Холандска тема - 42

  • 119 720
  • 919
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 4 734
Здравейте мами в Холандия. Имам едно питане към тези от вас, които живеят по-дълго там и имат ученици...
Аз живея от 10 години със семейството ми във Белгия, но поради работата ни, замисляме местене в Холандия.
Искам да сравня някои неща между двете държави:
1. Учебното време на учениците. Тук са от 1/09 до 30/06, с ваканции по 1 седмица всеки месец и 2 седмици за Коледа и Великден.
Учат от 8,30 до 15,30ч, по-големите имат няколко часа екстра.Образованието е уж безплатно, но всеки месец идват  фактури за какво ли не.
Транспорт до училище няма осигурен, ползват градския транспорт и плащам за година 310 евро за 2 деца. Колко е годишната карта за автобуси в Холандия?
Учебниците до 6 клас са безплатни, но после се купуват и са около 200-250 евро за дете за година.
Няма храна в училищата и трябва да си носят сандвичи всеки ден.
2.Здравно осигуряване се плаща за родителите, децата са към тях. На година е към 80-100 евро на човек, зависи от здравната каса.
Прегледите при лекар се заплащат на място, после здравната каса връща някакви пари - може до 80% да върне.
Това не поема хоспитализация, трябва допълнителна застраховка на човек и дете. Лекарства, изписани с рецепта са с някакво намаление в аптеките, отколкото купени без рецепта.
Но без рецепта почти нищо не дават...
3.Данъци- плащаме общински данък за общината в която живеем 100 евро на година на семейство. Данък смет няма, но боклука се хвърля в специални торби, които се купуват и една струва 2 евро.
4. Заплати. Работниците се делят на служители и черно-работници. Първите вземат 2 пъти в годината допълнителна заплата, която сле облагане е някъде наполовина всъщност. Вторите вземат през юни т.н. ваканционни пари, които варират от заплатата предната година. Но също се облагат два пъти с данък..
Данъка е 20-40% в зависимостот сумата. Тук няма неоплагаем минимум, даже социалните помощи се облагат с данък.
През годината плащаш авансово някакъв данък общ доход и накрая се прави рекалкулация (сам попълваш семейна данъчна декларация) и получаваш фактура за останалия данък. Облекчение от данъка има за децата ако ходят на платени занимални, от кредит за къща, застраховка живот, някои големи ремонти и общо взето само това.
5.Месечни разходи за ток, вод, газ. Плащат се авансово на някакви еднакви вноски, януари се прави рекалкулация за предната година и се доплаща или ти връщат някакви пари...
Водата е към 5 евро кубика, ток и газ също са доста скъпи, много хора стоят без отопление зимата. Което за мен е много странно...

Ако може някой да напише с по няколко думи по всяка точка как са нещата в Холандия, ще съм много благодарна...

# 331
  • Велико Търново
  • Мнения: 281
Здравейте,
Чета ви от около половин година, но сега вече настъпи момента, в който да се присъединя към вас.
Иска ми се ако не представлява трудност за някои от вас да ми разкажат от първо лице как става работата с яслите/градините там. Разбирам, че не съществува българския еквивалент. От прочетеното разбирам, че основния вариант е тези детски заведения, които струват около 7/8 евро на час. Аз си представям в такъв случай, че аз например работя само/основно за покриването на тази такса.
Отделно ако може да попитам, каква е процедурата по записването, чака ли се. Им ли определен месец да речем, в който се тръгва. Ще живеем в Харлем. Благодаря

# 332
  • Мнения: 2 883
Лунна пътека само да ти кажа, че здравните в Холандия месечно са на цената на годишните в Белгия.
За другите неща дано някой друг да се включи. Има фейсбук група Българи в Холандия, може да се включиш да питаш, групата е активна.

# 333
  • Мнения: 2 992
Лунна пътека само да ти кажа, че здравните в Холандия месечно са на цената на годишните в Белгия.


Не разбирам!
Застраховката ни е към Охра пълна- с право на избор от наша страна на болнично заведение . Както и до някаква сума зъболекар ( не помня колко- не съм я надхвърляла скоро) и плащаме на човек около 150 евро. За деца не се плаща.
Предишният ни застраховател беше Besured, малко по-евтино е, но нямат вече опция за пълна свобода за избор на болнично заведение. Обясняваха ми, че нямат договор само с някакви за алтернативна медицина, но аз предпочитам да ми пише в договора, че нямам никакви ограничения.
Има и еднокатен собствен риск на година 395 евро, който не мога да го хвана кога го има кога го няма. За мен до сега никога не е плащано за собствен риск. За мъжа ми са си удържали собствен риск два пъти- за консултация с алерголог, както и за планова операция- минискус
Но пък никога нищо не съм си плащала при никой доктор, както и в аптеката, каквото ми е изписано е безплатно.
Децата до 18 всичко им е безплатно, включая и ортодонт. Само за ортодонта в един момент започват леки доплащания (10-15 евро).
Застраховката ни покрива и чужбина включая и държави с по-скъпи цени на здравеопазване.

Не отговарям на другите въпроси, защото отговорите ми биха били непълни, но тук не можах да се въздържа

# 334
  • Мнения: 2 883
150 евро за какъв период плащате? На месец или на година?

# 335
  • Мнения: 267
Нашите са по 107 евро на месец

# 336
  • Мнения: 4 734
Само да кажа, че вноската за здравната каса е една на година, но от заплатата също се отдържа нещо за здравно осигуряване... Също и за пенсия... Освен това изследванията ако ти си ги пожелаеш, не се поемат от здравната каса и са доста скъпи. А тук изследвания почти не ти пускат за нищо...

# 337
  • Мнения: 2 992
Е, в Холандия са месечни здравните вноски , независимо от удръжките от заплатата.
RainDanceMaggie,
Извинявай! Не съм разбрала , че Лунната пътека пише за еднократна вноска .

Общите Данъчни ставки можете да си ги намерите в нета. Основната разлика с Белгия е, че за сумите над 56 к данъкът става 52%.

Държавата е социална от данъците си получавате половината от лихвите по ипотека за първи дом.
За децата не знам да се заплаща нещо за училище от 4 до 18 год.
Преди това се плаща, но има връщане според семейния доход.
Детето е ходило винаги с колело на училище.
Като студентка има безплатна студентска карта ( избира за делнични или почивни дни)
Не знам колко струват детските карти, не сме ползвали, ползвали сме кола , когато пътуваме или й плащаме билет.
На училище от 8:15 до някъде 15 ч ( не помня)

# 338
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Здравейте мами в Холандия. Имам едно питане към тези от вас, които живеят по-дълго там и имат ученици...
Аз живея от 10 години със семейството ми във Белгия, но поради работата ни, замисляме местене в Холандия.
Искам да сравня някои неща между двете държави:
1. Учебното време на учениците. Тук са от 1/09 до 30/06, с ваканции по 1 седмица всеки месец и 2 седмици за Коледа и Великден.
Учат от 8,30 до 15,30ч, по-големите имат няколко часа екстра.Образованието е уж безплатно, но всеки месец идват  фактури за какво ли не.
Транспорт до училище няма осигурен, ползват градския транспорт и плащам за година 310 евро за 2 деца. Колко е годишната карта за автобуси в Холандия?
Учебниците до 6 клас са безплатни, но после се купуват и са около 200-250 евро за дете за година.
Няма храна в училищата и трябва да си носят сандвичи всеки ден.


Ваканциите са различни за отделните региони, като начало и край, като на всеки две години се въртят датите. Нашата, на север, започва на 15 юли и на 26 август започва учебната година. Има една седмица през октомври, две за Коледа, една през февруари или март (на юг, където празнуват карнавала се пада в седмицата 40 дена преди Великден),една-някои училища две, седмици през април и май.

Основното училище започва в 8.30 и свършва около три, като има един час свободен около обяд. Напоследък за улеснение на родителите правят кратка почивка в училището и свършват към 14.15. В средното ние започваме в 8.30 и часовете варират, като може да свършват в 15.10 или 16. Учебниците са безплатни. Има една такса от 40—50 евро, която се използва за екскурзия, тениска за физическо. Такса е, която родителите плащат, но на практика не могат да те задължат да го правиш, защото се нарича доброволна.

Нашите ученици могат за 60 цента да си купят супа или сандвич, както и плод.  Повечето си носят. Като ги удари пубертета тичат към супермаркета. Simple Smile

Движат се с колело. Имам ученици, които карат по 7—8 км в едната посока. Много добре им се отразява на каляването. Във всяка провинция е различно ако се използва абонамент за автобус или влак.

Здравни застраховки: ние плащаме 220 евро, но всичко ни се поема, след първите 385 евро, които трябва да платиш сам (мярка, за да не се спекулира с ненужно ходене по специалисти). Лекарствата се плащат от застраховката. Познавам хора, които изкараха терапии за рак, които струваха към 100 000 евро. Не платиха и цент. Ако искаш сам да търсиш специалист или алтернативни методи, нищо не се поема.

Влизала съм в белгийски супермаркети и ми се сториха цените доста по-високи от тези в Холандия.

# 339
  • Мнения: 3 725
1. Образованието е напълно безплатно.  Обяд и транспорт не се осигуряват. За метро и автобус има отстъпка за деца, но си е скъпо. Колелата са на почит в този случай.
2. Здравни осигуровки между 100 и 200 месечно на човек, децата безплатно.
3. Данък смет 360 за семейство, данък вода 53 на пълнолетен, годишно. Системата с данъчните декларации е същата.
4. Ваканционни пари получават всички в края на май, с двоен данък, да.
5. Газ, ток и вода  за апартамент с 2 спални и 3 човека 140 евро на месец. На края на годината- изравнения.
 Още много може да се допълни, но аз толкова знам 🙂

# 340
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
1. Образованието е напълно безплатно.  Обяд и транспорт не се осигуряват. За метро и автобус има отстъпка за деца, но си е скъпо. Колелата са на почит в този случай.
2. Здравни осигуровки между 100 и 200 месечно на човек, децата безплатно.
3. Данък смет 360 за семейство, данък вода 53 на пълнолетен, годишно. Системата с данъчните декларации е същата.
4. Ваканционни пари получават всички в края на май, с двоен данък, да.
5. Газ, ток и вода  за апартамент с 2 спални и 3 човека 140 евро на месец. На края на годината- изравнения.
 Още много може да се допълни, но аз толкова знам 🙂


За децата не се плаща Здравната застраховка, те са безплатно, но до размера на застраховката на родителите. Ако застраховката на родителя не покрива даденото лечение се плаща.
Местните данъци също са различни, при нас годишния данък за канали само е 960, това зависи от общината, така че не може да се обобщава.
Газ и ток за две спални в нашия случай е 170 на месец, водата отделно.
Ваканционните може да са разбити на 12 вноски и да са към заплатата, не всеки ги получава на куп и не всеки ги получава май месец.
Детски добавки - между 70 и 90 на дете на месец, зависи от възрастта на детето. Изплащат се на всеки три месеца.
Средното училище на синът ми се заплаща (1800 на година), учебниците също. Не е частно училище. Основното беше безплатно. Заплащах само т.н. грижи в обедната почивка, който са 2.50 на ден.
Яслата на дребния, за 5 дена по цял ден е 1760, връщат ми една част. Сега като започне училище, ще е на занималня, пак 5 дни, след училище и ще ми струва 1000 на месец. Пак ще ми връщат една част. 

# 341
  • Мнения: 4 734
Лелее като чета колко разлика има в различните части на Холандия... А държавата не е толкова голяма...
Mini mause, къде живеете точно? Много ми се струват тия такси, какви заплати трябва да вземаш, за да ги плащаш???
Каква е тази такса канали? Ние искаме в южна Холандия или Зееланд да се установим...

# 342
  • Мнения: 4 306
Явно и таксите,както и наемите са вариращи
Аз за около 90 кв.м.плащам 207 за ток и газ,на всеки 3 м.вода 53,здравна 124,наема е 1000, Годишен данък вода за 2ма 402 и год.данък сграда 264.Другите са месечни и дребни
Дъщеря ми е частно училище,но винаги съм мислела,че държавните холандски са безплатни.Доколото знам в сряда,мисля,се учи до обяд.

# 343
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Лелее като чета колко разлика има в различните части на Холандия... А държавата не е толкова голяма...
Mini mause, къде живеете точно? Много ми се струват тия такси, какви заплати трябва да вземаш, за да ги плащаш???
Каква е тази такса канали? Ние искаме в южна Холандия или Зееланд да се установим...

Живеем във Wassenaar, Zuid Holand, както вече споменах местните данъци са различни и зависят от общината, в която живеете. Явно нашата община е решила, че сме много богати, знам ли Simple Smile


# 344
  • Мнения: 4 734
Благодаря момичета, да попитам за квартирите. Доколкото съм чувала трудно се наемат, колко наема е предварителния депозит?
Ние тук имаме къща, но ще я продаваме, нямам идея дали в Холандия ще ни дадат веднага кредит за закупуване... Може би по-лесно ще намерим за купуване, отколкото за наемане. Чувам, че в някои райони почти няма нищо te huur... Някой взел кредит ако може да каже какви са условията и колко първоначален % искат да имаш?

Общи условия

Активация на акаунт