Как се справяте с пипането навсякъде на малките деца?

  • 11 507
  • 127
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 135
Това го копирах от един сайт. Дано да ти бъде от полза.

Би било погрешно, ако непрекъснато си нащрек или подвикваш след бебето „това НЕ“, „НЕ пипай това“, „това е лошо“ и т.н. По този начин ти объркваш малкото същество и го караш непрекъснато да се чувства виновно. Много по-правилно е ако създадеш такава среда в дома, която да предполага едно безопасно и в същото време изпълнено с приятните емоции на откривателството място!

Има няколко ключови места, на които трябва да обърнеш внимание, за да гарантираш безопасността на твоето бебе. Ето ги и тях:


Кошарата
Това разбира се е първото и най-очевидно място. Ето как да направиш леглото на бебето безопасно:

•Играчките – когато бебето е под  1 месец, не оставяй играчки при него. Може да закачиш въртележка над кошарата, но вътре в нея не трябва да има играчки. След първия месец играчките, които оставяш при бебето трябва да са подходящи за възрастта му. Добрите играчки винаги имат етикет, който показва от каква възраст са подходящи, но независимо от това, ти трябва да провериш дали играчките са подходящи. Ако играчката има много малки части, които могат лесно да бъдат откъснати или са прекалено остри, ако самата играчка е прекалено малка и може да бъде налапана цялата, то тези играчки трябва да бъдат изключени. Преди да поставиш каквато и да е играчка при бебето, ти трябва да я почистиш. Това може да стане по един от двата начина:
•Да я измиеш с топла вода и сапун, ако играчката го позволява.
•Да я обършеш с една от мокрите кърпи, които ползваш за бебето.

Стаята
Когато бебето започне да проявява по-голяма активност, е време да разшириш неговия кръгозор. На дневен ред е безопасността на неговата стая:

•Шкафове, скринове и чекмеджета – всички вратички трябва да бъдат заключени или блокирани,  за да не може бебето да ги отваря. В противен случай рискуваш защипан пръст и много рев;
•Мебелите – не трябва да има мебели с остри ръбове или такива, които бебето лесно може да премести или обърне върху себе си;
•Пода и стените – в зоната, в която поставяш бебето не трябва да има кабели, розетки или контакти. Ако все пак има контакти, то те трябва да бъдат обезопасени така, че бебето да не може да бръкне в тях;
•Предмети – предмети с остри ръбове, прекалено тежки или неподходящи играчки трябва да бъдат прибрани. Това важи и за всички книги, списания или салфетки, които лесно могат да бъдат накъсани и след това погълнати от бебето;
Кухнята
Бебето вече ходи (полу)самостоятелно. Първото и най-интересно място за него е кухнята. В това няма нищо необичайно – все пак там има толкова интересни неща, пък и мама прекарва част от времето си там. Кухнята обаче е мястото, което крие най-много опасности за бебето – да се опари, пореже или нарани по много и различни начини. Нашият съвет е много прост – не оставяйте детето само в кухнята, особено ако там се готви.

Жилището
Бебето неусетно се превръща в един малък изследовател – все повече места стават достъпни за него и по този начин все повече места трябва да бъдат обезопасявани. Ето най-важните от тях в жилището:

•Под и стени – обезопасете контактите и розетките, за да не може бебето да бръкне в тях;
•Мебели – вратите и чекмеджетата трябва да бъдат заключени или блокирани;
•Предмети и аксесоари – осъзнаваме, че едва ли ще изпразните цялото жилище от всички опасни за бебето предмети, но е задължително поне да ги направите недостъпни за него – просто ги вдигнете нависоко, за да са извън обхвата на палавите бебешки ръце. Ето най-опасните от тях:
•Вази, пепелници, чаши, бутилки.
•Ножове, вилици, самобръсначки и др. остри предмети.
•Цигари, кибрит, запалки, запалени свещи.
•Саксии с цветя – късането на цветя и ровенето в пръстта може да се превърне в голяма забава за бебето, но едва ли за теб;
•Игли, ножици, куки за плетене – ако имаш хоби, свързано с тези инструменти, внимавай къде ги оставяш;
•Монети, ключове, дребни предмети – рефлекса на бебето да поставя всичко в уста е много силен. Всички предмети, които лесно може да бъдат погълнати от бебето, трябва да не са в неговия обхват;
•Почистващи, перилни препарати, лекарства и козметика – това са най-опасните за бебето вещества. То лесно може да реши да ги опита, което да има дори фатални последици. Погрижете се всички тези неща да бъдат извън обхвата на бебето;
•Стълбище – заградете стълбището в двата му края, за да не може бебето да тръгне по него и да се нарани;
•Камина – ако имаш камина, те съветваме да не я палиш, ако бебето може да я доближи. Това важи в особена сила за отворените камини – ако случайно хвръкне въглен може да нанесе сериозни поражения на бебето;
•Домашен любимец – храненето и хигиените нужди на домашния любимец трябва да бъдат на места, където бебето няма възможност да отиде. В противен случай рискуваш сериозни проблеми със здравето на бебето;
•При ремонт – заключвайте стаите, в които тече ремонта и внимавайте с инструментите;
•Опасни стаи – наясно сме, че ако приложиш горния списък към всички помещения в жилището, това би усложнило ненужно семейния живот. За това, стаите (или помещенията), които прецениш че няма да бъдат обезопасявани, може просто да ги заключваш. Това е много по-лесно и ефикасно от стремежа да направиш всички помещения безопасни.



Последна редакция: пт, 18 мар 2016, 23:49 от lullabie

# 16
  • София
  • Мнения: 5 658
Айде, понеже съм добра, да не каже после авторката, че не сме я предупредили  Mr. Green

Последна редакция: сб, 19 мар 2016, 00:04 от Атти

# 17
  • Мнения: X
Атти, какъв е този формат на форума с тази пуснатата от тебе тема?

 Не мога ни да влезна, ни да отговоря- с две думи нищо:) newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 5 658
Архивирана е темата, понеже е доста стара, само се чете  Peace

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Синът ми много слушаше като беше малък, казвам, че не трябва да пипа еди къде си, защото ... и край, повече не ходи и не пипа там. Звучи невъзможно, но беше факт.
За сметка на това, дъщеря ми за части от секундата се завира точно където не трябва и ако само един опасен предмет /или нещо важно, което не трябва да пипа има в стаята, тя е залепена точно там. С времето развих невероятни усещания и бързи реакции, изпреварвам я за секунди и предотвратявам част от проблемите, имам очи и на гърба си, и на всички възможни места  Mr. Green
Но истинското спасение е просто всичко важно или опасно да бъде скрито и прибрано. Такива палави и любопитни деца не разбират само от думи, не и докато са малки. И разбира се, държа прозорците затворени когато не съм до нея, ножове, ножици и други подобни са скрити, препаратите са заключени и т.н. Такива деца обаче от нищото могат да се наранят или да направят беля, та винаги съм нащрек и я следя изкъсо. Плюс обезопасяването, за което са споделили вече момичетата преди мен.

# 20
  • Мнения: 7 325
То и аз *имам* очи и на задните части, ама както казва  Капитан Морган най-бруталните падания и удари са ставали буквално на една ръка разстояние. Преди малко падна както си седеше до мен. Настъпи играчка . Опитах се да я хвана ама ... Confused. Скейта го търкаляше в краката ми, не беше стъпила върху него, а беше коленичила до него, така и не видях какво точно се случи. А е на 4, не е като да е бебе което не разсъждава.

Като започна да ходи първото нещо, което направих беше да затапя контактите. Много е важно. Много са им интересни и привлекателни на малките деца, така и не мога да разбера защо. 

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
То и аз *имам* очи и на задните части, ама както казва  Капитан Морган най-бруталните падания и удари са ставали буквално на една ръка разстояние.
О, да, няма спор, най-много кръв се е проливала, когато съм била точно на една крачка разстояние...
Затова гледам каквото мога да обезопася, да внимавам пак доколкото мога и Господ да ги пази за останалото.

# 22
  • shumen
  • Мнения: 18 161
То и аз бях до моето,но се преби брутално миналото лято.Само докато кажа не зяпай,гледай и така се спъна и падна,че си разби устната и тече много кръв.Тази вечер пък бях до него и казах ще паднеш не се качвай на облегалката на дивана,но кой ли ме чу.Само успях да го хвана за блузата с главата надолу и ако се беше изхлузил от ръцете ми и паднал не теракота пак щеше да има рев и сополи.

# 23
  • Мнения: 46 572
Абсолютно, точно когато човек си мисли, че е безопасно, тогава стават белите.
2 пъти пада до мен и си чупи предните зъби, то затова природата им е дала първо млечни  Mr. Green
В напълно обезопасена стая пък ми врътна ето такъв номер, като нашия скрин беше 2 пъти по-голям и в/у него имаше голям телевизор от онези старите  ooooh! затова в първия пост написах да се фиксират мебелите...

# 24
  • Мнения: X
Мерси Атти.

Ани, обезопасяване, което включва :

-обезопасяване на контакти, затваряне на чекмеджета с предпазители , гумени предпазители за вратите на хладилника и такива за дръжките на вратичките в кухнята, медикаменти в заключваща се кутия вдигната нагоре, гумен затваряч на тоалетна с клипс, предпазители на врати за да не се тръшкат и затискат пръсти, вдигане на опасни предмети нагоре и оставяне на едно две шкафчета на кухнята с пластмасови неща за игра ,закрепени мебели за стената и долните рафтове да са празни за да не изкушават децата да пипат/ катерят по тях, обезопасителни врати за стълбища и прозорци ,както и сигурно и голямо място -кръгова кошара- с решетки ,в  които да се оставят децата обезопасени докато си в тоалетна или докато отваряш вратата.

Никакви килими или голям килим с гумена не-плъзагаща се подложка отдолу и никакви неща по маси и рафтове. Вдигане на телевизори и кутия за кабелната вградени на стената и кабели в едни събирачи за кабели вградени в ниша в перваза извън погледа на децата.

Колкото по-малко неща имаш на показ, на пода или по достижимите места за децата, толкова по-малък е шанса да се наранят.
И очите на 6 Simple Smile

# 25
  • Мнения: 135
Да допълня за опасните предмети - кибрити, газови запалки, етерични масла, боя за обувки, алкохол - да бъдат вдигнати на недостъпни за малките пакостници места.

И да споделя опита на  руското семейство Никитини - те не криели опасните предмети / кибрит, топлийки, игли, ножици и др./, а запознавали децата с тях. Така отрано малчуганите научавали, че ютията е гореща, иглата -  остра, кибритът може да запали нещо, а ножът да пореже пръста. Отначало родителите се ръководели само от желанието, че заетото с нещо дете няма да иска да бъде взето на ръце, няма да досажда, няма да пречи на работата им, но заедно с това ще бъде внимателно - тъй като да следят децата, без да ги изпускат от очи, те нямали никакво време - и двамата работели. И едва значително по-късно разбрали какви големи възможности за развитие получават децата при такова самостоятелно изследване на околния свят. Two Hearts

# 26
  • Мнения: 6 789
Изчакай да проходят и да са достатъчно сръчни да отварят и събарят, тогава настава купона.
Оправия няма, каквото и да правя, очите ми са в нея. Постоянно се обяснява защо е опасно да се качва върху масата, научила съм я да си пази ръцете при затваряне на чекмеджета/шкафове/врати. Обезопасяване на контакти, всякакви остри предмети много на високо в шкафове, препарати и т.н заключени, моята щерка си примъква детското столче, качва се и почва да шета по кухненския плот/секцията. Следователно нищо остро, никакви монети/копчета, дребни части не се слагат по откритите пространства. Банята я заключвам, защото тя си отваря вратите свободно и не й вярвам достатъчно, че ще се ограничи само до събаряне на хавлиите  Laughing Цял ден събиране и прибиране. За жалост отдавна разгада как се отварят предпазните закопчалки за шкафовете. Най-редовно всичко се изсипва по земята. Има 2 шкафа, които уважава молбите ми да не пипа и разхвърля (пълни с документи), но за всички останали не й пука. Наскоро и обувките беше извъкнала от шкафа в коридора.
Търпение, обяснения, нащрек на 1000% и като пораснат и се опомнят, нещата ще приключат или поне ще се подобрят.

# 27
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 435
Освен, че съм обезопасила каквото мога и не оставям неща, които не трябва да пипа, на достъпно място, имам и едно златно правило - стане ли прекалено тихо, значи се занимва с нещо, с което до сега не се е сблъсквал и правя проверка дали не се е добрал до нещо.
Последния хит е да чопли замазката на вратата към терасата и да я дегустира... Crazy

# 28
  • shumen
  • Мнения: 18 161
Иса Писа,все едно си описала моето.Щом стане тихо значи работи нещо,което не е позволено.

# 29
  • Мнения: 46 572
Последния хит е да чопли замазката на вратата към терасата и да я дегустира... Crazy
Моето ми яде перлите за лице. Ще рече човек, че не ги храним тези деца  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт