Испански език - Тема 2

  • 83 721
  • 521
  •   1
Отговори
# 345
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Приблемът е, че темата се превърна в ринг за мерене на егота. Някои още се шашкат, затова предупреждавам.
Няма такова нещо като "перфектен испански". Може да си с ниво С2 и като мръднеш няколкостотин километра, да ти се наложи да учиш от нулата, щото нито те разбират, нито ги разбираш. Ей ме мен - четири "перфектни" испански ми се бият в главата. Не мога една пола да си купя, без да проверя предварително дали ще е falda, saya, enagua или pollera в конкретния г*з на географията. (Това във връзка със спора за limpiadora-та. При нас е miscelanea) Така че учи граматика, но не се стягай много - никой няма да ти се смее нито на грешките, нито на акцента. Най-малкото защото също ще има акцент.

# 346
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Точно....
Освен това езика е динамична система.
Развива се.
След като  повe чето
от  жителите на Каталуня, Астуриас, Галисия, Канарите, Aндалусия , страната на баските , имат силен акцент, независимо , че имат castellano nativo, всякакви спорове кой е по по най са в повече.
Между деугото случайно чут разговор в един магазин.Младо момче без акцент (Не съм му гледала личната карта , за да знам дали е испанец , но ако не бил,  то или   е роден тук, или  е дошъл в   детска възраст),  обясняваше по телефона , че единият от изпитите  е бил правопис(кастеяно).Каза, е имало думи, които дори не е чувал,няма идея какво означват и ги е писал на късмет.
Та дотук с перфектното владеене на език.
 

Последна редакция: нд, 27 яну 2019, 13:13 от sl

# 347
  • Мнения: 10 597
Amy_nka : Limpiadora - не?
Защо не? limpiadora = чистачка
Как да се наричат, като са чистачки? И limpiadora e правилно, няма проблем и другите варианти също.🙂


Обясних вече два пъти защо не. И речника също ти го обяснява - посочила съм и линк. И на втория въпрос също дадох предложение. На български също ви припомних, кое как се нарича.


"Помогни си сам, за да ти помогне и Господ" - има един лаф. Wink

# 348
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Amy_nka : Limpiadora - не?
Защо не? limpiadora = чистачка
Как да се наричат, като са чистачки? И limpiadora e правилно, няма проблем и другите варианти също.🙂


Обясних вече два пъти защо не. И речника също ти го обяснява - посочила съм и линк. И на втория въпрос също дадох предложение. На български също ви припомних, кое как се нарича.


"Помогни си сам, за да ти помогне и Господ" - има един лаф. Wink




Когато фактите говорят и боговете мълчат.

# 349
  • Мнения: 3 044
Момичета, имам мерак да науча 2ри език (знам английски на C1 ниво), та съм се ориентирала към испански. Може ли да препоръчате добри курсове някъде в София? За възрастни и да предлагат вечерни, че да мога да съчетая с работата

# 350
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Момичета, имам мерак да науча 2ри език (знам английски на C1 ниво), та съм се ориентирала към испански. Може ли да препоръчате добри курсове някъде в София? За възрастни и да предлагат вечерни, че да мога да съчетая с работата
Аз карах второ ниво в алианса на Славейков, но от тогава мина много време и сега не знам дали съществува. Беше вечер.

# 351
  • Мнения: 246
FlameV, от личен опит препоръчвам Иберика. Допаднаха ми и като политика на школата, и като методика на преподаване. Имат добри преподаватели. Имат вечерни, както и съботно-неделни.

# 352
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
Може би в Испанския институт, ако все още функционира. Peace

# 353
  • София
  • Мнения: 2 401
Аз съм доволна от инстутит Сервантес, карала съм подготвителни курсове за ДЕЛЕ там.

# 354
  • Мнения: 3 044
Благодаря много! Ще ги погледна довечера.. Наскоро рових в нета, ама то толкова много предложения излизат.. Трудно се отсява..

# 355
  • Мнения: 10 597
Скрит текст:
Amy_nka : Limpiadora - не?
Защо не? limpiadora = чистачка
Как да се наричат, като са чистачки? И limpiadora e правилно, няма проблем и другите варианти също.🙂


Обясних вече два пъти защо не. И речника също ти го обяснява - посочила съм и линк. И на втория въпрос също дадох предложение. На български също ви припомних, кое как се нарича.


"Помогни си сам, за да ти помогне и Господ" - има един лаф. Wink




Когато фактите говорят и боговете мълчат.

Толкова невежство, че няма къде да си го поберете. Споделяш ми резултати на тагове от сайтове с търсачки - удебеления шрифт не го ли виждате? Или, чакай малко... Нима някой знае кога и за какво се употребява удебеления шрифт в Гугъл? Grinning Аз ви копирам информация от РАЕ, вие ми копирате резултати от търсачки на тагове от Гугъл... Ми, останете си невежи... Какво друго по-интересно...? Simple Smile

# 356
  • Sofia
  • Мнения: 60
amy_nka,  защо се ядосвате не виждате ли каква е публиката тук? Можете да се разчекнете да доказвате, да цитирате източници, да обяснявате.... и пак ще ви питат "ми като не са чистачки, какви да са". Има си хора, които освен за limpiadora за друго не стават. Оставете ги да си пуснат "polvo y mas", нека ни разберат испанците защо сме там. Те си ни знаят де. Предлагат си услугите момичетата, няма нужда да им отваряте очите. Шоуто в испанския форум се завихри с пълна сила и става все по-забавно. Щом препоръчват Иберика-та за учене на испански.... думите са излишни! 

# 357
  • Мнения: X
Lack:
Има си хора, които освен за limpiadora за друго не стават.

-Поне за това, ако ставаш ще е добре,но се съмнявам.

Оставете ги да си пуснат "polvo y mas", нека ни разберат испанците защо сме там.

-Ааа, ето за какво си ставала. Браво! Но по себе си не съди за другите 😉

Предлагай се колкото ти душа сака, важното е, че за нещо все пак си  ставаш, за пИрцал👏👍, но това, че си ниска летва не означва, че и всички останали с дуди между краката са като теб.👏👍😊

При тези твои откровения думите наистина са излиши😂.


amy_nka,  защо се ядосвате не виждате ли каква е публиката тук? Можете да се разчекнете да доказвате, да цитирате източници, да обяснявате.... и пак ще ви питат "ми като не са чистачки, какви да са". Има си хора, които освен за limpiadora за друго не стават. Оставете ги да си пуснат "polvo y mas", нека ни разберат испанците защо сме там. Те си ни знаят де. Предлагат си услугите момичетата, няма нужда да им отваряте очите. Шоуто в испанския форум се завихри с пълна сила и става все по-забавно. Щом препоръчват Иберика-та за учене на испански.... думите са излишни!  

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 10:59 от Анонимен

# 358
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
След толкова компетентни мнения на знещи хора , вече не се учудвам, защо е възможен този парадокс


Не съм чела българския вариант  , но и не бих го направила, при положение, че този талантлив преводач дори не схванал заглавието,  не ми се мисли как се справил със съдържанието.
Още по странното е, че никой не го е забелязал и не е направил нещо, за да може този толкова "свободен" превод да бъде преработен.

Попадала  съм различни испански сериали по български канали с подобни "бисери", нелепици.
За директен превод от испански в интервюта с испано говорящи понякога е направо трагедия(интетвю на Монсерат Кабайе с българска журналистка пеимерно)...

Предполага се, че всички тези проводачи,  имат самочувствието, че "знаят" езика и вероятно някои от тях също пишат в този форум.Дори и да не е така,  защо тези, които така разпалено спорят и  размахват доказателства тук, не го направят там където трябва ,за да не се публикуват и излъчват  нелепици.
Вече ми беше обяснено, че калпавите  преводи в България не са предмет на тази тема.
Но ако някой е толкова голям почитател на даден език, логично е поне да се опита да спре подобни "бисери", вместо да губи толкова време и енергия да бъде по по най.







Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 12:18 от sl

# 359
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Когато си окован от правила, които важат само в един измислен свят на всезнанието, е многобтрудно да “полетиш” свободно и да видиш света по друг начин. Не бих хабила повече енергия за нещо, което няма желание да се види, но поне не заблуждавайте тези, които се учат.

Общи условия

Активация на акаунт