Шеста тема на чакащите

  • 507 334
  • 5 037
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 436
Момичета, имам питане  - срокът за обжалване след делото е 7 дневен, но от кога започва да тече - от деня на делото или от следващия работен?
От следващия календарен ден, а не работен. Детето се взима на 8-я ден.

# 1 111
  • София
  • Мнения: 596
Момичета подавали ли сте заявление-декларация номер 7 чрез работодателя си пред НОИ за да ползвате майчинство?

Последна редакция: ср, 06 дек 2017, 16:12 от Tatti

# 1 112
  • Мнения: 12 129
Не помня какъв номер, но да, подавах. Обадих се в училище, касиерката взе декларацията от НОИ, попълних я и тя я придвижи до там. За Лъчито по новия член за деца над 2 години, а за Емо стандартно, както при раждане. При мен двете майчинства се застъпиха. След изтичане това на Емо, подадох декларация, че няма да ползвам втората година. За щерката ми искаха и копие от решението, за Емо отказах да представя, тъй като той беше бебе и там членът е един за родени и осиновени. Подозирам, че и за Лъчито ми го искаха от любопитство, тъй като НОИ разполагат с достъп до данните по служебен път.

# 1 113
  • София
  • Мнения: 596
Аз не мога да подам декларацията за майчинство към НОИ, защото трябва да впиша данните на детето като ЕГН и акт за раждане, а аз няма да имам такъв от момента на влизането в сила на съдебното решение. Ще трябва да чакам да ми се издаде акт и после всичко останало. Дотогава в платен годишен отпуск.

Последна редакция: ср, 06 дек 2017, 17:42 от INA BAMBINA

# 1 114
  • Мнения: 117
Здравейте, и нашето дело е на 12.12.Blush

# 1 115
  • София
  • Мнения: 301
Ина, няма нужда от отпуск, майчинството по закон започва да тече от датата на влизане в сила на решението. Мен ме изчакаха в работата няколко дни,, докато получа акта за раждане и тогава подадоха документите в НОИ. За по-бързо си вземи един допълнителен оригинал от съдебното решение и подай документите за акт за раждане на ул.  Леге 6. В нашата община се забави пристигането на оригинала от съдебното решение, което се изпраща по служебен път и от там ме посъветваха да отида на Леге, да си дам оригинала, за да ми издадат Удостоверението за раждане по-бързо. След това, когато в нашата община получиха другия оригинал, ми се обадиха да отида да си го взема. Успех!

# 1 116
  • Мнения: 335
Не помня дали когато аз внасях документите си за майчинство, вече имах акт за раждане на малкия, но със сигурност започна да ми тече от деня на влизане на съдебното решение в сила. Към декларацията обаче приложих съдебното решение и сега си мисля, че ако съм нямала акт за раждане в декларацията съм попълнила 3-те имена на детето и номера на съдебното решение. Добре е да проверите какви са точно сроковете в момента, т.е. до колко дни най-късно, след влизане на съдебното решение в сила, трябва да подадете документите, за да ви тече майчинство от този ден, а не да си изразходвате от полагащата ви се годишна отпуска.
По отношение на акта за разждане - в град София подадох документи за нов акт за раждане не в ЕСГРАОН в района ни, а в бюрото на Лъвов мост (сега незная дали още може там), но преди 3 години така ме посъветваха, за да ми излезе по-бързо и в действителност беше готов за 3 дни.

# 1 117
  • Мнения: 12 129
Не съм подавала молба за издаване на удостоверение за раждане. В съдебното решение е вписано да се изпрати по служебен път до моята община, откъдето да ми издадат съответно удостоверение и да бъда вписана като рождена майка. Около седмица след влизане на решението в сила беше готов. Иначе срокът е две седмици. Ина, няма как да попълниш декларация преди да е минало делото и решението да влезе в сила. Делото за Лъчезара беше на 23.10.13г, решението влезе в сила на 31.10., тогава си я взех. До 1.01.14 г. бях неплатен отпуск, докато промените в КТ влязат в сила тъй като детето беше на 3г. Дори не ми разрешиха да ползвам неизползвания платен годишен отпуск. На 1.11.детето се събуди болно, обадих се на личната и тя ми издаде болничен на мое име, тъй като още нямах документи, съответно детето нямаше личен лекар. След болничния пуснах неплатен отпуск за гледане на дете, а по-късно и платен. Ако имаш неизползван платен годишен отпуск го пусни, докато решението влезе в сила и уредиш документите. Така или наче първото ти плащане ще е по ведомост през януари за дните от 20.12 до 31.12 - 5 дни. Ако се налага вземи си и болничен. Като си вземеш новото удостоверение отиди до здравната каса и поискай нова синя книжка, влизат в положение и вадят (поне аз не съм имала проблем). Не разчитай на ЛЛ да свърши тази работа, че някои мотаят с месеци пациентите. Ако мислиш да я пускаш на ясла като навйрши две години, провери кога се прави регистрамия, кога са класиранията, имате ли предимство за осиновено дете (в нашата община влиза извън класиране, като допълнителна бройка по едно дете в група)...

# 1 118
  • София
  • Мнения: 596
Благодаря за отговорите!  Blush Ще използвам годишен отпуск докато уредя документите. Имам неизразходван такъв. Вече пуснах част от него за този месец - 5 дни от 20.12.

# 1 119
  • София
  • Мнения: 596
Здравейте, и нашето дело е на 12.12.Blush
Успех!!!Дано всичко мине по ноти! Hug

# 1 120
  • Мнения: 12 129
За делото не се тревожете, всичко ще е наред. Тези дела са рутинни. Дори и да са извикали БР и той да каже,че не е съгласен, се взема предвид мнението на социалните и прокурора, че осиновяването е в най-добрия интерес на детето и,че именно вие сте най-подходящите осиновяващи, които могат да задоволят нуждите на детето от грижа ,любов, подкрепа...

# 1 121
  • Мнения: 7
Здравейте,нова съм в форума,от днес и ние сме в списъка с чакащите!Темите тук са ми много интересни и полезни!Пожелавам успех на всички!

# 1 122
  • София
  • Мнения: 596
Здравейте,нова съм в форума,от днес и ние сме в списъка с чакащите!Темите тук са ми много интересни и полезни!Пожелавам успех на всички!
Здравей и успех от все сърце ти желая! Ще намериш своето хубаво дете и ще бъдеш много, много щастлива!

# 1 123
  • Мнения: 36
Здравейте, момичета!
В дом за медикосоциални грижи (ДМСГД) възможно ли е да е настанено здраво дете, което да се предлага за осиновяване? Конкретиката е за домът в Сливен.

# 1 124
  • София
  • Мнения: 301
Да, Рени Simple Smile Това не са домове за болни деца, а бившите "Дом Майка и дете". Децата до три годишна възраст, лишени от родителски грижи  се отглеждат там и са под опеката на Министерството на здравеопазването, а не на образованието. Също както в яслите към общинските детски градини - учителките са медицински сестри, а не педагози. Успех ти желая!

Общи условия

Активация на акаунт