Панелка или тухлен апартамент

  • 97 025
  • 1 004
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 2 190
chrissy,
И на мене ми е интересно има ли такива фирми. Дано са се появили. Преди 10 години търсех и не намерих.
През 2006 г. купувахме апартамент и също исках да наема фирма с опит. Първосигнално, питах брокерите да ми препоръчат фирма, за да я наема (естествено срещу допълнително заплащане, а не от комисона на брокера).
Отговорите бяха интересни. Например, "имаме оценител свой човек, ще ти даде каквато оценка искаш. И съборетина ще изкара масивна." АЗ така #Crazy, но включих, че оценител се ползва за ипотечен кредит, а 3 минути преди това бяхме казали, че сме без ипотека.  
Питам друг брокер (в телефонен разговор), той не знае и пита шефа си. Отговорът на шефа беше (цитирам): "Мани я тая. Гони я, не ми трябват такива. Много е капризна. Ха-ха, оценка на имота."

# 601
  • Мнения: 25 839
Не съм чувала за такива фирми у нас.

# 602
  • София
  • Мнения: 5 658
Във връзка с въпроса на потребител777 се сещам да попитам нещо, свързано с покупката на жилище в България или по-точно с подготовката при избора, около което се върви и темата:

Има ли фирми в България от типа на TÜV и DEKRA, които да правят предварителни огледи на апартаменти (както описа бачкатор) и да откриват потенциални или вече напреднали проблеми, но които не просто гледат, а разполагат със съответната техника, с която да измерят и докажат твърденията си?

Би ми било интересно да разгледам сайта на такава, ако някой знае. Защото да се гледат пукнатините на сградата (само пример давам) може всеки, но тук не са стотици фирмите/проверяващите, които имат своя лична камера за 10к евро + всичката друга техника (само на камерите им знам приблизително цената).
Аз работя с един инженер-конструктор, който прави подобен род обследвания по мои обекти. Не знам обаче да има сайт.

# 603
  • Мнения: 969
chrissy,
И на мене ми е интересно има ли такива фирми. Дано са се появили. Преди 10 години търсех и не намерих.
През 2006 г. купувахме апартамент и също исках да наема фирма с опит. Първосигнално, питах брокерите да ми препоръчат фирма, за да я наема (естествено срещу допълнително заплащане, а не от комисона на брокера).
Отговорите бяха интересни. Например, "имаме оценител свой човек, ще ти даде каквато оценка искаш. И съборетина ще изкара масивна." АЗ така #Crazy, но включих, че оценител се ползва за ипотечен кредит, а 3 минути преди това бяхме казали, че сме без ипотека.  
Питам друг брокер (в телефонен разговор), той не знае и пита шефа си. Отговорът на шефа беше (цитирам): "Мани я тая. Гони я, не ми трябват такива. Много е капризна. Ха-ха, оценка на имота."
Изследването на актуалното състояние на конструкцията на една ОБИТАЕМА сграда е доста скъпо и НЕУДОБНО за живущите начинание. Започва се с намиране на проектна документация. Понякога липсва. След това се проверяват вложените материали (избират се места, които са критични след визуален оглед или обследване със специална апаратура, например за вероятност от корозия). За бетона име една характеристика, дълбочина на карбонизацията. Тя показва има ли все още пасивираща роля циментовият камък към вложената армировка. Защото циментовият камък е с високо pH и трябва да е такова, за да се защити от корозия вложената стомана.
После на някои места се взимат пръчки от арматурата (възстановяването им е трудно) и се проверяват за опънна якост. Накрая следва безразрушително определяне на разположението на армировката (методът не е достатъчно надежден, дава грешки), както и в някои зони се прави "отваряне" на армировката, за доказване на резултатите от безразрушителното изследване.
Така написаното надявам се отказа всички да предприемат подобни ходове.
Това се нарича конструктивно обследване на конструкцията на сграда.
За практиката се приема друг подход. Ако сградата е съществуваща, то се следи за наличието на пукнатини. Ако има притеснителни такива (силови), тогава задължително трябва да се следи движението им. Камери не са много приложими, защото отварянето на пукнатина е бавен процес .ако може да се заснеме с камера, то по-добре бягайте по-надалеч, предстои ви да станете свидетел на катастрофично събитие Simple Smile))))
Та в зависимост от наличието и развитието на пукнатините се правят изводи как да се реагира:
1. да се следи "пасивно сградата";
2. да се вземат мерки за някакви конструктивни усилвания/укрепвания;
3. да се изостави на произвола на съдбата ... или взриви/събори;

Надявам се, не досадих много.

# 604
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Много интересно ми беше на мен лично, bachkator.

Тук използват термокамери, за да видят дали няма вода някъде. Вече случили се наводнения, които още не се виждат (не са избили по стените), могат да бъдат засечени с въпросните термокамери. Потвърждавали са ми го двама експерти, които с това се занимават професионално. И това са въпросните камери, струващи по над 10к евро.

Но щом и bachkator не знае такава фирма в Бг, а и други хора, които са търсили (biborana), значи може би още не е навлязло, или поне не масово.

# 605
  • SF
  • Мнения: 21 505
Май ще задам най-тъпия въпрос в темата, но ако купувам апартамент на 5 етаж в 10-етажна сграда с продадени апартаменти, какво се предполага, че трябва да изследвам предварително? - Да поискам разрешение да сканираме каналите и сифоните над тези над нас или на всички нагоре?
Така написаното от bachkator, мен поне със сигурност ме отказва. С познат, който разбира, бих огледала за видими стари и замазани за моето неопитно око течове.

В апартамента, нова тухла, в който живях, на третата година изби огромно мокро петно на външната страна, там където отвън е захваната водосточната тръба. Блокът беше в гаранция, викахме на 2 пъти строителя, които само запълваха със силикон дупките около пробивите. Нямаше ефект. След обилен снеговалеж или порой ставаше непоносимо. При купуването нито е имало петно, нито изглед, че след 3 години ще възникне проблем.

# 606
  • Мнения: 41 645
Май ще задам най-тъпия въпрос в темата, но ако купувам апартамент на 5 етаж в 10-етажна сграда с продадени апартаменти, какво се предполага, че трябва да изследвам предварително? - Да поискам разрешение да сканираме каналите и сифоните над тези над нас или на всички нагоре?
Така написаното от bachkator, мен поне със сигурност ме отказва. С познат, който разбира, бих огледала за видими стари и замазани за моето неопитно око течове.

В апартамента, нова тухла, в който живях, на третата година изби огромно мокро петно на външната страна, там където отвън е захваната водосточната тръба. Блокът беше в гаранция, викахме на 2 пъти строителя, които само запълваха със силикон дупките около пробивите. Нямаше ефект. След обилен снеговалеж или порой ставаше непоносимо. При купуването нито е имало петно, нито изглед, че след 3 години ще възникне проблем.

Няма смисъл да сканираш канали. Ако между първата ти визита и предварителния договор не се появи петно значи няма теч. Замазани стари течове по тавана не са проблем - ако съседът отгоре е имал спукана тръба, но я е поправил, проблемът е решен. Щом вече не тече и всичко отдолу е замазано и боядисано нещата са ОК. Виж гадни са течове от водосточни тръби, от покрива, от фуги между кооперациите, от тераси над жилищни помещения... Но тя баш сега ще ги видиш, в тея дъждове. Не ти трябва камера.  Камерата може да ти покаже слаби места в изолацията, но това става зимата.

А че след време може да се случи всичко - ми това си е риск, който трябва да приемеш.

# 607
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Черна станция,

за много неща съм съгласна с теб, но тук не съм. Поправената спукана тръба за мое огромно съжаление (понеже трябваше да го изпитам на свой гръб) не означава решен проблем. Също така въпросното наводнение, с което си имах работа, не се знае кога се е случило точно, може да е преди година, може и преди 3 месеца, ако дупката м/у двете посещения е малка, нищо няма да се види. Затова ти трябва камерата.

Отделно може да провериш и изолациите с нея, да, това го бях забравила. Simple Smile

# 608
  • Мнения: 2 190
Скрит текст:
chrissy,
И на мене ми е интересно има ли такива фирми. Дано са се появили. Преди 10 години търсех и не намерих.
През 2006 г. купувахме апартамент и също исках да наема фирма с опит. Първосигнално, питах брокерите да ми препоръчат фирма, за да я наема (естествено срещу допълнително заплащане, а не от комисона на брокера).
Отговорите бяха интересни. Например, "имаме оценител свой човек, ще ти даде каквато оценка искаш. И съборетина ще изкара масивна." АЗ така #Crazy, но включих, че оценител се ползва за ипотечен кредит, а 3 минути преди това бяхме казали, че сме без ипотека.  
Питам друг брокер (в телефонен разговор), той не знае и пита шефа си. Отговорът на шефа беше (цитирам): "Мани я тая. Гони я, не ми трябват такива. Много е капризна. Ха-ха, оценка на имота."
Изследването на актуалното състояние на конструкцията на една ОБИТАЕМА сграда е доста скъпо и НЕУДОБНО за живущите начинание. Започва се с намиране на проектна документация. Понякога липсва. След това се проверяват вложените материали (избират се места, които са критични след визуален оглед или обследване със специална апаратура, например за вероятност от корозия). За бетона име една характеристика, дълбочина на карбонизацията. Тя показва има ли все още пасивираща роля циментовият камък към вложената армировка. Защото циментовият камък е с високо pH и трябва да е такова, за да се защити от корозия вложената стомана.
После на някои места се взимат пръчки от арматурата (възстановяването им е трудно) и се проверяват за опънна якост. Накрая следва безразрушително определяне на разположението на армировката (методът не е достатъчно надежден, дава грешки), както и в някои зони се прави "отваряне" на армировката, за доказване на резултатите от безразрушителното изследване.
Така написаното надявам се отказа всички да предприемат подобни ходове.
Това се нарича конструктивно обследване на конструкцията на сграда.
За практиката се приема друг подход. Ако сградата е съществуваща, то се следи за наличието на пукнатини. Ако има притеснителни такива (силови), тогава задължително трябва да се следи движението им. Камери не са много приложими, защото отварянето на пукнатина е бавен процес .ако може да се заснеме с камера, то по-добре бягайте по-надалеч, предстои ви да станете свидетел на катастрофично събитие Simple Smile))))
Та в зависимост от наличието и развитието на пукнатините се правят изводи как да се реагира:
1. да се следи "пасивно сградата";
2. да се вземат мерки за някакви конструктивни усилвания/укрепвания;
3. да се изостави на произвола на съдбата ... или взриви/събори;

Надявам се, не досадих много.

bachkator,
благодаря за подробното разяснение.
Имах предвид втория (практичния и евтин) вариант. Нали съм си блондинка по душа и с термините в строителството съм на "вие".
Знам, че не е най-надеждното, но е по-добре от нищо. Накрая минах инструктаж кои пукнатини да гледам при приятелка - строителен инженер. При съмнение носех по някоя снимка. Обаче всичко съм забравила.

Нещо ми се върти из главата, че трябваше да се приеме закон всички стари сгради да минат конструктивно обследване (първото и скъпото), след това да им се издаде паспорт, та даже до входа да има табела с най-важната информация. Явно не е прието.

Дописвам за течовете. От специалист съм чувала, че най-опасни са течове около основите на сградите.

# 609
  • Мнения: 48 061
А, прието е, ма все удължават срока за паспорта и обследванията...щото са доста пари, а и неясноти разни...

# 610
  • Sofia
  • Мнения: 311
Извинявам се за много тъпия въпрос, но за какви пукнатитини става въпрос - в мазилката на стените ли, на общите части ли, къде трябва да гледам за пукнатини в един апартамент?

# 611
  • Мнения: 2 708
Черна станция, само бих искала леко да те коригирам, че от пролетни дъждове може и да не се види теч, защото при нас се видя зимата от голям сняг и се появи петното при началото на топенето на този сняг. В съсед отдолу също протече при разтопяване на сняг. Т.е, би могло да са замазали зимните течове и да не се види  Peace
Не тече при дъжд от същото място и грам.

# 612
  • Мнения: 66
Черна станция, само бих искала леко да те коригирам, че от пролетни дъждове може и да не се види теч, защото при нас се видя зимата от голям сняг и се появи петното при началото на топенето на този сняг. В съсед отдолу също протече при разтопяване на сняг. Т.е, би могло да са замазали зимните течове и да не се види  Peace
Не тече при дъжд от същото място и грам.

Това панелка ли е или тухла ?

# 613
  • Мнения: 5 808
Темата е стара, но е актуална за мен и за това ще  питам:  Ново строителство или панел е по добре да се търси за купуване с цел живеене, а не инвестиция?
Ще се радвам да дадете мнение.

# 614
  • София
  • Мнения: 6 147
Няма еднозначен отговор. Зависи от конкретните жилища и от това на какво държиш ти.

Последна редакция: нд, 18 фев 2018, 16:22 от Спунк

Общи условия

Активация на акаунт