Отговори
# 15
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аз моята я правих при д-р Ненов от Шейново. Имам ендометриоза.
Оф, забравих го това за резонанса, Магдалена. Впрочем май ти го беше писала същото в темата за ендометриозата, отнякъде ми е познато.
В такъв случай наистина едно лапаро остава най-доброто решение.

# 16
  • Мнения: 2 013
Да, аз го бях писала. Много съм благодарна на лекарката, че толкова подробно ми обясни по телефона всичко (въпреки, че принципно тя има интерес аз да отида при нея и да си направя това изследване). Но точно тя ме отказа Simple Smile
Особено ако в скоро време ще се прави инвитро, такива изследвания не са подходящи.
Прекланям се и съм благодарна на лекари, които преди всичко мислят за доброто на пациента, а не там да вземат някакви пари.

Последна редакция: чт, 25 фев 2016, 15:36 от Magdalena1978

# 17
  • Мнения: 5
Това че след резонанс не се препоръчва забременяване до 6 месеца не го знаех. Много полезна информация. Определено ще се откажа на този етап от МЯР засега. Ясно ми става че най-доброто решение за в момента е да направя лапароскопия. Малко се плаша от лапароскопията, защото един лекар ми каза че това въпреки безкръвна операция си е операция и си има рисковете и има срок на възстановяване. А и като се сетя какво раждане изкарах кошмарно не ми се мисли за операции на този етап. По скоро ми се щеше да намеря някой който да ми назначи някакви изследвания, да се видят хормони и там каквото трябва да се отхвърлят основните вероятни причини за проблемите ми и тогава като се убедя че съм пробвала и по този начин да започна да мисля за лапароскопии, инсиминации, инвитро и такива процедури. Преди да родя имах стойности на пролактина 1500 и микроаденом на хипофизата и ми казаха,че като реша да имам дете първо трябва да се оперирам и лекувам, а то взе че стана без даже да правим опити за бебе. Сега си следя пролактина и всичко е наред там, но може някой друг хормон да не е наред. Просто ми се искаше да пробвам с някой специалист, който да ми назначи изследвания, съответно след това да ги разчете и да се заеме с мене поне малко. Досега всичките ми казват че нямало проблем и аз сама ходя да се лекувам.

# 18
  • Мнения: 2 013
Имаше и по-щадящи видове резонанси, но всички са свързани с определени дози облъчване, което не е много препоръчително. Забравих вече всички видове резонанси, магнитни, ядрени, просто ги забравих. Ако се насочиш все пак към такъв вид изследване поговори подробно със съответният лекар който го прави и му задай конкретни въпроси: Колко време след това мога да забременея. След колко време мога да правя инвитро (дори и да не смяташ да правиш).

Помни, че все пак гинеколозите си гледат само тяхната сфера на компетенция и няма как да са компетентни в чужди сфери.

Можеш да отидеш при репродуктивен ендокринолог, доц. Тодорова е блестяща (щитовидна жлеза, други ендокринни проблеми), но не преглежда във Варна.

Няма един специалист по всичко.

Прочети внимателно постът за "нагласите" Wink

Дано да се включат и други момичета, които са доволни от лекар във Варна. Ще се радвам да опитам и аз.

Последна редакция: чт, 25 фев 2016, 16:25 от Magdalena1978

# 19
  • Варна
  • Мнения: 429
И аз ще се включа при вас, с мнение от Варна Simple Smile
Правила съм лапароскопия на две места - в Майчин дом, при д-р Боян Георгиев и в Окръжна болница, при д-р Живко Жеков.
Разликите са много големи, описала съм ги в темата за лапароскопия, макар д-р Георгиев да си е моя гинеколог, в лапароскопските операции явно по-добрата беше в ОБ и то без никакво доплащане, изцяло от ЗК. Естествено, че е риск, все пак е пълна упойка!
За мен вече няма на къде, проблема е ясен и ще правим ин витро. Насочила съм се към д-р Емин в МЦ Радост, препоръча ми го лекар, а и на тези журналистически писания изобщо не им вярвам...
До колкото чета във форумите, д-р Емин мисля, единствен пуска всевъзможни изследвания при двойки с неясен стерилитет, докато не се открие причината. Скъпо е, но за финала накрая, не мисля, че някой би се замислил. /А и за хора от Варна е все тая повече пари дали ще дадат тук или в пътни и нощувки../
Успех, каквото и да решите!   Hug

# 20
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Цитат
алко се плаша от лапароскопията, защото един лекар ми каза че това въпреки безкръвна операция си е операция и си има рисковете и има срок на възстановяване. А и като се сетя какво раждане изкарах кошмарно не ми се мисли за операции на този етап. По скоро ми се щеше да намеря някой който да ми назначи някакви изследвания, да се видят хормони и там каквото трябва да се отхвърлят основните вероятни причини за проблемите ми и тогава като се убедя че съм пробвала и по този начин да започна да мисля за лапароскопии, инсиминации, инвитро и такива процедури.

