Базедова болест - тема 5

  • 70 652
  • 750
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 91
Дени здравей ,все още нямам достатъчно опит за да дам отговор на въпроса,но аз бях и явно съм с Хашимото ,което не ми е създавало проблем ,т..е не съм имала проблем с хормоните.ТСХ ми е било ниско, на долна граница .ТРАК не съм изследвала до момента в който ми поставиха диагноза Базедова болест повишен 3 и нещо не помня точно....АЗ винаги съм имала учестен пулс и понякога сърцебиене и ритъмни нарушения,но не са били толкова интензивни както сега ,чувствах се много зле....което ме накара да отида на кардиолог и от там консултация с ендокринолог ,така всъшност се стигна до тази диагноза.В момента на амбулаторния ми лист пише :Болест на щитовидната жлеза-неуточнена. Което аз си тълкувам като няколко варианта Хашимото с хиперфункция на щитовидна,Базедова болест или и двете Simple Smile Дали съм ти полезна не знам ,но ти  желая здраве и оптимизъм  Nature Sun With Face

Последна редакция: нд, 05 мар 2017, 08:37 от dRipLa

# 331
  • Мнения: 153
Laughing

Дали ще ни помогне, базедки?

Трите най-ефикасни български рецепти:
1. Намажи го с ракия...
2. Разтрий се с ракия...
3. Удари 50 гр. ракия...

Ако не помогне, няма да навреди... Joy
Аз за пиене ползвам вино, ама за другите манипулации не пропускам ракията!

# 332
  • Мнения: 20 172
Дениста, и за мен в началото се чудеха Базед ли е, Хашимото ли е, но после си показа.

# 333
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Момичета,пак да попитам,личният лекар може ли да дава направление само за ТСХ?Мисля,че бях чела,че може,но моята ми твърди,че не може.На практика правя това изследване на три месеца,защото съм без Метизол от известно време.Личната ми твърди,че няма право да ми дава и не ми дава.Давала ми била предостатъчно талони за специалисти.Да,така е,имам много заболявания и точно затова не ми стигат парите.

# 334
  • Мнения: 20 172
Може, на мен моята ми даде в края на февруари, но мисля, че само два пъти годишно имам право. Не зная обаче, как стоят нещата ако си диспансеризирана.
Вече не може да дава за фт4, а рецепционистката в Бодимед  каза, че може  да го пусне ендото.

Последна редакция: пн, 06 мар 2017, 17:58 от Lemy

# 335
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Явно може,но не иска.Благодаря за отговора.Другия път ще и кажа,че съм проверила в здравната каса.

# 336
  • Sofia
  • Мнения: 56
Аз малко да се по- радвам и да споделя с вас! След двугодишно лечение с метизол и спиране на лекарствата на 16/01/2017, вчера си правих изследване и ТСХ ми е 1,53. Joy
Знам, че е рано да се радвам, защото може вече след 3 месеца да не съм ОК,но поне за сега се чувствам добре исках да го споделя с вас!

# 337
  • Мнения: 5 675
Стискам палци!

# 338
  • Мнения: 20 172
Да си напиша последните резултати от февруари, че после по-лесно си ги намирам тук  Laughing

TSH    S          1.33        µIU/ml      0,27 - 4,2      ECLIA
Free Т4 (fT4)    S          10.65        ng/l      9.30 - 17.00      ECLIA
TSH-R-Ab    S          0.3        IU/l      0 - 1,75      ECLIA

# 339
  • Мнения: 352
Здравейте, от доста време следя темите за базедова болест,но чак сега реших да се регистрирам. Малко инфо за мен момче на 20 години,студент. Всичко при мен започна някъде от края на август 2016. Септември месец ми откриха проблема с жлезата. Пия тирозол като в началото започнах по 3-пъти да го пия сега съм на една таблетка дневно+ Л-тироксин половинка. За 6 месеца хормоните ми влязоха в норма. Обаче все още ме мъчи нещо макар и в норма аз продължавам от време на време да дигам пулс,кръвно. Направо е мъчение лекарката ми вика нормално е да имам такива инциденти дигания на кръвно и пулс. Преди тази болест да ме застигне бях активен млад човек който тренираше фитнес,кикбокс. Не пушех не пиех и бях горд с това. От 6 месеца насам вече не съм същия тази болест ме съсипа. Когато вървя малко повече дигам кръвно и пулс. При мен е много променливо което било добре според лекарката ми. Искам да попитам гледам доста хора имат този проблем. Нормално ли е при нормални хормони да вдигам кръвно и пулс. Дано темата е актуална. Лека вечер

# 340
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Angelov255,поискай талон за кардиолог.Откриха ми заболяване на сърцето,което е възможно да е било предизвикано от хиперфункцията на щитовидната жлеза,но е възможно да е започнало и по различни причини.В момента щитовидната ми жлеза е спокойна,не пия вече Метизол,хормоните са в нормални граници,но проблемът със сърцето не отшумява.Задължително посети кардиолог.

# 341
  • Мнения: 352
Според ендокринолога ми нямало смисъл засега било нормално инцидентно да се дига кръвното и пулса. Заради пулса ми писа бета блокер Небилет,но аз все още не се решавам да го пия. Последната седмица бях на мляко с канела. И пак според ендокринолога не трябва да взимам бетаблокера засега. Ако трябва да взема направление за кардиолог мисля,че личния лекар трябва да ми даде талон. Не знам защо една позната лекарка на майка ми каза,че това било лечимо и при много хора изчезвало с времето. Но,аз не вярвам защото това е все пак е  хронично заболяване. Според мен може да има подобрение от време на време а, що се отнася до някои други  неща като какъв вид професия може да практикува човек с това заболяване. Според мен е  индивидуално. Моя ендокринолог ми разказа за една нейна пациентка която не смеела да каже ,че имала такова заболяване. За да не я махнат от работа. И просто търпяла кризите които е имала.

# 342
  • Мнения: 11 737
Вярно че си е коварно заболяване и те мори и мъчи, но чак такива мисли да не ти минават през главата.
Млад си, в началото на лечението си, твърде голяма вероятност има да се оправиш с един курс лечение в рамките на две години и да влезеш в ремисия.
Аз от над 5 години съм с това заболяване, с два рецидива. При мен не се кротва жлезата. Уж бях лек случай в началото, но то нищо не се знае.
Да, трудно е, да, задъхваш се като вървиш, сили нямаш, обаждат се още куп неща покрай заболяването, кръвно се вдига, пулс скача, очи кървясват, при някои и изпъкват, безсъние, тревожност, стомахът се разбутва и т.н. и т.н., Вярно и че е хронично и това че си постигнал ремисия, не значи че напълно си излекуван и всеки един момент заболяването може пак да е активно, но виж, има хора с къде, къде по-тежки болести.
Няма се даваш на един Базед  Naughty

Аз съм за бета блокера. В началото е нужен, да успокоява жлезата. Започва се по схема и не се спира рязко, а плавно и пак по схема. Предполагам докторът ти е обяснил.
Аз започнах на 2 таблетки бета блокер и като се овладя пулса и минах на 1 таблетка. После минах на половин таблетка и след това го спрях.
Но след рецидивите на заболяването, по собствено желание останах на бета блокера, защото често имах екстрасистоли. Това са ония прескачания и моменти, когато ти бие сърцето, изведнъж спира за секунди и имаш чувството, че ти пада в петите и после на забързан ход започва да бие пак. С бета блокера съм си ок.
С кръвното съм на периоди. Имам периоди за няколко дни, в които вдигам високо, имам периоди на нормално. Много се лута.
Може да вземеш от личния лекар направление за кардиолог. За болните с Базедова болест, веднъж годишно си е задължително да посещаваме кардиолог. Той ще даде адекватни лекарства, ако прецени че има нужда.
Конкор се понася чудесно от болните с Базед (виждам че е най-често предписван), успокоява пулса и понижава и кръвното.
Все се каня и аз да отида и да ми сменят пропранолол бета блокера, че той само за пулса ми помага, но на кръвното изобщо не ми повлиява.

И да знаеш, ако има нещо, споделяй. Темата е актуална, но за щастие сме малко и по-рядко пишем, освен ако не се появи някой нов в темата.

# 343
  • Мнения: 562
Задължителен е прегледа от кардиолог!

# 344
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз също съм категорично за бета блокера.И аз си пия отдавна  бета блокер,а новото лекарство е за стенокардията,която ми се появи.
И аз съветвам да не се даваш на един Базед.В началото състоянието ми беше много тежко,но десет години след като ми се появи това заболяване,то реши да се откаже.Вече почти една година съм в ремисия,без Метизол съм.За мое нещастие имам куп други заболявания,моят организъм нещо е сбъркан.
Само още един съвет от мен-следи си нивата на витамин Д,защото аз сега съм на 34 и в момента съм с точно 4 зъба в устата.Ако сега са ти нормални стойностите,може чак след 6 месеца да ги повториш.Не мисля,че изследването е по здравна каса,и личната,и ендокриноложката ми твърдят,че се плаща.
По принцип талон за кардиолог можеш да вземеш от личния лекар.Имаш пълното право още утре да си поискаш,тъкмо в началото на месеца имат талони.Настоявай,все пак е хубаво да те види специалист.

Общи условия

Активация на акаунт