50% такса за детска градина отпада при припознато дете???

  • 5 262
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
привет, досега плащах 50% такса за  детска градина, тъй като нямам брак и се водя самотен родител. От месец март таксата ни е пълна поради някаква наредба, според която, това право отпада, ако детето е припознато от бащата, в случая при нас е така.
Някой чувал ли е нещо за тази наредба, сблъсках те ли се с подобен проблем?
В нета рових, но на столична община такава наредба от месец март 2006 не намерих.
ако знаете нещо споделете pls....

# 1
  • sofia
  • Мнения: 8 943
Цялата дивотия идва от това, че не е ясно дефинирано що е то самотна майка
И моето дете и на сестра ми са припознати (имат имената на бащите), само дето нейното го издържат родителите ми, а не бащата.
Досега и аз плащах половин такаса. Тази седмица смених детската градина и още не съм говорила с директорката.
Като си взимах документите от старата, директорката се опита да ме накара да платя ползваното досега намаление....аз крото и ясно и обясних нещата. Докато бях в коридора я чух да се съветва по телефона....и после нищо не каза.
Помоли директорката да ти покаже тази наредба/заповед или там каквото е.....получават копие, най-малкото номера й трябва да знае

# 2
  • Мнения: 2 125
И аз подготвих документи за да плащам половин такса....ама няма да ме огрее май newsm78 Ще следя темата Peace Благодаря ви  bouquet

# 3
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Аз мисля, че е справедливо, ако майката наистина не е самотен родител, а просто няма брак с бащата Naughty

# 4
  • София
  • Мнения: 2 530
През март излезе такава наредба, но вдигнаха цените на купоните за ДК. Като самотна майка пак купувам с 50% намаление, доплатих си старите купони и това е. Бих постъпила както те е посъветвала vesi 1

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз нямам брак с бащатата, но никога не сме ползвали някакви преференции. Не мисля, че е редно (много съвестна гражданка съм Mr. Green). И без това градината е само по 2 лв. на ден (а за второ дете- 1 лв.).

# 6
  • Мнения: 93
Не съм дрещала досега такава наредба а и в Аписа не я открих  newsm78. Миналия месец вдигнаха само купоните за детска кухня и навсякъде по кухните имаше разлепения копия от решението на СООъвет. Нека директорката да ти покажи копие от въпросната наредба, защото ми се струва, че просто спекулира.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
За кухнята или яслата не мога да разбера каква е разликата,тъй като общината им дава дотации,т.е. те така или иначе си получават парите от държавата.Щом нямаш сключен граждански брак се водиш самотен родител,независимо от имената на детето ти.Това се удостоверява с бележка от общината,където пише семейното ти положение и никоя директорка няма право да ти отнеме намалението или да те накара да платиш разликата.

# 8
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
И ние не сме се пробвали да я ползваме тази намалена такса, въпреки, че директорката ни каза, че може спокойно да се възползваме.
Някак си тъпо е в нашия случай, при положение, че баща и я води и взима всеки ден...Simple Smile

# 9
  • Мнения: 20
Веси, като говориш с новата директорка, кажи тя какво ти е казала.
Утре ще говоря пак с касиерката и ще искам да видя наредбата. Вчера обещаха да ми напишат номера й на лист и да я търся пак в нета.

# 10
Точно преди 2 дни си платих 50% такса за март месец и нищо не са ми споменавали за промени на това положение. ДГ е в "Гео Милев".

