Носите ли мартеници?

  • 19 925
  • 190
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 009
Нося, ама в последните няколко години почва леко досадничко да ми става това да трябва да взимам, че и да давам на знайни и незнайни воини, които срещам на първи март. Ще ми се само в семейството да се подаряваха  Laughing

# 46
  • Мнения: 5 710
Нося да, деликатна гривничка за здраве. Утре ще я махна.
Не ми пука, че е езически празник баба Марта, не съм православна талибанка и не ми е важно.
Имам настроение в този ден, пожелаваме си здраве, усмихваме се повече – достатъчно ми е.

# 47
  • Мнения: 2 650
И аз си имах настроение, ама току що  приятелят ми ми подари  мартеница с надпис - "най-добрата мама" и сега се чудя да го набия ли или да го накърмя  smile3515

# 48
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Да, нося! С голяма радост и не защото, ако я нося ще съм здрава, а ако не я нося, ще се разболея, а защото този ден ме кара да се чувствам българка (да, знам, че се носят и в Сърбия, и в Румъния. Да кажем, че се чувствам свързана с корените си). А това, че е езически празник изобщо не ме притеснява или вълнува. Като човек, който почти девет години живее извън България имам чувството, че има целенасочена политика да ни се промиват мозъците, кое е езическо, кое не е правилно, а не кое ни определя като народност. Баба Марта е толкова чист и позитивен празник, пълен с надежда, че се чудя защо трябва да се оплюва.

Тази сутрин набързо направих четири гривнички от вълнена прежда, защото съвсем бях забравила, че е Баба Марта. За утре имам поръчка да направя още две за две белгийчета, че искат и те да носят.  hahahaНадявам, че родителите им няма да размахат пръст, че това не е по католическия канон (майтапя се).

# 49
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 363
Обожавам го този празник и много обичам да нося мартеници. Нося ги на лявата ръка. Всичко нося на нея. И защото мисля, че с лявата ръка приемаме енергията и червеният цвят ни пази от уроки.

# 50
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Прегледах по диагонал статията и нещо не разбрах как мартеницата е зло и трябва да се избягва...  newsm78 нещо нишката ми се губи, честно.

# 51
  • Мнения: 3 031
За утре имам поръчка да направя още две за две белгийчета, че искат и те да носят.  hahahaНадявам, че родителите им няма да размахат пръст, че това не е по католическия канон (майтапя се).
Дъщеря ми уикенда направи мартенички за целия клас /германчета/. Всички деца много се радваха.
Миналата година (първи клас) ги запозна с празника, направи им малка презентация за баба Марта, Пижо и Пенда и подари пак на всички. Мартеничките на децата от миналата пролет още си стоят на дървото в двора на училището.

# 52
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
За утре имам поръчка да направя още две за две белгийчета, че искат и те да носят.  hahahaНадявам, че родителите им няма да размахат пръст, че това не е по католическия канон (майтапя се).
Дъщеря ми уикенда направи мартенички за целия клас /германчета/. Всички деца много се радваха.
Миналата година (първи клас) ги запозна с празника, направи им малка презентация за баба Марта, Пижо и Пенда и подари пак на всички. Мартеничките на децата от миналата пролет още си стоят на дървото в двора на училището.

Браво на детето!

Аз едва смогнах за нас да направя преди работа, а на кучето закичихме една, останала от миналата година  Joy

# 53
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Нося, когато ми подарят. Макс три дни и махам всичко- нямам миялна машина, а мразя да ми е влажно.
Рядко купувам- мързи ме и съм стисната за такива неща.

# 54
  • Мнения: 9 073
Атеист съм и не ми пука за мнението на БПЦ - даже много ме забавлява.
Харесвам Баба Марта, но нося само първия ден - след това вече не ми е практично и ги свалям.

# 55
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Не живеем в България и за съжаление традицията с всяка година 'избледнява'  Confused
Ей на , забравих да вържа на големиия сутринта мартеничка на ръката , като се прибере ще го направя но не знам дали ще иска да я носи  Rolling Eyes Миналата година я носи няколко дена и я махна , то и ние така броени дни  Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 9 073
Не живеем в България и за съжаление традицията с всяка година 'избледнява'  Confused
Ей на , забравих да вържа на големиия сутринта мартеничка на ръката , като се прибере ще го направя но не знам дали ще иска да я носи  Rolling Eyes Миналата година я носи няколко дена и я махна , то и ние така броени дни  Rolling Eyes

Скрит текст:
Хубав аватар  Wink Peace Чак на моменти се бъркам със себе си  Laughing

# 57
  • Down south
  • Мнения: 7 898
Не съм сигурна какво точно "Да, много" означава, но гласувах с тази опция.
Нося мартеница и днес всичките ми колеги - американци, също носят мартеници.
Изключително приятно ми е, че всички знаят за какво става дума и всички гордо ги разнасят и показват поне 2-3 дни Simple Smile

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не нося, но не заради езическия ритуал. Така че моят отговор го няма и няма как да гласувам. Не ми дреме християнски ли е или не е. От няколко години, вече повече от 5, не приемам мартеници от знайни и не знайни и не подарявам. Уважавам традициите, но този кич от сергии и подаряване на всеки срещнат не е в традицията ни и това в което се е превърнала вече ме отблъсква. Затова съм решила за себе си да не нося и да не участвам в това. Забелязвам, че не съм сама.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 655
Моят отговор на кича е различен - не искам хубавата традиция да загине, предпочитам да се върнем към смисъла на празника и да възродим традицията такава, каквато е била. Затова не купувам готови мартеници, правим ги вкъщи от бяла и червена прежда, доставя ми удоволствие и да ги правя, и да ги подарявам. Не съм религиозна, изказванията на църквата и на православните фанатици подминавам като неуместни и заслужаващи единствено съжаление в заблудата си. Пожеланията за здраве и радост са нещо прекрасно и предпочитам да ги има.

Общи условия

Активация на акаунт