В момента чета...44

  • 75 066
  • 740
  •   1
Отговори
# 15
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Kosty, така се радвам, че си поредния човек, на който "Лисицата" направи силно впечатление  Laughing

Европйески роман е това, почти не си личи, че е писан от българин, което е голяма рядкост за съжаление.

Magrat* , да кажеш после за Реверте  Laughing

Cioccolata , все се каня да се запозная с творчеството на Туве Янсон. Би ли ме посъветвала с коя нейна книга да почна?

Продължавам си с "Японският любовник", снощи смъркнах едни 100-тина страници. Ама много голям шрифт са сложили от Колибри - викам си 377 странци, добър обем, а то ще я прочета за 2-3 дни  Crossing Arms

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Деси, благодаря за новата тема!  bouquet
В момента чета "Най-сетне свободна! Аз съм дъщерята от "Не без дъщеря ми" Това е моята история." от Махтоб Махмуди. Възхитена съм  Heart Eyes
Признателна съм на Деси, че ми я предостави за четене. Вече съм на 157 страница. Увлекателна е, интересна е, гълтам я с огромно удоволствие.  Hug  Почнах я едва вчера вечерта, а съм отметнала около 1/3 от книгата. Препоръчвам я на всички, които обичат да четат биографични книги, истински истории. Авторката пише с усет към детайлите и успява да пресъздаде уникална реалност, непозната за повечето от нас.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 910
Благодаря, Деси, за новата тема  bouquet

Започвам

# 18
  • Мнения: 25 889
"Лисицата" има ли я някъде в електронен формат?

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз ще я чета на хартия. Бих я предоставила с удоволствие, но ми е от Предай нататък книга, т.е. не е моя и трябва да я върна в срок.

# 20
  • Мнения: 10 758
"Лисицата" има ли я някъде в електронен формат?

Мисля, че не. Поне в известните ми сайтове и програми я няма.

# 21
  • Мнения: 1 107
Лу в Сладкарничката бях писала, че четейки Лисицата често забравях, че авторът е българин.

Няма я електронно Peace

# 22
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 841
Аз съм с Казандзакис и "Капитан Михалис". Много съм доволна от избора си. Simple Smile

# 23
  • Дъблин
  • Мнения: 331
Привет в новата тема Simple Smile
Аз съм чела "Фламандският майстор" преди повече от 10 г., но помня, че тогава много ми беше харесала и я изгълтах на един дъх.
Вчера довърших "Убийството на художника" на Луиз Пени. В крайна сметка не беше чак толкова зле, но не беше и нищо особено. Забавлявах се обаче с образа на агент Ивет Никол  Laughing
Снощи в късна доба започнах "Червеношийката". От повече от година не съм чела Несбьо, след "Снежния човек", мисля, че е време. Четох отзиви тук, че това е различна книга на Несбьо, но първите 100 стр. ми харесват, да видим натам.

# 24
  • Мнения: 11 587
Благодаря за темата, отдавна не съм писала в нея, бях в период на чукча - читател  Laughing
Прочетох 11/22/63, вторият прочит повече ми хареса от първия, може би съм по-търпелива, или по-зажадняла за хубава книга, за пореден път се убеждавам, че чувството, което една книга оставя в теб, зависи в огромна степен от момента и душевното състояние, в което я четеш.
След това подхванах "Човек на име Уве" - не получи ефекта "уаууу" при мен. Много се дразнех от образа през първата половина на книгата. След това не спирах да се чудя как са успели да съжителства със съпругата си в продължение на толкова години. Третото - през цялото време имах чувството, че героят е на 79, а не на 59 години, страшно неубедителна ми беше тази възраст. И т.н., но да не се впускам в спойлери.
Сега чета "Миниатюристът" - отново няма да й дам максимална оценка, усещам. Нелогично, странно ми върви повествованието. Ще изчакам до края.

# 25
  • Мнения: 6 347
Лу, Туве Янсон има детски книги и книги за възрастни. Детските са деветте от поредицата за муминтроловете - от тях първата ("Малките тролове и голямото наводнение") не е най-интересната, нито е най-типичната, затова аз бих започнала с "Цилиндърът на Магьосника" или "Кометата идва", или пък "Тайнството на юни".

От книгите за възрастни - може би с "Лятна книга" или "Дъщерята на скулптора" - и двете са сборници с разкази, но не класическия формат (напълно несвързани помежду си), а за едни и същи герои, до голяма степен автобиографични. Иначе има и други два сборника с класически разкази - някои хора харесват тях повече от "Лятна книга", но аз лично предпочитам "Дъщерята" и "Лятна книга" пред другите.

А в брой 2 на "Литературен вестник", който трябва да излезе всеки момент, ще бъде поместен един от разказите от следващия сборник ("Слушателката"), който според мен е по-хубав от предишните. Така че можеш да видиш най-напред него.

Да се допълня за една от книгите, които чета - тази на Дейвид Бърнс, която е книга за самопомощ: струва ми се, че наистина може да се постигне много с нея, стига читателят да се постарае да изпълнява упражненията. Когато я прочета, може да напиша накратко впечатленията си, но съм много приятно изненадана. Може би причината е, че авторът е практикуващ психиатър и е искал да предостави на читателите си наистина използваеми и работещи техники.

Последна редакция: нд, 24 яну 2016, 13:08 от Cioccolata

# 26
  • Мнения: 3 502
Прочетох 11/22/63, вторият прочит повече ми хареса от първия, може би съм по-търпелива, или по-зажадняла за хубава книга, за пореден път се убеждавам, че чувството, което една книга оставя в теб, зависи в огромна степен от момента и душевното състояние, в което я четеш.
И аз я започнах снощи. Съвсем в началото съм, но мисля, че и този път Кинг няма да ме разочарова.

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 606


Не мога да се отлепя от нея. Започнах я тази сутрин, че се събудих много рано, и четох 3 часа без да мръдна.

# 28
  • Мнения: 4 569
След доста колебания какво да започна в момента чета

https://www.helikon.bg/books/118/-%D0%9C%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB … D0%B0_176263.html
Избрах нея защото е нова българска (излязла е 2013) и защото имам познания от района. Интересно ми е да чета как на 20 мин от София се връщаш назад във времето, описания на местата там.
Има малко Дан Браун стил (доста описания за латинците, малко неумело вмъкнати), но има и фолклористика. Някога доста четях за тъмните създания и ми е любопитно каквш ще се окаже.
В началото съм и сюжетните нишки още не са се преплели.
Поне е кратка - 160 страници е.
Има я в датата.


Преди това изчетох Трънските разкази. Харесаха ми (особено Гяур баир). Много ме издразни ползването на думичките "х*й" и "г*з" в последния разказ. Дали ги е имало по турско време?
Все си мисля, че книгите от онова време не трябва да са безсрамни и брутални, някак езика трябва да е бил по-чист.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Преди това изчетох Трънските разкази. Харесаха ми (особено Гяур баир). Много ме издразни ползването на думичките "х*й" и "г*з" в последния разказ. Дали ги е имало по турско време?
Все си мисля, че книгите от онова време не трябва да са безсрамни и брутални, някак езика трябва да е бил по-чист.
Не че съм имала намерение да ги чета. По принцип не обичам разкази, особено български, но след това, окончателно съм взела решение да не ги поглеждам. Простотии мога да слушам и чета къде ли не, но не и в книгите. Един Иво Сиромахов ми беше достатъчен, повече не смятам да си причинявам.

Общи условия

Активация на акаунт