Екоремонт

  • 10 464
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 238
Да планирам го най-накрая за това лято, но все пак трябва да е по-топло, децата да ги няма и да може да се проветри хубаво. Макар и безвредно и не така миришещо като лака, все пак си има миризма и период в който не е съвсем приятно.
Маслото попива в дървото, така че дори външният финиш да го няма, шарките по дървото, които са изпъкнали след първото омасляване си стоят. Не очаквам някаква сериозна разлика след минаването с поддържащото масло, а по-скоро заличаване на някои драскотини и подновяване на горният слой.
Между другото част от паркета има нужда от циклене и планирахме да си наемем една машина и ние да свършим тази работа. Още не съм решила дали да пренареждаме паркета в детската и спалнята, които е с фуги.
Да попитай някой по-запознат. Дограмата ми е нова дървена, на южната страна на апартамента на едните прозорци лака леко се е напукал. Изпуснах една година да мина дограмата с подновяващото и предпазващо покритие и това е резултата. Знаете ли какво може да се направи в подобна ситуация?

# 16
  • Мнения: 2 420
За слон,
с най-голямо удоволствие,
но забравих повечето неща.
До края на седмицата ще отида в магазина и ще питам пак.
Аз и без това искам тази пролет да освежа тук-там.

Преди това беше с еко-боя-най-добрата възможна, но варта е просто несравнимо по-добрият вариант.
Очаквахме да се маже трудно, да става на парцали и петна, но всичко е идеално гладко.
Стените  не сме шкурили. Те бяха само на тапети преди това. Не сме мили лепилото.Само единични дупки запълнихме с гипс. После отгоре минералгрунда. Накрая варта.
Не зман как е, ако вече е мазано с латекс.
Има особености в боядисването, но те стоят на опаковката- при каква температура, влажност и след колко време втората ръка. Покриетието беше толкова плътно, че стигнаха 2 ръце.

Латексът не диша, защото е нещо като тънка ципа, през която не минава въздух.
При варта е другояче, но не знам защо.

!!! Да предупредя !!!
Върху варова замазка после не може да се слага латекс. Трябва да се изшкури.

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 11:51 от Mirella_

# 17
  • София
  • Мнения: 5 192
Айла, ти коя боя Caparol си избрала?

Ето техническите данни на интериорна боя за алергични хора Caparol Sensitiv http://www.venera-eood.com/files/Caparol_Sensitiv_320.pdf
ето и цените http://www.venera-eood.com/Caparol-produkti/Interiorna-boya-Caparol-Sensitiv/

Съдържание: Акрилна дисперсия, титаниев диоксид, силикати, пълнители от силиций и калцит, вода, добавки.

 Има и много по-евтини, но са с по-нисък клас на мокро триене и една идея по-слабо покривни. Съдържанието е доста различно...

Един от най-евтините какво съдържа:
 Водна дисперсия от стирен-акрилни съполимери, титан-
диоксид, калциев карбонат, силикати, вода, добавки,консерванти. http://www.venera-eood.com/Caparol-produkti/Interiorna-boya-Capa … l-Innenfarbe-100/

Всичките видове Caparol , в много прегледен сайт!
 http://www.venera-eood.com/Caparol-kategorii/Interiorni-mieshti- … boi&sort=cena

Последна редакция: пн, 28 мар 2016, 05:25 от ЗаСлон

# 18
  • София
  • Мнения: 12 238
Капарол са моите значи  Simple Smile
Хванах обаче майстора, че ги разрежда с вода, след като вече поприключваше и може това да се е отразило на качествата им също.

# 19
  • Мнения: 2 420
Здравейте отново!
Искам да спомена един вид подова настилка, която е много лесна за поддържане, красива, супер хигиенична и не натоварва природата, понеже 80% от съдържанието и е от възобновяеми източници.
Става въпрос за настилката LINOLEUM.

Не знам как се казва на български. newsm78
Не е балатум, не е и бг линолеум.
В Германия широко се използува в болнични сгради, клиники, фитнес студиа и др.
Съставът е 100% органични и минерални суровини.
Имам познати с такива настилки в кухнята - много е практично и хигиенично, особено, ако имаш деца.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 845
Едно време живеех с едно гадже и в кухнята и коридора беше точно с такава настилка. Супер лесно се чисти и не държи студено като плочките.

# 21
  • София
  • Мнения: 5 192
Боядисахме с Volvox  - глинена боя и  Caparol Sensitiv. Не е варова нито едната, но не можах да се преборя. Останаха още стени, ще видим Simple Smile

Маслото за паркет може би ще е Volvox   също.

Цена на труд за стар паркет - 9.50 лв ( 5лв циклене, 2 ръце с междинно шлайфане и фугиране).
Не е много лесно да се намери паркетчия, рабоитл с масло. Просто ме влудяват като почнат да ме питат защо с масло, трудно се поддържа и тн. И да третират и ММ Simple Smile

Разходът на маслото е уникално нисък - 1 литър за 50 кв.м. Като разбера точната цена ще пиша.

Внимавайте с Caparol - всички евтини техни бои са произведени в Румъния и са със съвсем стандартна химия.
 Скъпите им бои са немски и са полу-безвредни и несравнимо по-качествени, като Sesitiv се води съвсем безвредна. И като такава не може да се оцветява  освен в много бледи тонове, както и не е висок клас на мокро измиавне.
Глинената боя Volvox e адски гъста и покривна. Бояджията се изненада и искаше да я разрежда. Тя е по-екологичния вариант от двете, но ММ поддаде .

# 22
  • София
  • Мнения: 5 192
Майстор изцикли една стая стар паркет и като му обясних 100 пъти как се нанася маслото Volvox, той направи всичко наобратно и ми похаби за 2 кв.м количество, с каквото после аз, лично омаслих цялата стая!
След няколко дни трябваше да обирам (и изхвърлям! ) непопилото масло на двата негови квадрата...  
Че му и платих за омасляването!

После намерих свестни майстори, които предимно с омасляване работят паркети и то в заведения! Изумена съм, как стойностното си пробива път - тайно, неусетно и мнооого трудно! А защо заведенията омасляват? "Щото само с масло може да се поддържа периодично и да изгрежда добре! Лакът се наранява и не може да се коригира без циклене и отново лак и тн"

След технологична пауза продължаваме с останалите стаи, вече с новите майстори . Те работят само с ОСМО и казаха в никакъв случай да се купуват от евтините масла, при тях ефектът е отчайващ!

Айла, предлагам ти за ремонт на вашия паркет да опитате с шкурка 100 - 120 (аз минах останали ъгълчета и первази след пишман-майстора).
Сигурна съм, че не е необходимо циклене. Ако не стане, тогава вземете машина под наем - пак ъгълчетата ще останат за вас ( и с пишман-майстор, и без майстор).
После омаслете бодро, ето как -
нацапвате с четка , като че я избърсвате след работа (не "боядисвате", не нанасяте!)
После разнасяте с парцал до степен нищо от маслото да не остане, все едно разполагате само с тези капки  масло на света Simple Smile
Миризмата е поносима, ние бяхме на течение с детето през цялото време. После излъчваше от същата миризма още 1 седмица, но ни най-малко не ме е дразнела.  

Полирането направих на другия ден, отново с детето - танцувахме туист, лазихме, гонихме се с вълнени чорапи, голямо забавление беше Simple Smile Опитните майстори препоръчаха да пусна банда деца с вълнени терлици Simple Smile
На практика останахме с 1 ръка масло, само на някои участъци беше попило до "сухо" и "изцапах" пак с парцала.

Най-важното е, че разходът е свръхминимален!

Внимание за парцалите!- Оставят се разстлани на 1 слой да съхнат, има опасност от самозапалване!

Внимание!- Не оставяйте омаслен уред върху паркета (парцал, четка, мече, капки...) - отпечатъкът винаги ще е по-тъмен!


Днес се обадих на фирмата, която произвежде латексови матраци и ме изненадаха изключително приятно - до седмица ще пуснат на пазара нов модел с 80% естествен латекс и 20% синтетичен, с подложки от вълна и памук и калъф от памук .
Чакам цени. Дано наистина го произвеждат, дано не е само намерение, дано се търси!




Последна редакция: вт, 14 юни 2016, 14:23 от ЗаСлон

# 23
  • Мнения: 2 642
Момичета стигнахме до шпакловка и боядисване. Следях ви когато бяхте активни сега имам нужда от активни идеи и съвети за да боядисаме и покрием земята с възможно най безвреден начин.

Едва ли строителството (стандарно) ни е безвредно но поне вътре да е минимална щетата.

Имаме 3 малки деца и разбираемо е че искаме да е щадящо за всички.

Освен за бои и паркет какво друго алтернативно може да се вземе вместо стандартното? Прозорците ще са алуминиеви, не можах да се преборя да дограма.

Почти всички мебели ще са от Икеа които знам че държат екосертификати.

Какво друго изпускам?

# 24
  • Мнения: 2 420
Нивея,

намерението ви да изберете екологични алтернативи за обзавеждането ви е супер!

Само че доста се учудих на следното изречение:
"Почти всички мебели ще са от Икеа които знам че държат екосертификати.?


