Обзавеждане и ремонт на нов апартамент - бюджет

  • 44 962
  • 171
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 068
Извинявам се, не разбрах, че темата е как да направим всичко с минимални средства  Peace
Аз също пресмятах и пестих пари, но при самото обзавеждане - основните неща държах да са с добро качество.

При обзавеждане на спалните, например, купих по евтини рамки за легла от Икеа, но по-хубави матраци. За спалнята, която ползваме постоянно матракът е висок клас, за тези, които са за гости - среден, ползват се от време на време.

# 31
  • Мнения: 4 477
Извинявам се, не разбрах, че темата е как да направим всичко с минимални средства  Peace
Не казах ,че трябва да е с малко средства Peace.
Казах че не се пести с евтини материали,защото се прави два пъти.
Също показах защо като се дават няколко хиляди за нова баня ,не е пестене ако се ореже бюджета за плочки .''Спестеното'' е не повече от 200-300лв ,а се променя целия вид на банята.
Никой не иска икономя с 10% от нормалните цени за баня и до живот да гледа плочки от времето на баба си.Защото всичко друго и материали и труд си го плаща по съвременни цени.

# 32
  • София
  • Мнения: 39 155
От една страна казваш - става и с блажна боя. Сега пък - да не се пести от плочки.
Има среден клас плочки, които хем са приятни разцветки, хем поносими цени.

# 33
  • Мнения: 1 827
Извинявам се, не разбрах, че темата е как да направим всичко с минимални средства  Peace

Не, темата не е за минимални или максимални средства, наистина е за споделяне на опит и аз още веднъж искам да благодаря на всички, които пишат.  Hug
А иначе аз имам наблюдения върху няколко бани , в които самите плочки под душа се захабяват, а баните са с добра вентилация. За това си мислих за кабина, защото с параван водата пак пада върху плочките. Не знам, ще се разровя в темата за банята.

# 34
  • Мнения: 4 477
От една страна казваш - става и с блажна боя. Сега пък - да не се пести от плочки.
Има среден клас плочки, които хем са приятни разцветки, хем поносими цени.
Разбирай го така:
Ако банята ,която искаш струва 5 000 лв,с които не разполагаш  на момента Можеш да сложиш  една блажна боя за няколко месеца или година и я направи такава каквато  ще те радва истински.

katjadim .При мен се получава само в бялата баня и е от водата.Решава се или с избор на подходящ цвят плочки под душа ,ако се усетиш на време  или като мен  Embarassedтъркане след всяко къпане.
Оправя се със солидни количества церезит и доста енергия. Banghead

# 35
  • София
  • Мнения: 1 748
Ако ще се маже с блажна боя преди това шпакловайте с гипсово лепило защото по лесно се сваля боята с шпакловката.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 445
Здравей, първо ще ти отговоря, а след това ще чета другите отговори, съжалявам, ако нещо се дублира
1. Първо нещата без които не може по никакъв начин - баня, кухня, пералня, хладилник, евентуално печка (зависи от стила на живот и броя и вида на членовете на домакинството). Това са и най-скъпите неща, защото вървят накуп и няма как да се отлагат много във времето. Защото можеш да си купиш първо матрак, след това легло, на което да го сложиш и след това гардероб, но няма как да си направиш половината баня, за жалост. Може да се направят шкафовете за кухнята и в тях да се остави място за уреди, обаче.
Затова е най-важно да си отговориш честно и разумно - кои са нещата, без които твоето домакинство няма да може да живее на първо време. Става дума все пак за някакъв качествен живот, защото дълго време лишаване, преместване на купчини от една стая в друга, или живот в прах не са съвместими. В този смисъл и настилките и латекс една ръка на всички стаи са в първия списък необходимости. Както и врати - не бива за оставяте строителна прах в къщи.
2. От доста ремонти, които са ми се случвали през годините почти всички изброени варианти са ми се случвали. Най-добрият определено е човек да седне, да направи много точна сметка с какво разполага, какво му трябва и да си спести всички възможни оскъпявания - кредити, заеми от познати срещу лихва и т.н. Накрая вещите остаряват, а един дълг от 10-15 години за тях е просто неразумен - ще трябва да сменяте някои преди да сте ги изплатили.
3. Това е може би най-важният ти въпрос и най-труден за отговаряне.
В компонента за цена повечето хора виждат съотношение на цена-качество, но на практика не е точно така. Повечето съвременни материали са със сходно качество, НО имат два други важни компонента - психологическа стойност и енергоемкост (второто е за ел. уреди, за мебели ще е нещо като издръжливост). Значи е важно да разбереш какво искаш и да го намериш на цена, в която няма да плащаш за марката. Например гранитогрес за пода - у нас се продават най-вече 2 и 3 качество. Но ако се купи в "марков" лъскав магазин и е на някое много модерна марка може да стигне и до над 200 лв. на кв.м., докато при добро търсене и гледане за промоции и последни квадратури, нещо с красив дизайн (вкусове разни, за всекиго има), може да се намери и за 25-30 лв. Под 3 качество обаче не бива да се купува, защото имат изкривявания и по страниците, и хлътвания и т.н.
При техниката е подобно положението. Ако няма да купуваш пералня Миеле, то е пълно с много и разнообразни, повечето от които са на много сходно технологично ниво. Дизайнът често ги оскъпява, ако няма де те гледа от средата на хола, какво значение има. Но пък е важно да гледаш да е енергиен клас А, за да ти спести разходи от ток и вода в бъдещите около 10 години, в които реално се очаква да я използваш.
За мебелите - винаги потърси първо в Икеа дали и какво подобно има. Цената там може да е добър ориентир. Всичко, което се продава при тях е с поносима надценка, но ако човек има нерви и време - може да намери подобно качество (средно, но надеждно) на по-ниска цена.

Съвсем няма да изчерпам темата с този пост, но най-важното от него е да седнеш с няколко листа хартия и да напишете на тях
- от какво задължително имате нужда на първо време
- без какво можете сега, както и за в бъдеще
- колко имате като ресурс пари и време
и да започнете да добавяте или да вадите от първия списък.

Успех!

Изчетох темата, мамамари си я записвам да я чета и на други места! Страхотни съвети, всичките много точно представени!


Здравейте, искам да попитам всички, които скоро са влезли в ново жилище няколко неща:
1. Как си подредихте по приоритети нещата, които да направите първоначално и тези, които да оставите за по-късно?
2. Имахте ли определена сума, с която разполагате за обзавеждането и ремонта и стигна ли ви тя? Ако не вие стигнала как допълнихте бюджета - на кредит , помощ от роднини, купувахте поетапно всеки месец от заплатата...?
3. При избора на материали, мебели, уреди, настилки и всичко останало как балансирахте цена-качество? Имаше ли неща с по-ниско качество и цена, които са по-маловажни за вас и кои бяха те? Кои бяха нещата с най-високо качество и цена, които бяха и най-важни за вас?
Благодаря на всички, които ще се включат в темата.

Последна редакция: нд, 06 мар 2016, 19:39 от get_real

# 37
  • Мнения: 118
Здравейте,
то съвети много има но изпълнението е трудно та дори и пари да имаш.
1. Решихме, кое е най-важното помещение за нас, което трябва да е почти готово като се нанесем. Това беше спалнята. Преди да се нанесем си поръчахме спалня с намаление от СОМО. Решихме, че все пак прекарваме примерно по 8 часа в леглото и трябва да е удобно. Взехме си спалня 180х200 с хубав двулицев матрак. Гардероб и скрин стари модели, си имахме от преди и на този етап решихме да не даваме излишни пари.Разбира се боядисахме и сложихме временни пердета, докато можем да си купим хубави.
2. Второто по-важност решихме, че е кухнята. Нямаше кухненски шкафове и решихме, че не ни е нужно супер качество и затова си поръчахме на Виденов. Добре ама като дойдоха и видяхме, че не пасват/кухненското помещение е ниша в хола/ и качеството куцаше. Затова решихме да си викнем майстор и да си направим по-поръчка, да направи максималното за тази ниша. Но човека освен нас си има и други поръчки и кухнята я чакаме вече един месец а откакто сме се нанесли ще станат два м. А ел.уредите си ги имахме, вярно стари модели обаче работят и нямам намерение дори и по нататък да ги сменят освен ако не се развалят и не могат да се оправят. Сложили сме плочки на стената и сме взели смесител, контакти навсякъде. Има да взимаме и лампа но за сега сме на кабел с крушка.
3. Докато чакахме кухнята, решихме с останалите пари да вземем голям гардероб и холна секция. Но парите бяха малко и затова взехме от Виденов, въпреки качеството и дизайна. Просто имаше още много багаж за прибиране. От Виденов ги взехме с намаление. Имаме да взимаме диван, трапезарна маса и столове. В момента сме с една разтегаема маса и седим на ракла но с всяка заплата постепенно ще си купуваме нещата. Разбира се, роднините помагат понякога но с малки суми. Като например изтривалка за пред входната врата. Но за хола и спалнята си купихме полилеи с намаление от Практикер. Имаме да взимаме и за там пердета и килим.
4. Не на последно място остана антрето. За там ще трябва да се вземе шкаф за обувки и закачалки. Сега има една закачалка от зор-заман.
- А баня не сме правили, защото тя си е направена. Плочките, които са сложени вече са демоде но нищо им няма. Нито са счупени, нито захабени, просто в много добро състояние. Единствено си сложихме стандартните неща...ново огледало, етажерка, поставка за четките за зъби, т.дъска, душ система. И за там нямам намерение да правя ремонт. Цялото жилище е на ламинат от предишните живущи, който хич не ми харесва, защото е бял и е много претенциозен, но няма пари за нов или за плочки поне в кухнята.
-Като гледам, за някои неща сме направили компромиси в качеството и дизайна а за други сме взели, максимално качество за нас. Смятам, че не е нужно всеки да се изхвърля с най-скъпото и модерното. То модерно ще е до време. А за качеството се надяваш да издържи по-дълго време ама... Предпочитам лека-полека и едно по едно да правим и да ми е спокойно. Някои неща може по-нататък да сменя а други не.
- Относно коментарите, съм на мнението на mamamari. Имаме приятели, които в момента правят грандиозен ремонт на чисто ново жилище и дърпат яко кредити освен за жилището но и за ремонта. Поръчали са си мивка за кухнята от каменоделец, която струва 1000лв. Само ел.уредите струват 5 хил.лв. А кухнята е близо 5 хил. като една дръжка на вратичка е 24лв. Гипсови орнаменти по таваните. Две бани по 3хил.лв. всяка. Според мен това не граничи просто с грандоманщина а с комплексарщина. А чакат и бебе!!! Всички ги съветват да не се изхвърлят толкова и то на куп, защото после с тези кредити не стягане а мизерия ги чака и то с бебе.
- Стана много дълго. Надявам се да съм помогнала на някого с моята организация и малкия бюджет. Peace

Последна редакция: нд, 06 мар 2016, 21:54 от Ефра

# 38
  • Мнения: 121
Здравейте, искам да попитам всички, които скоро са влезли в ново жилище няколко неща:


Здравей!
Под "ново жилище" какво точно имаш предвид – апартамент ново строителство, апартамент старо строителство, нова къща или нещо друго? Питам, понеже има голяма разлика  Mr. Green

Ние имахме отделен определен бюджет и с приоритет (хронологично) бяха – смяна на дограмата; нова ел. инсталация; нови ВиК; шпакловка на целия апартамент; банята с все хидроизолации, окачени тавани, плочки, душ кабина, обзавеждането за самата баня; кухнята + ел. уредите в нея. След това вече настилката в спалнята и цялостното обзавеждане за нея. И преминахме към поетапно боядисване и останалото обзавеждане от заплати, без потребителски кредит (и без това си имаме изпотечен вече  Laughing )
Много хора ни казваха, че каквото мислим да отделим за ремонт и обзавеждаме, да го умножаване по две и по три (нямахме опит опреди това). Струваше ни се абсурдно, но горе-долу така се оказа... Много зависи и дали ще използвате услугите на различни майстори, на нас не ни се наложи, всичко сами си правихме, с малки изключения, а майсторите са голямо перо! Само една шпакловка на тристаен апартамент, не излиза никак малка сума, а пък и това е нещо, което не всеки майстор може да направи качествено и наистина гладко (да не говорим, че са рядкост и жилищата с прави стени  Whistling )

Прави са момичетата, че най-важните неща са тези, които ги правиш за постоянно, като ВиК и ел. инсталацията. Често пъти дори в новото строителство, те са доста зле и е хубаво да се сменят изцяло или пък да се попроменят нещата. Хубаво е преди да се нанесете да сте приключили с прашните неща, като – бутане на стени, шпакловка, подова настилка и т.н., но зависи от възможностите и обстоятелствата все пак, при всеки е различно. 
Хубавото е, че за всичко има избор, варианти, различни цени и много промоции, от които човек може да се възползва.
Пожелавам ви успех!  Hug

# 39
  • Мнения: 1 844
Имаме приятели, които в момента правят грандиозен ремонт на чисто ново жилище и дърпат яко кредити освен за жилището но и за ремонта. Поръчали са си мивка за кухнята от каменоделец, която струва 1000лв. Само ел.уредите струват 5 хил.лв. А кухнята е близо 5 хил. като една дръжка на вратичка е 24лв. Гипсови орнаменти по таваните. Две бани по 3хил.лв. всяка. Според мен това не граничи просто с грандоманщина а с комплексарщина. А чакат и бебе!!! Всички ги съветват да не се изхвърлят толкова и то на куп, защото после с тези кредити не стягане а мизерия ги чака и то с бебе.
- Стана много дълго. Надявам се да съм помогнала на някого с моята организация и малкия бюджет. Peace

Макар че съм върл противник на кредитите за глезотии и общо взето предпочитам да се разпростирам, спрямо това, което мога да си позволя в кеш,
ми се струва, че кухня за 5хил. и ел уреди за 5 хил. не са толкова глезотия, колкото необходимост, ако се държи някакъв стандарт, особено пък ако помещението е голямо. За мен особено от кухненско обзавеждане не бива да се пести, то е разумна инвестиция, а не прищявка. / Леле, какво изказване от жена, която готви толкова рядко  Crazy / Нашата кухня е голяма като площ, съответно трябваше кухненското обзавеждане да е по поръчка, съобразено с размерите, а и все пак разположението на плотове, вградени ел.уреди, мивка и тн да е предвидено така че да е удобно. С голяяям зор я закърпихме за 10 хил, без да съм избирала най, най-качественото или най, най-актуалното като модел.
Отделно уредите също бяха още около 5 хил - но заложих на качествен и много мощен аспиратор, което за нас е важно, тъй като между кухнята и хола има отворен портал, та само аспираторът ни удари хилядарка. В останалите около 4 хил са включени вградени котлони, фурна, хладилник  и тн.
Е, мивка от каменоделец е нещо, от което човек може да се лиши. И кредит за подобно нещо не бих изтеглила каквото ще да става. Даже и да имам парите, пак не бих ги дала.  Laughing

# 40
  • Мнения: 873
Тъй като скоро приключихме с ремонта на нашия апартамент, сигурно много мога да напиша и ще преповторя някои потребители, затова ще споделя само едно: Може да ви се струва супер отнесено, но тази година моя близка навърши 70 години и при разговор нещо стана въпрос за ремонти и поддръжка на жилище. Та тя каза с въздишка: "Един живот не стига да си го направиш така, както искаш...." После започна да говори за еди-кой-си колко повече пари имал и как си направил жилището.  ooooh!
Веднага спря да ми пука, че банята и полилеят в хола са ми на по 25-30 години (наследство от предишните собтвеници), стените ми са криви (но с изолация), матраците не са с мемори пяна, интериорните ми врати са стари (но инвестирах в нова дограма на прозорците), нямам машина за хляб и блендер за смутита  Peace

Всичко е въпрос на възприемане, но тя е вече на 70 години, 40 от които се е тормозила от факта, че няма домът-мечта.  Thinking Струва ли си?  Thinking

# 41
  • Мнения: 4 477
Сетих се за още евентуални ''гафове''.
****Стъклена маса за хранене във всекидневната-при мен се съчета множество неуморни малки ръчички,които просто не я оставяха без петна и пръстчета
*****килими от синтетични влакна-е нямаха чистене.Каквото се залепи не се пуска.А така измамно привлекателни изглеждаха в магазина.По принцип килимите са си сериозно предизвикателство за всяка домакиня с претенции да е перфектна.Изискват си много време и специални грижи.У дома съм ги свела до минимум(колкото по малки като площ ,толкова по лесно) и само от вълна.
Очаквах че като се оголи част от пода няма да е уютно,но се оказа че дървените подове ни харесват и така.
Голям персийски само в трапезарията (бял  ooooh! Stop не ме питайте #Crazy) ,а по спални и кабинети само малки ''стъпки'',които пера в пералня и лесно мога да изтупам.
****предвиждайте повече контакти на кухненския плот ,но да не са в непосредствена близост до печката (заради парата).С годините на плота се появяват и тостери , кафемашини, сокоизтисквачки, комбайни и какво ли не и всичко в един момент когато бързаш трябва да си е включено.
****в някои жилища с поставянето на скъпа пвс дограма се получава запечатване и влага.
Не губете време и средства а се снабдете с електрически влагоуловител, но НЕ от тези с таблетка а истински. Еднократно давате 300-400 лв ,но пестите много от ремонти,доста съсипани дрехи и обувки в овлажнени гардероби и не дай Боже здравословни проблеми от мухъл и влага.
Хубаво е ако имате такива проблеми, шкафовете за съхранение на дрехи да са на крачета ,а не плътно на пода .Също и меката мебел. Диван примерно.А леглото задължително трябва да е на крака  Peace ,а не по пода.
  ****Не харесвам големи пердета,които изискват гладене.
**** Последния път (миналото лято) поръчвах пердета от лен с хубав перделък и по съвет на продавачките купих двойно на ширината на прозорците, но като се набра перделъка ,не беше така пищен както си го представях.Не ми хареса.След месец-два приключвам още един обект и ще стигна пак до пердета ,та се чудя  по 2,5 или по 3 ширината на корниза да купя перде newsm78
Искам да стои пищно и щедро.

# 42
  • Мнения: 588
Благодаря на всички включили се дотук и очаквам още мнения.
Иначе сте прави, че може често да се вземе добро качество на по-ниска цена, но по правило това пак няма да е най-ниската възможна спрямо продукт с ниско качество.
И се чудя как постъпват хората, ако парите не им стигнат в средата на довършителните дейности.

Ами ние сме така, взехме апартамента абсолютна катакомба, т.е всичко за ремонт. Започнахме с усвояване на балкони, вик и електро, смяна на дограма и изолация и до там с парите, които ни бяха останали от кредита. После събирайки пари шпакловахме стените, боядисахме ги и сложихме ламинат в двете стаи, сега ни предстои слагане на плочки в трапезарията, където ще е холо-кухнятя, а после и стени и другата част от пода, която се чудя дали да оставя съществуващия естествен паркет или да сложа друга настилка. Междувременно извикахме майстор да ни направи проект за кухнята, а следващия етап ще е банята, вратите и антрето.
Общо взето всеки месец каквото се изкара като пари се влага в апартамента и така. До тук всичко, което сме направили ни глътна около 10 хил.лв.
При вас положението е същото май. Ако се сещаш за още нещо питай..  Flutter

# 43
  • Мнения: 9 068
При воалите х 3 набор, при плътните може и х 2,5. Поне на мен така ми допада.
Аз харесвам пердета плътно до земята. Препоръчвам оловна нишка в подгъва - много добре изглеждат пердетата и завесите с нея. А и честно казано ми спестява гладене - леките пердета не гладя - закачам ги направо от пералнята, пера с повече омекотител и така.

# 44
  • Мнения: 1 827
Ех, събрах доста идеи и полезна информация Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт