"Вкусни" книги - 2

  • 110 638
  • 455
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 919
Тази, мисля че сме я коментирали тук, дали е "вкусна" книжка?

# 91
  • Мнения: 11 818
Гале, не е! Wink Само заглавието й е.

Много хубави книги сте показали надолу! Hug

# 92
  • Мнения: 2 447
 
  Симпатичната книжка- " Повелителката на метлата",Софи Кинсела ,започнах  без да знам,че ще я включа в колекцията на "вкусните"! Wink А тя определено е с кулинарни моменти,естествено в стила на Софи Кинсела -смешни,забавни,разсмиващи,но и мн.добре описани! Харесва ми!!! Grinning  
Има я онлайн в Читанката. https://chitanka.info/text/9223-povelitelkata-na-metlata
Скрит текст:
"... Господи, сосът извира!
Затварям вратата на фурната, грабвам лъжица и започвам да бъркам. Та той представлява доста гнусна на пръв поглед кафява вода на буци. Отварям трескаво шкафовете, за да открия нещо, което да сипя вътре. Брашно. Царевично брашно. Нещо такова ми трябва. Това ще ми свърши работа. Грабвам малко бурканче и сипвам енергично от бялата пудра, а след това избърсвам потта от челото си. Добре. Ами сега какво?
В този момент си спомням за белтъците, забравени в купата. Грабвам готварската книга и прокарвам пръст по страницата. Промених десерта на целувки с яйчен крем, след като прочетох, че се правели много лесно.
Дотук добре. Ами после?
„Поставете стегналите се целувки в соса, пресипан върху готварско фолио.“
Поглеждам в купата. Да са се стегнали, значи. Моите са в течно състояние.
Трябва да се получат, повтарям си отчаяно аз. Просто трябва да се получат. Следвах инструкциите много внимателно. Може би течността е по-гъста, отколкото изглежда. Може би като започна да я пресипвам, ще се стегне, както обикновено става според кулинарните закони на физиката.
Започвам бавно да пресипвам в тавичката.
Не се сгъстява. Разлива се на бяло лепкаво езерце и започва да капе по пода.
Нещо ми подсказва, че целувките с яйчен крем няма да са готови за вечерята в осем.
Лепкава капка пльосва върху крака ми и аз надавам отчаян вик. Готова съм да ревна. Защо не се получи? Толкова внимателно изпълних всичко! В гърдите ми започва да се надига дълго потискана ярост и заплашва да изригне. Яростта е насочена към мен, към противните подли белтъци, към готварските книги, към готвачите и към храната… Насочена е най-силно към онзи, посмял да напише, че целувките са „лесна работа“…
— Не са! — крясвам аз. — Изобщо не е вярно! — Запокитвам книгата към другия край на кухнята и тя се удря във вратата.
— Какво по дяволите! — възкликва мъжки глас, пълен с изненада. В следващия миг вратата се отваря и на прага застава Натаниъл. Краката му са като яки дървета, а косата му блести на залязващото слънце. Носи раница и изглежда, се кани да се прибира. — Всичко наред ли е?
— Наред е — отвръщам стреснато аз. — Всичко е наред. Благодаря ти. Много ти благодаря. — Махвам пренебрежително с ръка, но той дори не трепва.
— Чух, че приготвяш изискана вечеря — отбелязва той, докато оглежда хаоса....". "... Целия уикенд прекарваме в кухнята. Научавам се как да режа лук на ситно, на филийки. Научавам се как да режа подправките. След това се научавам как да овалвам месото в брашно и да го пусна в горещата мазнина. Научавам, че сладкишите се правят бързо, със студени ръце, на отворен прозорец. Научавам се как да бланширам зелен боб, преди да го задуша в масло.
Преди една седмица нямах представа какво означава „задушавам“.
Докато чакаме нещо да стане, двете с Айрис седим на задните стъпала и наблюдаваме как пилетата ровят из прашния двор, пием прясно сварено кафе, похапваме тиквеник и сандвичи със солено ронливо сирене и листа от маруля с домашно изпечен хляб.
— Хапвай с удоволствие — казва всеки път Айрис, когато ми подава нещо, а след това клати ужасено глава. — Не толкова бързо. Спокойно. Усети вкуса на храната!
 
 
В неделя следобед, с помощта на Айрис успявам да направя печено пиле с плънка от лук, градински чай, броколи, моркови с канела и печени картофи. Когато изваждам тавата от фурната, спирам за момент, за да усетя аромата на пилето. Никога не съм усещала по-приятен аромат на домашно приготвена храна. Пилето е златисто; хрупкавата кожа е поръсена с черен пипер, който смлях преди малко. Сокът на месото все още цвърчи.
— Време е за соса — провиква се Айрис от другата част на кухнята. — Извади пилето и го прехвърли в чиния… След това го покрий. Трябва да остане топло… Сега наклони тавата. Виждаш ли мазнината, събери я с лъжица.
Докато говори, довършва сладкиш със сливи. Поръсва го с масло и го слага във фурната, след това посяга за кърпа и забърсва плота. Наблюдавах я през целия ден как се движи с отмерени, сигурни движения в кухнята, опитва вкуса на всичко, знае какво я очаква и как да се справи. Няма и следа от паника. Всичко е внимателно преценено.
— Така — застава до мен и ме наблюдава, докато бъркам соса. — Продължавай… след малко ще се сгъсти…
Не мога да повярвам, че правя сос. Аз правя сос.
И както всичко останало тук, той се получава. Съставките послушно изпълняват ролите си. Миш-машът от пилешки бульон, месо и брашно се превръща в гладка ароматна течност.
— Браво! — хвали ме Айрис. — Сега го изсипи в топъл съд… извади бучиците… видя ли колко е лесно.
— Ти си вълшебница — заявявам направо аз. — Сигурно затова всичко тук се получава. Ти си вълшебница в кухнята.
— Вълшебница в кухнята! — Виждам я как потиска смеха си. — Това ми хареса. Ела сега. Пробвай. Време е да се насладиш на направеното. — Тя сваля престилката и протяга ръка, за да вземе моята. — Натаниъл, ти приключи ли с масата?
През целия уикенд Натаниъл влизаше и излизаше от кухнята и аз свикнах с присъствието му. Накрая така се увлякох в готвенето, че дори престанах да го забелязвам. Сега той слага масата, постила покривка, подрежда приборите с костени дръжки и меки карирани салфетки.
— Вино за готвачите? — предлага Айрис и вади бутилка от хладилника, за да я отвори. Сипва ми една чаша, след това ме кани на масата. — Сядай, Саманта. Свърши повече от достатъчно за един уикенд. Сигурно си напълно скапана.
— Добре съм! — отвръщам веднага аз. Щом се отпускам на най-близкия стол, разбирам, че цял ден не съм си почивала нито за миг. И ръцете, и гърбът ме болят от рязане, кълцане и бъркане. Сетивата ми бяха бомбардирани от какви ли не миризми, вкусове и нови усещания.
— Не заспивай! — предупреждава гласът на Айрис и ме връща в настоящето. — Това ти е наградата! Натаниъл, миличък, сложи печеното пиле на Саманта тук. Можеш да го нарежеш.
Отварям очи и виждам Натаниъл да пренася пилето. Щом го поглеждам отново — с хрупкава коричка, златно и сочно, усещам как в гърдите ми нахлува гордост. Това е първото печено пиле, което съм приготвила сама. Идва ми да го снимам..."

Последна редакция: чт, 02 юни 2016, 12:06 от Roo Roo

# 93
  • Мнения: 1 520


Скрит текст:
ВКУСОТИИ И ДЕВСТВЕНА ПРИРОДА ВЪВ "ВСЕКИ ДЕН В ТОСКАНА"

След "Красивата Тоскана" и "Под небето на Тоскана" идва ред на "Всеки ден в Тоскана" - венеца на трилогията на Франсис Мейс.
Американката, която превърна живота си в италианската провинция в доходоносна професия, накара милиони жени по света да й завидят за късмета. Както казва тя самата: "Италия наистина се оказа неизчерпаема!
Да приема дара на една нова и същевременно прастара култура - с различен език, литература, история, архитектура, изкуство - е благодат, която не спира да се изсипва над мен като златен дъжд..."
Минали са 20 години, откакто Франсис Мейс е купила и реставрирала красива 200-годишна вила в сърцето на Тоскана.
Оттогава тя е успяла да превърне старата достолепна къща в дом, да направи чудна градина, да се потопи в италианския начин на живот и да опознае и най-закътаните кътчета на тази красива провинция.
Откривателка по природа, Франсис повежда читателя по малко познати пътища в Тоскана, за да му покаже чудни гледки, да го запознае с най-хубавите италиански вина и местни специалитети, както и с по-бавния, по-чувствен ритъм на живот.
Освен с новия си дом, обител на францискански монаси в миналото, Франсис ще ни запознае и с чудни места, далеч от тълпите с туристи. Ще ни поведе още по-дълбоко в сърцето на Тоскана, в по-девствената, планинска част от тази провинция.
Всичко това е уловена магия, която авторката щедро споделя със запленения читател. А когато описанията и ароматите на току-що приготвените италиански гозби ни дойдат в повече и ни завладее ентусиазъм да си приготвим нещо вкусно, Франсис ни е предоставила рецептите на тези изкусителни специалитети. (Изд. "Хермес")

П.П. Не съм я чела, само я споделям тук.

# 94
  • Мнения: 11 818
Струва ми се, че и тази ще е вкусна, или поне авторката ни е позната с писане на такива книги:


И трета книга от Ванеса Грийн, предполагам също ще е за тук:

# 95
  • Мнения: 2 156
Тази на Джулия Стаг е приятна, но не бих казала, че акцентът е храната.

# 96
  • Мнения: 53
Здравейте Grinning
Не съм писала отдавна, но определено не съм преставала да следя какви нови заглавия излизат.
Трещерица пита за книгата Yes, Chef. Аз си я взех и много ми хареса. Ако са ви допаднали книгите на Антъни Бурдейн и "Кръв, кости и масло" ще ви допадне и тази.

Ако някой си е взел Къща за гости на плажа на Ванеса Грийн да пише дали си струва, че много и се чудя.

Ето какво предстои да излезе и чакам с нетърпение

http://www.books.bg/bg/%D1%82%D0%B8%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0% … D1%8E-500000.html

Живот от нулата: Мемоари за храна, семейство и опрощение на Саша Мартин.
"Кулинарната писателка и блогърка Саша Мартин си поставя амбициозната цел да сготви и опита по едно ястие от всяка страна в света. Тя потегля на кулинарно приключение в своите прочувствени мемоари, пълни с истории за копнеж и любов, загуба и прошка."
Трогателна, вдъхновяваща и пълна със съблазнителни рецепти, „Живот от нулата“ ни отвежда на пътешествие, обхващащо два континента.

# 97
  • Мнения: 12 662
Благодаря, взех си я и я прочетох  Laughing И на мен много ми хареса.

Къща за гости на плажа на Ванеса Грийн  - леко, приятно, нищо особено, няма да загубиш, ако не я прочетеш. Това според мен, естествено. 

# 98
  • Мнения: 11 818
Звучи чудесно тази:


Yes, Chef отдавна си взех, но не стигам до нея..

# 99
# 100
# 101
  • Мнения: 1 232
Все съм пренебрегвала тези книги, но като чета тук трябва да си избера нещо.

# 102
  • Мнения: 2 156
Няма да сбъркаш, като сладкиш със следобедното кафе са. За отмора.

# 103
  • София
  • Мнения: 669
Вчера видях тази Yes, Сhef - записаната в книга съдба на прочутия шеф-готвач Маркус Самуелсон , но нямах време да я разгледам. Ако някой я е взел, моля да сподели.

Здравейте и от мен,

С радост се включвам в темата, прекрасна е! bouquet

Страхотен фен съм на подобен тип книги, действат ми изключително мотивиращо в кухнята и едновременно с това много разтоварващо. В списъка ми в момента са "С вкус на сол и мед" и "Живот от нулата", надявам се скоро да се сдобия с тях.

Трещерица, YES, CHEF я прочетох неотдавна, страшно много ми хареса, чак не очаквах роман, който е на принципа на биографичен, да ме грабне до такава степен. Ето тук попаднах готино ревю, ако ти или някой се интересува от сюжета:
Други подобни и любими, които съм чела пò отдавна, са "Джули и Джулия", в която се разказва за една мацка, решила да направи кулинарен блог, в който да представи някакъв огромен брой рецепти от книгата на Джулия Чайлд, при това само за 1 година. Попадала съм както на позитивни, така и на негативни мнения относно творбата, но аз съм от позитивните. Simple Smile

Много ми хареса и "Една година в Париж". Освен че е разделена на 12 (ако не се лъжа, понеже май имаше и финална, 13-а, част) части, които представят всеки месец на героинята във Франция, всяка от тях всъщност е посветена на отделна област, която същата посещава. И всяка област е характерна с някакво ястие, а Ан (главната героиня и съответно - самата авторка) се среща с местни хора и научава много за историята и традициите както на конкретната храна, така и на областта. И накрая има по една рецепта Simple Smile.

Първият подобен роман, който прочетох, беше "Изкуството да готвиш желания". Не си спомням сюжета в детайли, но пък си спомням, че ми хареса и всъщност след тази книга започнах да се интересувам от други подобни. chef

Пропуснах да спомена, че в своеобразния ми списък е още "На един черпак разстояние". Казаха ми първо да гледам филма, не се сещам по каква причина, но не мисля да изпълнявам заръката, защото после едва ли ще ми бъде достатъчно интересно да чета и книгата.

Това се сещам, за сега, записвам се да следя темата с най-голямо удоволствие! wavey

# 104
  • Мнения: 2 447
   За някои вкусни книги,статия: "Наслада за небцето и сърцето" в "Жената днес". https://www.google.de/search?site=&source=hp&ei=jIqGV5iu … .79.3.6LeWoq2IBa0

Последна редакция: ср, 13 юли 2016, 21:43 от Roo Roo

Общи условия

Активация на акаунт