Ако те интересува, може да прочетеш нещо по темата за Икеа и изсичането на големи площи гори в Русия.
Ето тук..

Случаят е от 2014 година. Слава богу обезлесяването е спряно, но не знаем къде пак ще се опитат да си пробутват номерата. Аз самата имам някои мебели от Икея, но никак не съм доволна от качеството им и при първа възможност ще ги сменя с други. Не само заради това, че само след година-две изглеждат скапани заради некачественото им покритие, а и заради екополитиката на фирмата.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 192
Нивеа, алуминиеви (разбира се с прекъснат термо мост, то и дали някой вече би ви продал без прекъснат?) прозорци е много добър вариант. Трябва да имат и система са проветряване (някакви отвори) - не съм проучвала активно, но ти трябва да го направиш, за да нямате МУХЪЛ, който е по-зле от всичко, което не е еко.
Съвременната дограма обаче се захваща с пенополиуретан, не вярвам да има майстори, които използват клепета.

Икеа - няколкото мебелчета от необработена дървесина не могат да им изчистят срама за преобладаващите меламинови покрития.
А пък естествените мебелчета са произведени примерно в Румъния и дори тук - нищо еко няма да ги купуваме от голяма световна верига. Изкушавала съм се няколко пъти да търся при тях, но никога не мога да купя, колкото и да ми обясняват, че от контролирана дървесина и без олово и тн.

# 26
  • Мнения: 2 642
Мирела и Заслон благодаря ви  Hug

дограмата е възможно най добрата която се предлага, предполагам с прекъснат термомост.

Това което имах в предвид под Икеа и екология е безвредността на материалите, лепила, покрития.

От къде другаде тук можем да купим качествени мебели с по малко вредности?

За меламиновото покритие не се бях замислила. Но мисля че сериите които сме избрали не са такива. Ще проверя и ако трябва ще променим.

Освен дърво какво друго като материал е ОК. Ясно е че няма да е толкова чисто но не ми харесва всичко да е дърво. Паркета ще е естествен, маса столове - другите неща ми идваат прекалено да са и те дървени.

Благодарна съм на всичките ви насоки и идеи защото ми давате поле за размисъл.

# 27
  • Мнения: 395
ЗаСлон, какво стана с матраците?  Може ли да кажеш кой е производителят.

# 28
  • Мнения: 2 420
нивея,
в темата за кухните има един много отзивчив майстор- шедоумен, който може би ще знае кои плоскости са с най-добро качество като съдържание на лепила и прочие.
Ако знаеш кой материал е най-безвреден, може да дадеш на майстор да ти направи мебелите. Може да станат по-интересни и красиви от тези на Икея.
Между другото дървото е най-екологично от гледна точка на опазване на природата, но не е най-безвредно за здравето. В дървото се съдържат смоли и понякога те могат да бъдат причина за оплаквания.
Преди 2-3 месеца използувах чисти, необработени чамови дъски, за да запълня един луфт между таблата на леглото и стената. Известно време след това бях настинала и затова с изострено обоняние.
Изпитах необяснима неразположеност и проблеми при вдишване -миришеше ми на нещо доста силно... Реших, че е някоя дреха, която съм прала с по-силем прах.
Оказа се, че от тези две-три дъсчици ми мирише така, затова ги махнах.

Чела съм, че висококачествено МДФ, с добра лазерна технология на окантяване е с по-ниски емисии дори от естествената дървесина. Щото и чамовите мебели не са от дървото директно, а са слепени с някакво лепило, плюс обработка против дървояди, плюс лак или масло и кой знае още какво.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 192
Матраците са на Екон, които и досега продават (произвеждат) латексови, но с по-голям процент бяха от изкуствен латекс, а сега пускат на пазара и с обърнатия процент - повечето е от каучук. С био калъф. Но не знам дали вече ги продават и какви са им цените.
Аз купих скоро дунапрен и се проклех хиляда пъти за тази покупка ,  там, където е среза, още при закупуването вече е разложено и се рони, "настърга" се в колата дето се е опирало в тавана. За сезонна употреба е и мислех да мина по най-лесния начин.

Плоскостите от ПДЧ - в никакъв случай български. имаше преди време немски, с най-висок стандарт, но производителите ми се смееха като ги питах, много били скъпи и никой не работел с тях.

За мебели от дърво - има масла които покриват като боя, аз имам плътно бяло и в друг плътен цвят.
Купих си и безвредна боя от същия производител като маслото за дърво. Боята е био- безвредна. Смятах аз да боядисвам, но ММ я дал на майстора, който без грам свян ми я употребил за тъпи неща от сорта дограма на стълбището. ..

Общи условия

Активация на акаунт