Шеста тема на чакащите

  • 506 254
  • 5 031
  •   3
Отговори
# 960
  • Мнения: 140
Веднага отговарям .Ако осиновите  в момента дете на 1г и 7 месеца ще получите заплатено майчнство само за 5 месеца до навършване на 2 год. , понеже майчинството е както при родено ваше дете.
Ако осиновите дете на 2 год до 5 год., ще ви се полага майчиство 1 година заплатено .Ако детето е на 4г и половина ще получите само 6 месеца платено майчинство .Това знам от най последните промени и сега ще се обсъжда майчинството да си  е заплатено и на децата  между една и две години да е поне 1 година .Simple Smile, зада може детето да се адаптира.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2017, 20:16 от Бебу

# 961
  • Мнения: 335
За тези, които незнаят инициативата за отпуска е наша (на БАОО). Усилено се борим за целеви отпуск за осиновяване, който да се ползва от деня, в който се осинови детето, независимо на каква възраст е то. Част от тази борба са жалбите и сигналите ни до КЗД, а решението им от заседанието, което мина на 05.07.2017 г. гласи, че има дискриминация за децата осиновени под 2 годишна възраст. В момента ако се осинови дете на 1 г и 11 месеца, родителите имат право на 1 месец платен отпуск и то 340 лв. Миналата седмица пък ни писа жена, на която делото за осиновяване влиза в сила 1 ден преди детето ѝ да навърши 2 години, съответно отпуск не ѝ е разрешен. Пълна безумица.
На родителите на деца, които се осиновяват над 5 години пък нищо не се полага. Всичко това отдавна се опитваме да променим, а решението на КЗД е в полза на това.
Министерството излезе с изявление, че ще преразглеждат КТ и КСО, след като споделихме решението на комисията и медиите поискаха мнението им.  
Който има желание, от този линк https://www.facebook.com/baoo.vreme.s.mama/?hc_ref=ARSuSieSkJOHf … 4wt0irKh-CNnWjBbs може да следи развоя на събитията, свързани с борбата ни за целеви отпуск за осиновяване. Не бива да допускаме да има възрастови разделения. В противен случай ще се получат същите недомислици, както сега при осиновяване на дете на възраст близка до 1 или до 2 години.

# 962
  • Мнения: 3 896
Веднага отговарям .Ако осиновите  в момента дете на 1г и 7 месеца ще получите заплатено майчнство само за 5 месеца до навършване на 2 год. , понеже майчинството е както при родено ваше дете.
Ако осиновите дете на 2 год до 5 год., ще ви се полага майчиство 1 година заплатено .Ако детето е на 4г и половина ще получите само 6 месеца платено майчинство .Това знам от най последните промени и сега ще се обсъжда майчинството да си  е заплатено и на децата  между една и две години да е поне 1 година .Simple Smile, зада може детето да се адаптира.
А като казваш заплатено се има предвид минималното или пълното майчинство според заплатата?

Слагам тук линк към стара тема за майчинството при осиновяване. Това, което не ми става ясно е как така за дете на примерно 1,5 г. ще получаваш само 6 месеца мачинство, а при дете от 2 до 5 една година, изчислено на 90% от заплатата? Нещо няма логика. Или е измислено така, за да могат по-големите дечица да се адаптират? Въпросът е ако осиновиш дете на 3 г. например колко месеца майчинство се получава и на МРЗ или на 90%?

Последна редакция: ср, 06 сеп 2017, 07:49 от Защо ме търсиш?

# 963
  • Мнения: 140
Да и аз се очудих , защо се делят децата при условие , че говорим за осиновяване и всяко дете има нужда да се приобщи, и прочие, включително и за родителите е нужно време да настанят детето и да се адаптират взаймно.То не става вземате го и оп директно заминава в децката градина и ви казва мамо предполагам /нали говоря за по - големи деца/.Не е редно да се плаща на дете осиновено на 1,5 месеца само 7 месеца заплатено майчинство и то се заплаща както ,за възраста на собствено родено дете , и в този случе е М.Р.З.Децата над 2г до 5 г получават 1г . платено , колкото М.Р.З...Прочетете и на geni_stil  по- горния коментар и ще ви се изяснят нещата .Предстоят промени Simple Smile.

# 964
  • Мнения: 97
Майчинството за осиновено дете между 1 и 2 годинки е 340 лв. (по-малко от МРЗ, която е 460 лв.) и е до навършване на 2 години на детето. Майчинството за дете от 2 до 5 г. е една година, но не повече от навършването на 5 г. на детето, т.е. ако детето е на 4,6 г. - се получава майчинство 6 месеца и то е 90% от РЗ която сте получавали. Логика наистина никаква и не знам дали има смисъл да търсим такава - че са стимулирали осиновяване на по-големи деца, просто е една недомислица според мен.

