от това, което пишеш. Peace

Общи условия

Активация на акаунт