Правя си моя диета. Моля за мнения и съвети.

  • 36 881
  • 414
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 291
каква е разликата дали ти се яде сладко сутрин или след обед?

# 61
  • Мнения: 347
Цитат
Меланж, на теб не ти върши работа разделното хранене, ако то ще включва картофи, ориз, хляб и прочие. Също не ти върши работа да ядеш много пъти на ден (5 пъти е прекалено много). При теб проблемът е възникнал след лечение с кортикостероиди, което е отключило или задълбочило инсулинова резистентност
Не знам дали имам ИР или не, но да си кажа честно ми е трудно без постни храни - обичам много и картофи, и ориз.
Стана ми ясно, че трябва да намаля въглехидратите колкото мога, само да видим как ще стане. Днес ще мисля и ще модифицирам режима от първия ми пост и ще го пусна отново тук с промените.
Неприятното е, че ако не ям въглехидратни храни много се запичам и не знам какво да правя с този проблем.

Цитат
Ти какво целиш?
Да се храниш здравословно, или да отслабнеш?
Ако мога да го постигна - целя и двете. Здравословно отслабване - не знам дали има такова съчетание, но ако открия точния начин, това искам.

Цитат
И понеже обичате да ме дъвчете заради моето високовъглехидратно хранене (което дори не съм се опитала да лансирам в темата), то е основано на цели растителни продукти
Ако трябва да съм честна, бих предпочела растителни въглехидрати - много обичам всякакви плодове, а сега, в сезона на тиквата, умирам за нея. Обичам бобови, ориз, картофи...
Но явно трябва да намаля този вид храни.
Обичам и месо, и млечни продукти - мисля, че съм всеядна и мога да се наглася към даден режим, само да улуча този, който би имал ефект върху теглото ми и не би навредил на здравето ми.

Цитат
Май най-добре обърни внимание на интуицията си и се опитай да забележиш как се чувстваш, докато ядеш определена храна и след това. Нека менюто ти е просто. Хубаво е да има малко и хубава мазнина в салатата.
Опитвала съм се и както писах по-горе, постно и въглехидрат много ми допада, но обичам и месо...всичко обичам. Лунната диета не знам дали мога да я спазвам - 24 часа само на течности ще ми е много трудно, особено на работа.

# 62
  • Мнения: 6 347
so what?, дали сутрин, или следобед - няма разлика. Има значение дали човек получава внезапни пристъпи на глад, в които му се яде или направо сладко, или хляб и в такъв момент става раздразнителен, не може да мисли за друго, започва да се кара с хората. Рекламата на "Сникърс" е точно за тази ситуация. Друг вариант е да ти се доспи, да нямаш енергия, да не можеш да се концентрираш. Това е хипогликемия - рязко спадане на захарта заради прекалено повишен инсулин, а инсулинът се е повишил прекалено много, защото на предишното хранене количеството на въглехидратите е било по-голямо, отколкото организмът може да понесе (заради понижената инсулинова чувствителност захарта от въглехидратите не се усвоява лесно и бързо в мускулите - това означава "резистентност", затова панкреасът трябва да произведе много инсулин, който пък смъква рязко кръвната захар и се получават симптомите на хипогликемия). Обикновено те се получават в ранния следобед, но може и към 10-11 ч. сутринта - зависи кога е била закуската. И предишното хранене винаги е било я макарони, я нещо друго тестено/сладко. Разбира се, това не се случва при всеки, а само при хората с понижена инс. чувствителност, които обаче в днешно време са много голям процент. Ако организмът е с нормална инс. чувствителност, клетките на мускулите ще усвоят лесно и бързо захарта, човекът ще има енергия, няма да бъде раздразнителен, ще може да се концентрира нормално.

melange, направи такива и такъв обем промени, каквито можеш да понесеш в момента. Важното е посоката да е към намаляване на тестеното, сладкото, картофите, ориза, а донякъде и плодовете, тиквата. За сметка на това увеличи месото, яйцата, зеленчуците, маслото и зехтина. За запека може да има много причини и съответно решения има много. Например е възможно да имаш нарушена чревна флора - тя не се оправя с въглехидрати, а с пробиотични храни или направо пробиотик като хранителна добавка. Друга причина може да е прекалено ниската консумация на мазнини. Трета причина - нисък прием на фибри. Четвърта - прекалено висок прием на фибри. (И двата варианта са възможни, т.е. зависи.) Пета причина - не приемаш достатъчно магнезий (особено пък ако приемаш калций като хранителна добавка, той запича).

# 63
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Четох диетата на Аткинс и високомазнинната ниско-въглехидратна, ами не съм убедена, че е най-добро за мен. Имам отстранена жлъчка и не трябва да приемам много мазнини по съвет на доктора. Наплаши ме, че могат да се образуват камъни в каналите на черния дроб. Страхувам се, защото тогава операцията е доста по-сложна от лапароскопия на жлъчка. А камъните са от неправилна обмяна на мазнините. Ендокриноложката и тя каза - никакви мазнини.  newsm78От друга страна казвате, че при този режим организмът се пренастройва да обменя тях именно.  Cioccolata, какво е мнението ти? Години след операцията се стремя да ям повече плодове, зеленчуци, да ограничавам мазнините. И ето ме пък с висока КЗ. Не знам по кой път да поемам. Днес още съм на чай и плодове, но кисели и в малки количества.

# 64
  • Мнения: 6 347
Джемма, ако мазнините наистина са ти проблем (а не си се наплашила просто от мнението на лекарите), тогава ги увеличавай постепенно. Аз лично познавам две жени с отстранена жлъчка, които се хранят високомазнинно и нисковъглехидратно без никакви проблеми. Във форума има и други, макар че не ги познавам лично.

За образуването на камъни в каналите на черния дроб май за първи път чувам. Thinking По принцип един много силно въздействащ фактор за образуването на жлъчните камъни е повишеният инсулин - това си е едно от състоянията, които са част от метаболитния синдром. Друг фактор е непоносимостта към глутен - блокира се хормонът холецистокинин, което води до образуване на камъни. Трети фактор, който предразполага към образуването на жлъчни камъни, е нискомазнинното хранене, особено когато се ограничават животинските мазнини (по-специално наситените), защото от това, че жлъчката не работи активно, жлъчният сок се сгъстява. А когато се консумират повече животински мазнини и жлъчката работи по-активно, жлъчният сок не се сгъстява и има по-малко условия за образуване на камъни. Разбира се, при жените във фертилна възраст влияе и повишеният естроген, затова и много пъти кризите започват по време на бременността.

Още нещо, което може да ти помогне при евентуални проблеми с мазнините, е да наблягаш на кокосовото масло - то не изисква жлъчен сок. Има и по-евтино кокосово (обезмирисено), има и по-скъпо (нерафинирано).

А причината ендокринолозите да препоръчват нискомазнинно хранене на диабетиците е страхът, че мазнините (особено наситените) ще им повишат холестерола, а така ще им се повиши рискът за сърдечносъдови проблеми. Да, но това просто не е вярно. Това е старата хипотеза за ССЗ, която обаче по-новите изследвания (от последните двайсетина години Rolling Eyes) опровергават. Проблемът е, че повечето лекари, вкл. специалистите, не само джипитата, се водят по старите теории отпреди 30-40 години, защото така са учили и защото все още официалните препоръки не са променени. А не са променени по куп причини, сред които интересите на фармацевтичната промишленост, защото лекарствата за понижаване на холестерола (статините) са най-продаваният и доходоносен медикамент в световен мащаб.

Последна редакция: чт, 07 яну 2016, 11:12 от Cioccolata

# 65
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Благодаря за отговора, ще почета още малко вашата темичка за ВМ-НВХ и може да се преместя в нея. Hug

# 66
  • Мнения: 2 208
Аз лично, ако не се храня достатъчно също имам запек, особено, ако не ям хляб. Кръвната ми захар не е висока, мисля 6 беше малко под, нищо не каза ендокриноложката. На мене наистина ми става лошо, ако не съм яла след закуска в ранния следобед. Преди не ядях до 3 след обяд, но сега закусвам задължително пия си лекарствата, но ако не ям на обяд се разтрепервам, става ми зле, сърцебиене, студена пот. Не знам какво е вече почти година съм така. Трябва да си балансирам нещата и да ям задължително лек глад може, но баш глад не. Може и да имам ИР, но не ми правиха натоварване с глюкоза, защото бях скоро след операция на жлезата и нямаше и защо, не мие била висока захарта.
Cioccolata, ако е толкова витамин Д в рокалтрола (аз много търсих и не намерих колко единици е) това наистина е малко. Но нали затова ходя на ендо, те трябва да ги знаят тези неша Cry. Ще я питам, ама не вярвам да знае newsm78

# 67
  • Мнения: 36 147
разтреперването е от падналата захар

# 68
  • Мнения: 6 347
Сиси, вероятно получаваш хипогликемии от пропускане на хранения, но това още повече пък означава, че трябва да вземеш мерки за инсулина. Захарта ти може да не е висока на гладно, но това не означава, че инсулинът не е висок.

Вит. Д е още една област, в която знанията на ендокринолозите са от преди повече от 15 години. Новите неща за вит. Д са започнали да излизат от 2000-ата година. За съжаление сегашните препоръки са от края на миналия век, когато просто по-новите данни не са били налични. Сега има много нова информация, но още не е успяла да влезе в препоръките, затова и лекарите масово не знаят, освен ако специално не са се интересували.