# 965
  • Мнения: 140
Да вярно аз забравих , че вдигнаха минималните работни заплати и вървя малко назад  .Явно са стимулирали с малко повече доход , да се взимат по - големи деца най - вероятно .

# 966
  • Мнения: 12 003
Здравейте момичета,
При предишните промени в КТ бе добавен член, според който осиновителките на деца над две години да имат право на платено майчинство от момента на вземане на детето 1 година, 90% от дохода 24 месеца назад. Недомислието в този член е, че сложиха горна граница от 5г, с мотива, че 5-годишните подлежат на вадължително обучение. Не се взима предвид, че задължителното обучение влиза в сила от 15.09. , а не от рождения ден на детето. Така родителите на деца под 2-годишна възраст останаха по стария текст да ползват като при рождено дете - 90% до първата годинка на детето и 340лв до навършване на двегодишна възраст, което е дискриминация по отношение на осиновителите. По времето, когато е приеман този член платеното майчинство е било съответно 120, 150 и 180 дни, а след това до втората година на детето всички майки получаваха по 120лв (минималната работна заплата за страната преди 1990 година). Предвид че тогава повечето деца са се осиновявали в съвсем ранна възраст, на практика и родените и осиновените деца са били при равни условия.
Съгласна съм с geni, че в днешно време всички осиновители трябва да имат право на 1 година майчинство, без значение от възрастта на детето.

# 967
  • Мнения: 12
Здравейте чакащи момичета.Какво става с писмата за нашите дечица?Никой не се хвали .И аз чакам .Вече месец от промяна на критериите и....нищо.Притеснявам се дали изобщот ще ни изберат.Януари ни изтича заповедта

# 968
  • Мнения: 39
Здравейте чакащи момичета.Какво става с писмата за нашите дечица?Никой не се хвали .И аз чакам .Вече месец от промяна на критериите и....нищо.Притеснявам се дали изобщот ще ни изберат.Януари ни изтича заповедта
А какви са вашите критерии?Аз бих започнала да звъня в дирекциите или да им пиша на емейл и да ги питам какво се случва при положение че ви изтича времето.Дано тогава пък се усетят.

# 969
  • Мнения: 12
Разширихме критериите от бг или смесен произход на без претенции, но без белези на ромски етнос, от 1год промени на  от 0 до 2год. Без значение от пола и този път писахме всички 28 Дирекции.след като промених ме Крит. Получихме 2 писма от регионалната дирекция че сме променили Крит.

# 970
  • Мнения: 140
Предполагам Август са почивали .Мисля , че ще ви се обадят скоро ако сте писали и че сте склони да приемете дете с лек здравословен проблем а за здраво може би ще трябва да почакате или всичко е до късмет .И аз забелязвам , че никой не се е похвалвал скоро в тази тема с писмо , може би не се сещат да пишат или идея нямам.Наскоро позвъних до едно РДСП да честитя един празник ")и да се позаинтересувам , но ми отговориха , че всяка седмица имат по веднъж съвет .Обесниха ми , че повечето имат желание да им се обадят за дете с български произход и за това имало хора които чакали и по 6 г и нагоре а , някой в момента като са си променили изискванията на без претенции за етноса получават по скоро писмо , но трябва хубаво да се мисли върху това , защото доста често им се случвало да се разчустват дадени семейства когато видят детенцето и съответно това се оказвало проблем и не желаят това да се случва , за което напълно ги разбирам .

# 971
  • Мнения: 436
Здравейте чакащи момичета.Какво става с писмата за нашите дечица?Никой не се хвали .И аз чакам .Вече месец от промяна на критериите и....нищо.Притеснявам се дали изобщот ще ни изберат.Януари ни изтича заповедта

90-95 процента от децата са с неизвестен произход, т.к. "майката" не посочва бащата кой е. Вие чакате от останалите 5-10 процента и то предполагам здраво дете. Шанса си малък. Търпение.

# 972
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ние не сме имали нито едно предложение за дете с неизвестен произход. За всяко сев казваше какъв е произхода на майката и следователно, на детето.

# 973
  • Мнения: 436
Ние не сме имали нито едно предложение за дете с неизвестен произход. За всяко сев казваше какъв е произхода на майката и следователно, на детето.


Няма как при майка българка и татко негър с видими черти на негроидна раса да се каже, че детето е българче.
Освен това може майката да е ромка, но самоопределила се като българка.
Татковците 99 процента не се знаят, ако не и повече.
Социалните ги гледат тези неща и дори знаят повече за майките отколкото пише по докладите.

# 974
  • Мнения: 97
От разговора със социалните и аз разбрах, че децата с неизвестен произход са много малко. И това е така защото за да е с неизвестен произход трябва и двамата родители да са неизвестни.

Общи условия

Активация на акаунт