# 11
  • София
  • Мнения: 6 569
Нормативен акт не немерих, но номерих това :
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=716&sectionid=1&id=00001

# 12
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Ако просто нямате брак с бащата на детето, но живеете заедно, мислиш ли, че е честно да плащаш 50% такса? И аз нямам брак с бащата на детето си, но даже не ми е хрумвало да ползвам каквито и да било привилегии, като се има впредвид, че той повече я води и взима от градината, отколкото аз. Някак си не ми идва от вътре да се правя на каквато не съм/слава Богу/, т.е. на самотна майка.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 105
И ние не сме се пробвали да я ползваме тази намалена такса, въпреки, че директорката ни каза, че може спокойно да се възползваме.
Някак си тъпо е в нашия случай, при положение, че баща и я води и взима всеки ден...Simple Smile


И на мене от това ми беше тъпо, честно казано, въпреки, че в яслата плащах 50%, но сега в новата детска ми е тъпо.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 8 943
Ако просто нямате брак с бащата на детето, но живеете заедно, мислиш ли, че е честно да плащаш 50% такса?
Не става въпрос за честност, а финансово състояние на семейството....и да - бих се възползвала от всяко нещо, което закона позволява, въпреки фиктивността на "състоянието" ми.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Ако просто нямате брак с бащата на детето, но живеете заедно, мислиш ли, че е честно да плащаш 50% такса?
Не става въпрос за честност, а финансово състояние на семейството....и да - бих се възползвала от всяко нещо, което закона позволява, въпреки фиктивността на "състоянието" ми.
И аз .И без това да много малко нещата ,с които държавата подпомага майките,независимо дали са самотни или не,за да им спестявам каквото и да било.По този начин не ощетяваш друга самотна майка,какъв е пробема?

# 16
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Ако просто нямате брак с бащата на детето, но живеете заедно, мислиш ли, че е честно да плащаш 50% такса?
Не става въпрос за честност, а финансово състояние на семейството....и да - бих се възползвала от всяко нещо, което закона позволява, въпреки фиктивността на "състоянието" ми.
И аз .И без това да много малко нещата ,с които държавата подпомага майките,независимо дали са самотни или не,за да им спестявам каквото и да било.По този начин не ощетяваш друга самотна майка,какъв е пробема?
И аз мисля така - ще се възползвам от всички мизерни възможности, които предлага държавата ни по отношение на майките и семейството като цяло Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 153
Ако просто нямате брак с бащата на детето, но живеете заедно, мислиш ли, че е честно да плащаш 50% такса?
Не става въпрос за честност, а финансово състояние на семейството....и да - бих се възползвала от всяко нещо, което закона позволява, въпреки фиктивността на "състоянието" ми.

Е тук не съм много съгласна. Щом ще се гледа финансовото състояние на семейството, защо аз ще плащам цяла такса, може би защото съм имала "глупостта" да се омъжа. Според мен нещата трябва да се разграничат. Едно е да си самотна майка, а друго да живееш на семейни начала.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 530
А честно ли е циганите да се възползват от всичко, което им предлага държавата? На нас ни отпускат само това, защо да не се възползваме?

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Хора, темата започва да се отплесва в неприятна посока...
Хайде да не го правим, става ли?

# 20
  • Мнения: 20
Не виждам причина да се притесняваме да си устояваме на правата, но който както желае.
Въпросът ми беше има ли въобще такава наредба, аз бих се чувствала ощетена, ако е така.
Къде остава стимулирането на раждаемостта, засега такава и без това няма. Излиза, че наистина циганите са с всякакви привилегии, пък ние да си работим и да си плащаме навсякъде.

Последна редакция: пт, 07 апр 2006, 11:24 от valensche

# 21
Защо всички сте решили,че "самотна майка" е жена, която няма брак? Децата на самотните майки също притежават актове за раждане и в тях, където трябва да бъде записано името на бащата пише "неизвестен".Имено тези майки се наричат "самотни".Тези деца носят бащиното име и фамилията на майките си по простата причина, че баща им не е искал да ги признае като собствени деца.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 816
Защо всички сте решили,че "самотна майка" е жена, която няма брак? Децата на самотните майки също притежават актове за раждане и в тях, където трябва да бъде записано името на бащата пише "неизвестен".Имено тези майки се наричат "самотни".Тези деца носят бащиното име и фамилията на майките си по простата причина, че баща им не е искал да ги признае като собствени деца.
Не съм съгласна с това твърдение! NaughtyСамотна майка е тази,която отглежда сама детето си!Тя може да е разведена и вдовица!Поне по закон мисля,че е така!

# 23
Точно по закон "Самотна майка" е онази майка ,чието дете не е било припознато от бащата и носи бащиното име и фамилията на майка си(Десиславов, Иренов и т.н.).За доказателство се гледа акта за раждане на детето и ако пише, че бащата е неизвестен, то това означава, че майката е самотна.Защото както предлагате означава, че всички които са сключили брак не могат да ползват привилегии, като тези които не са сключили такъв Naughty.Не е честно.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Точно по закон "Самотна майка" е онази майка ,чието дете не е било припознато от бащата и носи бащиното име и фамилията на майка си(Десиславов, Иренов и т.н.).За доказателство се гледа акта за раждане на детето и ако пише, че бащата е неизвестен, то това означава, че майката е самотна.Защото както предлагате означава, че всички които са сключили брак не могат да ползват привилегии, като тези които не са сключили такъв Naughty.Не е честно.
Не е верно.Самотна майка е тази ,която отглежда детето си сама,даже и да е припознато то.
Точно това означава.Че сключилите брак не могат да ползват привилегиите,които могат да ползват несключилите брак.Се ла ви! Hug

# 25
А по какъв начин тази майка ще докаже, че гледа детето си сама?Когато е разведена тя получава някакви доходи от бащата,а когато е вдовица - помощи от държавата...нищо че те съвсем не са достатъчни CryА децата, които са нежелани от бащите си как ще бъдат компенсирани?!Или вие се поставяте на същото равнище заедно с тях, нищо, че отглеждате децата си  със своите мъже.Не е честно.Затова държавата ще дава толкова малко на нуждаещите се, защото на опашката се нареждат много повече отколкото наистина имат нужда от тези помощи

# 26
  • София
  • Мнения: 3 816
А по какъв начин тази майка ще докаже, че гледа детето си сама?Когато е разведена тя получава някакви доходи от бащата,а когато е вдовица - помощи от държавата...нищо че те съвсем не са достатъчни CryА децата, които са нежелани от бащите си как ще бъдат компенсирани?!Или вие се поставяте на същото равнище заедно с тях, нищо, че отглеждате децата си  със своите мъже.Не е честно.Затова държавата ще дава толкова малко на нуждаещите се, защото на опашката се нареждат много повече отколкото наистина имат нужда от тези помощи
Това- някакви доходи от бащата -в България по закон може да бъде максимум 50лева!Ходи се оправяй с толкова пари месечно! Crossing Arms

# 27
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Точно по закон "Самотна майка" е онази майка ,чието дете не е било припознато от бащата и носи бащиното име и фамилията на майка си(Десиславов, Иренов и т.н.).За доказателство се гледа акта за раждане на детето и ако пише, че бащата е неизвестен, то това означава, че майката е самотна.Защото както предлагате означава, че всички които са сключили брак не могат да ползват привилегии, като тези които не са сключили такъв Naughty.Не е честно.
Да и аз съм съгласна, че това е самотна майка, а в другия начин разведена, вдовица с деца без
деца. 
А до колкото знам всяка община определя таксите и превилегиите за детските градини и те често се променят в зависимост от възможностите на общината

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
Точно по закон "Самотна майка" е онази майка ,чието дете не е било припознато от бащата и носи бащиното име и фамилията на майка си(Десиславов, Иренов и т.н.).За доказателство се гледа акта за раждане на детето и ако пише, че бащата е неизвестен, то това означава, че майката е самотна.Защото както предлагате означава, че всички които са сключили брак не могат да ползват привилегии, като тези които не са сключили такъв Naughty.Не е честно.

Няма акт за раждане, в който да пише 'баща неизвестен' - на мястото на баща има '*'. Това първо.

Второ говори се за "самотен родител", а не за "самотна майка"... Защото има и бащи, които отглеждат децата си сами и съответно се ползват от привилегиите, а едва ли има деца в чиито акт за раждане има баща, а срещу майка пише "неизвестна". В общината по местоживеене се вади документ показващ от колко човека се състои семейството ти и това е доказателството.

Трето /това в кръга на шегата/ - Щом сте имали пари за сватба - значи и за цяла такса в градината ще имате. Който сватба не е успял да вдигне как цяла такса да събере?  Joy Joy
А сериозно - мисля, че сключилите брак имат доста повече привилегии от несключилите такъв /поне законово/, та нека и другите да имаме някаква благинка...

Иначе всяка община решава привилегиите и всяка има право да ги отменя.

# 29
  • Мнения: 119
Аз съм имала брак преди години и след това развод...сега обаче имам дъщеричка припозната от баща и, защото нямяме брак...но когато отидох да си вадя удостоверение за семейно положение искам или не, си се водя разведена- след като нямам друг брак ...та по закон съм самотен родител...е какво да им доказвам че не съм ли...не ми се нищи тая тема кой е крив и кой е прав ,затова спирам...но все се чудя държавата майка или мащеха ни е...и дали отношението ни нямяше да е различно ,ако беше майка...за мен е мащеха...но понеже преди време, по друг повод едни дечица ми казаха,че има и добри мащехи,не мога да не го споделя,но за мен нашата държава си е една мащеха...и определено не е добра...........

# 30
  • Мнения: 8 917
Аз мисля, че е справедливо, ако майката наистина не е самотен родител, а просто няма брак с бащата Naughty
Peace

# 31
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 203
По въпроса за таксата за детска градина за самотни родители, намерих това (за София):
Цитат
...Чл. 21.  (1)  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за деца на самотни родители, деца, единият от родители на които са редовни студенти или отбиват редовната си военна служба.

            (2) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление. Когато децата са повече от две, таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.

            Чл. 22.  (1) При ползване на преференциите по чл. 20 и 21 родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи.

            (2) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от таксата започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларация.
...
От тук - http://www.sofiacouncil.bg/index.php?page=ordinance&id=24

Преди около 4 години директорката на една градина искаше Декларация от една колежка, която е разведена, че не живее с мъж към момента на подаване на документите за градина. Така ползваше 50% намаление.

# 32
  • Мнения: 7 404
Аз мисля, че е справедливо, ако майката наистина не е самотен родител, а просто няма брак с бащата Naughty
Тук има наредба, а не справедливо - несправедливо.Ами ако е разведена и бащата дава огромна издръжка тя защо плаща 50% - това справедливо ли е?Така ,че наредбата е тази която определя кой колко плаща тъй като таксите не зависят от доходите.Този ,който има 100 лв заплата и този,който има 1000 плащат една и съща такса. Mr. Green Mr. Green Mr. GreenИ това ли е справедливо?  newsm78 newsm78  bouquet

# 33
  • Мнения: 4 965
Като говорим за справедливост, просто липсват закони.
Я направете следното сравнение - имам 2 познати (съвсем реални, дори първата ми е близка). Първата няма брак с мъжа й, но си живеят съвсем като семейство (припознал е детето, имат общо жилище и т.н.), та мъжът й има доход около 1800 лв. на седмица, но за всичко (градина, кухня и т.н. плащат 1/2 такса). Другата ми позната има 2 близначета и е вдовица (мъжът й загина при катастрофа, докато  децата бяха съвсем мънички - тя за всичко плаща двойна такса (такова нещо като 1/2 такса за второ дете в кухнята не важи, а в градината се решава от директора), защото имала брак с мъжа й и се предполага, че децата са получили наследство (една гарсониера, в която живеят) - нейните доходи са 250 лв. заплата и по 70 лв. пенсия на децата, че са сирачета, а с тези пари тя плаща сметки, детска градина, храна и (ако остане нещо) купува на децата някоя дрешка (при това, няма близки и разчита само на себе си).
Коя в случаяе самотната майка  newsm78?

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Мисля,че темата се отплесна в много различна посока.Живейте в реалния свят,където почти нищо не е справедливо.

# 35
  • Мнения: 4 965
Мисля,че темата се отплесна в много различна посока.Живейте в реалния свят,където почти нищо не е справедливо.

Напротив, не е справедливо само някъде. В повечето "бели" държави (че ние сме много далеч от тях) - съжителство с определена продължителност автоматично се приравнява на брак - със съответните права и задължения на страните. Naughty

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
В доста от темите тук,където се разисква що е то самотен родител,мами ,които живеят в чужбина казват,че там практиката е да не се бракуват двойките,за да ползват привилегиите(говорише се за Австрия,Финландия),които са много повече,отколкото тук.И мисля,че това е най-малката несправедливост в България,че да я дебатираме толкова усилено.Никой никого на сила не е карал да се жени!Както каза Isa по-нагоре щом си имал пари за сватба,ще имам и за детска градина Wink

# 37
  • Мнения: 4 965
Никой никого на сила не е карал да се жени!Както каза Isa по-нагоре щом си имал пари за сватба,ще имам и за детска градина Wink

Виж сега, аз говорех за нещо съвсем различно (моята позната не е знаела, че мъжът й ще умре - в случая застраховани няма).
Не искам да се карам с никого, но изказването ти ме кара да стана цинична - в този дух - никой никого не е карал да има деца като самотен родител - щом си решил да имаш дете, значи ще си намериш начин да си го издържаш.
Аз лично имам пари и за сватба, и за гледане на 2-те ми деца и за още 2, ама ако мъжът ми вземаше 1800 лв. на седмица щеше да ми е най-малкото неудобно да се бия в гърдите колко съм "самотна".
Идиотско и грозно е да се приравняват жените без брак, които живеят с приятелите си и отглеждат общите си деца с жените, които наистина са самотни майки (изоставени, вдовици и т.н.), както и разведените с висока издръжка и разведените, дето не са видяли и 1 ст. от "бащата".
А термин малка и голяма несправедливост няма, защото малките камъчета преобръщат колата.
По същата логика, нормално е това (казвала съм го доста пъти), че една зам. министърка се опита да ме накара да извадя на дъщеря й дипломатически паспорт и да я "командировам" в колеж в Лондон. Ами, разбира се, нали може да "измуфтим" държавата.
Повече няма да се намесвам в темата. Извинявам се за отклонението, но ми писна от Андрешковци.

# 38
  • Мнения: 1 639
В повечето "бели" държави (че ние сме много далеч от тях) - съжителство с определена продължителност автоматично се приравнява на брак - със съответните права и задължения на страните. Naughty

 А в България няма ли такова нещо за съжителство след 5 години?  newsm78

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
На мен пък ми писна от моралистки. Crossing Arms

# 40
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз пък познавам хора и неженени и разведени, които не ползуват превилегия за 50 % такса и като ги питам защо, те казват, че ги е срам защото имат голями доходи.

# 41
  • Мнения: 1 639
chocha , не е морал, а съвест себеусещане .....такива неща  Laughing
На мен не ми харесва идеята и това е (аз и не ползвам към днешна дата ясла/градина).
Инче имам познати дето си взимат помощи за ток зимата , ама не е е за мен това  Stop

# 42
  • Мнения: 1 448
Аз мисля, че е справедливо, ако майката наистина не е самотен родител, а просто няма брак с бащата Naughty

 Peace

# 43
На мен пък ми писна от моралистки. Crossing Arms
Не знам защо много майки смятат,че от тях се иска само да родят дете и от там нататък някой трябва да им го гледа или поне да им помага.Ами като чакат все на държавата това дете никога няма да е нахранено,обуто,облечено и т.н.Точно за това се наричат "социални ПОМОЩИ".Помага се на човек,който нещо върши,а не на хора, които само реват и нищо повече.Има една приказка:"Той нищо не прави,а другият му помага".Щом си се нагърбил да имаш дете си длъжен да го отглеждаш лично ти, та дори и без мизерните подаяния.Не вярвам някой като е решил да има дете да е пресмятал предварително колко пари ще икономиса чрез държавните подпомагания. Embarassed

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
На мен пък ми писна от моралистки. Crossing Arms
Не знам защо много майки смятат,че от тях се иска само да родят дете и от там нататък някой трябва да им го гледа или поне да им помага.Ами като чакат все на държавата това дете никога няма да е нахранено,обуто,облечено и т.н.Точно за това се наричат "социални ПОМОЩИ".Помага се на човек,който нещо върши,а не на хора, които само реват и нищо повече.Има една приказка:"Той нищо не прави,а другият му помага".Щом си се нагърбил да имаш дете си длъжен да го отглеждаш лично ти, та дори и без мизерните подаяния.Не вярвам някой като е решил да има дете да е пресмятал предварително колко пари ще икономиса чрез държавните подпомагания. Embarassed
Можеш да си спестиш глупостите и без да знаеш кой как си гледа детето да не говориш  Mr. Green

# 45
  • Мнения: 415
Аз мисля, че е справедливо, ако майката наистина не е самотен родител, а просто няма брак с бащата Naughty
newsm10

# 46
  • Мнения: 8 917
Никой никого на сила не е карал да се жени!Както каза Isa по-нагоре щом си имал пари за сватба,ще имам и за детска градина Wink

Виж сега, аз говорех за нещо съвсем различно (моята позната не е знаела, че мъжът й ще умре - в случая застраховани няма).
Не искам да се карам с никого, но изказването ти ме кара да стана цинична - в този дух - никой никого не е карал да има деца като самотен родител - щом си решил да имаш дете, значи ще си намериш начин да си го издържаш.
Аз лично имам пари и за сватба, и за гледане на 2-те ми деца и за още 2, ама ако мъжът ми вземаше 1800 лв. на седмица щеше да ми е най-малкото неудобно да се бия в гърдите колко съм "самотна".
Идиотско и грозно е да се приравняват жените без брак, които живеят с приятелите си и отглеждат общите си деца с жените, които наистина са самотни майки (изоставени, вдовици и т.н.), както и разведените с висока издръжка и разведените, дето не са видяли и 1 ст. от "бащата".
А термин малка и голяма несправедливост няма, защото малките камъчета преобръщат колата.
По същата логика, нормално е това (казвала съм го доста пъти), че една зам. министърка се опита да ме накара да извадя на дъщеря й дипломатически паспорт и да я "командировам" в колеж в Лондон. Ами, разбира се, нали може да "измуфтим" държавата.
Повече няма да се намесвам в темата. Извинявам се за отклонението, но ми писна от Андрешковци.
smile3501Браво, azaf !Много добре казано newsm1 По този повод оня ден говорих със свекърва си - момичето, което работи на магазина до тях е омъжена за техен съсед, има 2 дечица...обачееее, съседът си има абсолютно легално любовница и си живее при нея....и тя както се предполага е "самотна майка"...момичето в магазина няма на кой да разчита - майка й е починала доколкото знам, а бащата е зле и иска не иска живее при неговите родители с дечицата им /родителите му я подкрепят/, а той не се прибира у дома - омъжената му жена плаща двойно за всичко, а любовницата му като самотна майка си ползва помощите, намаленията и неговата заплата Wink...парадокс, но истина...вярно, че по този начин с 50% намаление на самотните майки не се натоварват останалите , но в случая с тази, чийто баща на детето й внася 1800 лв и тя се натиска да ползва привилегии е нагличко...което доказва, ме всичко е въпрос на съвест Peace

# 47
  • Мнения: 581
Изобщо в нашата България кое ли пък е уредено както трябва. Първото ми дете е от разтрогнат брак. Така и не плати нито лев издръжка независимо от делата и т.н. Като ходя да уреждам детските е едно тичане, дори преди време ми искаха документ от съда, дали скоро съм водила дело за издръжка, като че някой може да го задължи да плаща...Побеснях! Всичко е въпрос на съвест и отношение. Сега ще имам второ дете и него ще гледам сама. Надявам се да го припознае  тъй наречения татко, но в крайна сметка си оставам самотна майка без помощ от страна на мъжката бивша страна в живота ми независимо за кое дете идва реч. Та в крайна сметка би било хубаво да се помисли изобщо за майките и условията, които ни се предлагат в нашата България. Реалността е тъжна. Много тъжна. Разни служители те гледат под лупа сякаш си извънземна поради факта, че си майка или ще ставаш такава. Изобщо пълна подигравка и абсурд. Не мисля, че е справедливо да отпада 50 процента таксата намаление за припознато дете, защото в крайна сметка мъжете понякога ги признават, но живеят отделно и не помагат със средства по никакъв начин. Не че няма изключения разбира се. Отчайващо е, че собствената ни държава върви срещу нас. Върви срещу децата ни, а те са бъдещето. Ех, Българийо!

# 48
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Изобщо в нашата България кое ли пък е уредено както трябва. Първото ми дете е от разтрогнат брак. Така и не плати нито лев издръжка независимо от делата и т.н. Като ходя да уреждам детските е едно тичане, дори преди време ми искаха документ от съда, дали скоро съм водила дело за издръжка, като че някой може да го задължи да плаща...Побеснях! Всичко е въпрос на съвест и отношение. Сега ще имам второ дете и него ще гледам сама. Надявам се да го припознае  тъй наречения татко, но в крайна сметка си оставам самотна майка без помощ от страна на мъжката бивша страна в живота ми независимо за кое дете идва реч. Та в крайна сметка би било хубаво да се помисли изобщо за майките и условията, които ни се предлагат в нашата България. Реалността е тъжна. Много тъжна. Разни служители те гледат под лупа сякаш си извънземна поради факта, че си майка или ще ставаш такава. Изобщо пълна подигравка и абсурд. Не мисля, че е справедливо да отпада 50 процента таксата намаление за припознато дете, защото в крайна сметка мъжете понякога ги признават, но живеят отделно и не помагат със средства по никакъв начин. Не че няма изключения разбира се. Отчайващо е, че собствената ни държава върви срещу нас. Върви срещу децата ни, а те са бъдещето. Ех, Българийо!


В момента разведени или самотни майки плащат 50 процента за първо и 25 процента за второ, ако са и двете във възраст за детска градина

А женените плащат 100 процента за първо и 50 процента за второ ако още са в такава възраст и двете за детска градина

# 49
  • Мнения: 1 023

Няма акт за раждане, в който да пише 'баща неизвестен' - на мястото на баща има '*'.


информативно, щот информираността е полезна - има.
и акта е изклю4ително не-стар - от миналата година.

друг е въпросът, че в квартал, в който има-няма 150 деца на възраст за детски ясли си номер 300 и някой си!
е, тая работа как става, не ми е ясно?!

# 50
  • Мнения: 997

друг е въпросът, че в квартал, в който има-няма 150 деца на възраст за детски ясли си номер 300 и някой си!
е, тая работа как става, не ми е ясно?!

Вероятно заради манията на тема елитни градини. Родители от нашия квартал са подали документи в градина на 5 спирки от там - при наличие на пет наоколо.......защото там било елитно. А родителите около елитната градина - да му мислят.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 623
Разбрах за това преди време, че имам право на 50% отстъпка от цената за детската кухня поради това, че нямаме брак с таткото, но никога не се възползвах от тази ми привилегия. След като мога да си позволя да заплатя цялата сума защо да се правя на 2 и половина ? Ще плащам и цялата такса за яслата - все пак таткото ни издържа и за мен не е редно да злоупотребявам !

Общи условия

Активация на акаунт