Орех и поверията с него.

  • 38 762
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 912
А-а-а, неродената мома не излизаше ли от ябълка?  newsm78
И ябълката е едно подозрително дърво такова... Че и лами въди.

# 31
  • Мнения: 30 802
Ябълката е другото магическо дърво, ясно защо. Има и версия с орехи - от първия излиза царска премяна, от втория- летящ кон, а третият го чупиш накрая пред прага на къщата и водиш на майка си неродената мома.

# 32
  • Мнения: 832
Старите хора, като бях дете, казваха, че който посади орех, умира, когато стъблото му стане колкото шията му. Та затова само стари хора садели орех. Израснах сред бежанци от Македония. Имахме орех в двора. През лятото нямаше нужда от климатик, зиме като окапят листата все едно го нямаше. Саден бил от прабаба ми и майка ми твърдеше, че наистина починала когато дървото станало дебело колкото шията й. Ама пък и тя била на 87 години.
Нашият орех на село - му трябват двама човека за да го обгърнат с ръце,този който го е сял е още жив!!!

# 33
  • Мнения: 4 420
Момиче, ние се шегуваме, но наистина не мога да повярвам, че вярваш на подобни глупости.

Аз не вярвам, а търся начин как да успокоя нашите, че те сън не спели заради дървото.

# 34
  • Мнения: 832
Момиче, ние се шегуваме, но наистина не мога да повярвам, че вярваш на подобни глупости.

Аз не вярвам, а търся начин как да успокоя нашите, че те сън не спели заради дървото.
Ами ако не можеш да ги убедиш - махни го дървото,все пак по-важно е психичното здраве на родителите ти...

# 35
  • Мнения: 832
А така или иначе един орех да започне да дава както трябва реколта му трябват - 15-20 години...

# 36
  • София
  • Мнения: 14 931
Преместете го, за една година едва ли е пуснало големи корени. Душевното спокойствие е по-важно. Ясно, че са суеверия, ама като му влезе на човека муха в главата  Laughing

# 37
  • Мнения: 30 802
Още по-добре, подарете го:) така няма да се знае кой го е посадил- птицата, първия или втория човек. Хубавото на магическото мислене е, че има контра-магии:)

(...от суеверна гледна точка като че ли отсичането ще е по-лошия вариант, сега пък ще разсърдите самодивите, дето ще се събират под дървото и не се знае какво може да стане...)

# 38
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
В двора има огромен орех  и доста брези.
Ореха е безценен лятно време , въпреки
,че е трудно да се въди трева под него.А
най-интересното е,че който го е засадил
е умрял! Значи е истина поверието  Joy

# 39
  • София
  • Мнения: 17 597

Покойният ми дядо е засадил орех... не знам, преди аз да се пръкна. Доста преди. Дядо го няма вече - има-няма 40на години по-късно си отиде, получи инсулт.  Cry Орехът обаче още стои. И когато заведа там сина си, който никога не е виждал прадядо си, му разказвам. И къща как строеше, и дървета как садеше и какво вино правеше. И седим под ореха. И той поема част от моите спомени за моя дядо. И част от наследството на моя дядо. Който вече не е с нас... понеже е садил орех.

А между другото баща ти запознат ли е с вредата от краставиците?
Наистина, по-опасен продукт не е известен на човечеството.

Представи си, 100% от хората, хапвали краставици в цялата първа половина на 19ти век, са мъртви!!!!
Кажи на баща си по-добре да се откаже от краставиците, отколкото от ореха.


М/у другото е незаконно да се сече / изкоренява орех - дори и лично да е засаден, в собствения двор - без специално разрешение за то ва, защитени са.

# 40
  • sofia
  • Мнения: 8 959
Ако е още младо дървото може да го преместите на някоя поляна до селото (вилата).
В нашия двор бяха израснали сами 3-4 ореха и мъжа ми ги премести. Не оцеляха, защото лятото беше много суша.
Иначе миналата година на нашата улица резнаха точно 3 ореха и то огромни. Какви разрешения, какви 5 лева! Всичките бяха в края на дворовете, близо до улицата и половината им корона беше над улицата.

# 41
  • out of space
  • Мнения: 8 576


А между другото баща ти запознат ли е с вредата от краставиците?
Наистина, по-опасен продукт не е известен на човечеството.

Представи си, 100% от хората, хапвали краставици в цялата първа половина на 19ти век, са мъртви!!!!
Кажи на баща си по-добре да се откаже от краставиците, отколкото от ореха.





 Joy Joy Joy

Имахме на село орех, който не можеше да се обгърне с ръце. Не знам кой и кога го е садил, но беше огромно, величествено дърво. Отсякаха го, защото беше на няма и 5 метра от къщата и основите й започнаха да се рушат. Баба ми, която живееше там почина на почти 90 години.

# 42
  • София
  • Мнения: 14 931
Ако е още младо дървото може да го преместите на някоя поляна до селото (вилата).
В нашия двор бяха израснали сами 3-4 ореха и мъжа ми ги премести. Не оцеляха, защото лятото беше много суша.
Иначе миналата година на нашата улица резнаха точно 3 ореха и то огромни. Какви разрешения, какви 5 лева! Всичките бяха в края на дворовете, близо до улицата и половината им корона беше над улицата.
Не се е намерил някой да ги натопи в общината. Комшия го глобиха за отрязана джанка зад блока, сниман от бдителен съсед.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 10 836
Преместете го.И ние си имаме на село.Единият беше огромен,но много стар и баща ми го отряза.Другият сам се пръкна.Близо е до къщата,но е твърде голям вече за местене.Лятото под него е благодат.

# 44
  • Мнения: 1 793
Бащата от нещо друго се е наплашил, орехът няма нищо общо. Обикновено здравословни проблеми или нечия смърт водят до такова вторачване. Ако махнете ореха, страхът ще се пренесе на нещо друго.

Само едно поверие за орехи знам - това за съня в сянката му. И разни природни рецепти. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт