Опера

  • 51 189
  • 165
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 204
Има ли нещо гледаемо в близкия месец, за да запазя от сега? /опера или балет/
Зависи какво имаш  предвид с гледаемо.

От балетите бих препоръчала "Лешникотрошачката" , тя би се харесала на цялото семейство, макар и малко закъсняло след Коледа. "Лебедово езеро" също е класика, но това е класическото представление от 3 часа, което за някои идва в повече. Чух добри отзиви и за "Зорба гъркът" , но лично не съм го гледала.

От оперите този месец поставят "Кармен" на Бизе и "Риголето" на Верди, които са си класика, зависи дали операта е вашето нещо.

Тук става въпрос за Софийската опера и балет, а ако сте фен на оперетата предпоръчвам и "Чарицата на чардаша" в Музикалния театър.

Поздрави!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Ето календара за софийска опера, аз бих отишла на Риголето и Кармен.

https://www.operasofia.bg/calendar/2022-01

Но съм от Пловдив,  това, което ми харесва вече съм го гледала - Исус Христос Суперзвезда и Бал в Савоя.

# 32
  • София
  • Мнения: 9 911
Не съм бил в МТ...
След 11ти ред стават ли?   
Скрит текст:

За Операта мисля че втория балкон беше добре.

# 33
  • Мнения: 10 934
Да похваля балета "1001 нощ", 5 поредни вечери го играят. Супер музика ,много добър танцов ансамбъл... Нямаше и едно свободно място вчера.  Има още две дати... 31 май и 1 юни.



Не съм бил в МТ...
След 11ти ред стават ли?   
Скрит текст:
В муз. театър бях преди месец на "Лелята на Чарли", точно на 10 ред и беше екстра. По-назад не е проблем, ако е по- в средата. Най-вляво или най-вдясно дори и на по-предни редове е кофти

# 34
  • София
  • Мнения: 5 184
Кой е най-звездния оперен спектакъл в идните дни?

# 35
  • Мнения: 10 934
Мисля, че Дон Карлос с Юлиян Константинов в събота, на 4 юни

# 36
  • Мнения: 10 934
Тази вечер бях на Дон Карлос. Юлиян Константинов обра доста овации, браво. Той отбелязва 30 години на сцена.
Целият екип на "На кафе" се беше изсипал. Гала и Джуджи, като смехът на Джуджи се чуваше през 10 реда назад, а в антракта огласяше фоайето.  Дарин Ангелов беше, както и Георги Блажев, и една жена от същото предаване, като не й помня името.
1. На опера се ходи навреме. Закъснели не се допускат щом вратите се затворят.
5. По време на постановката се пази пълна тишина, по възможност не кашляйте и не подсмърчайте.
6. Изключете телефоните.
1. Принципнo се пускат и закъснели, но само на третия балкон, горе при гълъбите. Едва в антракта може да си заемеш мястото, което ти е в билета/поканата.
2. "Не кашляйте", един зад мен така силно кихна по време на тиха ария, че чак със завъртулка накрая, апчхюууу, кихавица, съпроводена с вик. Хората се разсмяха.
6. Нонстоп звъняха телефони, което беше пълна простотия. Изрично се предупреждава и пак.. по време на представлението се чуваха телефони, плюс правене на снимки, а уж е забранено.
11. Пръскайте се по-пестеливо с парфюми и тоалетни води. Не казвам съвсем да не употребявате, ама когато от двете ти страни са дами с тежък парфюм, с който са се и изкъпали, става ужасно.
Това, ако е ужасно...не знам какво е това, дето преживях тази вечер. Точно до мен се настани една девойка (видима възраст 20 г) и ме блъсна миризма на чесън. Явно беше яла дюнер с чеснов сос ли, знам ли.. Но то не се траеше. Приятелят й седна до нея, може и той да беше ял същото. Щях да умра, 3 часа.. Исках да се преместя, но беше препълнено и нямаше нито един свободен стол. А хората от другата ми страна усетиха чесновите изпарения и изкоментираха "има ухания".. като си мислеха, че е от мен или някъде зад нас.
Е нямам думи! Може ли да се надумкаш с чесън и да идеш на опера/театър/кино/концерт,  седалките една до друга, никаква дистанция, няма къде да избягаш... 3 часа и 15 мин. в чеснов капан. Поне да се беше сетила да диша само през носа, а не през устата. Момичето обаче си лафи с гаджето постоянно, устата отворена непрекъснато и поне 10 души обгазени...
Та така! ТРЪГНАЛ БАЙ ГАНbО НА ОПЕРА!

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 01:30 от diziler

# 37
  • София
  • Мнения: 5 184
Divider, благодаря за препоръката, и аз бях в залата! Само не знам кое е било смешното. Имаше просташко хилене, но беше вътрешен гейзер простотия.

# 38
  • Мнения: 10 934
Само не знам кое е било смешното.
Ама аз казах, че нещо е било смешно ли? Само отбелязах, че на Джуджи се чуваше смехът, той не е просташки. По-скоро са просташки постъпките със звънящите телефони, излизанията по време на ария (а не м/у сцените, при спусната завеса), и ... това човек да се надумка с чесън, преди да иде на опера..
А кихавицата ме разсмя наистина Grinning

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 15:21 от diziler

# 39
  • София
  • Мнения: 9 911
Мен пък в Арена (бях пред всички), последния път как ме лъхаше все едно бях в машината за пуканки с престояла мас... Имам чувството че климатизация е след "кухнята" ... А не бяхме повече от 20 души.

# 40
  • София
  • Мнения: 5 184
Сега чакам Риголето, така съм заредена от снощи, нямам търпение Simple Smile

# 41
  • Мнения: 10 934
Аз ще ходя на Парсифал и после на Лебедово езеро. Риголето го гледах пак преди 5-6 години, но то не пречи пак. Дано го има и в следващия сезон, сега ще изпусна.

# 42
  • Мнения: 10 934
Искам да изкажа възхищенията си от представянето на "Парсифал". Мн. сложна за изпълнение опера, и като артистично изпълнение, и като декори, да не говорим за певците. 5 часова опера (мистерия, както се води) изпълнена брилянтно. Мария Гулегина се справи блестящо.
Между другото имаше изискване и в хартиените програми, и на сайта... да няма ръкопляскания до края на второ действие. Това е изискване на самия композитор и почти навсякъде в Европа се изпълнява така. Но българинът не се интересува много от тези неща. Бурни аплаузи още в края на първо действие. За звъненето на телефоните, въпреки предупрежденията на 2 езика... не говорим.

# 43
  • Мнения: 10 934
Няма голямо раздвижване по темата.
Изгледах и "Лебедово езеро", нямаше къде игла да падне. И разбира се, перфектно изпълнение.
Някой знае ли дали при "Музи на водата" край панчаревското езеро има някакво организирано извозване на зрителите до София след представленията, които свършват към полунощ? Началният час е 20.00, за да се хване тъмното време, но тези, които са без кола... не знам как се оправят с прибирането до града.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 007
Дизилер, аз тъкмо идвах да попитам същото-има ли паркинг близо до сцената на Панчаревското езеро? Има ли осигурен транспорт до там и после обратно до София? Дори не знам къде точно се намира сцената, а съм организирала малка група за едно представление. 😊

Общи условия

Активация на акаунт