ПЕТИ КЛАС - 3 тема

  • 57 337
  • 470
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 9 914
Аз съм завършила специализирано училище и ако имам талантливо дете, бих го пратила с много уговорки там. Бих го пратила почти само заради средата. Наистина общообразователната програма е много олекотена и зависи много от конкретното място и преподаватели. Освен това излизаш тесен специалист без друга алтернатива. От моя випуск 30 души само двама се насочиха уверено към друга професия. След десетина години обаче настъпиха толкова промени, толкова объркващо... за щастие повечето ми съученици се реализираха по специалността си в чужбина, но те си бяха добри. Нивото пада все повече.


Деян приключи с повечето тестове и големия проект, който си беше почти като дипломна работа. Сега им предстои т нар. Пром - малката абитуриентска Simple Smile- за която отначало явно някой се е изхвърлил, но посветените в организацията родители са се опънали. Понеже тече свещения месец рамадан и мюсюлманите не ядат и не пият в светлата част на деня(вкл децата от възрастта на нашите петокласници), било замислено ифтар(арабска традиционна вечеря, с която се заговява след залез). Доста хора обаче си заминават преди края на учебната година, а и не искат да се изхвърлят прекалено - все пак 5 клас е, макар и това да е краят на основното образование. В крайна сметка децата ще имат едночасова церемония в рамките на учебния ден. Деветокласниците ще правят групови и семейни снимки. Другите изненади не ги знам Simple Smile
Сега заради рамадана и учебния ден е намален и имаме повече време за бг учебници, че сме много назад. Днес му обяснявах поостарели, но много полезни местоимения като Чий и Кому. И за падежи сега чува....назад сме, но като цяло се справя. Пусках му тестове онлайн от онзи сайт от 1 стр. И на бг изкара малко над 5. По история беше най-зле, около 4, мъчат го годините и многото царе.

# 376
  • Мнения: 2 755
Tonita, ти пък  Hug Всичко се разбира и с грешките Simple Smile Само не казвайте на децата  Mr. Green 
Шшшшшт, тихо, че и ние не сме перфектни. Ама пък, поне се опитваме.  Laughing
Такаааа, вчера разбрах с какъв успех завършва чавето. Оправил е двете четворки от първия срок. Има 5-ци и 6-ци и общ успех 5.45. Само той и още няколко деца не са успели да влязат в графа "отличен". И друг пък съм писала, че класът като цяло е добър. Въпреки това, подробно разгледах някой от класните и изходящите нива. По БЕЛ, нито една грешка на въпросите, касаещи литературата, но граматическите правила още трябва да ги "мъчи". По математика също има да доизкусурява проспаното през годината. Има 5-ци и по двата, но има и да си доучва. По АЕ, след като се е изложил с 5 на крайния тест, учителят му е оставил 6, заради "цялостно творчество" през годината - участие в клас и трето място на състезанието по АЕ в у-щето / на 1 и 2 са били класирани шестокласници/. Дисциплината, ох, там и 4-ка му е много. Не можем да извадим този "таралеж" от гащите и това е. В понеделник връщат учебниците. Така че, честита ваканция.

# 377
  • София
  • Мнения: 1 040
Моят син също вече е ваканционно настроен.Долу горе съм доволна от изминалата година.Може и повече.В тази връзка да питам-ще записвате ли децата догодина на курсове по Бел и Математика? По БЕЛ вече съм го записала на школа, за математика мисля уроци.

# 378
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 951
Ние май ще сме на опашката с учебниците - връщат ги чак във вторник. Вчера имаха поредни изпитвания и домашни с по 10 задачи - абе гърч до дупка.  Crazy
За догодина още ми е леко колебливо. По БЕЛ няма да я записвам на нищо допълнително, защото тя е с такъв профил. Чак в 7 клас. Но за математика се чудя - май към частен учител ще се насоча по-скоро, а в 7 клас - школа. Не знам още. newsm78

lorenca, мислила съм, да. Но на нея не й харесва на този етап. Иска дизайн, тоест мода. А това каква никаква реализация няма, не е истина. И какви са игри... ooooh!

# 379
  • Мнения: 2 755
Само там ли?  ooooh!
Относно курсовете, по БЕЛ мисля още от есента да го включа. Има пропуски от тази година, ако и в 6-ти клас натрупа още, в 7-ми ще е голям проблем с подготовката. По математика имат школа в у-ще, но без упражнения вкъщи не върви. Поне това стана ясно тази година.

# 380
  • София
  • Мнения: 3 100
Лулу, а какви са ви нагласите за СГСАГ  Thinking Знам, че ще го пишем някъде по редовете ..., но ...
Аз да кажа инфо от сравнително първа ръка - нивото там е катастрофално паднало  Confused
Но пък, според мои наблюдения, никога не е било кой-знае колко високо. Изобщо - в момента нямам никаква идея защо някой би записал подобен род училище... Аз съм строителен инженер, завършила съм УАСГ преди... лелее, преди 17 години  Whistling дори тогава, когато Строителния техникум имаше добра слава и истински приемен изпит, конкуренция при влизане, дори тогава имаше огромна разлика в колегите, които го бяха за вършили и тези, които идваха от ЕГ и МГ-та. Някак - в темпото на учене, в начина, по който възприемат учебния процес, едните бяха научени да учат, без значение какво - сядаш и почваш. Докато колегите от техникума бяха малко като попаднали в паралелна реалност. Математики разни, физика, химия - това са предметите в 1-2 курс - бяха им изключително трудни, дори Геодезията, която уж са учили, изискваше да седнеш и да учиш въпроси по конспект. А нивото на грамотност по родния език  Whistling  мъжът ми, кумът ми и 3 колежки от офиса ми са продукт на Строителния техникум и то завършили преди 15-тина и повече години - сега с риск да засегна някого, ноооо те са неграмотни! Мъжът ми не е чувал, че личните местоимения имат падежи! Не е чувал за отглаголно съществително! А онзи ден в офиса спориха как се пише асфалт  ooooh! Стана ми смешно, викам - добре, че не правим мебели, че коя от вас знае как се пише фотьойл  Whistling
А относно необходимостта от подобно училище - в момента някой завършил само СГСГА няма много шанс да се реализира по специалността, ако няма завършен ВУЗ след това. Вече няма строителни и архитектурни техници, които само чертаят или вадят количествени сметки. Помощник-техническите ръководители са завършили /или поне учили до някъде/ някой от строителните ВУЗ-ове. Такива училище те профилирит рано-рано, но за сметка на времето за учене на други дисциплини...
Нямам представа дали положението с търговско-банковата или финансово-стопанската гимназия е подобно, много бих искала, ако някой има поглед, да сподели, че ми е интересно  Hug

И при нас в понеделник ще връщат учебниците, в петък последно ги оформяха. Изненадата ще е колко ще има по БЕЛ и по гео, като мен основно ме интересува по БЕЛ, разбира се. На школа ще ходи от догодина, той учи в училището, което дели една сграда с Испанската гимназия и някак, сред съучениците му върлува усещането, че едва ли не, ще си продулжат да си учат там заедно, в испанската /май госпожата по испански ги навива нещо/. Само дето тази гимназия е с доста висок бал и ако иска да се бори за нея трябва яко да си седне на четирибуквието  Whistling
На мен пък ми се ще да го насоча към немските гимназии, защото този език се учи единствено в ЕГ, на курсове не можеш да достигнеш нивото, което би достигнал в ЕГ, докато по английски и по испански не е точно така. Английския му е някак, на прилично за възрастта ниво, би могъл да сотане като втори език. Но пък би било жалко ако зареже испанския, който ще е учил 5-7 клас. А немските гимназии не предлагат втори език испански...Та такива мисли ме глождят тези дни, и всички идеи само затвърждават необходимостта от школи или уроци от догодина...

# 381
  • Мнения: 5 160
lulumba, и моята по-скоро мода, някакъв дизайн, интериорен ли, не знам Simple Smile
мандаринка, благодаря  Peace Някакво такова е и моето мнение. Една майка ми го спомена, затова се замислих отново. И аз искам до 7 английски, след това друг. Въпросът е кой да е другият, и дали да е език ... Има още 2 години пред тях, може да се ориентират към нещо.
За испанската гледам сега се насочват деца (вкл. момичета) фенове на отбори ... И да, там продължава да се влиза с висок бал, въпреки лекия спад след модата за миграция в Испания.
За граматиката - мъжете са над тези неща  Mr. Green Не се впечатлявай. Те мислят глобално и гледат крайната цел. Ние се втелясваме в подробностите. Затова и често сме на различни мнения Wink
С тези уроци ... от 6 клас ... Скоро сигурно и от 5 клас ще започнат, както започнаха от пред-предподготвителна  Close

# 382
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 951
На моята мераците са: АК, немска, френска - в тази последователност, в краен случай английска. За първото, дори и да я приемат, не съм убедена, че ще ни стигнат финансите. Другите две са с много висок бал за прием. Та... не знам. Но от есента, че ще се учи много, ще се учи. Thinking

# 383
  • Варна
  • Мнения: 2 444
В нашето училище също връщат учебниците във вторник. И при нас изпитват, но понеже моето гардже е оформено, него не го засяга Simple Smile. Мислех да се похваля на 15,06, но така и така пиша, в петък са му съобщили, че е избран официално за ученик на годината в тяхното училище. Спечелил е в конкуренция с други две дами, една от пети и една от шести клас. Беше безумно щастлив по телефона. За оценките в бележника - след като се пребори за шестица по ДБТ (много гадни тестове им даваха с теория), завършва с пълен 6,00. Мога само да кажа, че се радвам, че оценките му са обективни и напълно заслужени и на този етап не мисля да го пращам на школи по БЕЛ или МАТ. В 6 клас ще си продължи с английския в Британика, чуди се дали да се запише на школа по астрономия. Пък аз обещавам вкъщи да продължавам го "тормозя" с допълнителни тестове. Като включим и състезанията, на които ще се явява, програмата му изглежда пълна.

Покрай НВО на седмокласниците и медийната му изява, Ники ме изненада с желание да продължи в ЕГ с английски, вместо в МГ (както много се надявах). Знам че до 7 клас има много време, в крайна сметка решението ще го вземе той (нали все пак той ще учи там 5 години), от мен и баща му се иска да му осигурим подкрепа и информираност относно избора. Та по този повод и аз мислех върху езика и се радвам, че сам е категоричен, че иска да е английски - макар, че в края на седми клас ще е държал FCE и понеже после се е насочил към SAT, не мисля, че времето му в подготве ще е загуба на време, защото ще го използва да трупа лексика, необходима му за SAT. Пък и в каквато и чуждестранна фирма да работи след време, работният език обикновено е английски, допълнителните езици са за глазура. А и като добавим, че в английския има над 250 хил думи, достатъчен хоризонт за учене му се очертава. Притеснено ми е единствено, че нивото на обучение в ЕГ е меко казано по-различно от това, което беше по наше време, но както се казва, ще поживеем, ще видим. Ако избере Първа, вторият му език ще е немски, така че няма да скучае, а може и в Гьоте институт да го запиша ако желае. Това, което вътрешно ме радва е, че инициативата за тези разговори започна от него и при това още сега. Гордея се с вътрешната му мотивация, макар че нямам принос за нея.

Лулу, и аз искам АК, ама ми е много далеко. Егоист съм и не бих си пуснала детето толкова рано сам на 500 км, но щом Теди иска, насърчавай я. Моето дете пък иска после АУБ, което ме ласкае. Финансите, ще ги вържем някак, възможности и стипендии има бол.

# 384
  • Мнения: 4 915
Manzhelka , браво на сина ти отново.  Simple Smile Ще успее, каквото и да избере. Де и моите да бяха така целенасочени и упорити.
Мариела хал хабер си няма какво да избере, като една типична Везна.  Crazy За всичко се отнася това, от яденето, през дрехите за обличане, пък за ученето и интересите какво да говорим изобщо...

Тя също рисува добре, преди ходеше на курсове, но няма силно изявен интерес в тази насока - или по-скоро, интересът й се мени с времето - ту го има, ту го няма...
Има интерес към езиците.
Към биологията, евентуално химия - ще разберем, когато ги започнат отделно тези предмети...Не знае с какво иска да се занимава още отсега...Мен също ме блазни АК като идея. Но имам още една щерка, която е две години след сестра си - и би трябвало да можем да им осигурим еднакви шансове, а това във финансов план не би било възможно за семейния ни бюджет. Дори и двете да са на стипендия - нали не е сигурно за всяка следваща година дали ще ти я отпуснат и колко ще ти отпуснат...
Другите опции са езикови и НПМГ, ако прояви интерес към някоя специфична наука...

Другата година ще ходи на БЕЛ и математика на школа, макар че също е с профил БЕЛ. Искам да се подсигуря допълнително, да свиква да пише и решава, яко учене ще пада. Записах я и в нова школа по английски,просто не знам кога ще си почива това дете, отсега я подготвям с приказки как ще учи яко догодина. Не че сега не учи, но поне вечерите и съботата й е свободна за почивка, а догодина няма да е така... Confused

# 385
  • Мнения: 607
При нас  учебниците ги връщат на всеки учител съответния учебник,а не всичките заедно.Дъщеря ми завършва с 5 по ЧП,останалото е 6-ци.Вече е настроена толкова  вакаканционно,че не мога да я видя.По цял ден е навън с приятели.А лошото е,че има алергия от летящите пухчета и само киха и я сърбят очите,но не мога да я накарам да седи вкъщи.Аз също ще я записвам на школа в шести клас.Засега съм се спряла на Регалия.Споделете вие къде ще ги записвате.Курсовете в Регалия се провеждат в събота от 09 до 13часа.Определено предстои доста натоварена година.Тъкмо да свиква за 7-ми клас,когато ще е още по тегаво.Аз даже в седми клас мисля да спрем английския.Сега обаче започва ваканцията,затова нека си почиват децата и с нови сили през есента да се завърнат в училище.

# 386
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 367
За шести клас няма да записвам щерката на никакви курсове. За седми, може би по БЕЛ newsm78...един вид аз да се самоуспокоя. Според нея - никакви курсове не са и необходими Mr. Green.

# 387
  • Мнения: 9 914
Манжелка, поздравления! Едно от най-трудните неща на тази възраст е мотивацията за учене и самоусъвършенстване!

# 388
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 951
Manzhelka, голямо браво на момчето!  bouquet

На моята проблемът е точно мотивацията, по-конкретно липсата на такава. И мързелът. Със сигурност завършва с 2 петици и 1 четворка - по омразната история. Но дори за шестиците не е учила сериозно, а кара по памет и обща култура. Ако учеше, дори и историята нямаше да й се опре, колкото и да я мрази. Но нещо мотивацията куца. Thinking

# 389
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Догодина БЕЛ ни е сигурен ,най-вероятно школа с няколко деца.Дори ще се мъчим да са всички от класа му, най-добре ще е . Знам поне за няколко деца на уроци и школи още от 5ти клас при нас .
Милена ,ти ме застреля с желанието на Ники за АЕ в ЕГ. Но има доста време до 7ми клас .
Относно желанията ...и моя ги има .От 3ти клас е заговорил,че доктор ще става ,много обича като го взема в Унито и Колежа ,последно каза,че нямал търпение да учи там. Mr. Green А онзи ден като го взех от у-ще се целеше вече в Оксфорд и Кеймбридж. Joy Но като виждам мързела как взема връх ,го приземих ,че само с велики желания не става работата,трябва и труд. Само да са живи и здрави ,ще си намерят пътя в живота!  Heart Eyes
Днес писа домашно по мат. де , до сряда ще карат на Полезната математика. Заяви ,че поне 3 седмици ще е пълен айляк!  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт