Базедова болест - тема 5

  • 70 709
  • 750
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 20 172
Тишо, ти килограми ли имаш да сваляш?

# 571
  • Мнения: 11 738
И аз минах през този режим. С малко по-високи въглехидрати, че при мен ниските %В не ми се отразиха добре.
За 1,5 години свалих 15 кг, поддържах ги още 1,5 години с още по-либерално хранене.
След едно сериозно обостряне на чревни проблеми, зарязах тотално режима и вече май две години съм в положението, в което бях, като го започнах. Килограмите се върнаха мисля в рамките на 7-8 месеца.
Подкрепям написаното от Леми. За щитовидната нямах никакви подобрения относно режима (поне според изследвания, а и след няколко месечно хранене на този режим, вече беше дошло и време да спирам лекарствата и направих отново рецидив на Базеда), но за всичко друго описано, както е написала тя - да. Аз го почнах с поставяне на диагноза нарушен въглехидратен толеранс. Явно и ИР съм имала, но не стигнахме до последващи изследвания, а направо си започнах хапчетата и режима.

Не мога да твърдя със сигурност обаче, че ако се спазва стриктно безглутеново хранене, както е и по режим, дали няма наистина да се постигне трайна ремисия. Имала съм чат-пат глутенови хранения, изключения, докато съм била на режима. Целях само да поддържам отначало въглехидрати по 50 г дневно, а след това до 100 г, с които поддържах теглото си. Но нямам месеци изключително безглутеново хранене, за да видя дали бих постигнала ремисия на заболяването.

Последна редакция: ср, 31 май 2017, 20:39 от Merelenda

# 572
  • Мнения: 15
Не Lemy напротив искам да качвам.

# 573
  • Мнения: 20 172
Щом искаш да качваш, не трябва да държиш много ниски въглехидратите. Макар, че с напредването на лечението с Тирозола или каквото там пиеш, би трябвало да  започнеш да качваш.

# 574
  • Мнения: 132
Какво е тнф-блокер?

Тумор-некроза фактор е превода, подтискат се определени цитокини предизвикващи възпалителни процеси, грубо обяснение.
Както повечето лекарства и тези са открити по погрешка, отначало тръгнали да правят нещо срещу бактериалния сепсис.
Последващите клинични проучвания при пациенти със сепсис обаче не показват значителна полза.
Чак през 1991 г. изследванията с двуполов миши модел на свръхекспресиран човешки тнф осигуряват предварителната клинична обосновка за причинна роля на тнф в развитието на полиартрит и че лечението с анти-тнф може да бъде ефективно срещу човешките артрити. Потвърдено е по-късно в клиничните проучвания около 2000г и довежда до разработването на първите биологични терапии за ревматоиден артрит.

Много след клиничните проучвания става ясно, че всъщност тези лекарства влияят положително върху различни групи хронични възпалителни автоимунни заболявания, освен ревматоиден артрит биват одобрени и за псориазис, псориатичен артрит, улцерозен (язвен) колит, болест на Крон, Бехтерев (анкилозиращ спондилит) и ювенилен артрит.

# 575
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
bibit,аз съм с колит,който се предполага,че е улцерозен.Тези лекарства скъпи ли са,с протоколи ли се отпускат,какъв специалист ти ги изписа,с каква диагноза?Ще изчакам твоя отговор и отивам да тормозя личната.

# 576
  • Мнения: 132
Може би не уточних, че ТНФ блокерите се наричат още и биологични лекарства, това което си писала тук прилича на тежка форма и ще се учудя, ако не са ти предложили такова "лечение", в кавички, защото автоимунни заболяваноия не се лекуват все още.
Имат много странични действия, но ако намериш "твоето" ще се почувстваш човек отново.
От тук, защото не знам как е в БГ http://www.probudise.bg/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1% … %D0%B8%D0%B5/238#

Цитат
Биологични средства за улцерозен колит
Ако имате умерено тежък до тежък улцерозен колит, лекарят може да ви предпише биологично средство. Ако другите лекарства не работят, имат странични ефекти или не могат да бъдат използвани поради други заболявания, които евентуално имате.

Биологичните средства се приемат под формата на инжекция или венозно вливане.

Биологичните медикаменти са лекарствени продукти, които влияят директно върху специфични клетки или вещества във вашата имунна система, имащи отношение към появата и развитието на улцерозния колит.

В момента в България се реимбурсират от Националната здравноосигурителна каса 3 анти-TNF медикамента за улцерозен колит – адалимумаб, голимумаб и инфликсимаб. Очаква се появата и на други биологични средства, включително и с друг механизъм на действие. Въздействието на анти-TNF медикаментите се проследява. Те могат да се предписват само от специална комисия от гастроентеролози и са безплатни за пациентите.

Повече за биологичните средства:

Биологичните средства са протеини, извлечени от животински тъкани (включително и от хора) или получени с помощта на рекомбинантна ДНК технология. За лечение на улцерозния колит биологичните средства са специално създадени като имуномодулиращи агенти, чието действие се изразява в блокиране действието на специфични имунни клетки или на химически посредници.

# 577
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря за отговора.
Предполагам,че това лечение е ново.По принцип с мен никой не желае да се занимава,защото съм силно алергична към салициловата киселина,а тя е основна съставка в лекарствата за лечение на улцерозен колит.

# 578
  • Мнения: 20 172
Мария, мяркала съм една група във Фейсбук за УК и Крон, ако искаш потърси я, там сигурно са запознати.
Чувала съм за тези биологични лекарства, скъпи са и се кандидатства да те одобри държавата.

# 579
  • Мнения: 11 738
Имам близък с УК на биологично лечение. Не знам дали е минал по здравна каса, но имам спомен, че 1000 е 1 инжекция или един курс на лечение ли...
Може би първо да е минал по каса, а при последващо лечение да си ги плаща инжекциите.
При него не е ефективно (по негови думи). Съвсем скоро пак излезе от болницата от поредното обостряне на заболяването.
Но съм чела в групата за УК и БК, че при някои дава добър резултат. Може би зависи и в каква степен е хванато заболяването и се е започнало лечение.

# 580
  • Мнения: 2 818
Здравейте,

вчера бях на доктор и съм бясна. Докторката тотално не се интересува и ангажира с каквото и да е, всеки път повтарям отначало каква ми е драмата.
Ходя на преглед с направление, но явно направлението е изтекло или не важи вече, та се наложи да платя. Не трябва ли това да се каже предварително и какъв е смисъла на тези направления, ако важат само за 1 първоначален преглед  newsm78 Както и да е.
Обясних на докторката, че съм качила 4 кг., подувам се и не се чувствам добре с тирозола. Тя каза - нормално е. Еми нормално, ама след настояване от моя страна го смени с Метизол и днес положението е доста по-добро. Няма подуване, няма отток.
Предния път докторката каза, че ще помислим за операция, а вчера - ама вие сте склонна да се оперирате?! И аз  Shocked "Еми нали Вие така казахте".

Най-важното, което забравих да питам, че се ядосах - мога ли да пия хапчета за Инсулинова резистентност  или поне да включа някаква добавка, освен Магнезия? Има ли някой с ИР?

# 581
  • Мнения: 11 738
Няма ли опция да смениш въпросния доктор?
Ако си здравноосигурена, не е нужно да носиш направления за всяко посещение. Редно е да занесеш едно и вече да се водиш при въпросния доктор, като само заплащаш такса, така мисля.
Диспансеризира те, не е нужно ЛЛ да ти прави рецептурна книжка, за да взимаш още по-евтино лекарствата, но ако искаш и това може. Хората болни от Базедова болест подлежат на диспансеризация в рамките на 10 години.
Единствено ехографията се заплаща и вече таксата преглед, 3 лв.
И пак за ехографа зависи от доктора. Ако иска ще ти вземе пари, ако иска няма да вземе.

За ИР и лекарствата, не разбрах дали са ти предписани такива или смяташ на своя глава да пиеш. Ако имаш предписани, не виждам проблем да ги пиеш. Аз пия метформин.
Ако нямаш предписани такива, а имаш ИР, добре е доктор да те консултира и да изпише и проследи лечението.
И за добавките, какво добавки точно имаш предвид и за какво, че и тук не разбрах?

# 582
  • Мнения: 5 678
Имам отлични отзиви за този гастроентеролог - http://lekarite.info/zhivko-tsakov.
ЕваНиколова, и от метизола се напълнява. Такъв целулит получих, а никога не бях имала. Дано на теб ти влияе по-добре от др. лекарство.

# 583
  • Мнения: 2 818
Merelenda,

благодаря ти много за включването! Здравноосигурена съм и мислех, че след като веднъж съм представила направление пред ендото, то вече няма нужда да плащам нещо. Но ето - трябвало да си прегледа, тъй като ми било изтекло направлението  Shocked Явно не ме е диспансеризирала. Ще говоря с личната.
Ако препоръчате ендо, което работи с касата ще съм ви благодарна. Ако не - да тръгна на платени  Thinking Но пък тогава защо се осигурявам?!

За ИР - аз бях с ИР, пих Сиофор 2 години. Свалих 45 кг, докарах инсулина до 5 и сега не пия нищо. Чудех се, обаче, ако така ще качвам килограми с тези хапчета за Базедовата болест, дали да не си помогна с малко Сиофор. Не ям захар, тесто, тренирам редовно и 4 кила нагоре  Rolling Eyes Или другият вариант е да си помогна с някаква хранителна добавка - също за килограмите, да не продължа да качвам  Rolling Eyes

# 584
  • Мнения: 11 738
Ева, ти си отскоро с това заболяване, нали така? За Базеда говоря.
По принцип, хората с хиперактивна жлеза имат забързан метаболизъм, отслабват при активност на заболяването и при нормализиране на хормоните, или влизайки в лека хипофункция, започват да покачват изгубеното тегло и метаболизмът да се забавя.
Но... не сме малко хората с хиперактивна жлеза, които вместо да отслабнат когато са в хиперфункция, то те да напълняват и при евентуално започване на терапия за Базеда, да напълняват още повече. Тук мисля играе основна роля захарта и ИР.
При хора без ИР и проблем със захарта, мисля че при хиперактивна жлеза отслабват, след това успяват като влязат в еутиреоидно състояние да си повишат теглото, без да напълняват. Такива хора нерядко, докато са в хиперфункция, имат повишена кръвна захар, до около 6,5, без това да говори за преддиабетно състояние и когато жлезата се успокои, т.е влезе в еутиреоидно състояние, захарта сама спада и влиза в нормални граници.
И оттук според мен следва - да си пиеш тиреостатика, да проследиш инсулин и захар и да видиш в какви стойности са. Ако са гранични, изчакваш да се успокои жлезата. Когато хормоните на щитовидната влязат в норма, ако все още захарта и инсулина показват проблем, мисля че би било редно да започнеш прием на метформин. Щом и се храниш и здравословно и спортуваш, мисля че на този етап можеш да изчакаш и проследиш нещата, докато се успокои жлезата и тогава да преценяваш.
Знам че те тревожат килограмите, защото си водила борба с тях, а и това което си успяла да свалиш си е цяло постижение, но дай си малко време. С намаляване на тиреостатика и нормализиране на хормоните, нещата може да си дойдат на мястото.

И малко ме учудва и това, че с този начин на хранене, спорт, си отключила АИЗ. Ако не си преживяла някакъв стрес, ако не си минала през бременност, аборт, или не си лекувала някоя упорита инфекция, да не би някои лишения, да са отключили заболяването...
Докато приемаше Сиофор беше ли на някакъв режим на хранене? На каква доза Сиофор беше?

Направлението важеше 30 или 45 дни, забравих. В хода на тия 45 дни, имаш право на прегледи без да плащаш.
Питай ЛЛ за ендокринолог, който да те диспансеризира.

Общи условия

Активация на акаунт