# 69
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
sisitons, по това, което описваш и аз съм на мнение, че имаш ИР. Моя колежка беше така също, а като отиде на лекар захарта и все 6 и докторката и казва, че няма проблем с диабет. Да, ама на една матура без малко да припадне, толкова и беше паднала захарта, търсихме спешно захарче или бонбон. Това при нормален здрав човек не може да се случи, със сигурност има проблем.

Cioccolata, а тази високомазнинна диета не повишава ли холестерола? Странно ми е, защото навсякъде в старата литература пише това, това съм учила, това ни се казва. Искам да прочета научна обосновка за нещата. Интересувам се не само за себе си, но и от професионална гледна точка, защото преподавам на ученици хигиена на храненето и утвърденият учебник на МОН  има доста противоречия с новостите, за които  чета в тази област. Едно от тях е точно за холестерола.

Последна редакция: чт, 07 яну 2016, 11:38 от Джемма

# 70
  • Мнения: 54 922
Сиси, аз съм с ИР и предиабет, захар на гладно не повече от 5 Naughty, но след натоварване с глюкоза скача, а също и инсулина, много.
Това с разтреперването, студена пот и прилошаване е точно хипогликемия.
Ако не приемам сладки неща, нямам такива моменти, изпробвано.
Спри го този хляб, не е вярно, че ще имаш запек без него.
Не ям никакви тестени от 6 години, но аз просто не ги обичам и нямам такива проблеми.
Особено пък сега, като вдигнах мазнините, съвсем ми е леко на стомаха и имам чудесна перисталтика. Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 2 427
Когато се гледа холестерола, чрез ВМНВХ
общ - се покачва
LDL - леко се покачва ( но LDL се дели на два вида частици - дребни и големи(пухкави) и от ВМНВХ се покачват пухкавите, които от своя страна не са вредни, но в България още не се прави замерване какво става с LDL
HDL - доста се покачва
триглицериди - те се намалят.

Освен това имаше изслевания, че много нисък холестерол, пак е зле, понеже води до депресии, рак и т.н.
Скрит текст:
Ето старите ми резултати от 25.08
Триглицериди   0.64   mmol/l   (0.40-2.10)
HDL - холестерол   1.47   mmol/l   от 1.00   
Холестерол - общ   4.06   mmol/l   (3.60 - 5.50)
LDL - холестерол   2.29   mmol/l   до 3.90

Ето новите ми от 23.11
Триглицериди   0.52   mmol/l   (0.40-2.10) (надолу с 0.12)
HDL - холестерол   1.61   mmol/l   от 1.00    (нагоре с 0.14)
Холестерол - общ   5.20   mmol/l   (3.60 - 5.50) (нагоре с 1.14)
LDL - холестерол  3.36   mmol/l   до 3.90        (нагоре с 1.07)

# 72
  • Мнения: 2 208
Значи, четох сега доста, ще чета пак и реших за себе си няма да ям сладкиши, хляб на закуска само мисля докато свикна. После ще видим. Как стои въпросът с меда обаче все нещо трябва да ям не мога баш без нищо. Ако махна и ориз и картофи , макарони спагети то какво ще ям. Едно месо и салати, плодове не обичам , а и те са със захар. Ще се променям аз с яденето , не може така на мене все ми е лошо, а нямам 50 години Cry

# 73
  • София
  • Мнения: 2 427
Значи, четох сега доста, ще чета пак и реших за себе си няма да ям сладкиши, хляб на закуска само мисля докато свикна. После ще видим. Как стои въпросът с меда обаче все нещо трябва да ям не мога баш без нищо. Ако махна и ориз и картофи , макарони спагети то какво ще ям. Едно месо и салати, плодове не обичам , а и те са със захар. Ще се променям аз с яденето , не може така на мене все ми е лошо, а нямам 50 години Cry
Hug млечни в умерени количества - кашкавал, кисело мляко, сметана, сирена. Масло за готвене-ядене, яйца, кокос под всякаква форма - стърготини, масло, мляко, ядки - умерено

# 74
  • Мнения: 6 347
Запекът може да се причинява и от голяма консумация на млечни, особено по-твърди сирена. Wink

А за холестерола можете да прочетете написаното от kameloth - дадено е на първата страница от темата за НВ-ВМХ. Отделно мога да препоръчам книгата на д-р Уилям Дейвис ("Пшеницата - маскираният убиец" - не се подвеждайте от идиотското заглавие, книгата дава страхотна информация, а авторът е кардиолог) и "Голямата измама с холестерола" на д-р Малкълм Кендрик (той е общопрактикуващ лекар). Има и други хубави четива, но са на английски, а тези ги има и на български.

Сиси, с времето вкусът се променя, така че няма гаранция, че ще продължава да ти се яде тестено след няколко месеца, ако започнеш да се храниш нисковъглехидратно. Но можеш да направиш и постепенно ограничаване на въглехидратите и увеличаване на мазнините.

Последна редакция: чт, 07 яну 2016, 12:29 от Cioccolata

Общи условия

Активация на акаунт