Дефицитите на една журналистика

  • 318 663
  • 3 826
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 67
Момичета, като бивш журналист да ви кажа, че журналистиката в България не е свободна професия. Собствениците на медии диктуват правилата кой, какво и как да пише. Вестници, сайтове, радиа, всичко е разпределено между една шепа хора, които се интересуват само как да услужат на силния на деня. А за грамотността, какво да ви кажа, като те ръчкат да пишеш светкавично и няма коректори, щото се пестят пари това е резултата. Да не говорим, че жълтите медии сами налагат просташкия стил на писане, защото той най-добре се продава. Свидетел съм как нормално пишещи хора са тикани насила да си опростачват стила, за да е "по-четивно" за масовата публика. Та така, останаха много малко местата, където може да прочете човек нещо качествено и смислено.

# 91
  • here and now
  • Мнения: 4 239
Впечатлявам се от неграмотни учители и какво от това? Има ли начин да станат по-грамотни?

Всъщност би трябвало да има начин. Когато отидеш на зъболекар и не си доволна (най-малкото това, а може и да ти е нанесъл поражения, струващи хиляди левове), махваш с ръка и продължаваш да ходиш пак при него или спираш да ходиш при него, търсиш си правата и обезщетение някакво? Ако отидеш на фризьорка и тя те подстриже като пърле или даже ти изгори косата, пак ли продължаваш да ходиш при нея?
Като се съберат един клас родители, които считат, че съответният учител е неграмотен, може най-малкото да подадат оплакване. Не би трябвало такива преподаватели, на които нещо им пречи да си изпълняват задълженията добре, да ги държат на работа.
Всички знаем какво е морално, но въпроса по скоро е какво е законно. Ако зъболекаря и фризьорката ми нанесат щети ще си потърся правата, защото ще имам доказателства, че са ми ги причинили. Но как се доказва, че учител е неграмотен? И как да убедиш не толкова грамотни майки, че учителя е такъв?
Примера ти не е особено подходящ защото:
На зъболекаря плащам аз лично  и мога да го избера и изобщо да избегна щети. Виж учителката е друга работа - там почти няма избор. Да не говорим, че в някои населени места има недостиг на учители, пък били те и неграмотни. Зъболекар мога да посетя и на 300 км от мястото, където живея, но няма как да си пращам детето ежедневно на училище в друг град..
Не искам да споря ... Просто дефицитите не са само в журналистиката за съжаление...

# 92
  • Мнения: 19 041
Не мисля, че има недостиг на учители принципно в които и да е населени места. Има недостиг на преподаватели с английски и други западни езици, които не стават учители, защото могат да си намерят нещо по-платено. Има и недостиг на кадри с информатика. Има недостиг сигурно на достатъчно качествени кадри и от другите специалности, но като педагози се дипломират достатъчно хора и даже работа не могат да си намерят. Ето в моя роден град има достатъчно хора (за мащабите на града), които са завършили някакъв вид педагогика, но не работят като учители, въпреки че биха искали (учителската заплата, дори и на начинаещ учител, пак е по-голяма от масовата заплата тук), защото няма свободни места за учители, учениците намаляват с всяка изминала година.

Всъщност училищата нали са на делегиран бюджет. Ако имаш избор между няколко училища в населеното място, в което си, и ако си недоволен от конкретен учител, но иначе си доволен от останалите, напълно е възможно едно оплакване пред директорката, че голяма група родители заплашват да си преместят децата в друго училище, ако въпросният учител продължава да им преподава, да е доста ефективно.

# 93
  • София
  • Мнения: 19 253
С образователна цел и без да се заяждам конкретно с някого - обръщам внимание на думи като откъде, накъде, дотук, дотам, затова, оттук, оттам
По темата (как внимавам да н'съ изложа) - винаги съм казвала, че някои хора не се чуват какво приказват. Особено това важи за типа хора, които често стават журналист(к)и - нахакани, любопитни, бутащи се навсякъде. Важното е за краткото време да изрецитира максимум думи, къде ти ще се заслуша каква простотия е казал.

# 94
  • Мнения: 10 547
Има недостиг на учители и още как!

# 95
  • Мнения: 19 041
Не знам, съдя от личните си впечатления. Майка ми беше учителка, предложиха ѝ предсрочно да се пенсионира, иначе щяха да я съкратят, защото няма места за учители. Двойно на средната заплата в района взимаха учителите с по-голям стаж. Имам и други близки роднини, които все още са учители. Щяха и тях да ги съкращават, затова се преместиха в София. В момента жената е заместник-директор в едно от по-елитните държавни училища там. Мъжът е учител в частно училище. Това, че има обявени свободни бройки за учители в някои училища, не значи, че има недостиг на учители. Правят някакви врътки, като не ги назначават за постоянно, за да не им плащат отпуските. В училището, в което беше майка ми, със сигурност, ако се обяви свободна позиция, ще се намери човек, който да работи като учител там.

# 96
  • Мнения: 4 785
А сутринта, не веднъж, не два пъти, а поне 10 пъти за две минути, сякаш напук, в репортаж по Нова натъртваха "кметицата та кметицата на Владая". "Министърката" също си е доста срещано, та даже в комбинация "министърката на Министерството на ..."  ooooh!

# 97
  • here and now
  • Мнения: 4 239
Чудно ми е защо се впечатляваш толкова. Напълно нормално е според мен, когато премиерът говори на езика на електората, то и медиите да правят същото.
Пусни си някой готин филм и не се ядосвай на глупости.

# 98
  • Мнения: 10 547
Чудно ми е защо се впечатляваш толкова. Напълно нормално е според мен, когато премиерът говори на езика на електората, то и медиите да правят същото.
Пусни си някой готин филм и не се ядосвай на глупости.

Защото години наред вестник Работническо дело задаваше официалния тон, а в БТА сухарският стил на писане си остана ненадминат. Кой чете днес такива новини, та да му ги напиша по този начин? Нали уважаемият зрител/читател/слушател ще каже, че има информационно затъмнение, ако му съобщя за масов разстрел по следния начин:

"На 25 декември 1974 г. в 20,45 часа в Студентските общежития – Дървеница, е извършено убийство на 6 студенти и 10 са ранени. Между пострадалите 1 убит и 3 ранени са чуждестранни студенти.
Близките на пострадалите са уведомени.
Задържаният убиец Бранимир Дончев Делчев, роден на 4 октомври 1957 година, ученик в 11 клас, е извършил убийствата на непознати нему студенти с незаконно притежаван пистолет. По предварителни данни убийството е извършено в болестно състояние на психиката. (БТА)"

На 28 декември 1974 година, събота, в-к „Работническо дело“ публикува съобщение на Главна Прокуратура.

И го сложа във вътрешните страници. И ще кажа, че има информационно затъмнение, защото ще иска подробно да му се съобщят имената на жертвите, техните отношения, какво са учили, кой курс са били, разюздано ли е било поведението им, какво има във ФБ профилите им, от къде са, майките им тъжат ли, а бабите им ......

# 99
  • Мнения: 4 785
Чудно ми е защо се впечатляваш толкова. Напълно нормално е според мен, когато премиерът говори на езика на електората, то и медиите да правят същото.
Пусни си някой готин филм и не се ядосвай на глупости.
Пуснала съм тема и си дебатирам по нея, всъщност. Иначе благодаря, че ми разпредели дневния ред Laughing

# 100
  • Мнения: 337
Някоя погрешно признесена дума не ме дразни толкова, но масово употребяваните в електронните медии "Шокиращо!", "Уникално!" и порчее сериозно ми бъркат в здравето.

# 101
  • София
  • Мнения: 7 277
Специално за електронните медии, като прочетеш коментарите на публиката, написани след новината,  ooooh! , ти става ясно защо новината е поднесена по този начин. Например - сайта на "пик", новината "ИЗВЪНРЕДНО в ПИК! ЖЕГА в ДЪРЖАВАТА! Прокурори разпитват Петър Москов за ваксините! Ще падне ли главата на скандалния министър?"

# 102
  • Мнения: 337
Изнервям се още докато чета статията и не стигам до коментарите  отдолу Laughing Много бих се радвала да чета новини, написани като примера, посочен по-горе от Касита.

# 103
  • София
  • Мнения: 7 277
Изнервям се още докато чета статията и не стигам до коментарите  отдолу Laughing Много бих се радвала да чета новини, написани като примера, посочен по-горе от Касита.

В интерес на истината - има и електронни медии, които съобщават новините по-изчистено от гръмки фрази, но и към тях коментарите на четящите са злобни и емоционални (повечето). Иначе разбирам изнервянето ти, но все пак в моя пример беше посочен един от по-клюкарските сайтове ... там няма как да вирее стилът на в-к "Работническо дело".

# 104
  • Мнения: 2 856
Изнервям се още докато чета статията и не стигам до коментарите  отдолу Laughing Много бих се радвала да чета новини, написани като примера, посочен по-горе от Касита.

Аз също бих се радвала на новини, които са поднесени умерено, без емоционалност, без пресилване на фактите и с излишна доза драматизъм.  Peace Преди време се опитвах да открия вестник, който да попада в тази категория, но уви, не намерих такъв. Всички са малко или много "оцветени" в жълто.

Общи условия

Активация на акаунт