Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 929
  • 739
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 976
     Почти същия ефект върху този тип мебели би имал и матов лак на водна основа, има доста марки и разцветки  - все пак не говорим за мебели от епохата на Луи XV  Simple Smile. /Като ми запоказват по сайтовете за DIY разни розови, зелени и тюркоазени скринове с извити крака - абе ти ни дай такава мебел, пък ние ще си направим цветовата гама, та дори и по-добре, ама у нас какво има за преправяне -  ПДЧ-та и тем подобни боклуци... /

# 76
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Грозда ако си сигурна, че фурнира е естествено дърво ще можеш да омаслиш с цветно масло или комбинация байц и безцветно масло. Преди това обаче трябва да свалиш старото покритие много внимателно, за да не протъркаш фурнира, с шкурка номер 80. Шлайфаш с шкурка 180 или 200, ......
Шкурка 80 е прекалено едра за фурнир. Направо с фината. Едва ли има неравности за изглаждане.
За фурнир най-удачно е цветен лак или байц+лак.
С масло няма смисъл.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 390
Здравейте и честит празник на всички! Имам въпрос - с какъв вид / и марка / боя мога да боядисам олющени метални поставки за цветя?
Благодаря!

# 78
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Ваяна, боя за метал Протекта на Оргахим.
Другият вариант е автоспрей.
Първо мини с шкурка залюпените участъци, за да се заравни основата.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 390
Ваяна, боя за метал Протекта на Оргахим.
Другият вариант е автоспрей.
Първо мини с шкурка залюпените участъци, за да се заравни основата.


vesi1, благодаря ти!  Simple Smile

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
SvetlaK, за твоите палети може би блажна боя или нещо подобно, което да хване върху маслото. Но не пречи да пробваш и с някаква на водна основа, може пък да е попила дълбоко и да не му пречи Wink

# 81
  • Мнения: 186
Протекта си е баш блажна боя и тя със сигурност ще се хване върху омаслена дървена повърхност. Но аз лично, за нищо на света не бих заменила омаслени дървени мебели с боядисани такива. Дори комбинацията между боядисано в бяло дърво и светло дърво е по-нелепа от комбинацията между тъмно и светло оцветена дървесина, според мен! Така че, ако бях аз, нямаше да ги пипна палетените мебели! Щях да мисля в посока друг цвят възглавници или допълнителни аксесоари в градината.
Грозда, до колкото разбирам, вече си свалила старото покритие. Смело можеш да си байцваш и омасляваш. Омасляването на фурнир е възможно!!! Седефка и Байбиби( това са най-смелите и опитни момичета на темата, за съжаление от по-старите теми) са го правили успешно. Риск има, ако си протъркала фурнира или когато си свалила старото покритие,  останат жълтеникави петна, които не можеш да отстраниш с шкурката. Но на този етап не си споделила за такова чудо, така че явно фурнира е чист от стари остатъци от лепило, лак или смоли, което означава, че можеш да си байцваш и омасляваш спокойно!

# 82
  • Мнения: 507
Здравейте!
Някои хора вероятно си го правят сами в къщи, но аз не знам как.

Искам да поправя ако е възможно нарушено покритие на един дървен предмет. Дали ще трябва да е само боядисване и лакиране ...или ...малко по специално боядисване тип имитация на дърво незнам.

Знаете ли човек майстор ли дърводелец ли малко по към изкуството ли трябва да е незнам в тази сфера. За предпочитане от Варна но няма значение и в друг град да е?
Пък и да няма нищо против да е малък предмет, знам ли.....

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 754
Kruhan блажни бои има доста, а Протекта колежката я препоръча за метал. На първо време предполагам ще хване боята върху маслото но после ще се олющи.
Когато задавате въпроси, ние отговаряме неща които сме пробвали и сме сигурни, но нищо не пречи да опитвате и да споделяте. И знайте, че нещата не се правят да издържат два дена, а много повече.
Спринт, в този форум "Да преправим старите мебели с любов" явно не си личи от името, ние се опитваме да ги преправяме мебелите и го правим. Обаче не знам ти какво по-точно искаш: да преправиш или търсиш майстор да го направи, пък можем да те насочим и към Етъра

# 84
  • Мнения: 507
...............................
Спринт, в този форум "Да преправим старите мебели с любов" явно не си личи от името, ние се опитваме да ги преправяме мебелите и го правим. Обаче не знам ти какво по-точно искаш: да преправиш или търсиш майстор да го направи, пък можем да те насочим и към Етъра

Да де търся друг човек, майстор......не мисля че ще се справя аз тепърва да навлизам в тези неща.

Какво имаш предвид за Етъра?.
Става въпрос за дървен съд, който малко повредих в смисъл покритието, дървото в дълбочина е добре само покритието.......проблема е че не е мой.
И искам ако е възможно да го оправя.
Знаеш/ете ли ли нещо по въпроса.....кой и къде?

Последна редакция: вт, 08 мар 2016, 23:06 от sprint

# 85
  • Мнения: 228
благодаря за препоръките. ше докладвам  когата все пак реша какво ще правя. иначе шкурих със шкурка 125, малко тегаво, но от по едрата, която имах се драскашеи тъй като покритието е тънко се притесних да не го пробия. За сега няма поражения, струва ми се че на места все още има тънък слой лак, ще се опитам внимателно да отстраня и него.

# 86
  • Мнения: 186
Kruhan блажни бои има доста, а Протекта колежката я препоръча за метал. На първо време предполагам ще хване боята върху маслото но после ще се олющи.
Когато задавате въпроси, ние отговаряме неща които сме пробвали и сме сигурни, но нищо не пречи да опитвате и да споделяте. И знайте, че нещата не се правят да издържат два дена, а много повече.
Спринт, в този форум "Да преправим старите мебели с любов" явно не си личи от името, ние се опитваме да ги преправяме мебелите и го правим. Обаче не знам ти какво по-точно искаш: да преправиш или търсиш майстор да го направи, пък можем да те насочим и към Етъра
Да Хриси права си, че Протекта е боя за метал и препоръката е била за метални саксии. Пропуснала съм. Но все пак мисля че ще хване по-здраво от обикновена блажна боя. И Седефка някъде из темите е боядисвала дърво ( но чисто или върху лак) с Протекта.Преди 20 години нашия паркет е бил правен с ленен безир и отгоре с реактивен лак и тази комбинация е издържала повече от 15 години...та от там смятам, че е възможна комбинацията масло и блажна боя. Знам ли? ...Но все пак препоръчвам на Светлак да не ги пипа. Или след време като се поизтъркат да ги освежи с бяло масло.
Грозда мисля, че не трябва да шкуриш повече, че ще протъркаш фурнира. Не ти ли допада идеята да положиш цветен лак. Така няма да има никакъв риск да стане на петна. Байбиби е слагала масло без да шкури върху много износен и стар лак и е споделяла, че става, но все пак помисли.

# 87
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Моите палети всъщност са поизтъркани - правих ги пролетта на 2014 г. и оттогава си стоят навън - вали ги дъжд, сняг, пече ги слънце. Докато четях последните ви постове точно това ми хрумна - да поизшкуря леко и да ги намажа с бяло масло  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 2 099
 SvetlaK с какво масло са омаслени- цветно осмо ли? Може да звъннеш  на дистрибуторите и да питаш, но аз мисля, че ще стане. Има едно бяло- сноу, то на две ръце е като блажна боя, според каталога.

# 89
  • Перник
  • Мнения: 4 863
SvetlaK с какво масло са омаслени- цветно осмо ли? Може да звъннеш  на дистрибуторите и да питаш, но аз мисля, че ще стане. Има едно бяло- сноу, то на две ръце е като блажна боя, според каталога.

Не е Осмо - някакво полско мисля, че беше, от местния магазин, евтинко - 10 лв. за кутия. Намерих го https://www.masterhaus.bg/bg/products/boi-lakove-mazilki/grundov … rachno-1l-penosil

Общи условия

Активация на акаунт