Не се плаши от лапароскопията, мн лека операция е. Да, само упойката е гадно нещо и това не е малко, но иначе няма нито болка, нито нищо.
Аз се изумявам, че на теб досега никой не ти е назначил едно изследване на хормони! Как е възможно!
Дори аз мога да ти кажа кои хормони да изследваш, без да съм лекар.
Но да знаеш, че аз имах добри резултати от половите хормони, а пак си имах тежка степен на ендометриоза...
Тоест с хормоните не се изчерпва всичко.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Аз изплувах от упойката много лесно, все едно се събуждам от сън. Наистина няма нищо страшно в лапарото, минава и заминава, нищо общо няма с отворена операция. Моята я прави д-р Александров, но ако тогава бях чувала за Славчев със сигурност щях да отида при него.

# 22
  • Мнения: 5
Благодаря ви много момичета. Изясниха ми се доста неща с ваша помощ. Пуснах едни хормони на своя глава, прочетох кои трябва и сега явно ще се насочвам към лапароскопия. Това са и резултатите от хормоните:Prolactin-252.46, LH-4.05, FSH-6.17, Estradiol-0.39.


   
   

# 23
  • Мнения: 2 013
Не пишеш кои са им референтните стойности. Сякаш изглеждат добре хормоните.

Нямаш хормони за щитовидната жлеза: TSH, FT3, FT4, MAT, TAT (последните 2 са антитела). Прави се на чист ден от цикъла, без кафе, без храна, т.е. гладна, жадна.

Първо изключи всички полово-предавани болести:
- Chlamidia Trach – кръвен тест за IgG; IgA; IgM
- Mycoplasma hominis – цервикален секрет, 2 варианта за тест: PCR в Геника (по-скъп, но по-точен); посявка в няколко лаборатории се прави;
- Mycoplasma genitalium –  цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Ureaplasma urealyticum – цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Ureaplasma parvum – цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Микробиология на цервикален секрет

Настоявай и твоят мъж да се изследва. При мъжа се дава еякулат, а хламидията е кръвно изследване.

След като се потвърди (дано да е така), че нямаш полово-предавани болести, тогава вече спокойно можеш да преминеш към цветна снимка или лапароскопия.

А ти цветна снимка нямаш ли? Все пак си посетила доста лекари до момента. Никой ли не ти каза за цветна снимка?!?!

Принципно протоколът при изследванията е:
1) Първо се изследва мъжът - спермограма в клиника по стерилитет. Тук мисля, че Олимед не са зле. Може и в Майчин Дом - Варна.
2) Изследвания за жената - полово-предавани болести, хормони, щитовидна жлеза, после цветна снимка, после лапароскопия.

Важно е да знаеш, че нямаш гадинки, за да не се качи инфекцията нагоре ако ще правиш цветна снимка или лапароскопия.

# 24
  • Мнения: 5

Нямаш хормони за щитовидната жлеза: TSH, FT3, FT4, MAT, TAT (последните 2 са антитела). Прави се на чист ден от цикъла, без кафе, без храна, т.е. гладна, жадна.

Първо изключи всички полово-предавани болести:
- Chlamidia Trach – кръвен тест за IgG; IgA; IgM
- Mycoplasma hominis – цервикален секрет, 2 варианта за тест: PCR в Геника (по-скъп, но по-точен); посявка в няколко лаборатории се прави;
- Mycoplasma genitalium –  цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Ureaplasma urealyticum – цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Ureaplasma parvum – цервикален секрет, пак 2 варианта за тест: PCR в Геника; посявка;
- Микробиология на цервикален секрет

Настоявай и твоят мъж да се изследва. При мъжа се дава еякулат, а хламидията е кръвно изследване.

След като се потвърди (дано да е така), че нямаш полово-предавани болести, тогава вече спокойно можеш да преминеш към цветна снимка или лапароскопия.

А ти цветна снимка нямаш ли? Все пак си посетила доста лекари до момента. Никой ли не ти каза за цветна снимка?!?!

Принципно протоколът при изследванията е:
1) Първо се изследва мъжът - спермограма в клиника по стерилитет. Тук мисля, че Олимед не са зле. Може и в Майчин Дом - Варна.
2) Изследвания за жената - полово-предавани болести, хормони, щитовидна жлеза, после цветна снимка, после лапароскопия.

Важно е да знаеш, че нямаш гадинки, за да не се качи инфекцията нагоре ако ще правиш цветна снимка или лапароскопия.

На мъжа ми е правена спермограма два пъти, последната преди година, бяха добре и двете, правили са ми изследвания за хламидия и пак преди година ми гледаха щитовидната жлеза и TSH, всичко беше наред поне тогава.
Цветна не съм правила, но явно ще трябва да направя и тези иследвания за полово-предавани болести не съм правила.

# 25
  • Мнения: 2 013
Да, първо изключи полово-предаваните болести. Идея си нямам защо във Варна има практика да се правят цветни снимки без да са изключени първо всички такива полово-предавани болести. Рискът е голям!

Аз правих цветна снимка без тези изследвания и беше груба грешка от моя страна!
В някои големи клиники в София преди цветна снимка искат също ПКК, СУЕ, CRP, забравих всичко, но искат определен набор от изследвания + тези за полово предавани болести. Общо взето и една цветна снимка не шега работа, ей така отиваш и правиш - както аз направих. Никой нищо не ми обясни предварително, а това задължение на лекарят!

Аз имах "нагънати" тръби видни от цветната снимка. И дори и само това е някакъв показател, макар и косвен за ендометриоза, т.е. говори за външни сраствания по тръбите. Пак си нямам идея как толкова много лекари не се "светнаха" тогава. Все пак при мен нямаше полово-предавани болести, т.е. срастванията не са от това.

Мисля, че при теб лапароскопията така или иначе трябва да се направи.

Последна редакция: пт, 26 фев 2016, 12:49 от Magdalena1978

# 26
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Дай референти граници на хормоните, ама и на мен ми изглеждат добре на пръв поглед.

# 27
  • Мнения: 1
Да, първо изключи полово-предаваните болести. Идея си нямам защо във Варна има практика да се правят цветни снимки без да са изключени първо всички такива полово-предавани болести. Рискът е голям!

Аз правих цветна снимка без тези изследвания и беше груба грешка от моя страна!
В някои големи клиники в София преди цветна снимка искат също ПКК, СУЕ, CRP, забравих всичко, но искат определен набор от изследвания + тези за полово предавани болести. Общо взето и една цветна снимка не шега работа, ей така отиваш и правиш - както аз направих. Никой нищо не ми обясни предварително, а това задължение на лекарят!

Аз имах "нагънати" тръби видни от цветната снимка. И дори и само това е някакъв показател, макар и косвен за ендометриоза, т.е. говори за външни сраствания по тръбите. Пак си нямам идея как толкова много лекари не се "светнаха" тогава. Все пак при мен нямаше полово-предавани болести, т.е. срастванията не са от това.

Мисля, че при теб лапароскопията така или иначе трябва да се направи.

Здравейте, аз съм с 1 нагъната тръба, другата ми е залита след извънматочна бременност, Можете ли да ми кажете какво са ви казали на вас за забременяване?

# 28
  • Мнения: 59
Дами, не мислите ли все пак, че първо и основно е да се избере лекар, в случая очевидно ще е такъв, работещ в сферата на репродуктивната медицина и след това да се действат изследвания, операции и т.н. Някои от изследванията имат срок, а и в крайна сметка много клиники държат на своите лаборатории. От моя скромен и недобър опит бих отделила повече време да си намеря точния лекар, вместо хаотично да пускам изследвания и да гадая за проблема си.
За съжаление във Варна не мога да препоръчам с чисто сърце специалисти. Имам впечатления от АГ и Олимед.

# 29
  • Мнения: 2 013
Фейт, ще бъда директна: Миша има нужда от време да осъзнае необходимостта от лапароскопия. След като 2-ма лекари са изразили такова съмнение, мисля, че е резонно (предвид нейните симптоми също).
Може да има нужда да пусне някое и друго изследване, за да се реши да намери читав лекар в София относно лапароскопията. И без това дори и в големите клиники пропускат пълният списък с изследвания относно полово-предаваните болести. Няма да й е излишен изобщо.

Във Варна, тъй като голяма част от клиниките не предлагат лапароскопия (а и дори и да правят, може да не се направи добре - личен опит), тя рискува просто да се лута още по други клиники, да дава пари за прегледи във Варна, да се среща с лекари, които всъщност нямат интерес да й предложат лапароскопия, просто защото в съотвените клиники го няма и защото от друга страна не искат да изпускат клиента (пардон, пациента). Минала съм през това във Варна, зная какво е. Няма смисъл!

Проблемът при нея е, че ще й е трудно да пътува до София. Нещо като параграф 22.

Последна редакция: пт, 26 фев 2016, 19:45 от Magdalena1978

Общи условия

Активация на акаунт