учене на право

  • 8 214
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 57
Правото е перспективна специалност за хора, които:
са с много връзки или деца на потомствени адвокати
или
изключително напористи и със забележителни знания, много левели над масовката.

Завърших право преди близо 6 години. Никога не съм имала идеята да го практикувам, затова и веднага се насочих към друга, при това съвсем различна, специалност. Тогава състудентите ми се смееха как е възможно да прибера диплома по право в шкафа и да следвам други идеи. Към днешна дата ме поздравяват за добрия избор и преориентирането,
тъй като нито един от тях не се намира на пътя, който си е мечтал. От 100 човека курс около 10 асистират в адвокатски кантори / това са тези с връзките/,
имаме няколко работещи в малки фирми,
и всички други по неволя са брокери, продавач-консултанти, безработни или насочили се в друга сфера.
Идеята да учиш право в чужбина е добра, но при положение, че останеш да практикуваш там. Вероятно има доста по-добра реализация.


Благодаря!

# 16
  • София
  • Мнения: 3 272
Правото е перспективна специалност за хора, които:
са с много връзки или деца на потомствени адвокати
или
изключително напористи и със забележителни знания, много левели над масовката.

Завърших право преди близо 6 години. Никога не съм имала идеята да го практикувам, затова и веднага се насочих към друга, при това съвсем различна, специалност. Тогава състудентите ми се смееха как е възможно да прибера диплома по право в шкафа и да следвам други идеи. Към днешна дата ме поздравяват за добрия избор и преориентирането,
тъй като нито един от тях не се намира на пътя, който си е мечтал. От 100 човека курс около 10 асистират в адвокатски кантори / това са тези с връзките/,
имаме няколко работещи в малки фирми,
и всички други по неволя са брокери, продавач-консултанти, безработни или насочили се в друга сфера.
Идеята да учиш право в чужбина е добра, но при положение, че останеш да практикуваш там. Вероятно има доста по-добра реализация.

Аз не разбирам хората, които учат право и след това дори не пробват да работят по специалността. Много пораженческа работа е това. Мъжа ми от около 5 години има частен бизнес, който не е свързан пряко с правото, но преди това е работил "по специалността" ако така мога да се изразя, доста време. Контактите, връзките и знанието от онова време страшно много му помагат в момента. Просто юрист, който е практикувал, дори и да преустанови практика му е много по-лесно да се оправя във всяка една бизнес сфера от живота.

А,  че не много юристи успяват ми се струва адски логично. В един период, както казах всеки завършваше право. Но не от всеки става добър юрист - адвокат, съдия, прокурор и т.н.  Това е трудна работа и изисква не малко знания, като тези от университета са някаква малка, много малка база. Всяко едно дело изисква четене на практика, анализиране, търсене на подводни камъчета. Е, има и рутинни дела като тези за Топлофикация,  например, които са доста скучни и почти всички еднакви, но като цяло всяко дело изисква да се поинтересуваш  от казуса, да потърсиш сходни такива (практиката постоянно се мени) да вникнеш  в личния случай (защото ако за мен е работа, за човека срещу мен най-вероятно това е живота му).

В един момент всеки учеше право, защото беше престижно, но не всеки може да бъде юрист, а дипломата само не е достатъчна. Така че, не знам Авторке,  кой клас си точно, но ми се струват адски заблудена. За да станеш добър адвокат,  трябва да имаш дар слово, да можеш да говориш и пишеш добре, да структурираш изказа си правилно и да имаш добър подход към хората. Защото пред адвоката се казват такива неща, каквито пред никой друг не се споделят. Но това е и много отговорна професия.

# 17
  • Мнения: 1 844
Правото е перспективна специалност за хора, които:
са с много връзки или деца на потомствени адвокати
или
изключително напористи и със забележителни знания, много левели над масовката.

Завърших право преди близо 6 години. Никога не съм имала идеята да го практикувам, затова и веднага се насочих към друга, при това съвсем различна, специалност. Тогава състудентите ми се смееха как е възможно да прибера диплома по право в шкафа и да следвам други идеи. Към днешна дата ме поздравяват за добрия избор и преориентирането,
тъй като нито един от тях не се намира на пътя, който си е мечтал. От 100 човека курс около 10 асистират в адвокатски кантори / това са тези с връзките/,
имаме няколко работещи в малки фирми,
и всички други по неволя са брокери, продавач-консултанти, безработни или насочили се в друга сфера.
Идеята да учиш право в чужбина е добра, но при положение, че останеш да практикуваш там. Вероятно има доста по-добра реализация.

Аз не разбирам хората, които учат право и след това дори не пробват да работят по специалността. Много пораженческа работа е това.

Зависи. Peace Пораженческо би било, ако са искали да го практикуват, но са се отказали, поради някакви причини.
Понеже ме цитирате, пояснявам, че в моя случай никога не съм имала намерение да се развивам като правист. Записах тази специалност, единствено и само, заради деликатен родителски подтик. На 18-19 години все още бях податлива на такива неща. Simple Smile Завърших с отличен и подарих дипломата на родителите ми да ги радва. Simple Smile И поех по своя път, следвайки своите лични избори - и към днешна дата, бих казала, че са най,най-правилните за мен.
Иначе, съм съгласна - това, че реализацията на правистите е трудна не бива да спира някой, който го усеща като призвание. Реализацията във всяка област е трудна и изисква усилия, за да имаш успех - точно толкова, колкото го изисква и правната сфера.

# 18
  • Мнения: 437
Първо-защо искаш да учиш право?Наистина ли ти се учи,влече ли те?
Готова ли си да четеш-много или просто ще искаш да избуташ годините за да получиш диплома?
Оълно е с безработни адвокати,но колко от тях са положили усилия и са учили,а не са преписвали,или са учили право заради родителите им?
Ако го искаш наистина-действай,но дай всичко от себе си и ще успееш!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 272
desinkata_85 надявам се не си се обидила  Hug Просто ми се струва толкова напразни усилия да учиш нещо, което не ти е на сърце. Да, родителите я умеят тази работа - но и понякога малко насока на детето, което не знае какво точно иска е добре.
Радвам се, че си доволна, от това, което правиш.

# 20
  • Мнения: 347
Здравейте!

Моят син сега се риентира какво да учи и все по-често говори за право.
Аз не знам какво да го посъветвам, защото наистина нямам представа как ще се реализира ако го завърши.

Питането ми е, възможно ли е след завършване на право да запише някаква друга магистратура (само магистратура) - например икономическа и така да увеличи шансовете си за намиране на работа.
Или за Икономическа магистратура непременно трябва да са баклалавър по икономика?

# 21
  • Мнения: 2 450
Здравейте!

Моят син сега се риентира какво да учи и все по-често говори за право.
Аз не знам какво да го посъветвам, защото наистина нямам представа как ще се реализира ако го завърши.

Питането ми е, възможно ли е след завършване на право да запише някаква друга магистратура (само магистратура) - например икономическа и така да увеличи шансовете си за намиране на работа.
Или за Икономическа магистратура непременно трябва да са баклалавър по икономика?

Може разбира се. Но ще трябва да кара приравнителна година Т.е. правото 5 години + още 2 магистратура икономика =7, по-добре направо лекар да запише, щом така и така няма да има изгледи да се вземе в ръце преди 30.

# 22
  • Мнения: 347
Благодаря за отговора Faiona.

Какво значи приравнителна година?

Е, ако след като завърши право намери работа - супер, няма да има нужда от допълнителни магистратури, просто се чудя ако не намери, какво ще прави.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 9 748
melange, чак приравнителна година не е.
Просто магистратурата за икономисти е 1 година, за неикономисти - 2 години. Пък ако ще преди това и начална педагогика да си завършил.
само не знам как стои въпросът с таксите, понеже юристите излизат с магистърска степен, а за една и съща степен не може да се учи два пъти по държавна поръчка. Т.е. евентуалната магистратура по икономика може да се окаже с по-високи такси.

 faiona, кой кога ще се вземе в ръце няма нищо общо с магистратурите. Ей на, от Европата ни дърпат ушите, че не сме искали да учим цял живот.  Peace

# 24
  • Мнения: 2 450
Абе не съм сигурна за таксите, ама май не може 2 магистратури държавна поръчка, да. Ма то пък и икономиката една перспективна специалност, всеки 3ти е юрист или икономист, пълно е с такива.
То ученето цял живот си е паралелно с работата, не вместо  Laughing Е аз поредния сертификат ще вземам другата седмица, а си работя от години.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 9 748
То и бакалавърска и магистърска диплома можеш да изкараш и да работиш в същото време. То затова и повечето магистърски програми са с лекции в петък, събота и неделя.
А за правото и икономиката съм на мнение като твоето.
За мен също така е неразбираемо как ще имаш бакалавърска степен по начална педагогика и после след две години ще се преобразуваш в магистър по икономика. Това май само у нас го има. Но това е друга тема.  Peace

# 26
  • Варна
  • Мнения: 3 249
За мен също така е неразбираемо как ще имаш бакалавърска степен по начална педагогика и после след две години ще се преобразуваш в магистър по икономика. Това май само у нас го има. Но това е друга тема.  Peace

Хич не е наш патент. В UK може например след бакалавър по психология, да изкараш една година магистратура по информатика и готово (конкретен пример).

# 27
  • България, София
  • Мнения: 638
Хич не е наш патент. В UK може например след бакалавър по психология, да изкараш една година магистратура по информатика и готово (конкретен пример).
Каква е тогава тежестта на бакалавърската степен? Има разлика дали си учил една специалност 5 години или 1. newsm78

# 28
  • Мнения: 2 450
Хич не е наш патент. В UK може например след бакалавър по психология, да изкараш една година магистратура по информатика и готово (конкретен пример).
Каква е тогава тежестта на бакалавърската степен? Има разлика дали си учил една специалност 5 години или 1. newsm78

Ааа, това щото при нас са хем така, хем иначе нещата. Обичайно на запад са по 3 години бакалаврите, 1-2 магистрите. Ама тука не -хем може различна специалност магистратура (щото трябваше да се приравним някак с ЕС, че да ни признаят дипломите), хем бакалавъра да си е по 4 години, че иначе трябва да изволним всичките професори - столетници по предметите "пълнеж".  Laughing

# 29
  • Мнения: 1 970
По закон БГ гражданин има право на по една от всяка образователни степени държавна поръчка. Втората е вече платена. дин бакалореат, една магистратура.
Конкретно за право, ако сега семестъра държавна поръчка редовно е 350-375 лв, платеното е минимум двойно. В някои университети мисля, че актуализираха тази година таксите и на държавната и на платеното.
У нас няма само магистратура право, може да се направи примерно международно право или друга правна дисциплина, но за юрист, един вид специализация за хора с юридическа правоспособност. Иначе икономист няма как да вземе правна магистратура. За разлика от други държави.
Икономическа магистратура няма проблем да вземеш след юридическо образование. Две години.

Общи условия

Активация на акаунт