15-минутни ястия - идеи и рецепти

  • 210 064
  • 772
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 22 036
Темата е хубава, но не видях много рецепти дотук, които бих приложила и опитала. Времето е ценно, но и здравословната храна също.

Все още има доста хора, които използват микровълнова, мислех че отдавна тези уреди са останали в миналото.

Аз обичам яйца във всички вариации - на очи, с домати и много подправки, с нарязани пресни домати и чушки, ако може да се нарече ястие също  и варени яйца с горчица.

Също запържени зеленчуци в дълбок тиган (моркови, чушки, целина, тиквички, патладжан, скилидки чесън), към които по-късно се добавя гришка/киноа (предварително полу-сварени), оставя се за малко да поври заедно и да се омеси. С нарязване на зеленчуците отнема може би повече от 20 мин.

Ето тук има много интересни рецепти за вкусни ястия

http://www.supichka.com/2014/03/kinoa-s-kopriva.html

http://www.supichka.com/2013/05/kinoa-s-tikvichki-i-susheni-domati.html

Също много лесна и бърза рецепта е филе от сьомга/пъстърва или друга риба овалено в подправки и олио/зехтин, после завито във фолио и се пече на оребрен тиган. На тигана може да се изпекат и зеленчуци за гарнитура (тиквички, моркови и др.)

Преди мен дамите вече са дали рецепти за паста, аз я правя също изчистена, сосът само от домати, чесън и босилек, много босилек.

Картофена салата с копър, зимата може да се сложи копъра в малки бурканчета със сол във фризера. 

Повечето предложени рецепти са напълно сходни на твоите. Видях само едно-две предложения за микровълнова.

# 76
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
В борбата с времето използвам индукционен котлон, херметическа тенджера, която има и кошница за готвене на пара и оребрения тиган. Така приготвям бързо постно прясно зеле, праз и т.н., както и меса и печени зеленчуци на тигана.

Много обичам пържени картофи с яйца. Преди ги режех на кубчета, а сега ги режа нормално. Опържвам например 1 кг картофи, изхвърлям мазнината и в същия тиган ги смесвам с 5 яйца, предварително разбити и овкусени със сол и подправки по избор.

Друго бързо ядене е следното: задушавам лук и чесън, добавям 1 консерва домати и 1 консерва нахут, черен пипер. Ври около 10 минути. Сервирам върху марокански кус-кус, който може да се овкуси с куркума и зехтин (масло)

Често правя сьомга, овкусена само с черен пипер и сол, залята с течна сметана. Пека я в малък но дълбок съд. Покривам първите 15 минути с фолио, а после запичам без фолио за около 5 минути. Сервирам с паста с масло.

# 77
  • Мнения: 892
Има и предложения, които много ми допадат (на мен, всичко е въпрос на вкус, не казвам че моето мнение е меродавно) Например салатата с кускус на Бу, всички предложния на Тити и Змия.

Да, наистина и моите се повтарят с някои от предходните, аз съм го споменала. Може би проблемът си е мой, тъй като не ям кренвирши, пилешко месо, колбаси или гювечета. Но има и настина оригинални и полезни рецепти, а и всеки би могъл да експериментира.

# 78
  • Мнения: 2 532
Поздравления за темата, вече няма да се чудя какво да готвя! Да си кажа и аз моето предложение.
Яйца с лук :  Лукът /4-5 главички/ се нарязва на едро и се задушава в малко олио. Аз си го оставям леко хрупкав, защото така ми харесва. Посолява се и като е готов се чукват 3-4 яйца , разбърква се и се поръсва с малко червен пипер.
Да добавя и вариантът с пресен лук Peace

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 134
Кюфтета със сос

Слагам да заври вода или бутилка доматен сок, или + настъргани домати във водата. В това време смесвам 400 грама кайма със около 80 грама ориз. Правя топки, овалвам ги в брашно и ги пускам в заврялата вода (домати). След 15-20 минути сгъстявам с разтворени няколко лъжици брашно във вода и готово. Слагам и подправки - най-вече чубрица, черен пипер, кимион, но всеки може да добави според вкуса си. Ако кюфтетата са били варени само с вода застройвам с яйце и брашно. Понякога слагам и запръжка - олио с червен пипер.

# 80
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
В борбата с времето използвам индукционен котлон, херметическа тенджера, която има и кошница за готвене на пара и оребрения тиган. Така приготвям бързо постно прясно зеле, праз и т.н.
Може ли рецептите за зеле и праз Simple Smile
Сьомга само съм сол и пипер правя често и аз, на оребрен тиган,  нарязана на 2 пръста дебели филма,  става за под 15 минути. Сервирам със зелена салата.

# 81
  • София
  • Мнения: 2 411
спагети със зехтин и чесън:

докато се варят спагетите, в зехтин се запържва съвсем за кратко чесън, смачкан с преса. не пиша нито количеството на чесъна, нито на зехтина, защото е въпрос на вкус.
и това е всичко - след сваряването спагетите се отцеждат и се заливат с чесновия зехтин. уникално вкусно. за любителите на леко или много люто може да се добавят и ситно нарязани люти чушки.


Този вариант на спагети и още няколко подобни от първа страница една италианка в ТВ-предаване за бързи рецепти ги приготвяше също, НО слагаше спагетите/пастата при зехтина, чесъна и лютия пипер също леко да се запържат и да поемат по-добре вкусовете. За 2-3 минути се объркват и са готиви. Ние си ги хапваме редовно и са едно от любимите ни ястия. А ММ като приреве за мръвка, наситнявам пилешко месо (почти на конци) запържвам първо него, след това чесъна и пипера и отгоре спагетите. Увеличава времето с още 2-3 минути заради месото.

Ето няколко рецепти от мен:
1. Пиле-фрикасе (време около 30 мин. максимум):
- 400-500 г пилешки гърди се нарязват на ситни късчета и се са сваряват с малко сол в около 1,5 л вода.
- когато пилешкото е почти готово (може да си седи на изключен котлон) 2-3 с.л. брашно се запържват в 3 с.л. олио и започва да се добавя от бульона на пилето (като за бешамел).
- когато стане глатко и гъсто тесто (по-гъсто от боза) се добавят 2 яйца разбити с 4 с.л. кисело мляко, сол, черен пипер и сок от половин лимон.
- в получения сос се прехвърля пилето и се оставя на тих огън за още 10-тина мин да се овкуси. Ако искате сосът се разрежда още с бульон.
2. Чили-кон-карне по вариант на Звездев (точно 30 мин):
- 500 г кайма
- 2 глави лук
- 1 консерва червен боб
- 1 консерва бял боб
- 1 консерва доматено пюре
- 1/2 консерва сладка царевица
- 2-3 печени чушки
- сол, черен пипер, червен пипер сладък и лют пожелание.
Каймата и лукът се запържват до готовност, добавят се бобът и доматите и се оставя да покъкри 10-тина мин. Добавят се царевицата и чушките, овкусява се и се долива се малко вода, ако е необходимо да покрие всички съставки. Оставя се на слаб огън за още 5 мин.
3. Салата с макарони и риба тон (започвам я пролетно време и понякога само тя ни стига за вечеря)
- 1 къдрава салата
- 1 връзка лук
- 1 връзка репички
- 1 консерва риба-тон (филе в растително олио)
- 100 г сварени макарони
- микс от семана и ядки на вкус (сусам, слънчоглед, орехи, лен, мак)
- дресинг - лимонов сок, малко зехтин, магданоз, дивисил
Тази година мисля да сменя макароните с киноа. Получава се доста засищаща салата, подходяща за лека вечеря.

# 82
  • Мнения: 18 720
Авторката изрично помоли рецептите да са до 15, макс 20 мин. Peace За 30 мин. има доста, а за 40 да не говорим.

Не съм засичала, но ризото с предварително нарязани зеленчуци/гъби/маслини също би трябвало да влиза в 15-20 мин.

# 83
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
В борбата с времето използвам индукционен котлон, херметическа тенджера, която има и кошница за готвене на пара и оребрения тиган. Така приготвям бързо постно прясно зеле, праз и т.н.
Може ли рецептите за зеле и праз Simple Smile

Нарязваш зелето, намачкваш го със сол, добавяш зехтин, 1-2 моркова, домати на кубчета (може и пюре), малко червен и черен пипер, може и универсална подправк и 1 ч.ч. вода. След като заври - 15 мин. от завиране.
Празът е идентичен, като го държа по-малко, около 10 мин., за да не се разкашка.

# 84
  • Мнения: 807
Преди няколко дни приготвях плънка за баница, но сместа се изяде преди да е стигнала до баницата. Не съм засичала време, но ме съмнява и 10 мин да е имало:
зеле /аз винаги имам нарязано/ слагам в тигана, през това време режа 1 стрък праз лук, слагам го при зелето; нарязвам зелена чушка и пак в тигана, и следва замразен грах. И всичко поръсено с черв пипер и зелени подправки./и с яйце още по-хубаво става/
/накрая гарнирано с маслинки и лютеница с препечени филийки/
Дори тигана беше облизан.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 411
Авторката изрично помоли рецептите да са до 15, макс 20 мин. Peace За 30 мин. има доста, а за 40 да не говорим.

Не съм засичала, но ризото с предварително нарязани зеленчуци/гъби/маслини също би трябвало да влиза в 15-20 мин.

Знам какво е помолила авторката, затова така съм уточнила - това е абсолютно точно засечено време именно, защото е готвено "по спешност". Иначе съм се начела на рецепти "за 15 мин.", а после се оказва че е минал 1 час. Ако трябва да бъдем кулинарно коректни почти е невъзможно да се сготви ястие за 15-20 мин. Единствено аламинути и пържени храни, но имаше коментар и за тях. А аз предлагам готвено - който иска да пробва.

# 86
  • Мнения: 2 314
Ето една салатка която става за 8 минути, а и се хапва за толкова. Simple Smile Видях я преди 1 час в ВМ-НВХ рецепти от Джемма и реших да я пробвам.

Берлинска салата
1 голяма краставица
2 пресни пипера
200 гр кашкавал
200 гр пушено филе ( аз имах пуешко)
2 варени яйца
200 гр заквасена сметана
5 гр сол
Всичко се нарязва на кубчета и се смесва със сметаната.

Сега забърквах втора доза, но замених краставицата с 3 кисели, пресния пипер с 3 печени от буркан. Пак си е супер. И употребих варените яйца останали от закуска. Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 2 411
viki_kati, това звучи добре! Утре ще я пробвам и аз Simple Smile

# 88
  • Мнения: X
Днес правих гювече по идея на Батето и леко променено .
 Запържих лук на полумесеци , добавих нарязани и сварени воденички - до зачервяване .
Добавих черен пипер. Сложих в гювече с парчета кашкавал и топено сирене  .Запекох леко и и чукнах отгоре едно яйце.
Мисля че носи малко доматен сос , лютеница ,кетчуп или дом пюре. Гъбки също може да се добавят . Зелен вместо зрял лук. Магданоз.
 http://batimiti.blogspot.bg/2015/12/blog-post_59.html   
   

# 89
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 25 031
Ех, че хубава темичка. Ще се възползвам от някои рецепти. Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт