Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 850
  • 739
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 282
Имам личен опит от стар апартамент с чамово дюшеме, в който живях 25г. Та според мен:

1. Достатъчно здрав материал ли е чама за под? Няма да ходим с обувки по него, но все пак. - Не е здрав материал, но за спални помещения става.

2. Когато сте възстановявали под как процедирате - фирма, която да цикли и за вас остава лакиране /омасляване/, или вие сами шкурите? Ако вие сте шкурили - с какво? - Един път изциклихме дневната с фирма, не бих се хванала сама да го направя.

3. Обработвате ли с някакъв препарат против дървеници и други подобни? Ако да - с какъв препарат? -  Не сме, но и не сме имали вредители за да го направим. Сигурно е добре да се направи превантивно.

4. Масло или лак е по добре за пода? - Лак, а за дневна и кабинет най-добре е с боя. Това последното разбира се ако ви харесва. Боята също се изтрива, но лесно се боядисва отгоре. Не е така красиво като с масло или лак.

5. Две от стаите ще са спални, за тях нямам особени притеснения, но третата ще ми е работен кабинет. Съответно столът ще е тип офис стол, с колелца. Ще се уврежда ли пода от стола? - Задължително си сложи подложка под стола с колелца, аз също имах такъв и разбих дюшемето с него.

Последна редакция: ср, 04 май 2016, 13:26 от ginger tea

# 406
  • Бургас
  • Мнения: 754
Танзу относно масло, боя или лак ще кажа че маслото си е перфектно, но също е важен интериора в стаята. Така ще решиш масло ,  боя или лак но да бъдат на водна основа

# 407
  • Мнения: 1 009
Здравейте,
да се включа и аз с един въпрос, на един стар гардероб правен от дъводелец от дърво фурнира на места отгоре се е отпепил и набъбнал... дано ме разбирате... как е възможно да се възстанови това? newsm78

# 408
  • София
  • Мнения: 1 727
Имам личен опит от стар апартамент с чамово дюшеме, в който живях 25г. Та според мен:
Абсолютно съм на мнението на ginger tea.  Peace
Жилището ни е старо и единственото, което беше запазило дюшемето в продължение на 30-40-50 години, беше дебелият слой боя отгоре.

# 409
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Ако има килим по местата, където се ходи, няма ли да е по- добре? Аз бих предпочела леко заносено дюшеме пред ламинат, при положение, че го има. Цикленето може би ще е по-скъпо от обичайно,заради боята.

# 410
  • Мнения: 3 406
С килимите има два проблема:
Първия - не обичам! Ходя много боса в по топлите сезони, никак не е приятно влакна от килима да полепват по стъпалата. Склонна съм да чистя като откачена пода, но не и да го застеля с килим.
Втория - имаме куче, което не е проблем, но отскоро имаме персийска котка. Поддръжката на килими при наличието на персийка ще е убийствено  ooooh!

# 411
  • Злокучене
  • Мнения: 456
a_alex, не знам дали това на снимката е тапет, но при мои познати съм виждала нещо подобно - на стена в трапезария в къща - и беше основата боя, а "камъка" от тапет.
Самата боя беше направена като на мазки с четка и тапета по краищата също беше леко мазнат и стоеше страхотно.


 bouquet благодаря интересна идея

# 412
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
В коридора имаме чамово дюшеме. Беше боядисано. Мъжът ми искаше да го махаме, но като се изцикли, се показа запазен материал. Цикленето си е същото, не е по-скъпо. Лакираха с цветен лак, лазурен, а отгоре - с паркетен лак на водна основа Бетек, безцветен мат. Така се запечата и не се драска. Направихме и вътрешни чамови стълби - по същия начин ги запечатаха.

# 413
  • Мнения: 5 946
Здравейте!
Идвам отново тук, за да ви попитам за мнение по един въпрос, макар и не точно преправяне на мебели, но знам, чер ще ударите едно рамо, ако има начин  Sunglasses
Имаме беседка и детска къщичка на двора, които са лакирани за първи и последен път  преди 5 години, съответно вече са поизгорели от слънцето и лакът е пообелен. Трябва да се лакират отново и тук изскача въпросът - според вас необходимо ли е да се изшкури старият лак до основи, или мога само където е напукан да изшкуря, а другото да си спестя  newsm78 Въпреки, че имам шлайф-майшинка, искам максимално да си улесня упражнението, тък като има безброй ъгълчета и недостъпни за шкурене места. Нещо като грунд преди лака да препоръчате? Последно съм ползвала за открита употреба лакът на Сократес за една градинска пейка, но нещо и той ме разочарова, защото поизпада, може би защото нямаше грунд отдолу  Rolling Eyes
Та моля за съвет как най-бързо и безболезнено да реновирам беседката и къщичката  bouquet

# 414
  • Мнения: 1 529
И аз имам подобно питане, само че става въпрос за кухненска маса и столове. Много трудно ми идва махането на стария лак. Така или иначе искам да ги направя по-тъмни. Дали един тъмен лак ще покрие не-добре изшкурените места (стоят малко на петна)?

# 415
  • Мнения: 54 397
И аз имам подобно питане, само че става въпрос за кухненска маса и столове. Много трудно ми идва махането на стария лак. Така или иначе искам да ги направя по-тъмни. Дали един тъмен лак ще покрие не-добре изшкурените места (стоят малко на петна)?

И аз мисля да правя същото.
Обаче от темата реших, че вместо да ги шкуря целите, което ще е трудно, защото столовете са с орнаменти, да ги намажа с Бороконтакт и после новия лак. На водна основа.

Моля девойките да кажат на прав път ли съм. Wink

# 416
  • Мнения: 1 529
Бороконтактът нали е розов? Ако се мине с лак, дори и тониран, не е толкова покривен - да не останат петна?
Ако се ползва боя, ясно е, че няма да има проблем.

# 417
  • Мнения: 54 397
Розов е.
Но той избледнява като изсъхне.

# 418
  • Мнения: 6 290
Здравейте, боядисвам вратите сега от към бялата страна и имам следния проблем. Изшкурихме лака от естествения фурнир. 3 от врaтите са и грундирани, но стават на петна, жълти. Идеи някакви имате ли? Да сменя боята на водна основа на БМ с някаква алкидна ли? Вече ги минах 2 пъти с пистолет,а едната 4 ръце с валяче и все същото... ]http://prikachi.com/images/692/8794692T.jpg]

Последна редакция: нд, 08 май 2016, 18:58 от drago_2008

# 419
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Драго, преди години коментирахме проблема - мисля, че се слагаше един междинен слой лак между боята. Ако не се лъжа беше в постовете на Седефка, но поне преди 2 години.

Общи условия

Активация на акаунт