Базедова болест - тема 5

  • 70 654
  • 750
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 2 817
Merelenda,

още веднъж ти благодаря за мнението.
Аз преди доста години бях с хиперфункция на ЩЗ, може би около 20 г. Лекувах се няколко години, забременях, след това ме оперираха. Около 15 г. след операцията нямах никакви проблеми, всички изследвания бяха ок. Преди 3 години ми откриха ИР, започнах хранителен режим - без захар, без тесто, редовни тренировки, стигнах до 3х1000 Сиофор. След като свалих 45 кг. и спрях Сиофора цъфна Базедовата болест за втори път  Cry
Права си - ще пия Метизола, ще изчакам 1-2 месеца, дано се успокоят нещата. Да се нормализират хормоните. Докторката ми намали дозата вчера, тъй като ФТ3 и ФТ4 вече са в норма. Сега съм на 2 хапчета. Надявам се и това да повлияе.

Благодаря ти още веднъж  Hug

# 586
  • Мнения: 5 675
... започнах хранителен режим - без захар, без тесто, редовни тренировки, стигнах до 3х1000 Сиофор. След като свалих 45 кг. и спрях Сиофора цъфна Базедовата болест за втори път ...
Строг хранителен режим и сваляне на 45 кг са си стрес за организма.

# 587
  • Мнения: 2 817
NOVA NADEJDA,

все пак това стана за 3 години. Но сигурно си е стрес. Да не говорим, че тогава имах и едни проблеми в работата.....

# 588
  • Мнения: 11 737
Това вече изяснява нещата.
Значи след операцията не си била на тироскин и останалата част от жлезата, която са оставили при операцията, явно е функционирала нормално и не си имала нужда от тироксин. Така ли да го разбирам?
Била си в ремисия без лекарства.

И сега се връща пак заболяването, 20 години по-късно.
ТРАК пуснаха ли ти или още не са?
Ехография на жлезата направиха ли?
Докторката спомена ли нещо за сцинтиграфия?

Мисля че тези стъпки за задължителни. Първо да се види ТРАК, дали се касае пак за Базед или нещо друго.
Ехографията би изяснила долу горе нещата, да се види наличие на възел, който би могъл да продуцира хормони.
А сцинтиграфията да потвърди останалите две. Да изключи токсичен аденом.
Поне при мен така се процедира при рецидив.

Ако имаш стойностите на хормоните сега при рецидива, напиши ги.

# 589
  • Мнения: 2 817
Merelenda, точно така! След операцията нищо не пих, бях в ремисия.
Трак ми пуснаха преди месец - 12.6, над 1.75 се води положителен. Явно е доста висок, но какво значи това  newsm78 Правиха ми и ехо и сцинтиграфия - имам 2 горещи възела, повишена каптация 3.7 %;
Изследвания - преди месец:
- TSH - 0.017 /норма 0.55-4.78/
- FT4 - 1.97 /норма 0.89-1.76/
- FT3 - 9.97 /норма 3.20-6.80/.

След 1 месец лечение /освен качените кила/:
- TSH - 0.005 /норма 0.30-4.20/
- FT4 - 13,52 /норма 12-22/
- FT3 - 4,15 /норма 3.20-6.80/.

Това е положението. Още веднъж много благодаря, много мило, че се включи с адекватни коментари.

# 590
  • Мнения: 11 737
Всичко описано от теб говори за чистак Базед  Laughing
И възлите, и каптацията ,и ТРАК-а.
Повишения ТРАК говори, че се касае в случая именно за Базедова болест, а не че причината за хиперфункцията е друга, защото може да има хиперактивност на жлезата, без да се касае за Базедова болест и причината за тиреотоксикозата да е друга.
И каптацията и наличие на горещи възли (доброкачествени най-често) са нормална находка при Базеда.

Хормоните малко са мръднали за месец, ама не достатъчно. Можело е още време да те оставят на по-висока доза, предвид че и лято се задава, но все пак доктор преценява.

Предполагам сцинтиграфското изследване не показа нещо друго притеснително, налагащо биопсия или друга консултация? Докторката какво каза след сцинтиграфията?

# 591
  • Мнения: 2 817
Merelenda,

Честито да ми е Simple Smile Тамън се обявих за излекувана от ИР-то и сега ново 20.

Бях на 2х2 Тирозол 2 седмици, след това 3х1 Тирозол 3 седмици, сега до края на седмицата ще си продължа така и от другата седмица докторката каза да продължа с 2х1 Метизол.

След сцинтиграфското изследване никой нищо не каза, поне не стана дума за допълнителни изследвания.

И сега, какво  newsm78 Да си пия Метизола, дано не скачат още килограмите  Cry  Дали може да тренирам? Няма да е някакво кардио, поне малко с гиричките  newsm78

Благодаря ти отново  Hug

# 592
  • Мнения: 352
Здравейте,дами тъй като времето е топло 30-32 градуса. Да ви питам как се спарявате с жегата тъй като ми е доста трудно да свикна с нея до май месец се ядваше идеално ми беше сега не. В стаята ми е 29-30 градуса не питайте как издържам.  Та как се справяте с тия гадни жеги? Климатик,вентилатор.. Едното вика стой на хладни места е малко трудно ще намеря такова място. Трябвало ми време докато организма ми свикнел с топлото. Преди ми трябваха 2 седмици докато свикна с 25 градуса сега не знам за тия 30.

Последна редакция: пт, 02 юни 2017, 20:11 от Angelov255

# 593
  • Мнения: 2 817
Хм, на мен пък нищо не ми казаха за жегите  newsm78 А като се сетя, че август съм в Атина   newsm78

# 594
  • Мнения: 11 737
Ева, караш както е казала докторката и ще се следиш когато каже.
Жегите по принцип действат активиращо на жлезата, но пък и посред лято съм правила рецидив и бързо съм влизала в норма, а едно лято не можах да помръдна ТСХ от дъното 5 месеца, а на есен скочи десет пъти отгоре  Laughing
Дано скоро се повлияеш и ти от лечението.
Важното е, че и ти и Ангелов сте на хапчета. По-рискови са жегите, като не сме на терапия.
Може да тренираш стига да се чувстваш добре. Идеята е да не се натоварваш по принцип, за да не се поддържа хиперактивността. Затова не изнемогвай над тялото. Леки упражнения - да. Трябва спокойствие, почивка, лежачка, да се успокои жлезата и по-бързо да се повлияеш от лечението.
Иначе разходки, бързо ходене, леки упражнения, даже йога упражнения - помагат и успокояват.

Angelov255, никак не се справям аз. Лятото ми е ад. Топя се, пуфтя, мрънкам, лошо ми е, крив ми е света, всичко ме боли, слънце не мога да търпя, жегата едва изтърпявам, но... преживява се  Laughing
Иначе от климатици бягам. Ай ме е духнало малко и съм болна.

# 595
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ангелов,аз обичам много лятото и не мога да търпя климатици.Пия си хапчетата и се старая да не излизам много в жегата.Понякога се налага обаче.На първи юни дойде бащата на детето и изведохме малкия навън.Беше 29 градуса,а аз бях забравила да си пия хапчето за сърцето.Е,получих сърцебиене,стегна ме здраво.Ще си сложа един блистер Корлентор в чантата,ако пак забравя да имам в себе си.
Издържах все пак.
Това лято съм се приготвила и на плаж да ходя.Само да се стопли водата,че много ми се плува.С това сърце не вярвам много да плувам,но поне да се поцамбуркам малко.

# 596
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте момичета и момчета,
Днес успях да изнудя личната за талон за ТСХ.И съм много разстроена.Стойността е 0.88 при долна граница 0.27.
За последните три-четири месеца съм отслабнала с около 10кг.Така се радвах,купих си нови дрехи.Мислех,че жлезата повече няма да се активизира.И сега личната ме кара да ходя на ендо.
От два месеца насам си имам доста силно изразено безсъние,кошмарно сърцебиене и невероятни изпълнения от страна на колита.
Дали пак ще ме карат да пия Метизол?Имам подозрение,че той допринася за кървенето на червата ми.Откакто не го пия(година вече)не съм кървила.И пак ще започна да спя по дванадесет и повече часа.И сега съм постоянно изморена,но и като го пия не е по-добре.
Мисля си дали да не сложа край на тази история.Няколко лекари вече са ми обяснявали,че почнат ли пак да падат нивата на ТСХ спасението е операция.Обаче пък четох листовката на Л Тироксина,има проблем да се пие при стенокардия,а аз съм с такава диагноза.Майка ми е с премахната жлеза и е друг човек.Вдига кръвно,реве,измаря се и лежи...Преди не спираше за секунда.Не знам вече.
Февруари ми беше около 2.50 ТСХто.Бързо ли пада?

# 597
  • Мнения: 11 737
Бързо пада, да. Реши ли рецидивът да става, за две седмици си готова. От стойност 5-6 съм го сваляла на 1 за 20 дни.
Между другото, ТСХ ти е добре сега. Вярно, под 1 е, ама не изисква терапия. След още месец ще си покаже накъде е. А и важен показател е ТРАК. Той ще покаже дали се касае за рецидив или за "излив на хормони".
Жегата идва, ТСХ пада. Лятото ни е рисково, знаете.

Това което може да направиш е да повториш изследването, но според мен най-добре изчакай и след 20-30 дни пусни пак ТСХ и ако е спаднало надолу, или вече е в нулата, следва изследване на ТРАК и вече няма накъде. Мяташ метизола.

# 598
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря за отговора.Ще потърся и ендокринолог за консултация,няма как.Как ми е писнало да ходя по лекари само ако знаете...
Ще пиша какво са ми препоръчали.

# 599
  • Мнения: 2 817
mariqivanova799,

дано моята история ти е полезна, писах за нея, но все пак. Преди около 20 години ми откриха базедовата болест, лекувах се няколко години. След като родих положението вече стана драматично, бях с огромна гуша. Оперираха ме и 13 години си живях живота.
Затова и сега, когато започна всичко отначало първият ми въпрос към докторката беше "Може ли да ме резнете и да се приключва". Трябва, обаче, първо да ми се оправят показателите и тогава ще ме режат.

Общи условия

Активация на акаунт