Холандска тема - 42

  • 119 763
  • 919
  •   1
Отговори
# 585
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нещо и е трудно да се впише и за това много се е впрегнала.

Нормално да се впрегне, но сега задействане да промени нещата. В тази възраст ще й е лесно да завърже приятелства за цял живот. Ходи ли на някакъв вид спорт, танци? Това помага много за общуването тук. Ваканцията да си покани две различни деца по различно време да играят (не заедно). Направете пак баница за почерпка, но и други неща, като сандвичи. Между другото сложете баницата на масата. Ако иска да опита. Ако не, това не значи, че другото дете отхвърля вашето дете, а че не е дорасло да опитва нови неща. Обяснете го и на вашето дете сега. Баницата е продукт за ядене, а не личността на Х. Дайте за пример с нещо, което и тя не е яла някъде.

А за почерпката в училище нещо неутрално. Може малки кръгли, домашни пици, като тези, които продават тук във фризерите. Украсата е важна, както пише Sladka hapka. Или прословутите knakworst направени като човечета. В Pinterest  има много идеи за украси. Всичко ще е наред, ако преди сбирката проведете разговор с детето, че не всеки обича всичко и става въпрос за храна. Не бих говорила срещу холандците (Те са странни..), а разговора да е неутрален. Успех!

Последна редакция: вт, 17 дек 2019, 22:02 от Kalinka

# 586
  • Мнения: 6 243
Подкрепям Калинка, и в допълнение - груповите спортове са добро на4ало също. Друго - скаутите имат групи като за нея. Аз имам прекрасни впе4атления от скаутската група, в която ходеха моите. В 5та група не знам дали ве4е ги водят на лагери, не помня, но догодина сигурно ще може да ходи. На тази възраст май имаха само едини4ни нощувки в скаутската къща, с филми и много пуканки и сода ... Голям кеф и се сближават с много деца така.

# 587
  • Мнения: 267
Благодаря ви за загрижеността и съветите. И аз и нашите постоянно говорим с нея и обясняваме ситуацията. Естествено не учим децата си,че щом някой не общува с нас е лош човек, опитваме се всеки ден да обсъждаме как е минал деня,има ли напредък в общуването, как тя е подходила и т.н.

# 588
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 358
Щерката ще ходи ли в холандско?
Дай рецептата.
За съжаление - не. Не са на този принцип. На какъв точно -не разбрах. Малко побългарена работа.
За чушките: много са лесни, особено ако друг ти ги прави. Доколкото знам, се изпичат на котлон. Във фурна пробвах, не става. После се заливат с оцет, олио и ситно нарязан чесън. Обръщат се надолу с капака за няколко часа, после нагоре пак за толкова и се започва. Не се препоръчват по време на диета, защото мнооого отварят апетита. Особено ако си го имате, като мен.

# 589
  • Мнения: 14 635
Г. Краули супер,че не се стерилизират после бурканите.Обаче!Нещо пропорции на подправките,захар има ли?Аз заради чесъна най-много искам да ги пробвам,ама както си е по рецепта.Без несполучливи експерименти.
Цитат
мнооого отварят апетита
По Коледа е разрешено.Yum
Холандчето като се прибра,имаше ли някакви отзиви от родителите му?
Цитат
(Те са странни..),
Може ли по-подробно?Някакви примери.

# 590
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Всяка култура различна от културата на дадения човек му се вижда странна. Нормално е, когато не си израснал по даден начин с някои неща, а и културната индентичност е закодирана в гените. Тук идва и разликата как хората възприемат различното: приемат го без да дават квалификация, сравняват и дават квалификация без да я приемат; изцяло я възприемат и подтискат (несъзнателно) собствената и т.н.

Аз ги кодоша за начина на празнуване на рожден ден (причината да не празнувам моя Simple Smile ). Всички сядат в кръг и се започват едни безкрайни разговори (дори ни обсъждат нас учителите).
След като се съберат с половинката и се появят децата и това става центъра на Вселената за много от тях. Създаването на нови познанства е изместено за времето, когато ще се пенсионират. Поддържат се малко връзки с различни от семейството хора.
Вълшебното изречение “ Да видя в календара кога съм свободен.”. Не, че и при нас не става така, но импулсивните виждания, мероприятия са сведени до минимум.

Има много други неща, които може да споделят другите.

# 591
  • Мнения: 1 085
За Коледната вечеря в училището, което посещават децата ми има списък с определени ястия. Трябва да изберете от дадените ястия какво ще приготвите и да се попълни име на дете/родител. Дават се стикери, които се лепват на подноса и там пише къде да бъдат занесени.
Първата година тук бях изключително не наясно и какви ги свърших хо-хо-хо! Grinning
Ами направих една хубава питка, която никой не пипна и остана за украса докато се вкамени и една коледна медена къща със украса от фондан и бонбони, която предизвика възхищението на съседите по пътя, децата просто се залепиха за нея, изяли са я до последната троха и после ми благодариха много мило Sparkling Heart Blush

Аз съм живяла извън България откакто се дипломирах и никого не приемам за странен. Дори и не си помислям да се изказвам така пред децата си относно местните, защото ще им внуша мои мисли. Хубаво е да не ги програмираме, а да ги оставим сами да опознаят средата и хората.
Това за скаутите ми даде чудесна идея! Ето нещо такова и трябва на голямата ми дъщеря. Благодаря Wink

Аз имам късмет. Нашите съседи и приятели (семейство холандци) мога да им звъня, когато ми се наложи. Те са много тактични, аз също.

Пожелавам на всички Весели Празници!!! Здраве и благоденствие! Hug

# 592
  • Мнения: 3 726
И при нас е така, предварително по списък се разпределят кой какво ще носи за празненството в училище. Аз се отчетох с торта от Хема, защото късно схванах, че трябва да е домашно приготвена. Споделих с учителката ми от езиковия клас, която също има дъщеря на 11, и тя заяви, че Хема си е домашна кухня, всички работещи родители го знаели 😂

Досега не съм виждала прословутата традиция за рождените дни, а покрай малката обиколихме доста и организирахме 2 РД партита. Празнуват си като у нас, сладки, музика, танци, веднъж беше в Макдоналдс, веднъж отидохме на кино след хапването, нормални неща. Но пък в Амстердам не са традиционалисти толкова, това ми харесва и ми улеснява живота.Sunglasses

# 593
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Рожден ден на дете и рожден ден на възрастен са две различни неща. Simple Smile Най ми харесва в холандците, че не се впрягат в някакви безкрайни приготовления. Българската ми приятелка си празнува 50-годишнината и беше готвила и приготвяла неща три дена. Холандката ще купи от супера или ще поръча и..ще е отпочинала и свежа за партито.

# 594
  • Мнения: 14 635
                Честито Рождество Христово!
Може да споделите как нидерландците празнуват Коледа.

# 595
  • Варна
  • Мнения: 5 179
Здравейте. Не знам дали питането ми е за тук, но не намирам по-подходяща тема. Предстои ми пътуване от летището в Айндховен. Разбрах, че от централната гара мога да хвана автобус 400 или 401, които ходят до летището, но на коя точно спирка спират те? Кде се намира самата спирка? Също прочетох, че мога да купя билет директно от шофьора, но мога да платя само с карта. Така ли е? И как да съм сигурна, че хващам автобуса в правилната посока, а не обратната?
Извинете за глупавите въпроси, но за пръв път ще пътувам сама и ми е малко притеснено .
Също до колкото разбирам от Гугъл стрийт вю, гарата представлява 2 сгради, от двете страни на релсите. Как става преминаването от едната страна до другата? Без да имам билет за влак?

# 596
  • Мнения: 1 740
Диди, спирката е пред самата аерогара. Сградата е с малко по-различна от типичната форма. Другата сграда, която си видяла, предполагам е паркингът.
Във всички автобуси има информационен екран - следи за спирката и няма да има проблем. За да не объркаш посоката, при качването в автобуса просто попитай отива ли на аерогарата и така ще си спестиш притеснението.
В автобус вече можеш да платиш само с карта - вярно е.

# 597
  • Варна
  • Мнения: 5 179
А на жп гарата къде е спирката на 400 или 401, това ме интересува. И през тази ЖП гара как се минава за да отида от другата й страна, където са магазините?

# 598
  • Мнения: 1 740
А на жп гарата къде е спирката на 400 или 401, това ме интересува. И през тази ЖП гара как се минава за да отида от другата й страна, където са магазините?

Извинявам се, не съм разбрала явно правилно.

Линия 400 е директна, 401 прави обиколка през града.

Ето това клипче ще ти даде поне начална ориентация за разположението - транспортната част е над търговската. Търсиш стълбищата и ескалаторите за целта.
https://youtu.be/N06iuG0CNMQ

Табелите разбира се също са много и навсякъде и ще ти помогнат.

Спирката е точно пред единия от двата входа на сградата - има насочващи табели "bus stop", "airport" и всички други необходими и вътре в гарата и отвън.

Има един много полезен сайт, който върши също добра работа, при организиране на пътуване:
www.9292.nl
Има опция за ползване на английски език.

Успех!

Последна редакция: сб, 04 яну 2020, 22:42 от Гларус

# 599
  • Мнения: 116
Наскоро използвах “401”, билетче си взех от една машинка на летището, мисля че имаше същата и на спирката на автобуса. Билетче с пари в брой от шофьора не може да се вземе. Ако се притесняваш да не изпуснеш спирка - споко. Първо тълпата слиза винаги на крайна спирка, второ автобуса престоява 3-4 минутки на тези спирки, няма как да объркаш.

Общи условия

Активация на акаунт