(Био)зеленчукова градина - тема 32

  • 79 128
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 19 383
Аз слагам по някой морковен лист на зелените салати. Придава много хубав вкус.

Ани, повдигнатите лехи само с пръст и тор от ЧКЧ ли ги пълниш?

# 676
  • София
  • Мнения: 1 907
Против охлюви слагам около растенията дървесна пепел

# 677
  • Мнения: X
Против охлюви слагам около растенията дървесна пепел
molive, може ли снимка?

# 678
  • София
  • Мнения: 1 907
Нямам навика да си снимам градината Simple Smile
В една група попаднах и на това: Helix Tosta (приготвено е от черупката на хищен охлюв, който се храни с плужеци и охлюви и в хомеопатично разреждане е доста ефективно), но нямам лични впечатления

# 679
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Те така . Включих люпилнята. Чувах че моторчето  щрака и чак днес  днес видях че лостчето се е откачило.
Така че един ден яйцата не са се люляли на 2 часа . .Подредих се.
Дали ги опекох?

# 680
  • Мнения: 3 695
Моля ви, съфоромци!
Имаме язовец в градината ни, прегризва корените на дръвчетата и яде картофите!  Sad
Как да го изгоним или заловим!

# 681
  • Мнения: 488
Против охлюви слагам около растенията дървесна пепел
Аз също наръсих дървесна пепел в кръг около токущо поникнали тиквички и ще видим дали ще има ефект. Съвсем скоро разбрах, че костенурките ядат охлюви и поръчахме да ни донесат една. Ще наблюдавам дали има полза от костенурка в двора.

# 682
  • Мнения: 265
Пролетен дъждец   Пълна ги с  пръст и тор . Най от долу , на дъното  слагам едно почво покривно платно  да стопира поникването на тревата ...малко камъни , сухи клечки  и зелена трева без корените  за дренаж  и после пълня
Завърших градинката  #Crazy много работа ей  Laughing
Остават някои дребни довършителни
Много си я харесвам   Heart Eyes

http://anisavd.snimka.bg/hobby/gradinata-zav-rshena.910825

# 683
  • Мнения: 2 208
Тя си е за харесване!

# 684
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Поздравления Ани.
Много Анита  в темата и все край Дунава.
Получих пиперите. Мнооого благодаря.

Ред е на гадинките по градините.
Градината ми е пълна с охлюви, черни скакалци, съседите се оплакват от лисцици , ходят сред бял ден по дворовете , душат кокошките ., язовци,
Завъдили са се свраки, забравих си яйца в остъклението ,свраката ги счупила.
Свраките са  изяли яйчицата на лястовиците.
За охлювите пуснах кокошките . Не погледнаха нищо от зеленчуците .Гонят скакалците.
Нещо става,  всички животни са гладни. Що така?
Дали не са застрашени  от изчезване.
Нещо се е нарушило равновесието и не си намират храна.

Моля ви, съфоромци!
Имаме язовец в градината ни, прегризва корените на дръвчетата и яде картофите!  Sad
Как да го изгоним или заловим
!

Прочетох че язовците не ядат корените на дърветата а ги чистят от някакви гадинки. А картофите сигурно ядат.

Последна редакция: пт, 20 май 2016, 05:04 от rorik

# 685
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
koki1, вероятността да имаш язовец в градината е минимална. Това е бая едро, хищно и отбягващо хората животинче, което не е никак любител на картофите. Предполагам говориш или за сляпо куче, или за къртица, като е уместно да спомена, че къртицата не яде растителна храна. И двете са доста по-дребни от язовец.

Голям заплес съм. Забравих да  насея тиквички. А времето си минава, а почвата е все така кална. Нищо де, ще създам няколко гнезда.

Предстои ми сеитбата на фасул за зрял. Тоя за зелен хич не никне добре, има сума вредители, които прогризват семеделите или зародишите в момента на поникване. Не са охлюви - тях третирах с гранули неколкократно и практически изчезнаха.

Искам да уточня, че спирането на плужеци с преградки или наръсване околовръст с пепел (или трици) не върши много работа, защото много от лакомниците просто са скрити в почвата непосредствено около посева, а не идват от някъде си. Макар да имам плужеци колкото ябланишки локум, основната част от пораженията по растенията ми винаги е била дело на многобройният им дребен - колкото ако на плъх - подраст. Тая бодра млада смяна си живее съвсем-съвсем до младите растения, и само чака да се стъмни, или завали, че да изпълзи да плюска. Не е в състояние да извършва големи "преходи", затова "бариерните " методи предпазват само донякъде.

# 686
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Куркума, с какви гранули изтреби охлювите?

# 687
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Вениш.
По правило избягвам синтетични препарати в градината си, и до неотдавна поне с мекотелите някак се получаваше - къде с пепел, къде с преградки, къде с бирени капани - но да живеем някак с плужеците и охлювите. Опропастяваха някакъв процент от младите растения, но под 50%. През дъждовната 2014 обаче се получи сръхпопулация (изяждаха зрелите домати високо на коловете!). Въпросът стоеше така: или ще третирам  в доза и карантина и ще ям мой вкусен  зарзават, или ще купувам гумен, чужд третиран Бог знае кога и с какво.

Това е дилема, пред която рано или късно всеки градинар се изправя. Решението взима всеки сам - според нуждите, убежденията и знанията си.

След старателни обработки през 2014 и особено 2015, мога да кажа, че в момента популацията на охлюви при мен е съвсем поносима.



# 688
  • Мнения: 265

rorik Hug   радвам се , че ушите  са здрави Laughing
Да питам мога ли да си насадя тикви ( едни шантави италиански  спагетни , нямат семки а вътре в тиквата са като спагети ) при боба  , тоя който ми е за зрял  ей тук
Скрит текст:
но до него ми са тиквичките едни кръгли
Скрит текст:
Много ще бъдат наблизо , да се не омешат нещо и да не се получи а ?
Ей такива са тиквичките като тая
Скрит текст:
Доматите ми имат 8-9 цвята ...това всичкото домат ли ще стане Shocked
Скрит текст:
Скрит текст:
Пчеличките работят върху баклата  Laughing
Скрит текст:
Скрит текст:
Тук си заформям един кът за сядане на сянка под черешата да си гледам тиквите и бобеца , ще ги боядисам в свежи цветове да е красиво Laughing
Скрит текст:

# 689
  • Мнения: 11 501
Здравейте! За първи път садих моркови, но явна доста гъсто съм то направила. Някой скоро беше писал, че ги е разреждал. Може ли да ми обясни как точно да го направя и аз. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт