Правя си моя диета. Моля за мнения и съвети.

  • 36 813
  • 414
  •   2
Отговори
# 45
  • в колонките
  • Мнения: 510
   Хей, миличките, подарената ми книга е тази:
       
Скрит текст:
https://cdn.ianos.gr/media/catalog/product/cache/1/image/650x650 … 0aa7f272eb0_4.jpg   , а в България е тази:   http://www.bard.bg/book/?id=424&voted=yes#book_comments_heading   Липсват от пазара, не зная причината.
 
    Лично на мен ми беше винаги студено, когато отбягвах мазнините и броях калориите.Тогава ядях много плодове и зеленчуци, протеина беше почти лишен от мазнини, а в салатите слагах по чаена лъжичка зехтин само.
    С увеличаването на мазнините ( в моят случай краве масло) за сметка на въглехидратите нещата се получиха след време.В началото наистина ми беше трудно с тези мазнини, даже на мас и сланина още не мога да се наглася, но и с маслото се чувствам прекрасно. Този режим го започнах малко като на шега, не вярвах,че ядейки толкова много калории се отслабва,  Laughing. Но е факт, даже сега много рядко се сещам за плод. Сладкишите не са ми стихия, не ме съблазняват.Но с шоколада на мога да се разбера,
поне по един хапвам всяка седмица,  Mr. Green. Добре се чувствам, ям един път дневно- вечер, евентуално и в късният следобед ( но рядко ще хапна малко фета, жълто сирене, или варено яйце).
   Моето мнение ( на диабетик тип 2) е, че този режим е най-подходящ за всички с този проблем. Не се плашете от мазнините, и това е мит,че вдигат кръвната захар. Четете новините, които излизат ежедневно от чуждите специалисти. Не слушайте баба ви Донка Байкова и онази, с дебелариума, те са материалистки,  Peace. Успех на упоритите,  bouquet

# 46
  • Мнения: 8 163
Еееех, Чоколата... Не ми били изнасяли отговорите  Laughing 

1. Не можеш да ползваш САЩ като пример за негативите на високо въглехидратно хранене, без да уточниш източника на захарите. Всеки човек, който претендира да е поне малко нутрионистично компетентен знае, че не може да се сложи знак за равенство между начина, по който влияят простите захари в естествения им вид (плодове, зеленчуци, бобови, цели зърнени) и простите захари от подсладените напитки, примерно.

2. Консумацията на месо в САЩ поддържа относително стабилни нива от 70-те години насам. Единствената разлика е, че пилешкото е все по-често предпочитано.
Консумацията на мляко и млечни (в т.ч. и масло) е с още по-стабилни нива, като има забележимо повишение в количествата изядени кашкавали и сирена.
Консумацията на растителни масла също е със стабилен ръст.
В този смисъл американците от много десетилетия не са били на нискомазнинен/високовъглехидратен хранителен режим.

3. Има еволюционни причини за разделно хранене, но когато говорим за смесване на мазнини и захари. В естествени условия всички бозайници са или на протеиново-мазнинно, или на растително/ въглехидратно хранене като основа и ядат един продукт на порция. Само ние, хората, дето се гордеем с акъла си, сме решили да сипем пилешко, картофи и салата в една чиния, на чиито ръб е подпряна филия хляб, а за десерт да си хапнем крем карамел. Ей ни на - все сме победили Природата.  Confused

4. За развиването на ИР има толкова много фактори (вкл. хранене, прием на медикаменти, заседнал начин на живот, ниво на стреса), че няма единно мнение за това какво причинява ИР. В този смисъл трябва комплексен подход при контрола на заболяването (ако наистина го има при авторката), вкл. преразглеждане на храненето и повишаване нивото на физическа активност.

# 47
  • Мнения: 6 346
Ха-ха-ха, отново не отговори на въпросите ми, Фея. Те бяха:

1) Как точно смяташ, че се намаляват калориите?
2) Какво точно се постига като ефект от намаляването им?

Точките, които си написала, не са отговор на моите въпроси, а и не са съвсем верни откъм факти:
1. Захарите в естествения им вид влияят като захарите в "изкуствен вид", ако човекът е с намалена инсулинова чувствителност. Организмът не прави разлика, все става въпрос за глюкоза и фруктоза.
2. Да, американците консумират над 50% от калориите си под формата на въглехидрати и едва около 15% от калориите от белтъчини. Мазнините са към 35-40%. Това е високовъглехидратно и нискомазнинно хранене.
3. Според законите на физиологията няма причини за несмесване на съдържащи скорбяла и съдържащи аминокиселини храни (т.е. хляб/картофи/ориз и месо/яйца).
4. За ИР няма единно мнение, защото на повечето учени и лекари по финансови причини не им изнася да има. ooooh! Но в основата на ИР винаги стои намалена чувствителност към секретирания от панкреаса инсулин, с чиято помощ трябва да се усвои глюкозата в клетките. Конкретната причина наистина може да са лекарства (антидепресанти, кортикостероиди), но например заседналият начин на живот не е основна, а само допълнителна причина. Първопричината е в преобладаващия дял на въглехидратите в храненето. Има немалко хора, вкл. спортисти, които развиват ИР въпреки ежедневните тежки тренировки - просто храненето им е като на спортисти, т.е. високовъглехидратно. Примери за това са д-р Питър Атия и проф. Тим Ноукс. Спортът не е гаранция, че няма да развиеш ИР, въпреки че действително помага да се контролират нещата, но само донякъде.

Пардон, малко ще коригирам написаното на базата на ето тази публикация: http://ajcn.nutrition.org/content/93/4/836.long Излиза, че за периода 1971 - 2006 г. американците:
1) са увеличили консумацията на въглехидрати от 44 на 48,7% от дневните калории
2) белтъчините са намалели от 16,5 на 15,7% от калориите
3) мазнините са намалели от 36,6 на 33,7%.
Общият калориен прием се е увеличил, но както виждаме, увеличението е под формата на въглехидрати. Днес те съставляват почти 50% от дневните калории, т.е. най-високият процент. Това е високовъглехидратно хранене in my books (pardon my French).
Както се казва, I rest my case. Wink

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 17:47 от Cioccolata

# 48
  • Мнения: 11 967
    От позицията на човек, който много рядко яде месо и който обожава сладкиши:

Ако изям парче шоколадова торта или 100гр., че и по-малко шоколад, на другия ден съм с 1 кг повече.

Ако изям две телешки пържоли/рядко се случва/- не съм мръднала и грам.

Има нещо вярно в това, че въглехидратната храна е по-опасна.

Но все пак, човек трябва да следва и вкусовете си при диета и да не се лишава напълно, за да не озверее в един момент.

# 49
  • Мнения: 1 109
Привет, записвам се да следя темата и аз съм от тези дето изпробват разни диети.

# 50
  • Мнения: 6 346
Озверяването обикновено идва при пристрастените към въглехидрати, отново заради наличие на намалена инс. чувствителност (т.е. някаква степен на инс. резистентност).

А това кой какво и колко трябва да яде, се определя най-напред от особеностите на организма. В днешно време над 60% от населението на развитите страни е с наднормено тегло или затлъстяване. От тези хора 75-80% със сигурност са инсулиноворезистентни. За тях въглехидратите не са подходяща храна, ако съставляват основната част от приеманите калории, защото влошават състоянието им.

# 51
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
2. Консумацията на месо в САЩ поддържа относително стабилни нива от 70-те години насам. Единствената разлика е, че пилешкото е все по-често предпочитано.
Интересно защо след като от 50 години в Щатите се конумира едно и също количество месо ( вярвам, че това се разбира под  "стабилно"), то затлъстяването и диабета нарастват прогресивно?
Очевидно се дължи на други фактори и те са известни всъщност - огромни количества захар и въглехидрати от всякакъв тип.  
Фея, в една друга тема самата ти беше постнала някаква статистика, според която американците консумират по около 200-300 грама захар на ден ( чиста захар, без да се смятат нишестета, брашна, плодове и тем подбни). Е, как този народ да не е дебел и с диабет?

# 52
  • Мнения: 2 208
Здравейте, искам да се запиша при вас. Честно казано научих много повече от вашите 4 страници отколкото през всичкото лутане в годините. Да напиша за себе си на 49 години съм и винаги съм се борила с кг, то не беше плодове и чай по 20 дена , то не беше без вечеря 90 дни система - 60 и какво ли не. Резултът е 90 кг 165 висока. Преди 4 години ми извадиха яйчниците заради кисти миналата година щитовидната жлеза и качих още 5 кг. Със засегнати паращитовидни жлези съм и имам проблем с калция, не го регулирам. Пия витамин Д и калций непрекъснато, щом се сложа на диета и килограмите станат 88 например ми пада калция и започвам да мравучкам и крампи. Имате ли съвет някакъв, много ще се радвам на каквото и да е мнение. Принудена съм да ям в по-големи количества иначе се разтрепервам, става ми лошо , даже получавам треперене на зрението и светли петна, като мараня. Не мога да се понасям с тези кила. Спирането да пуша и то ми помогна беше преди 5 години с него се започна, иначе до 44 години си бях около 65 до 70 кг, но и принудителната критическа съвсем ме съсипа. Не ме бива по спорта, а не мога и да гладувам. Питам ендокринолозите - мълчание..... Та казвайте си мнението моля  Hug Hug Hug Hug

# 53
  • Мнения: 6 346
sisitons, опитвала ли си да се храниш нисковъглехидратно и високомазнинно? Т.е. да ограничиш до минимум тестено, сладко, картофи, ориз, бобови, плодове, а да консумираш месо, яйца, зеленчуци (приготвени с необходимите мазнини), зряло сирене? За килограмите може би това би било решението, макар че със сигурност е необходима и правилна заместителна терапия за щитовидната... (искам да кажа, че вероятно ти е необходим Т3, а не само Т4, както е практиката в България).

За пушенето съм писала вече, но ще напиша и тук: при пушачите един ензим (липопротеин липаза), чрез който се усвояват мазнините от кръвта под влиянието на инсулина, има повишена активност върху мускулните клетки, което означава, че мускулите изгарят повече мазнини, съответно по-малко се складират. След като се спрат цигарите, активността на ензима върху мускулите се понижава, а се увеличава активността му върху мастните клетки, т.е. увеличава се складирането на мазнини за сметка на изгарянето им. Разбира се, за целта е необходимо да има повишен инсулин, а той се повишава от високовъглехидратните храни (тези, които горе посочих, че се избягват при нисковъглехидратно хранене). Затова след спирането на цигарите много хора напълняват. И затова точно в този момент е много важно да се ограничат въглехидратите.

А колко витамин Д приемаш?

# 54
  • Мнения: 2 208
Пия рокалтрол, 4 по едно на ден, но понякога са ми го вдигали и на 5, това е  витамин Д на хапче 0,25 микрограма каквото и да означава това, Имам и високо кръвно но не много високо. плодове не обичам и не ми се прияждат да си кажа честно, душата не ми ги иска. Рядко ми се прияждат сладки плодове, диня, пъпеш, банан, но ябълки по една на година  Joy. Не обичам много месо, но много млечни ям и не мога да се откажа от тях, особено кашкавал, не толкова мляко, него го ям рядко, всички сирена и извари, обожавам и яйца. Ям и ориз и картофи, но няй обичам хляб, нямам спирка като го заям. Имам хлебопекарна и аз си го правя основно, даже зърното аз го меля, уж здравословен и пак съм дебела. сладкиши не обичам, само домашни ей това е  Crazy. Благодаря за съвета.
П.П. Паратхормона ми почти го няма 5 е а почва от 18 до 65, той регулира витамин Д, а витамина калция, една сложна биохимия е и на мен не ми е много ясна , ама установих, че и на някои ендокринолози не им е ясна.... Confused
тези Т3 и Т4 не ми ги изследват, не са ми ясни , жлезата беше с възли, струма нодоза, гледаха ме на ехо и ми казаха затлъстял черен дроб е как да не с тия кила....

# 55
  • Мнения: 6 346
Понеже не е по темата, слагам в скрит текст:
Скрит текст:
0,25 мкг от вит. Д = 10 единици - това е ужасяващо малко, дори да приемаш по 5. ooooh! Трябват ти 5000 единици поне, а не 50. ooooh! Рокалтрола си го пий, но си вземи и витамин Д на капсули - поне по 4000 единици приемай на ден, дори може 5000. Също така за повишаването на вит. Д е необходим магнезий - купи си някакъв качествен (цитрат или малат - от магазините за хранителни добавки) и приемай поне 300 мг на ден.

Щом толкова обичаш хляб, значи вероятно имаш зависимост - трябва да го откажеш, защото е същото като с наркотиците. А и вероятно имаш ИР, която също те кара да налиташ на хляба. А от хляб се напълнява много, особено при инсулиноворезистентен човек. Ти вероятно имаш ИР - 90% сигурно е, като те чета. ooooh!

# 56
  • Мнения: 8 163
Ох, ама като почнете да давате Щатите за пример...

Според Харвард въглехидратите в американския начин на хранене идват не от плодове и зеленчуци, а от преработени храни. Ето списъка с основните източници на калории за ханенето на ССА:

1. Grain-based desserts (cakes, cookies, donuts, pies, crisps, cobblers, and granola bars)
2. Yeast breads
3. Chicken and chicken-mixed dishes
4. Soda, energy drinks, and sports drinks
5. Pizza
6. Alcoholic beverages
7. Pasta and pasta dishes
8. Mexican mixed dishes
9. Beef and beef-mixed dishes
10. Dairy desserts

Какво според вас е съдържанието на мазнини в чипса, да речем? Мазнини повече от захарите. А в чийзкейка? Пак болшинството е от мазнини. Пици, донъти, кукита, чеснови хлебчета, пайове, сосове за макаронени изделия, дресинги за салати, млечни десерти, полуфабрикати, PB&J, кашкавали и сирена към салатата или бъргъра, пържени яйца, наденички, хашбраунс, шоколади, "здравословни" десерти от ядки... Количеството на поетите скрити и/или неосъзнати мазнини е зашеметяващо.

И понеже обичате да ме дъвчете заради моето високовъглехидратно хранене (което дори не съм се опитала да лансирам в темата), то е основано на цели растителни продукти. Между източниците на въглехидрати за ССА и моите източници има огромна разлика, доказана от маса епидемиологични проучвания. Както и от най-дългогодишно здравите и дълголетни групи хора в света - дори една от тях не се храни нито високомазнинно, нито високопротеиново.

Само че, както е казано, "when people have strong beliefs, facts are pretty much irrelevant". Слагам моята точка на тази поредна и напълно безсмислена дискусия.

Защото, както обикновено, тя не беше нито провокирана, нито започната от мен. Намерете друг, с когото да се мерите, та да доказвате пред себе си колко сте прави. Аз не изпитвам необходимост от подобно нещо.

# 57
  • Мнения: 6 346
Понеже публиката вероятно не знае какво е епидемиологично проучване, нека да уточним, че това е проучване с въпросници от рода "Какво сте яли през последните пет години?" и проследяване на групата хора за някакъв период от време, за да се открие дали има връзка между болестите и храненето им. Епидемиологичните проучвания не доказват нищо. Те не са замислени да доказват, а просто да пораждат хипотези - това им е единственото достойнство. Обаче пък е доказано (ама наистина този път Wink), че по-голямата част от изводите от епидемиологичните проучвания в областта на храненето не издържат на тестване при сериозни клинични проучвания. Това важи точно за храненето, така че нека не базираме своето на епидемиологични проучвания. Rolling Eyes Разбира се, наистина целите, сурови плодове и зеленчуци са много по-здравословни от изброените храни, но за човек с ИР отново са противопоказни, защото ще му качат захарта и инсулина в небето. Rolling Eyes

И продължавам да чакам отговор, уважаема Фея, на въпросите ми за калориите, намаляването им и последствията от него.

# 58
  • Мнения: 39
Ами то наистина си зависи от личните възприятия и убеждения... Аз лично бих препоръчала Лунната диета, т.е. 4 дни в месеца, които съвпадат с лунните фази, да си правиш разтоварващ ден. Този ден може да е различен всеки път и за всеки човек, но крайният му вариант е на вода, а дори и съвсем сух пост. Може да започнеш с плодово-зеленчуков ден, т.е. само на прясна храна. След време да минеш на сокове, после на чай и вода и т.н., докато свикнеш с този ритъм и минеш на сух режим в тези 4 дни от месеца. 
А като цяло в нормалните дни бих препоръчала разделно хранене и бих махнала Дюкан, както и овесените ядки. И още нещо - на мен много ми помогна моделът "на често и по малко". За плодовете ми се мерна едно мнение, че е "цял ден захар". Да, ама плодовете пречистват и хидратират, особено ябълките са много, много полезни за какво ли не... най-вече зелените. Банани не се ядат при разтоварваш плодов ден. Но пак е субективно. Моята хомеопатичка ми каза, че съм такъв тип според аюрведа, че вместо плодове, по-добре да разтоварвам със зеленчукови сокове. Варианти всякакви...
Май най-добре обърни внимание на интуицията си и се опитай да забележиш как се чувстваш, докато ядеш определена храна и след това. Нека менюто ти е просто. Хубаво е да има малко и хубава мазнина в салатата.

# 59
  • в колонките
  • Мнения: 510
За плодовете ми се мерна едно мнение, че е "цял ден захар". Да, ама плодовете пречистват и хидратират, особено ябълките са много, много полезни за какво ли не... най-вече зелените.
   
      Какво ''пречистват'' плодовете ? Фруктозата какво е ?  А каква е разликата между  другите ябълки и зелените?

Общи условия

Активация на акаунт