Моля за съвет- кърмене и антибиотик

  • 899
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 133
Здравейте, моля за съвет- дъщеричката ми е на 42 дни и е изцяло на кърма. Първият месец наддаде 1200гр., кърмим се перфектно....до момента. От три дни поддържам висока температура 37.5- 38.5, която свалях с парацетамол след кърмене и същевременно съм продължавала да кърмя.Снощи вдигнах температура 39 градуса и днес бях на пулмолог, който ми изписа антибиотик Клацид на 12ч. и противогъбичното    Дифлукан
Лекарката каза, че са изцяло съвместими с кърменето, но естествено притеснението ми е голямо да не натровя с толкова силни лекарства детето, затова ви питам- нужно ли е след прием да антибиотика да се изцеждам и да хвърля кърмата и ако е рисковано за бебето не е ли по- добре да давам адаптирано мляко докато приемам антибиотика или ще се отбие???
Моля ви за бърз отговор
Предварително благодаря

# 1
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравей, mamita_desita

Разбирам притесненията ти относно твоето здравословно състояние, приема на лекарства и как това се отразява на дъщеричката ти.
Изпращам ти информация относно описаните лекарства.
Според информацията, която откривам в Интернет, активната съставка  на антибиотика Клацид е clarithromycin.
Според испанския сайт e-lactacia, clarithromycin е класифициран като съвместим и употребата му не е рискова нито за кърменето нито за бебето. Максималната концентрация в тялото е през първите 1-2 часа. Ето линк към информацията:  http://www.e-lactancia.org/producto/357
Според американския сайт toxnet, clarithromycin  може да се използва по време на кърмене. Посочват се  възможни алтернативи като Azithromycin, Erythromycin. Подробна информация може да прочетеш ето тук: http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~Pk668S:5
Според справочника за лекарства и лактация на д-р Хейл: Medications and Mother’s milk, Thomas W.Hale, Ph.D., 2010,  веществото clarithromycin  е класифицирано като ниво L1 – най-  безопасно.
Изпращам информация и за другото лекарство:
Според информацията, която откривам в Интернет, активната съставка  на противогъбичното лекарство Дифлукан  е Fluconazole.
Според испанския сайт e-lactacia, веществото Fluconazole е класифицирано като съвместимо с кърменето и употребата му не е рискова нито за кърменето нито за бебето. Максималната концентрация в тялото е през първите 1-2 часа. Ето линк към информацията:  http://www.e-lactancia.org/producto/667.
Според американския сайт toxnet, Fluconazole  може да се използва по време на кърмене. Повече информация може да намериш тук: http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~yvsuVW:1
Според справочника за лекарства и лактация на д-р Хейл: Medications and Mother’s milk, Thomas W.Hale, Ph.D., 2010,  веществото Fluconazole е класифицирано като ниво L2 – безопасно.
Добре е да приемаш дозата антибиотик възможно веднага след кърмене, така че времето до следващото предлагане на гърда, да е по- дълго. Предвид крехката възраст на дъщеричката ти, предлагането на кърма или АМ през шише би могло да доведе до объркване при нея, тъй като при изпиването на шишето се полагат по- малко усилия, отколкото при сукането от гърда. Ако обмисляш такъв вариант, би било добре да поддържаш лактация чрез цедене приблизително толкова често, колкото би сукало бебето.
Надявам се информацията да е полезна! Скорошно оздравяване!
Оставам на разположение за въпроси,
Дени

Общи условия

Активация на акаунт