На какви финансови помощи и обезщетения имам право?

  • 1 496
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 338
Здравейте, ситуацията ми е следната:
На 23 години съм, студентка последна година. Бременна съм в 8 месец и нямам нужния стаж (12 месеца) на трудов договор, както и в момента не съм на такъв.
С таткото нямаме сключен граждански брак. Живеем в София заедно, но нито един от нас няма тук временна адресна регистрация. Той работи и е осигурен на 550 лева (ако не се лъжа).
Знам, че като редовна студентка имам право на еднократна помощ, само че не съм наясно какви документи точно се изискват от мен и къде се подават.
Въпросите са ми:
1. Какво е нужно, за да може таткото да припознае бебето?
2. Имам ли право на някакво майчинство след като съм здравно осигурена?
3. От къде и как се получава еднократната помощ за раждане на първо дете от общината? И от коя община трябва да я получа? По постоянен адрес живея в гр. Пловдив.
4. Ако нямам право на майчинство от НОИ, поради липса на трудов договор, мога ли да кандидатствам за Социално майчинство, въпреки че ще кандидатствам и за еднократната помощ, която се дава на майки-студентки?
5. Какви документи са нужни за кандидатстване за Социално подпомагане? Доходите на бащата ли се взимат? Изисква ли се да имаме адресна регистрация на едно и също място?
6. Как и какво е нужно за кандидатстване за Еднократната помощ за майка-студентка?
7. Какви документи са нужни на таткото, за да излезе в бащинство? Пред кого се представят?

Извинявам се за многото въпроси, но толкова много четох различни неща, че вече доста се обърках.
Ще се радвам, ако някой може да ми помогне поне с някои от въпросите ми!
Благодаря за отделеното време!  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 450
1. Процедура за припознаване на дете:http://social.framar.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%B4%D1% … D0%B5%D1%82%D0%B5
2.Не, нямаш, майчинството няма общо със здравното осигуряване
3.Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на майката. т.е. Пловдив
4.Можеш
5.http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/pomost-za-dete/
6.http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/student/
7.http://pravatami.bg/5339


# 2
  • Мнения: 338
Оф всичко е толкова сложно написано. Имам още малко въпроси  ooooh!

1. Никъде не разбрах, ако нямам брак, но таткото е припознал бебето, чий доходи се гледат? На бащата или на семейството ми, след като все още съм учаща?
2. Ако се взимат на таткото доходите, изисква ли се от нас да имаме временна адресна регистрация, че живеем на един и същи адрес?
3. След като раждам в София, как да си подавам всички документи в Пловдив (постоянният ми адрес е там)?
4. Какво означава, че трябва да съм редовна студентка към датата на подаване на молба-декларацията? Не трябва ли да съм редовна студентка към датата на раждане?

Явно съм прекалено параноична от малкото оставащо време, ама изобщо не разбирам тези административни неща .... Хем раждам и уча в София и с малко бебе не мога да тръгна към Пловдив. Хем трябва да подавам документи там и то с личната ми карта (оригинал). Даже не мога да изпратя на роднини необходимите документи и те да отидат да ги пишеш дадат на място ...  ooooh!

# 3
  • Мнения: 2 450
1.Aко го е припознал неговите би следвало да се гледат
2.за адресната регистрация едва ли е задължителна на един адрес, но не съм сигурна, защо не звъннеш на социалните да питаш?
3.Трябва да отидеш до там или да напишеш нотариално заверено пълномощно на някого, или да си смениш постоянния адрес да е в София
4. е то по-ясно от това няма как да се напише - трябва да си студентка към датата, в която подаваш молбата, което е след като родиш.

Иначе всички документи принципно се вадят по постоянен адрес, не знам защо толкова се изненадваш поне лична карта не си ли сменяла? Дано мине всичко ОК Simple Smile

# 4
  • Мнения: 338
Отново много ти благодаря!
Ще се обадя на социалните задължително!
Лична карта съм сменяла през 2012 година (все още живях в Пловдив).

 bouquet

# 5
  • Мнения: 2 299
Ако не се водите на един адрес с бащата, дори и да го е припознал можеш да подадеш декларация за детски. Гледат се твойте доходи.

За припознаването поне при мен от болницата дадоха декларация, която бащата трябва да попълни и завери при нотариус, след като е заверена в срок ще ви дадат същинските документи в болницата да ги попълните и от там ги носят в общината. След седмица отивате в общината в София, взимате акта на детето и трябва да си изкарате декларация за живородени деца (пак в общината), ще ви кажат на кое гише става. За еднократната помощ ти трябват акта за раждане на детето, документа за живородени и банкова сметка - в социалните. Срока е до 3 години, така че може да не ги подаваш веднага след раждането, ако нямаш възможност.

# 6
  • Мнения: 338
Ако не се водите на един адрес с бащата, дори и да го е припознал можеш да подадеш декларация за детски. Гледат се твойте доходи.

За припознаването поне при мен от болницата дадоха декларация, която бащата трябва да попълни и завери при нотариус, след като е заверена в срок ще ви дадат същинските документи в болницата да ги попълните и от там ги носят в общината. След седмица отивате в общината в София, взимате акта на детето и трябва да си изкарате декларация за живородени деца (пак в общината), ще ви кажат на кое гише става. За еднократната помощ ти трябват акта за раждане на детето, документа за живородени и банкова сметка - в социалните. Срока е до 3 години, така че може да не ги подаваш веднага след раждането, ако нямаш възможност.



Аз нямам доходи - безработна съм. В такъв случай трябва май да имаме адресна регистрация.
Това с припознаването и аз съм чувала, че се дава от болницата нещо.
А за 3 те години - супер. Но така или иначе явно ще се ходи до Пловдив за всичко. Аз се водя студентка до май месец, защото съм последна година, а от соц. ми искат бележка, че съм студентка към датата на подаване на документи.
Само не ми е ясно как с бебе под 40 дни ще обикалям градовете, за да си поискам финансова помощ  ooooh!

# 7
  • Мнения: 2 299
Аз се водя на адреса на родителите ми по лична карта. Живея в друг град, нямам брак. В моя случай представих пред  социалните за детски бележка с доходите ми, само мойте, не на мъжа ми, не на родителите ми, макар че се водя, че живея на техния адрес. В твоя случай може нещо от университета да ти искат, че си студентка и че нямаш други доходи освен стипендия примерно.

# 8
  • Мнения: 338
Аз се водя на адреса на родителите ми по лична карта. Живея в друг град, нямам брак. В моя случай представих пред  социалните за детски бележка с доходите ми, само мойте, не на мъжа ми, не на родителите ми, макар че се водя, че живея на техния адрес. В твоя случай може нещо от университета да ти искат, че си студентка и че нямаш други доходи освен стипендия примерно.

А таткото припозна ли бебето?
Аз другата седмица ще се обадя на социалните и ще задам всички "глупави" въпроси, които имам.
Толкова много неща изчетох, че се обърках много повече Sad
Таткото изобщо не може да се оправя с документи и разни административни неща, че всичко пада върху мен. А като се роди бебока ще ми е толкова натоварено, а няма да мога да разчитам на него Sad

# 9
  • Мнения: 2 299
Да припозна го. Отидохме с бащата в социалните за еднократната помощ да подадем документите и там служителката направо ми каза щом нямате брак и се водите на различни адреси, подай си документи за детски.

Общи условия

Активация на акаунт