Спомени и впечатления за социализма в България

  • 490 303
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 10 665
  • Мнения: 22 036
През соца, пенсиите бяха мизерни. Не твърдя, че задължително строят е виновен, защото следвоенните години навсякъде са били тежки, но вие се опитвате да го изкарате като рай. Не е било така. И заплати и пенсии и условия са били гадни. На запад, с течение на времето, нещата се пооправят, в БГ, се забатачват. Сега още се плащат сметките.

# 10 666
  • Мнения: X
Изобретателят на чисто новото лого на Българската национална телевизия Николай Тонков-Бен:
"Когато отворих офиса си в София през 2004 г., нямаше никой, който да се занимава с правене на корпоративна идентичност. Нито някой знаеше какво е това нещо."

Изобретателят на старото лого Стефан Кънчев:
https://stefankanchev.com/index.html



Последна редакция: вт, 18 сеп 2018, 16:51 от Анонимен

# 10 667
  • Другата България
  • Мнения: 37 713
Ето това
... но вие се опитвате да го изкарате като рай. .
също не е вярно. Аз никъде не съм го твърдяла, не смятам, че и друг точно това е имал предвид.
Това също са си твои интерпретации на казано от други хора.
Сега пенсиите не само са мизерни, но и крайно недостатъчни за нормално съществуване на човек, ако се разчита само на тях. Факт е обаче, че хората го правят на цената на лишения от доста неща.

# 10 668
  • Мнения: 24 467
През соца, пенсиите бяха мизерни. Не твърдя, че задължително строят е виновен, защото следвоенните години навсякъде са били тежки, но вие се опитвате да го изкарате като рай. Не е било така. И заплати и пенсии и условия са били гадни. На запад, с течение на времето, нещата се пооправят, в БГ, се забатачват. Сега още се плащат сметките.
Ето, затова темата отива натам, накъдето не е добре. Защото никой не твърди такива неща. Но пък те с радост и в широта се обсъждат.  Laughing
Понеже, за стотен път се напомня тук, темата е за спомени, аз споделих отново лични такива. Ми моите баби са си работили цял живот. Не са лентяйствали. Затова са имали и пенсии, разбира се. Не са се оплаквали от "гадни условия". Вземали са си пенсиите на 55 години и от там-насетне - който е искал да си работи и да си допълва, то го е и правил. Който не е искал, не го е. Едната ми баба гледаше внуци и не е работила след пенсия. Другата също ни гледаше лятно време, но пък си работеше на частно /споделих, че шиеше/, защото можеше, беше здрава /на 55 години човек определено не е стар/, това й доставяше удоволствие и й беше социално потребно - обожаваше да си общува с клиентките, дядо ми беше починал и тя, останала сама, така поддържаше нужната й връзка със света. Като минеше пробата колко пъти жените са оставали у нас да си бъбрят, докато тя си шиеше роклите и полите...

# 10 669
  • Мнения: 13 800
Аз пък говоря за пенсии през 80те години на миналия век, баш си по времето на соца. И съвсем отговорно заставам зад сумите, които съм посочила. Да не говорим, че този таван на пенсиите, той не е от вчера и не е само за новите. Дори напротив. Точно големите стари пенсии са орязани навремето. И след толкова години има все още доста живи баби и дядовци, които не си получават пълната сума.
Годините на соца не са непроменлив, замръзнал период. Едно е положението, парите и цените през 50те, друго през 60те, още по-друго през 70-80те години.
Същото се отнася и до света като цяло. Ако днес Даун получава годишна заплата от 20-30000 или колкото там получава, през 50те години на 20 век, щеше да е със 200-300,
Така че не правете някакъв тюрлю-гювеч от години, заплати и цифри и после "ах, и ох, не разбирам тезата" Simple Smile Некоректно е! Грамотни и информирани жени сте, ама и ние сме, не ни подценявайте чак толкова.

# 10 670
  • Другата България
  • Мнения: 37 713
 Laughing Почувствах се нормална.
Явно разбираемо говоря. За някои.

# 10 671
  • Мнения: 24 467
Аз пък говоря за пенсии през 80те години на миналия век, баш си по времето на соца. И съвсем отговорно заставам зад сумите, които съм посочила. Да не говорим, че този таван на пенсиите, той не е от вчера и не е само за новите. Дори напротив. Точно големите стари пенсии са орязани навремето. И след толкова години има все още доста живи баби и дядовци, които не си получават пълната сума.
Годините на соца не са непроменлив, замръзнал период. Едно е положението, парите и цените през 50те, друго през 60те, още по-друго през 70-80те години.
...

Разбира се. Така е!
Аз винаги подчертавам, че спомените ми касаят 80-те години. Защото е важно.
Следвоенните години нямат нищо общо нито със 70-те, нито с 80-те години на 20-ти век.
И споделям спомени, не полит-агитационни евтини материали.

# 10 672
  • Мнения: 22 036
Ето това
... но вие се опитвате да го изкарате като рай. .
също не е вярно. Аз никъде не съм го твърдяла, не смятам, че и друг точно това е имал предвид.
Това също са си твои интерпретации на казано от други хора.
Сега пенсиите не само са мизерни, но и крайно недостатъчни за нормално съществуване на човек, ако се разчита само на тях. Факт е обаче, че хората го правят на цената на лишения от доста неща.

Мери, наистина не разбирам за какво спорим. Ти каза, че родителите ти са се пенсионирали през 90 и то късни.

Никога не съм те обиждала, а ти си го позволяваш, макар да не намирам причина.

Казвам само, че до 89 не беше рая на земята. Проблемите, с които сега се сблъскваме са до голяма степен в следствие на този строй. Ако щеш и политиците в момента са продукт на строя и корупцията. Има обаче и напредък, движен от нещо. Според мен от подобреното състояние на хората и естественото развитие, както и от омразния Евро съюз.

# 10 673
  • Мнения: 24 467
Проблемите, с които сега се сблъскваме тези, които живеем в България, вече отдавна не могат да се извинят с някакъв строй, просъществувал 45 години, приключил преди 30. Който дори един и същ не е бил през цялото това време.
Такъв строй са имали доста държави. Без да са на същото дередже.
Но това е вече въпрос на политика и не е за обсъждане в настоящата тема.
"Казвам само, че до 89 не беше рая на земята. "
Нито някой е твърдял подобно нещо, нито има смисъл да се обсъжда подобно твърдение.
Земята затуй е земя, като цяло и не й се вика "Рай". Така се наричат други селения.

# 10 674
  • Мнения: 22 036
Джуди, страхотно патетична си, а и пак заби към това кой къде живее. Мъченичеството не ме кефи. Ако страдаш от живота си, напусни. Поне сега няма шанс да те застрелят на границата.

Лека нощ другарки.

# 10 675
  • Мнения: 24 467
Нямам навик да обсъждам хора, с които дискутирам, т.к. не мисля, че по този начин нивото на дискусията става особено високо, нито пък от нея има полза. Е, нивото на дискутиращите определя и нивото на дискусията, все пак. Още по-малко има смисъл да обсъждаме и оспорваме липсващи твърдения. Чиста загуба на време и разводняване. Най-малко пък смислено е да се дават лични непоискани съвети въз основа на липсваща информация.
Поздрави.  Laughing
Ще се радвам, ако тук пишат повече хора, които знаят какво е тема, какви са нейните функции и как се води нормална дискусия. По тема.

# 10 676
  • Наблизо
  • Мнения: 6 209
Ето това
... но вие се опитвате да го изкарате като рай. .
също не е вярно. Аз никъде не съм го твърдяла, не смятам, че и друг точно това е имал предвид.
Това също са си твои интерпретации на казано от други хора.
Сега пенсиите не само са мизерни, но и крайно недостатъчни за нормално съществуване на човек, ако се разчита само на тях. Факт е обаче, че хората го правят на цената на лишения от доста неща.

