Левичар или ....???

  • 1 664
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 390
Дъщеря ми (3 г.) от бебе посягаше първо с лявата ръка. Сега - работи добре и с двете ръце, но предпочита лявата (рисува и се храни предимно с нея).
И при нея има известна наследственост.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 770
Аз оставих на Дияна сама да избира.
Аз в момента май само пиша с дясната, с лявата съм като първолак Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 164
големият ми син е левичар още от много малък-започна с лявата да държи хляб, солетки и т.н. и се храни с ляватар ;акар че исках да се храни с дясната и настоявах Embarassed реже с лявата, рита топка с левия крак и т.н. но като прописа започна с лявата, но аз пак си знам моето и го научих да пише И с дясната-сега пише само с дясната ръка, но всичко друго е с лявата. Малкия определено е десничар-за всичко подхожда с дясната ръка/крак.-но и в нашето семейство има левичари.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 182
Не знаех, че толкова до късно могат да настъпят промени. Моята дъщеря е съвсем мъничка, но ако и подам солета или хляб в лявата ръка, първо я мести в дясната, а после почва да я яде. Подобно е и с играчките. И аз си мислех, че е изразена десничарка.
Преди известно време имаше предаване на Мартина Вачкова посветено на децата левичари и специалистите наблегнаха на това, че бъдещето е на "двуръките", т.е. на тези които еднакво добре се справят и с двете ръце. Та било хубаво да насърчаваме фината моторика и на двете ръчички.

# 19
  • Мнения: 535
 Heart Eyes При дъщеря ми си пролича някъде преди година и половина,майка ми и брат ми са левичари може би е наследствено.За вас май още е раничко чак към 3-4 г ще се разбере!

# 20
  • Мнения: 3 271
Специалистите казват, че към 3 год се ориентират окончателно, но синът ми е левичар от бебе, а дъщеря ми деснячка също от тогава. Много рядко са правели специфичните дейности с другите ръце. Наследственост имаме от свекърва ми и девер ми, въпреки, че сина ми като цяло е много на мен и моя род, а щерката - обратно (почти изцяло е на свекървата). Странна работа са гените!

# 21
  • Мнения: 4 414
Специалистите казват, че към 3 год се ориентират...

и моята информация е такава.
дъщеря ми имаше период, в който определено предпочиташе дясната ръка. сега/на 2 год. е/ се справя еднакво добре и с двете. има още време, докато се разбере накъде ще се ориентира Wink

# 22
  • Мнения: 704
---

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 22:18 от Vali

# 23
  • Мнения: 4 187
Според моите скромни наблядения, дъщеря ми също е левичарка. Естествено,може и да съм се заблудила, явно времето ще покаже  Grinning.

# 24
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
 Моят юнак на 3г. и 11м. от месец-два , като рисува хваща молива с лявата ръка. Дори и да го поеме с дясна след това си го прехвърля в лявата. Thinking
Иначе много неща прави с дясната  - поема предмети, храни се с дясната, бие се със сабя Simple Smile също с дясната и т.н......
Мисля, обаче, че му е рано още да се каже какъв ще бъде.....
Съпругът ми иска НА ВСЯКА ЦЕНА ДА ПИшЕ И РИСУВА С ДЯСНАТА ......а малкия се сърди и казва че така му е по-лесно (да пише)
В групата в градината има поне 5-6 деца левичари и защо си мисля че им подражава... Rolling Eyes
Майчета, Вие какво мислите?

# 25
  • София
  • Мнения: 39 770
iva_top ако детето има склонност към писане и рисуване с лявата, не го отучвай. Ако е левичар, а вие се опитате да го "превъзпитавате", както е казал мъж ти, ще го травмирате.
Аз в интерес на истината не помня процеса на моето "превъзпитание", но после в у-ще и като по-голяма ми беше дисконфортно. Питах се "аз ли съм крива, или лявата ръка ми е по-удобна".

agneshka при Дияна нямаше "ползване на дясната ръка", всичко от малка правеше с лявата. Оставих я да се развива както тя иска. Все още обаче по градините няма специализирани упражнения за левичари.
Например Дияна казва "ние се храним с дясната ръка" и вдига лявата Simple Smile
С учителките нямам проблеми, но пък от време на време Дияна казва "Диляна ми каза, че не можело да рисувам с другата ръка" и т.н. Диляна е едно момиченце от групата на щерка ми. И разбира се винаги казвам да не слуша какво й говорят околните Simple Smile

# 26
  • Мнения: 533
При дъщеря ми от около 2годишна си пролича, че водеща ще е лявата ръка. Извесна трудност срещнахме при писането на буквите, пишеше ги огледално, освен това, при текс се опитваше да го прочете от дясно на ляво, както и при две цифри една до друга казваше първо дясната, после лявата. Интересува ме вие забелязали ли сте такова нещо при децата, АнМари, при вас как е (при по-голямичките, при малките е ясно). Сега определено се научи, но се случва да попита на коя страна се пише буквата.

# 27
В моето семейство и в семейстмото на съпруга ми не е имало левичари. Или поне ние не знаем. Синът ни обаче определено предпочита да прави всичко с лявата ръка. Никога не съм го насилвала да държи например лъжицата с дясната, защото така правят повечето хора . Мисля, че всеки човек най-добре усеща с коя ръка му е по-удобно да се храни или да пише. В това няма нищо лошо, нито пък нещо ненормално. И ако разбера, че някой в градинта или след това в училище го кара насила да пише с дясната, а не с лявата ръка, ще го направя на нищо. Да се надяваме, че тези времена в които всичко се правеше по шаблон и всички деца в училище трябваше да пишат по един и същ начин вече са отминали. Това си е жив стрес. Все едно всички хората, които пишат с дясната да трябва да се научат да пишат с лявата ръка. Представяте ли си? newsm78. Ужас #2gunfire 

# 28
  • София
  • Мнения: 39 770
Теди аз затова предупредих в градината, да не ми тормозят детето за лявата ръка. Учителките знаят, и нямам проблем.
А Дияна се справя доста добре с лявата ръка, и в писането, и в рисуването. Само като пише някои букви от време на време ги пише огледално Simple Smile Аз също от време на време показвам с лявата ръка, но само за букви Simple Smile

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 13:22 от AnMary

# 29
  • Мнения: 479
Теди, и в нашето семейство нямаме левичари, но ето че нашия Теди си служи с лявата ръка. И аз, като Ан-Мари предупредих в детската градина за лявата ръчичка за всеки случай, макар че ме увериха, че няма никакво значение и децата са напълно свободно в това отношение. Но аз, като си спомня, че, когато бях ученичка в пръви клас имахме съученичка, която пишеше с лявата пръка и за да я принуди/научи да пише с дясната, нашата класна ръководителка я биеше с една пластмасова пръчка през ръцете, направо ми се изправят косите #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт