Бихте ли се върнали в България?

  • 2 875
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 866
.... но все ме глождеше идеята да се върна и да пробвам да живея в собствената си страна. ...
Lala, въхищавам ти се на оптимизма на решението да се върнеш в БГ, на това че все пак си намерила мотивация и сили да направиш стъпката, която на мен все още не ми стиска да поема. Стискам ти палци и УСПЕХ и много късмет на раодна земя! Hug

Благодаря ти, ти си от малкото хора които ме окуражават. Повечето са по-скоро шокирани от решението ми и вече 2 години не спирам да се оправдавам, че съм се върнала Grinning

# 31
  • Мнения: 1 526
.... но все ме глождеше идеята да се върна и да пробвам да живея в собствената си страна. ...
Lala, въхищавам ти се на оптимизма на решението да се върнеш в БГ, на това че все пак си намерила мотивация и сили да направиш стъпката, която на мен все още не ми стиска да поема. Стискам ти палци и УСПЕХ и много късмет на раодна земя! Hug

Благодаря ти, ти си от малкото хора които ме окуражават. Повечето са по-скоро шокирани от решението ми и вече 2 години не спирам да се оправдавам, че съм се върнала Grinning
lala, пожелавам ти много късмет и успех в БГ! Да реализирате мечтите си! Направете го на пук на всичко, заради вас самите, а и мъничко заради нас- тези, които избрахме да останем на вън! newsm10

# 32
  • Мнения: 3 932
Не, не бих се върнала и то не толкова по  повод липсата на стандарт (не това бе6е слу4ая в Бг), но поради многото несигурност, не спазването на законите и множеството престъпни групировки, които не се притесняват да се стрелят по улици и кафенета, поради бездействието на полицията...мога да изброявам о6те, но при4ините са в този ред на мисли...

Уважавам и разбирам ре6ението на тези, които са имали куража да се върнат, но аз ли4но не бих се върнала или поне не на този етап... Peace

# 33
  • Мнения: 198
mili mai4eta,
tova ste eve4nata tema na vsi4ki nas-zavinagi!
li4no az ne vaznameriavam da se vrastam tam-vapreki nostalgiata po niakak detski mili spomeni ili liubimi roditeli i hora..prosto sigurnostta koitao imame tuk e nezamenima!
dali mi lipsva bg....da poniakoga mnogo...
no razumniat 4ovek tarsest sigurnost ste predpo4ete canada pred bg!
moiat jivot e tuk pone za sega-dete,saprug,rabota,priateli..
ne znam samo kato poostareem kak ste mislim-kato slu6am roditelite na sapruga mi - ne im se stoi i den pove4e tuk!a sami4ki sa si izbrali sadbata predi 20 god. i sa predopredelili tazi na dezata si...

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
lala, аз не се очудвам на избора ти. Чувала съм за много българки, които със съпрузи чужденци живеят в България. И добре се справят. Със сигурност и с вас ще е така...

Иначе по темата: не знам. В момента съм в период, в който трупам знания и опит. А иначе, каквото ми е предначертано ще стане. Така че, се опитвам никога да не кроя планове. Но си признавам, че това лято, когато се върнах  бях  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes Бях отвикнала на много неща, но след няколко седмици се аклиматизирах обратно. Голямо чудо е човека: може да се приспособи по всякакъв начин / дори и ако му се налоци да се върне обратно някъде, а той не иска/

Последна редакция: ср, 05 апр 2006, 21:07 от Kalinka

# 35
  • Мнения: 1 370
За в бъдеще, не мога да кажа нищо по въпроса. Но в сегашно време, отговорът ми е не. Не от финансова гледна точка, защото в Бг имах много повече възможности, ами заради сигурността на детето ми и моето спокойствие. България не ми липсва, особенно след последния ми престой там, лишсват ми родителите, които мисля да доведа при мен

# 36
  • Мнения: 6 167
Момичета, само здравната система ли?
Ами законите? Ами закрилата на детето?
Поне на мен това ми е болна тема. Все пак нали точно защото "държавата не може да защити теб и децата ти" (това е цитат) сме някъде по света. Мога да кажа че съм щастлива за принудителното ми напускане на страната. Имало и по-добър живот (а, не съм в някоя чудна и уредена държава), а аз се сгърчих в опити да живея нормално в милата Родина.

А какво да кажа за абсурда с цените на жилищата. Останах изумена от цените по София. Че кой обикновен човечец може да си позволи такова нещо????

Изобщо..... доста трябва да се направи за да ни върнат обратно в България - за съжеление мога да кажа.


Не искам да спамвам темичката, хубава е, ама нещо почнах да се ядосвам.
Излиза, че България е егати гетото. Счупени плочки, навъсени хора ... и тн.
Много от нещата, които казвате са истина, но да не забравяме, че България е страна пред присъединяване към ЕС.

За здравната система -  и аз така мислех, че здравната система е пълен провал, но последните ми преживявания в Бърза помощ тук ( разказвах за отчаянието ми скоро и как виех от болка и се молех да съм в Пирогов в този момент), избирането на личен лекар тук, както и факта, че на свекърва ми й дават час за рентген на крака й в края на април, а жената се гърчи от болка и аз й давам български волтарен, защото тука е с рецепта ме карат наистина да се замисля дали в БГ системата е толкова кофти.

За раждането - и в България се раждат деца , а жените които ги раждат и тях майка ги е раждала, така че не е чак толкова  страшно да родиш там.

За цената на имотите мога да кажа само , че в града , в който живея наемите почват от 800 евро, при заплата около 1000.. Слава богу живеем в собствена къща, иначе наистина не знам какво бихме правили. Къщата ни е струвала около 200 000 евро и е строена 14 години. Тоест, нещата изобщо, ама изобщо не са по-лесни по отношение на имотното притежание.

Да не говорим, че , за да се държат над водата ( кола, апартамент и тн) хората се завъртат в един безумен кръг на изплащания, заеми и тн. придобивки на ситемата, което лично според мен е ужасно. Избщо не знам как спят спокойно с  кредитните си карти и поредицата вноски месечно.

Нещата, които  си заслужават емигриране според мен са
респект към закона
бюрократична уреденост
чистотата
висока стойност на  човешкия живот

И последно, никой няма да направи нищо , за да ни върне, защото никой нищо не ни дължи. Изобщо не се изживявам, като някаква превилигирована, по-смела, по-успяла и тн част от българското общество, на която държавата и обществото й дължи да се доказва,  да постига нещо, за да благоволя аз да се върна.

Продължавам да работя за  България,живеейки в Италия и  нямам никакво
намерение да допринасям за увеличаванеот на брутния продукт тук.
Дано продължа да го правя и занапред.  Praynig

И последно, снаха ми в София получава 2 пъти повече пари от мен ( а аз получвам над средното за тукашните условия).

  bouquet



# 37
  • Мнения: 2 959
....Продължавам да работя за  България,живеейки в Италия и  нямам никакво
намерение да допринасям за увеличаванеот на брутния продукт тук.
...Дано продължа да го правя и занапред.   bouquet
Leilaf, стискам ти палци да продължиш и за напред. Да си извън БГ и въпреки това да работиш за нея ми звучи страхотно и доста примамливо като идея, браво че си намерила начин да го правиш. Hug

# 38
  • Мнения: 3 394
не знам дали бих се върнала, но знам,че не искам да живея живота си в Англия-трябва ми някоя по-топлокръвна нация, а не ледените тукашни висулки Cry

# 39
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Не мога хи4 да се съглася с постинга на Ленилаф  Crossing Arms

Не искам да спамвам темичката, хубава е, ама нещо почнах да се ядосвам.
Излиза, че България е егати гетото. Счупени плочки, навъсени хора ... и тн.
Много от нещата, които казвате са истина, но да не забравяме, че България е страна пред присъединяване към ЕС.

България не е гето,но макар и да се говори за присъединяване към ЕС сме на светлинни години разстояние от нивото дори и на най_изостаналите държави 4ленки. Crossing Arms Нека не се заблуждаваме,4е влизането в СъЮза Ще преобрази страната като с вълШебна пръ4ица и Ще направи от нея китна и приветлива държава_модел. Naughty


За здравната система -  и аз така мислех, че здравната система е пълен провал, но последните ми преживявания в Бърза помощ тук ( разказвах за отчаянието ми скоро и как виех от болка и се молех да съм в Пирогов в този момент), избирането на личен лекар тук, както и факта, че на свекърва ми й дават час за рентген на крака й в края на април, а жената се гърчи от болка и аз й давам български волтарен, защото тука е с рецепта ме карат наистина да се замисля дали в БГ системата е толкова кофти.

Не съм 4ела за твоите здравословни проблеми ( съжалявам за тях  Confused ),но да се твърди,4е в Пирогов е по_добре отколко в някоя тукаШна болница ми зву4и като виц,наистина. Joy hahaha Joy С това разбира се не твърдя,4е тук здравната система е перфектна.
БаЩа ми е лекар в Бг и имам доста близки,които работят в сферата на здравеопазването ( а и ли4ен опит ) и знам на какво дередже е българската здравна система. #Cussing out Въпреки това  да под4ертая,4е в България има много кадърни и опитни лекари,които заслужават възхиЩение. Материалната база оба4е е под всякаква критика. Thinking
СъЩо така с4итам,4е наШата родна практика да си самопоставяме диагнози,да си самопредписваме лекарства и да се самолекуваме е безкрайно поро4на.  ooooh! След като тук  изискват рецепти за някои лекарства явно има резон в това. В крайна сметка аптеките не са плод зелен4уци. Crossing Arms

За раждането - и в България се раждат деца , а жените които ги раждат и тях майка ги е раждала, така че не е чак толкова  страшно да родиш там.

Да така е, и в България се раждат деца ( ние нали оттам идваме Wink) както и на о_в Тимбукту,но при положение,4е имам възможност да избирам хиляда пъти бих предпо4ела да родя тук. А ти?

За цената на имотите мога да кажа само , че в града , в който живея наемите почват от 800 евро, при заплата около 1000.. Слава богу живеем в собствена къща, иначе наистина не знам какво бихме правили. Къщата ни е струвала около 200 000 евро и е строена 14 години. Тоест, нещата изобщо, ама изобщо не са по-лесни по отношение на имотното притежание.

Ами това обобЩение мисля,4е е валидно за цял свят.Навсякъде наемите са високи,жилиЩата са скъпи, съпоставени със средната заплата. И въпреки това хората могат да си правят планове за закупуване на собствено жилиЩе и да ги осъЩествяват. Имам много млади колеги под и около 30 години,които изплаЩат жилиЩни вноски.
Я да помислим в Бг колко хора могат да си позволят да закупят собствен имот при цена от 30 000 или 50 000 евро например. И какви лихвени проценти прилагат банките  Twisted Evil

Да не говорим, че , за да се държат над водата ( кола, апартамент и тн) хората се завъртат в един безумен кръг на изплащания, заеми и тн. придобивки на ситемата, което лично според мен е ужасно. Избщо не знам как спят спокойно с  кредитните си карти и поредицата вноски месечно.

Това съЩо е световна практика и не виждам как ина4е 4овек би могъл да се сдобие с жилиЩе и кола ако не на изплаЩане (освен ако не си Парис Хилтън)  Crossing Arms Мисля,4е е по_добре парите ми да са в банка тук и да мога да си контролирам разходите,плаЩайки с кредитна или дебитна карта отколкото Бурканбанк в Бг,макар,4е и там все пове4е се използват електронните варианти за разплаЩане.

Нещата, които  си заслужават емигриране според мен са
респект към закона
бюрократична уреденост
чистотата
висока стойност на  човешкия живот

С това 4асти4но съм съгласна,изклЮ4вайки последната подто4ка,особено след слу4илото се с малкия Томазо Онофри,но поне 4овек може да се надява,4е са ги хванали и Ще ги осъдят  Praynig ( не,4е детенцето Ще го върне някой  #2gunfire )

И последно, никой няма да направи нищо , за да ни върне, защото никой нищо не ни дължи. Изобщо не се изживявам, като някаква превилигирована, по-смела, по-успяла и тн част от българското общество, на която държавата и обществото й дължи да се доказва,  да постига нещо, за да благоволя аз да се върна.

Никой не трябва да прави неЩо,заЩото е длъжен на нас или за да ни връЩа. Naughty Мисля,4е идеята е,4е държавата трябва да се оправи заради хората,които живеят там и плаЩат данъци а не полу4ават ниЩо в замяна. Crossing Arms

Продължавам да работя за  България,живеейки в Италия и  нямам никакво
намерение да допринасям за увеличаванеот на брутния продукт тук.
Дано продължа да го правя и занапред.  Praynig

Мога само да кажа,4е се радвам за теб и това,4е работиШ за Бг,но при положение,4е живееШ предимно тук се 4удя как може да не си заинтересована от тукаШния БВП ( нали от това зависи и как живееШ,т.е стандарта ) Shocked

И последно, снаха ми в София получава 2 пъти повече пари от мен ( а аз получвам над средното за тукашните условия).

Ако ми дадеШ конкретен пример с определен пост и цифри ( приблизително,разбира се) Ще ме убедиШ. Ина4е позволи ми да се съмнявам. Crossing Arms




# 40
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
 ако зависи от мен бих живяла между испания и българия Laughing
където да съм винаги че ми липсва другата страна

# 41
  • Мнения: 1 866
И последно, снаха ми в София получава 2 пъти повече пари от мен ( а аз получвам над средното за тукашните условия).

Ако ми дадеШ конкретен пример с определен пост и цифри ( приблизително,разбира се) Ще ме убедиШ. Ина4е позволи ми да се съмнявам. Crossing Arms

Специално затова не се съмнявай.

# 42
Съвсем нова съм в този сайт, отскоро и разбрах за него, днес се мъчех да си поставям лентички и аватари, съвсем неясна територия. та по темата...

Който си е дощъл или иска да си идва в България трябва да знае, че прави това безкористно и защото обича хората тука, иначе има толкова много да се желае, и най-вече както повечето пишете тука няма безопастност за детето. И който е живял в чужбина дълги години го знае най-добре. Ние мислим да останем поне за сега, това което аз като член на обществото тука искам е да помогна с нещо да се променят нещата, защото имам поглед. Според мене такива като нас са важни тук, дори и когато живеем в чужбина не бива да си затваряме сърцето, има нужда от нашия глас и коментар. Вярвам че много от тези които са отишли другаде са хора с образование и опит. Не искам да променям темата, но ви питам тъй като знам че на всички родината е мила, ако не искаме нашите деца да растат тука, няма ли да помогнем на чуждите, на детето на старите съседи, на братовчедите. И не говоря тука за пари, ами за агитиране на майките извън страната да си съберем потенциала и идеите и да видим дали можем нещо да направим та децата да растат в безопастност и тук. Аз нямам право да открия нова тема засега, ако някой иска започнете я, имам и идеи и истории. Та по темата, ако имате желание да си дойдете, елате, живота е труден, особено за такива като мене дето са свикнали на по-лесното, но и от ентусиасти има огромна нужда.

# 43
  • Мнения: 6 167
Макдирокова, не искам да превръщаме темичката в спор. Peace

Връщането за мен е остаряла концепция. Тя е свързана с установяването 'завинаги'.
На тая планета , при сегашните комуникации, транспортни възможности и тн. понятието 'връщам' се според мен е тесногръдо.
Вярвам, че човекът е човек, когато е на път.
Българина традиционно иска да се закотви на едно място за цял живот, което е остаряло мислене и може би и то е част от общата картинка на неуспялост.

  bouquet



Последна редакция: чт, 06 апр 2006, 16:06 от lenilaf

# 44
  • Мнения: 1 072
Ами определено не си представям целият ми останал живот да го прекарам тука.  оЩе няколко години, после каквото сабя покаже...

Общи условия

Активация на акаунт