Мери, наистина не разбирам за какво спорим. Ти каза, че родителите ти са се пенсионирали през 90 и то късни.

Никога не съм те обиждала, а ти си го позволяваш, макар да не намирам причина.

Казвам само, че до 89 не беше рая на земята. Проблемите, с които сега се сблъскваме са до голяма степен в следствие на този строй. Ако щеш и политиците в момента са продукт на строя и корупцията. Има обаче и напредък, движен от нещо. Според мен от подобреното състояние на хората и естественото развитие, както и от омразния Евро съюз.
Работата е там,че ти и Чек обаче изкарвате времето преди 44та като рай и малката Швейцария на Балканите.Сега политиците били продукт на строя и оттам корупцията.Само че на предишните ми постове,където ти опровергах тезата,не отговори - че политиците са си били също толкова корумпирани и същите и през края на 19 век и през началото на 20ти век.Никакъв строй не ни е виновен.Както каза Джуди как може други държави със същия строй да са на светлинни години от нас и българи дори да им ходят да работят там.Значи не е строя,а материала.Каквото ни царството,такъв и комунизма,такава и демокрацията.

# 10 677
  • Другата България
  • Мнения: 37 713
Скрит текст:
Ето това
... но вие се опитвате да го изкарате като рай. .
също не е вярно. Аз никъде не съм го твърдяла, не смятам, че и друг точно това е имал предвид.
Това също са си твои интерпретации на казано от други хора.
Сега пенсиите не само са мизерни, но и крайно недостатъчни за нормално съществуване на човек, ако се разчита само на тях. Факт е обаче, че хората го правят на цената на лишения от доста неща.

Мери, наистина не разбирам за какво спорим. Ти каза, че родителите ти са се пенсионирали през 90 и то късни.
Никога не съм те обиждала, а ти си го позволяваш, макар да не намирам причина.
Казвам само, че до 89 не беше рая на земята. Проблемите, с които сега се сблъскваме са до голяма степен в следствие на този строй. Ако щеш и политиците в момента са продукт на строя и корупцията. Има обаче и напредък, движен от нещо. Според мен от подобреното състояние на хората и естественото развитие, както и от омразния Евро съюз.
Даун, аз не споря с теб, ти просто изопачаваш казаното от мен и го интерпретираш по твоя си начин, през твоята призма, през твоето виждане за строя и меко казано, неприятните чувства, които са ти останали от него. Остави родителите ми, друго ти бях болднала, ама ти си се вкопчила в тая 97-ма и това е. Laughing Sunglasses
Това
Цитат
Казвам само, че до 89 не беше рая на земята
е много различно от това
Цитат
но вие се опитвате да го изкарате като рай
, не мога да повярвам, че не виждаш разликата. И именно за това говоря - че изопачаваш и преиначаваш казано от друг по удобен за теб начин, след което си повярваш сама на себе си, приемаш го за чиста монета, твърдиш го като казано и оттам тръгва наистина спора. Защото дразни събеседника. Това не е обида, не съм и помисляла да те обиждам, ако така си го приела - не е така, поднасям извинения. Но заставам зад думите си. И спирам  по този въпрос.

# 10 678
  • Мнения: 21 610
Всъщност Мери, неразбирателството тръгна от там, че поста ти за доброто състояние за пенсионираните родители- след соца - е в дисонанс с предишния ход на дискусията за мизрното състояние на пенсионерите след соца.
Аз също преди уточнението ти останах  с впечатление, че примера се отнася за достатъчните пенсии по соца.

Няма противоречие по същество.

# 10 679
  • Мнения: 6 807
За мен най-добрият пример дали соца има вина или не е Германия. Защо и след 30 години още има разлика между източните и западните им провинции, въпреки налети пари? В източните други немци ли живеят?

Общи условия

Активация на акаунт