Орех и поверията с него.

  • 38 655
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 849
Между другото, орехът е защитен вид, та ще им трябва разрешение, преди да го отсекат.
Иначе може да им друснат глоба.

# 16
  • Мнения: 4 420
Между другото, орехът е защитен вид, та ще им трябва разрешение, преди да го отсекат.
Иначе може да им друснат глоба.

Това и аз съм го чувала. Дори и да ти е в собствената къща, не можеш да го махнеш.

# 17
  • София
  • Мнения: 262
Аз не вярвам в суеверия и при други обстоятелства бих оставила дървото, но в случая става дума за здравето на дядото. Щом от 1 година го мисли това дърво и не спи, то явно няма да се успокои въобще. А това безсъние може да му докара някоя болест. За негово добро е по-добре да го махнете и да не забравите да го питате после какъв вид дърво да засадите на мястото на ореха.

# 18
  • Мнения: 30 802
Поверието е, че човек умира, когато дървото стане дебело колкото кръста му:) така че има време, а кръстът може да расте по-бързо от дънер:)

В С. Орехово в Родопите пък са садили масово орехи, за да подобрят екосистемата, иначе хората умирали от ниски нива на йод. И други родопски села са с много орехи.

Технически погледнато, никой не сади орех, в повечето случаи преместваш саморасляк. Това е така, защото птиците подбират хубави орехи и самораслите дървета имат добри гени. Така че птицата го е посадила.

# 19
  • Мнения: 4 420
В момента съм безмълвна и мога да кажа само едно ОФФФФФФФФФ.

The Siren of Titan, може да се пробвам с теорията за преместването  Wink

# 20
  • Мнения: 1 124
Старите хора, като бях дете, казваха, че който посади орех, умира, когато стъблото му стане колкото шията му. Та затова само стари хора садели орех. Израснах сред бежанци от Македония. Имахме орех в двора. През лятото нямаше нужда от климатик, зиме като окапят листата все едно го нямаше. Саден бил от прабаба ми и майка ми твърдеше, че наистина починала когато дървото станало дебело колкото шията й. Ама пък и тя била на 87 години.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 062
Това са безумни суеверия. Не може ли да се обясни на възрастния човек, че излишно се плаши, или че прави грешни тълкувания.
Чичо на моя баща също е засаждал орех и почина човекът на 97 години. Това как да се тълкува?!
Моят съвет е да се говори и да се направи опит да бъде успокоен неспящият човек, а не да се реже дървото.

# 22
  • Мнения: 6 305
Сега по европейските програми знаете ли колко орехови градини посадих мои познати, че вече и реколта дават  Grinning

# 23
  • Мнения: 6 214
Да, с йода е свързано, и с настиването от дебелата сянка, ако заспиш под него. Но не вярвам някой да спи системно под ореха, че чак да умре.
Има си научни обяснения, за това кое дърво е лоши и кое добро. Сейте брези, те са добри дървета, никой не мре от тях. Съдържат полезни флавоноиди.

# 24
  • Мнения: 25 849
Абе, кажете му на човека, че ако изяжда по един чувал орехи годишно от дървото, което е посадил, поверието няма да подейства.  Laughing

# 25
  • Мнения: 22 036
Имахме орехова градина и всичките ми роднини починаха Sad. Останах аз и леля ми. Сега не знам, дали да не ги сека тези дървета.

Момиче, ние се шегуваме, но наистина не мога да повярвам, че вярваш на подобни глупости.

# 26
  • Мнения: 832
Авторке, кажи на майка ти,че това са пълни глупости, наскоро купихме къща и имаме два много големи ореха,които на времето  комшия ни е посадил,защото частта от двора където са орехите е била негова... Та комшията ни е на 98 години в момента!!! Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning  

# 27
  • Мнения: 36 128
Сейте брези, те са добри дървета, никой не мре от тях. Съдържат полезни флавоноиди.

отнемат статичното електричество с трептенето на листенцата си, много капризни са, искат много вода и не растат на мръсен въздух - за тях това съм чувала от хора, които се занимават
но пък съм ги виждала около натоварени шосета, което противоречи на горното

Down Under, проблемът не е в авторката, а в дядото  Wink

пп защо има толкова поверия за орехите, а не за крушите например?

# 28
  • Мнения: 30 802
Баща ми и брат ми редовно засаждат орехи. Досега няколко достигнаха пълни размери. Като дете не спирах да се катеря по орехи.

Внимавайте обаче за нашествия от катерици или съсели. Наесен на вилата катериците си правят оргия по ореха на съседа и целият двор е в наядени черупки.

Иначе ореховата дървесина е невероятна, особено ми харесва на дървени бижута.

Брезите не са дълголетни дървета, стават кухи, метенето е неприятно. И пак не е добре да са до къща- пускат корени в канализацията и става интересно.

Защо има поверия за орехите? Ми виж му плода- като кутия, пълна с мистерия. Счупваш го и отвътре излиза я премяна, я кон, я неродена мома.

# 29
  • Мнения: 6 214


пп защо има толкова поверия за орехите, а не за крушите например?
Заради йода, защото не на всеки се отразява добре. Но по-лесно разбираемо е, че орехът е много лошо дърво и убива.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт