Пращане на евро от България до Англия

  • 3 088
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 97
Здравейте.

Преди всичко искам да кажа - не ми се карайте,че ми се случва почти всеки път в който пускам запитване във форум. Все пак ако знаех нямаше да питам, а и не ги разбирам особено въпроса с банките. Човек от България се налага да ми прати евро до Англия. Аз имам сметка в евро в Барклис Банк. Въпроса ми е имате ли представа коя банка би взела евтина комисионна за подобно нещо, за пращане на евро до евро акаунт в Англия? Може да става с подател със сметка или без, няма значение важното е таксата да не е голяма. Та ако си бях в Бг щях да обикалям банките и да разпитвам, но не съм. Човекът, който се налага да ми преведе парите е баба ми, а тя още по-малко разбира жената. Чета из сайтовете на банките ама... не му разбирам. Та ако може някои ако знае ще ми помогне много. Мерси предварително!

# 1
  • Мнения: 723
Здравей, доколкото знам Кооперативна банка взема най ниска такса и ако превода не е бърз , а за няколко дни.Също  е хубаво лицето да има сметка в банката.Поздрави.

# 2
  • Мнения: 1 923
Задължително ли е евро в евро? Не става ли да ти прати левове и ти да ги получиш в паундове или евра? Пробвай с https://transferwise.com/ или https://www2.westernunion.com/gb/en/home.html?tid=t_p_outR3...и намери някой да помогне на баба ти да я свърши тази работа newsm78

# 3
  • Мнения: 97
Задължително ли е евро в евро? Не става ли да ти прати левове и ти да ги получиш в паундове или евра? Пробвай с https://transferwise.com/ или https://www2.westernunion.com/gb/en/home.html?tid=t_p_outR3...и намери някой да помогне на баба ти да я свърши тази работа newsm78

С Уестърна преди сме пробвали много голяма комисионна ни взеха. За 400 евро - 50 евро такса. И за съжаление не може в левове защото разполагаме с кеш евро и ако ми ги пратят в паунд акаунта се обменят веднага от евро в паундова и ако случайно курса е лош - губя пари, затова си отворих сметка в евро да си ги събирам там и да си ги обменя когато момента е удобен. За Ъестърна да добавя,че не ги получих в евро ами с паундове. В евро неможело... и курса на въпросното място беше отвратителен и загубих голяма сума.

# 4
  • Мнения: 1 923
Еврото към паунда изобщо не е изгоден в момента, както и лева към паунда Sad, не знам какъв друг сайт да ти препоръчам, аз обикновено пращам от тук до България и са с хубав курс на обмяна, именно защото паунда е висок спрямо лева..
Чрез тукашна банка пращах пари извън страната и имах 10 паунда комисионна, не повторих повече, така че банките не ми се струват добър вариант.

# 5
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
Има една руска система  на принципа на WU , но таксата им е 1,5 % от пращаната сума. В Бг работеха само с ТОКУДА . Виж в UK с кои банки работят. На абс. същия принцип е - попълваш каква валута пращаш , до къде и колко и после диктуваш кода или го пращаш на смс до получателя.


аа. казва се  unistream

http://www.tcebank.com/bg/services/yunistriym-prevodi-fizicheski-lica

# 6
  • Мнения: 2 029
 ДСК за международен валутен превод в евро ми взеха  22 + 6 Е за банката кореспондент, т.е. 28 евро общо ми взеха.  И в ЦКБ и Експресбанк са също така високи таксите. Явно от България пращане към чужда банка е безумно скъпо.

# 7
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Money Gramm , Opal transfers

# 8
  • Мнения: 1 923
С Опал става само от Англия до други страни, не и обратното. Аз бих си отворила паунд сметка и баба ми като изтегли и обмени еврата да ги прати с transfer wise, най- изгодно ми се струва.

# 9
  • Мнения: 1 970
Каква сума искате да пратте? Ako баба Ви открие сметка в ПИБ и я захрани с до 2500 евро на каса, вноската до 2500 е без комисион, а преводът на сума до 400 евро  с нормален вальор е 2 евро + 10 такса за суифт... вече над 400 евро е повече, но не е драматично, няма да е над 25 евро....


А преводите в евро долари и изобщо всичко различно от лева ще са скъпи докато има лев и еврото е чужда за БГ валута.
Има успокоение - преводите към страни извън ЕО са удар с чук... Турция, Русия, Китай...
На страницата на всяка банка има тарифа, гледайте нея - откриване и поддържане на сметка, преводи в чуждестранна валута, такси суифт, ще се ориентирате.   На ПИБ е това... http://www.fibank.bg/uploads/_Tariff_Bulletin/docs/Tariff.pdf

# 10
  • Мнения: 2 029
Прочетох за ПИБ, но 2 Е е за вътрешнобанков балутен превод, за междубанков валутен пише, че е минимум 25 евро таксата. И така неясно е описана някаква забележка по чл.3 - не разбрах още 10 евро за такса SWIFT ли вземат?

# 11
  • Мнения: 1 970
пРОЧЕТЕТе го пак.
Чл.3 - междубанкови преводи
Точка 2 - за други банки ( не е вътрешнобанков, очевидно)
Подточка 2.1.2 - сума до 500 евро (естествено на нормален вальор) - таксата е 2 евро
В забележката е казано ясно, че се добавя допълнително 10 евро за Суифт
Тоест, превода излиза 12 евро за сума до 500 евро, на нормален Вальор , за Европа, където е Англия...

Това за минимума 25 евро е за преводи във всички валути, но ЕКСПРЕСНИ, в точка 2,1,1, а тук говорим за нормален за еврото вальор (ТОМ) по точка 2.2, където минимума е 15 евро, но за суми до 500 евро важи точка 2.2.1, сру която е дадена таксата 2 евро....Да, има 25 евро, но за експресен превод, с вальор днес, както казах...

Всичко пише, но не се чете...

Ако си направи някой труда да звънне в банката, ще му обяснят, стига да попадне на знаеща кифла, че напоследък незнаещите са масово... Е, последното по-скоро не важи за ПИБ, но и там съм попадал на паднали от неббето служителки...

Две думи няма, не е проста работа да се четат тарифите правилно... Те ненапразно са така написани.

Последна редакция: пт, 08 яну 2016, 09:58 от StefanB

# 12
  • Мнения: 2 029
Благодаря. Писах в темата, защото точно в колцентровете на няколко банки ми казваха различни неща и суми. И аз се изумих на високата такса, дори за малка сума в евро да искам да пратя в европейска страна. Трябваше да пратя депозит за едно общежитие, изискваха точно банков превод. И изрично трябва да напиша в нареждането за превод, че са за моя сметка таксите на ДРУГАТА банка, които не знаех какви са. Добре, че се оказаха само 6 Е.  Моят извод е: От която и банка да го направи човек, все е прецакан с висока такса. Сякаш със самолет ги носят тези пари в чужбина Laughing

# 13
  • Мнения: 1 970
Не са Ви обяснили правилно, за съжаление...
Ако плащате в Европа евра, винаги пишете споделени такси (Shared), така вашата банка ще удържи нейните, а отсрещната (обикновено тя няма , ако националната валута е евро), но ако не е, ще удържи от получената сума.
Ако пишете че всичко е за вас (OUR), то дори насрещната да няма такси, тя ще си сложи и ще ги иска от вашата банка, която ще ви ги дръпне съответно...
Има европейска директива по тази тема, може да се прочете...
Би следвало за евра по евро сметка в банка в Еросъюза да няма такса за получени.
За европа ерото е като лева за България. За нас е кажи речи същото, но защото националната валута не е ево, а лев, таксите са високи. Въпрос на желание е сектора да ги намали, но такова няма, защото няма интерс, иначе за пращане на парите по Суифт и през Таргет платежните системи банките плащат годишна такса и колкото повече съобщения има годишно, тоест колкото е по-голяма банкат, толкова суифта трябва да е по-евтин, но не би.... Просто таксите са добро перо и няма да се махне докато не се принудят от факта, че еврото е вече лев.... Не, не ги карат със самолет, сано кеша се кара със самолет и затова са такива таксите за броене, а и курса на кеша е друг....

Англичаните за общежитие имат бланки и нормално за да се застраховат пишат, че искат сумата да е без разноски. но едно е да пратиш пари от Турция, друго от Русия, трето от Азия и етвърто от Европа... Бланката е същата, но пътищата на парите са различни.

Виждате ли всъщност каква е ползата от консултантите, наистина могат да Ви спестят пари, стига да са добри, разбира се.. Но в БГ хората са свикнали да се оправят сами, а вече не е така лесно, като преди, джунгла е....

За протокола - нямам общо с консултации... Просто ми е професия този сектор, но казвам принципно...

Последна редакция: пт, 08 яну 2016, 10:53 от StefanB

Общи условия

Активация на акаунт