Базедова болест - тема 5

  • 70 671
  • 750
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 15
Днес ден за изследвания.История
Начало 08.04
-FT3-16.49   /3.1-6.8/
-FT3-44.49   /12-22/
-TSH- 0
-TAT -426   до 115
-MAT 2.68   до 34
-TRAC- 1.94  над 1,75 пол.
Първият месец метизол 2-2-2. и небилет 1 сутрин
Втори път в лабораторията на 08.05
-FT3-8,15   /3.1-6.8/
-FT3-21,1   /12-22/
Доза,
-2 седмици 2-1-2
-2 седмици 2-0-2
Днес резултати
-FT3-4,79   /3.1-6.8/
-FT3-12,04   /12-22/
-TSH- 0,02
Продължавам с доза 1-1-1  за месец после пак ще пускам кръв.Небилета си върви.
Имам притеснения че дозата за месец е голяма какво мислите.


# 616
  • Мнения: 11 737
Много потиснат ТСХ и не мърда въпреки дозата, но пък хормоните на щитовидната добре са реагирали.
Щом докторът казва, пиеш, но пък след месец ще се види Т4 пак и ако ТСХ е все още към нулата, а Т4 продължи да пада, може да се комбинира лечението и да се включи тироксин.
Иначе, понякога така се запъват нещата, а и лятото дойде все пак, когато при нас жлезата се активира повече в производство на хормони. Случи ми се едно лято да пия ту 4 тирозола, ту 2, после пак 4 и така 5 месеца и изведнъж скочи ТСХ на 29.

Тишо, казаха ли ти да си пускаш кръвна картина и чернодробни показатели?
Няма да е лошо да пуснеш една ПКК (пълна кръвна картина), следят се левкоцитите, да не падат под долна граница. И да пуснеш АСАТ и АЛАТ чернодробни. Когато се пие по-висока доза, особено в началото, се следят чернодробните. Ако се повишат над нормата се включва и добавка за черния дроб, намаля се дозата тиреостатик или по преценка на доктор може да се смени лекарството.

Между другото, ТРАК не е никак висок, а по-скоро граничен. При Базед е доста по-висок, доколкото съм чувала, но пък по останали антитела и показатели, знае ли човек какво ще излезе.
Отначало при мен мислеха, че се касае за Хашимото (хашитоксикоза/тиреотоксикоза, което започва с хиперфункция и в рамките на 6 месеца минава в трайна хипофункция, но уви, оказа се чист Базед. Та не се знае, де!

# 617
  • Мнения: 15
Merelenda
Мeрси за коментара.ПКК  е чернодробни пусната преди месец бяха добре сега док. не ги поиска.
Коментара на док. беше базед напълно уверена TRAK е все пак повишен.
Продължавам  1-1-1 ще видим след месец коментара и все пак беше че бързо реагирам ,а TSH към шестият месец тръгвал нагоре.
Аз съм оптимист все пак се показа макар и само 0,02 не е като >0.005

Успех на всички

# 618
  • Мнения: 4 205
Следенето на левкоцити е необходимо. Докато бях на 4т/дн ми казаха да ги проследявам всяка седмица.

# 619
  • Мнения: 632
А имате ли обяснение, защо на по-младите пациенти препоръчват операция. Това и на мен лекарката ми го е казвала, но мислех, че е защото след йода не е добре да се забременява по принцип, а вие казвате,че може след 6 месеца. Не че ще раждам още, но като спра едното хапче, което пия в момента и ако пак има рецидив ще се замисля вече за операция.

# 620
  • Мнения: 11 737
Ами, най-вече заради забременяването препоръчват. Други причини мисля че няма.
Но като съм говорила с 2 доктори в клиниката по нуклеарна медицина и моя ендокринолог, в чужбина практиката е първо радиойод, дори и преди бременност, докато се успокои жлезата и след това около 6 месеца- минимум- до 1 година се чака и се планира бременност, ако хормоните са се кротнали и докато се намести дозата. Тъй като след радиойод се дава време и се проследява функцията около 3 месеца (говоря по спомени), после се преценява дали е достатъчно едно лечение и ако показателите минат в хипо и се включи тироксин и докато се наместят хормоните и то си минава едно над 6 месеца. Ако с едно лечение не успее да се кротне жлезата, може да се приложи второ.
След операция, пак се чака. Да се наместят хормоните, а и невинаги става веднага забременяването, но има хора, при които и в първите месеци се случва.
Чрез ОП се действа дето се вика локално, махат орган и наместваш дозата лекарство, да имаш нужния хормон ако забременееш и да има и за детето в началните месеци на бременност, а с радиойода си има облъчване и затова предлагат операцията на жени планиращи бременност. Като по-малко зло.
И това предимно в България.

Набутала съм се в едни групи чужди за Базед. И там също се оперират, не е като да не ги оперират млади жени, но мисля че там операцията е последен вариант. Първо пробват всичко друго.

А се предполага, че жени след 40 няма да забременяват и затова подхождат с радиойод лечение.
Но жени под тази възраст, които не мислят да забременяват повече, също може да се подложат на такова лечение в София. Във Варна ми казаха, че на жени под 40 не прилагат. Даже моя доктор ми го каза и не можел да проумее защо. Изборът на лечение все пак е на пациента.

# 621
  • Мнения: 70
Здравейте,след като февруари март се въртях с ТСХ около 0,3 ТРАК 5,67 и д-р Шинков искаше да изчакаме жлезата сама да се възстанови.на 22.04 при ТСХ 0,179 започнах с Тирозол 2 т.дневно.Днес си пуснах контрола-ТСХ -1,39,ФТ4-14,87..Аз съм си задържала кг ...от Нова година насам поддържам едни и същи,ниското ТСХ не повлия..нито лечението до сега .Това,което най-много ме притеснява е сърцелупа-последните дни вечер гледам тв,напълно спокойно състояние и пулса е 90-100,сутрин се събуждам със 90-110..събуждам се от "блъскането".Намерих позната и влязох по "спешност" в Кардиологията на Пирогов-това преди 2 седмици-нищо функционално няма..явно е от жлезата...но при хормон вече във норма,защо се е разблъсквало толкова newsm78. В Кардиологията заради ниското ми кръвно ми изписаха "Биксебра" от 5 мг-мисля,че е аналог на Корлентора..това е само 7 лв блистера,но се въздържам да го пия ,като му прочетох страничните действия..Какво е вашето мнение /знам,че всико е индивидуално/ за Корлентора/Биксебра-та..
За възлите Шинков е казвал,че имам псевдовъзли-каквото и да значи..Никой не ми е предлагал сцинтиграфия и не знам дали да си я искам сама..
Май накрая ще стигна до Пандев... Rolling Eyes

# 622
  • Мнения: 11 737
Дени, последните страници са споделили за Корлентора.
Иначе моя сърцетуп и екстрасистоли добре се повлияват от Пропранолола. Евтин е, за 50 таблетки 3 лв.
Ангелов в темата пие по-скъп Пропранолол, на друга фирма, произведен в чужбина. Аз пия българския вариант и нямам намерение да го спирам, защото ми помага.

Псевдовъзлите са типична находка при нашето заболяване. Това реално не са възли, а структурата на жлезата е като кайма - така елементарно ми го обясни д-р Пандев.
За сцинтиграфско изследване е добре доктор да насочи, ако смята, че има причина за да бъде направено.
При мен д-р Пандев сметна за ненужно за него период, в който правих, но аз все пак реших да направя, да са отпаднат съмнения, а и се притеснявах, защото един доктор вижда само псевдовъзли, а друг регистрира възли - ясно описани. И предвид че докторът регистрирал възлите практикува това всекидневно, като ги биопсира и диагностицира, реших все пак да се подложа и да изключа вариант на активен възел в жлезата, който да продуцира хормони.
Иначе, д-р Пандев ми каза, че сцинтиграфското изследване предпочита да прави след операция, за да даде ясна картина какво е положението и да няма нещо останало активно.

# 623
  • Мнения: 70
На мен ми изписаха Бисебра,защото съм с кръвно 90/60 ..и всякакъв бетаблокер ми насмита яко и кръвното...Аз си мислех,че като вкарам ТСХ в норми и сърцетупа ще намалее..но явно не се получава без лекарства..ще прочета за Корлентора назад,благодаря ти,Merelenda bouquet

# 624
  • Мнения: 11 737
Пропранолол е първи избор на ендокринолози при Базед, главно заради пулса. Слабо понижава кръвно, ако изобщо го понижава, защото аз преди диагнозата бях с ниско кръвно, както ти си описала, но откакто съм с Базед, кръвното ми първо беше нормално, след това стана високо. Не съм забелязала изобщо да повлиява на кръвното.
Ако има проблем с по-високо кръвно, май тогава предпочитат Конкор да изпишат при Базед.
Да, сега вече почнаха най-различни да предписват, но преди години главно тези двете изписваха.

Да, прочети назад, съвсем скоро го коментираха Леми и Мария.

# 625
  • Мнения: 20 172
Дениста, имала съм сърцебиене и при нормални хормони и при ненормални хормони, и при прием на Тирозол също. Кардиолога твърди, че е от жлезата. Вече не му обръщам внимание, разтупа ли се за по продължително време, си почвам битаблокера и не го мисля толкова вече.
С Корлентор се чувствам много добре, като нормален човек. По финансови причини обаче, минах на Блок бис, това ми бяха изписали. Ще погледна да видя какъв е този еквивалент на Корлентор, за който споменаваш.

# 626
  • Мнения: 70
Кога се "хващате" за бетаблокера? Дъщеря ми е студентка втори курс медицина и я учат.че нормален пулс в ненатоварено за организма състояние е този между 60-100 удара в минута.Диспансеризирана съм при една лекарка,ходя платено при д-р Шинков,кардиоложката-всички ми казват-при нужда...Кога е вашата нужда..
Аз ако ме изтресе дълго време над 120 удара-тогава вземам/до сега 1/4 Корвитол/,иначе се опитвам с наплискване със студена вода на лицето,със слагане на студени мокри кърпи в областта на сърцето и това ми помага-това когато съм в къщи..на улицата или на работа-прибягвам до хапче..но при пулс 90-110 се опитвам с ОМММ-донякъде шега,опитвам с медитация  да се успокоя-е,не винаги е успешно/това пак в домашна среда/

# 627
  • Мнения: 20 172
Ами, аз го разпознавам, някак си започва едно думкане, чак гръдният ми кош подскача като удари, и не се повлиява от никакви успокоителни. Обикновено се оказва, че е около 110 и понякога и нагоре. Подумка ли ми така ден два без да намалее, почвам бетаблокера, пускам хормони и се моля.

# 628
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
А на мен ми ставаше много лошо.Прилошава ми в областта на сърцето.Но имам и стенокардия.
Вие как го спирате бета блокера?С намаляване постепенно на дозата ли?На мен изрично ми е казано да не го спирам.Една вечер забравих да го пия и сутринта ми беше много зле,като си измерих пулса-138 ми стана още по-зле и оттогава не го забравям.

# 629
  • Мнения: 2 817
Дами,

моля за помощ - пия метизол - 2 таблетки и конкор - кор от 250 - 1 път на ден. Явно от този конкор днес бях много зле - кръвно 100 на 50, нямам сила, влача се едва-едва. Дали да не го спра  newsm78 От друга страна добре ми действа на сърцебиенето...не знам какво да правя  Tired Ако и утре съм с такова кръвно....не знам вече....

Общи условия

Активация на акаунт